Конспекти занять з дітьми
«Прощання з осінню» (літературно - художня вікторина)
Конспект НОД з розвитку мовлення. Підготовча група.
Автор: Сметаніна Світлана Леонідівна, вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад-Центр розвитку дитини-Дитячий садок «Білосніжка» ЯНАО, р. Новий Уренгой.
Мета: Закріплювати знання про осінь в самостійної промови з використанням подібних прикметників, слів - синонімів під час складання описового оповідання, загадывании загадок. Розвивати монологічне мовлення дітей. Стимулювати пам'ять і мислення дітей. Виховувати любов до живої природи.
Матеріал: матрьошка; аудіозапис П. І. Чайковського «Пори року» (осінні місяці); муляжі фруктів і овочів; чарівна скринька; фоторепродукції картин: В. С. Полєнов - «Золота осінь», І. в. Левітан «Золота осінь», І. Е. Грабар - «Горобинка». М'яч; справжні фрукти (3 види) та овочі (3 види); фішки.
Хід заняття:
1 частина: (вихователь заходить з дітьми і вітаються з гостями, діти розсаджуються на килимі в розсипну ноги в позі «по - турецьки»
Вихователь: Здрастуйте хлопці, привіт гості! Хлопці, сьогодні ми проведемо гру - вікторину. Ви покажете свої знання та вміння, а гості на вас подивляться, якими ви стали розумними і великими. Але спочатку я вас попрошу взяти матрьошку (називає будь-якої дитини, який першим візьме її) і, тримаючи її в руках, розповісти про себе: як вас звуть, скільки вам років, в яку групу ви ходите, де і з ким живете - для того, щоб гості більше про вас дізналися. Потім передайте матрьошку сидить поруч.
(діти по черзі розповідають про себе, передаючи матрьошку)
Вихователь: як цікаво ви про себе розповіли, дякую, молодці. А тепер я попрошу вас зайняти свої місця за столами (діти сідають). Ой, хлопці, а що це за гарний кленовий листок у нас на полиці? (вихователь зауважує, покладений заздалегідь, кленовий листок із завданнями від Осені). Він раніше був у нас в групі? (відповідь дітей) Хто ж міг його у нас залишити? (припущення дітей) А на ньому щось написано! Вихователь читає вголос: «Привіт хлопці. Я заглядала до вас у вікно і ви мені дуже сподобалися! Почувши, що ви зібралися на вікторину, то я захотіла, щоб ви присвятили її мені. Якщо ви погодитеся, то я для вас приготувала цікаві завдання. Удачі і до побачення, я обов'язково прийду до вас у гості. З повагою Осінь».
Ну як хлопці, ви згодні присвятити нашу вікторину Осені. (відповіді дітей)
2 частина: Починаємо вікторину. Запрошую всіх дітей в ній брати участь. Бути уважними, розумними, веселими і винахідливими. Бажаю всім перемоги!
1 завдання:
включається аудіозапис П. І. Чайковського «Пори року» (жовтень) на 2 - 3 миуты.
а) Хто знає, музика якого великого російського композитора зараз звучала?(за правильні відповіді вихователь дає дітям фішку)
б)Чому саме ця музика у нас сьогодні звучала? (жовтень - осінній місяць)
2 завдання: виставляються три репродукції картин.
Назвіть вашу улюблену картину - її назву і прізвище художника, намалювала її. Обов'язково поясніть, чому саме ця картина вам подобається (викликаються бажаючі діти, заслуховуються і отримують фішки за правильні відповіді).
Проведення пальчикової гімнастики (за вибором вихователя)
3 Завдання: а) Назвіть відомих вам великих російських поетів, які написали вірші про осінь. (1 фішка за названого поета)
б) Дізнайтеся, з якого вірша про осінь, прочитаний мною уривок. Назвіть поета, який написав цей вірш (2 фішки)
- «... І рідкісний сонця промінь, і перші морози,
Та віддалені сивий зими погрози» (А. С. Пушкін «Сумовита пора! Очей зачарування!»)
- «...Вже рідше сонечко блищало, коротше ставав день...» (А. С. Пушкін «Вже небо восени дихало...»)
- «...І глядев понуро голі кущі...» (А. Н.О.плещеєв «Осінь настала...»)
- «...Гусей крикливих караван
Тягнувся на південь: наближалася...» (А. С. Пушкін «Вже небо восени дихало...»)
(можна зачитати будь-які інші вірші, відомі дітям, за вибором вихователя)
Фізкульт. хвилинка: Діти встають зі своїх місць і т стають у коло. Взявшись за руки, йдуть по колу і промовляють слова (вихователь разом з дітьми):
Ми по колу ходили, хоровод водили,
В середину вставали, ласкаво один одного називали.
Дитина в колі вибирає будь-якого і вимовляє ласкаво його ім'я. Наприклад: Оленка, Сашко, Ириночка. (вихователь так само бере участь)
Потім діти сідають на свої місця, заняття триває.
4 завдання:
гра «Чудесний мішечок»
У вихователя в красивому полотняному мішечку зібрані муляжі фруктів.
Діти по черзі виймають по одній муляжу, попередньо вгадавши його.
Вихователь: У вас є по одному фрукту або овочу. Складіть довгу гарну пропозицію (з 6 і більше слів) . (1 пропозиція фішка)
5 Завдання :
вихователь роздає дітям картинки з різними сюжетами (діти збирають урожай; комбайн працює на полі, збираючи зернові; люди гуляють по осінньому парку; хлопці в лісі збирають гриби) (або інші за вибором вихователя)
Вихователь:
Подивіться на свої картинки, не показуйте один одному. Вам потрібно розповісти про те, що у вас зображено, не називаючи те місце, де все відбувається.
Наприклад: у цьому місці дуже багато дерев, можна зустріти гуляючих людей, людей з собаками, під ногами шелестить осіннє листя, там можна просто погуляти (парк)
Кожна дитина описує свою картинку, інші відгадують. (По 2 фішки кожному правильно описав зображення дитині)
6 Завдання: Гра «Луна» ( з м'ячем)
Діти встають у коло, вихователь в центрі. Він кидає м'яч дитині - називає ознаку, виділяючи голосом закінчення, дитина кидає м'яч назад - називає предмет.
Наприклад:
осінній ліс, осіннє небо, осіннє листя, осіння - погода; журавлиний крик, журавлина - зграя, журавлині - ноги; лебедине озеро, лебедина пісня, лебедині - крила (Всім хто назвав по 1 фішку за правильну відповідь).
Підсумок: Вважаються фішки, оголошується переможець.