Конспекти занять з дітьми
«Моя сім'я»
Конспект заняття з соціально-особистісного виховання в середній групі.
Автор: Адіна Майя Віталіївна, вихователь, Муніципальне бюджетне освітня установа «Середня загальноосвітня школа № 6», ХМАО - Югра, р. Югорск.
Мета: формувати у дітей правильне уявлення про сім'ю.
Завдання: 1.Освітні: ввести поняття «сім'я», формування правильного уявлення про сім'ї: ролі матері, батька, бабусі, дідуся, сестри, брата, сина, доньки; формування уявлень про трудових обов'язків членів сім'ї.
2. Розвиваючі: розвивати уявлення про сім'ю як про людей, які живуть разом, кохають одне одного, піклуються один про одного; координувати мова з рухом; розвиток діалогічного мовлення: вміння брати участь у бесіді, вправляти у вживанні зменшувально - ласкательной форми іменників, розширити словниковий запас; розвивати увагу, пам'ять, мислення.
3. Виховні: виховувати позитивні взаємини в сім'ї, взаємовиручку; виховувати співчуття, любов до всіх членів сім'ї.
Матеріал: фотографії і малюнки «Моя сім'я», м'яч, атрибути до гри «Сімейні речі»: губна помада, краватка, окуляри, молоток, газета, туалетна вода, пустушка, туфель, спідниця, сорочка, капелюх, м'ячик, гребінець, сумка, в'язальні спиці, клубок ниток і т. д.
Тип заняття: засвоєння нових знань.
Форма заняття: фронтальна.
Методи і прийоми: бесіда, спостереження, розглядання фотографій, малюнків, гри.
Попередня робота: розглядання та обговорення з дітьми сімейних фотографій і малюнків; бесіда з дітьми про сім'ю; розучування пальчикової гімнастики «Моя сім'я», «Бабуся»; спостереження і запам'ятовування: «Хто як працювати в нашій родині?»; читання художньої літератури про сім'ю: казок: «Гуси-лебеді», «Червона шапочка», «Три порося», «Вовк і семеро козенят»; віршів: творчість А. Барто «Було у бабусь сорок внучат», «Молодший брат», «Я росту», робота з дітьми: «Виготовлення листівки для сім'ї»; робота з батьками: малювання малюнків «Моя сім'я».
Хід заняття:
Діти разом з вихователем заходять в групу і встають у коло.
- Хлопці, давайте поздороваемся один з одним:
«Здрастуй, права рука.
Здрастуй, ліва рука.
Здрастуй, друг, здрастуй, друже.
Здрастуй, весь наш дружний коло».
- Молодці! Проходимо і сідаємо на стільчики.
Презентація «Моя родина».
- Друзі мої, подивіться, сьогодні у нас в групі встановлена чарівна дошка, але вона тут непросто так стоїть, а хоче нам щось показати, а Ви хочете побачити, що вона для нас приготувала?
(Індивідуальні відповіді дітей).
- Тоді уважно дивимося на екран.
Показ презентації.
- Хлопці, а кого Ви побачили в чарівній дошці?
(Індивідуальні відповіді дітей).
- І тата, маму, брата, сестру, діда, бабу, а як можна їх назвати одним словом?
(Відповіді дітей: родина).
Бесіда про поняття «Сім'я».
- Правильно, мама і тато, їх діти (син або дочка), бабусі і дідусі - це члени сім'ї, всі разом вони - це сім'я. В сім'ї можуть жити люди різного віку, як від маленької дитини до літньої людини. Це найбільш дорогі і близькі люди. Всі члени сім'ї люблять, поважають, піклуються один про одного.
- Хлопці, але, послухайте мене уважно, в родині жити дружно дуже важливо. Старших треба слухати, допомагати їм, а молодших треба захищати, піклуватися про них, шкодувати. Запам'ятали?
(Індивідуальні відповіді дітей).
- Друзі мої, а зараз ми з Вами станемо біля своїх стільчиків і пограємо з нашими пальчиками в гру, яка називається «Моя сім'я».
«Моя родина»:
«Цей пальчик - дідусь,
Цей пальчик - бабуся,
Цей пальчик - тато,
Цей пальчик - мама,
Цей пальчик - я.
Ось і вся моя сім'я».
- Молодці, сідаємо на стільчики.
-Хлопці, а тепер розкажіть мені про свою родину:
- Мілана, підійди до мене, будь ласка, розкажи, з ким ти живеш? Як звуть твоїх всіх членів сім'ї?
- Олег, а ти не хочеш розповісти про свою сім'ю, тоді підійди до мене? З ким ти живеш? Як звати маму, тата?
(Індивідуальні відповіді дітей).
- Друзі мої, а у кого
є брат або сестра, підніміть руки?
Діти виконують завдання.
-Уляна, як звати твого брата? Він старше або молодше тебе?
-Міша, як звуть твою сестру? Вона старше або молодше тебе?
(Індивідуальні відповіді дітей).
- Молодці! Хлопці, а тепер подивіться на мене, будь ласка.
Вихователь за допомогою пальців зображує окуляри.
- Що я таке зобразила?
(Відповіді дітей: окуляри).
- А хто носять окуляри?
(Відповіді дітей: бабусі).
- Правильно, мої друзі, а давайте ми з Вами згадаємо «пальчикову гру» про наших улюблених бабусь:
«Бабуся»:
«Бабуся одягла окуляри,
Біля столу на стілець присіла,
Тільки заглянула в книжку,
Посміхнулася і заснула».
- У кого є бабусі і дідусі, підніміть руки?
Діти виконують завдання.
- Майя, а ти скажи нам, будь ласка, як звати твого дідуся?
- Андрій, а як звуть твою бабусю?
(Індивідуальні відповіді дітей).
- Добре, коли є бабусі і дідусі, вони піклуються про Вас: і смачно нагодують, пожаліють і приголублять.
-Хлопці, а тепер ми з Вами відпочинемо трошки:
Фіз.хвилинка: «Сімейна зарядка»:
Восени, взимку, весною і влітку,
Ми виходимо у двір дружною сім'єю.
Станемо в коло і по черзі
Кожен робить зарядку:
Мама піднімає руки, опускає (руки вгору і вниз),
Батько присідає (присідання),
Повороти вправо - вліво (повороти всім корпусом),
Робить мій братик Слава
Ну а я біжу на місці.
- Молодці, сідаємо на свої стільчики.
Дидактична гра «Скажи лагідно».
- Друзі мої, скажіть мені, будь ласка, як один до одного звертаються в сім'ї?
(Індивідуальні відповіді дітей).
- Правильно, в сім'ї один одного називають лагідно, ніжно, тому що один одного люблять. А зараз і ми з Вами пограємо в гру, яка називається «Скажи лагідно», і назвемо всіх своїх членів сім'ї ласкаво, ніжно, люблячи. Послухайте мене уважно, я буду називати Вам слово, а Ви повинні назвати це ж слово, але тільки лагідно.
Наприклад: «Мама - матуся...(мамуля)»;
Тато - тато, татко, татусь;
Донька-донечка, доня;
Син, синок, синочок;
Сестра - сестричка;
Брат - братик;
Бабуся - бабуся;
Дід - дідусю, дідусю».
Дидактична гра з м'ячем «Хто як працювати в нашій родині?»
- Молодці, Ви всі знаєте, а зараз я дізнаюся, хто і як працювати у вашій родині? Станьмо біля своїх стільчиків. Я буду кидати м'яч кожному по черзі, а Ви повинні будете зловити і сказати, хто ж виконує ту чи іншу обов'язок у Вас в будинку: тато, мама, бабуся, дідусь, сестра, брат або Ви.
Наприклад:
- ходить на роботу? Хто?
(Відповіді дітей: мама, тато)
-готує їжу?
- ходить у магазин за продуктами?
- вчить уроки?
- в'яже шкарпетки, рукавиці?
- наводить будинку порядок: пилососить, витирає пил, миє підлоги?
- грає в іграшки?
- Хлопці, а Ви допомагаєте своїм батькам по дому виконувати домашні обов'язки?
(Індивідуальні відповіді дітей).
- Хто хоче розповісти, підніміть руки?
Діти виконують завдання.
- Богдан, давай почнемо з тебе, розкажи нам, будь ласка, як ти допомагаєш своїй мамі? Що ти для цього робиш?
- Мілана, а ти не хочеш нам розповісти, як допомагаєш своїй мамі? Що ти для цього робиш?
- А тепер давайте послухаємо Мішу, що він нам розповість, як він допомагає своїм батькам?
(Індивідуальні відповіді дітей).
- Молодці, які ростуть помічники у нас!
Гра «Сімейні речі».
Мої друзі, потрібна ваша допомога. Треба розібрати сімейні речі у валізі. Ви будете підходити до мене по одному і виймати з чемодана по черзі речі, і говорити, кому з членів сім'ї вона належить (губна помада, краватка, окуляри, молоток, газета, туалетна вода, пустушка, туфель, спідниця, сорочка, капелюх, м'яч, в'язальні спиці, клубок ниток, гребінець тощо).
- Молодці, добре попрацювали, допомогли розібрати сімейні речі.
- Хлопці, подивіться, яка в мене в руках гарна листівка. Який квіточку Ви бачите на листівці?
(Відповіді дітей: ромашка).
- Правильно, це «ромашка». А ромашка - це символ родини. Давайте і ми з Вами зробимо таку ж листівку тільки для Вашої родини. Проходимо до столу і сідаємо на стільчики.
Діти виконують завдання.
Підсумок заняття:
- Друзі мої, а тепер підведемо підсумок нашого заняття. Про що ми з Вами сьогодні говорили? А що Вам найбільше сподобалося чи запам'яталося?
(Індивідуальні відповіді дітей).
- Правильно про сім'ю: про маму, про тата, про бабусю з дідусем, про брата з сестрою. Як добре, що у Вас є сім'я! Ви найщасливіші діти на світі, тому що у ваших сім'ях люблять один одного, весело і дружно живуть усі разом! Головне, щоб в сім'ї завжди був мир, дружба, повага, любов один до одного.