Конспекти занять з дітьми
«По слідах Снігової Королеви»
Заняття по сенсорному розвитку для молодших дошкільнят.
Автор: Кутирьова А. Н., вихователь, ДБУ З Саратовської області «Соціально-реабілітаційний центр для неповнолітніх «Надія».
Цілі:
1. Розвивати у дітей зорове сприйняття величини предметів на прикладі циліндрів М Монтессорі і закріплювати у мові порівняльні ступені: високий-низький, вищий - нижчий, товстий-тонкий, тонше - товщі;
2. Розвивати слухове сприйняття і вправляти в складанні пар однакових шумів різної гучності;
3. Розвивати у дітей уміння визначати за планом місцезнаходження заданого об'єкта і використовувати в своєму ігровому досвіді вміння порівнювати предмети за довжиною, шириною.
4. Розвивати загальну, дрібну моторику, мовлення, увагу, мислення, пам'ять.
5. Виробляти вміння працювати в парі, групі, домовлятися, враховувати думки товаришів;
6. Виховувати інтерес до казок, почуття колективізму у спільній грі, бажання допомагати один одному емоційну підтримку.
Попередня робота: перегляд відеофільму «Снігова королева», бесіда за змістом казки, аналіз вчинків героїв казки.
Обладнання:
Декорації, що зображують шлях до чертогам Снігової королеви, сніговий замок, чарівні сліди, камінь, дерева, мнемотаблицы, шумові циліндри М Монтессорі, циліндри, що розрізняються по висоті, товщині, аудіозапис зі звуками заметілі.
Хід заняття:
Діти входять в групу, вітають гостей. Вихователь просить дітей присісти навколо столика, на якому стоїть настільна лампа.
Психогімнастика « Нам добре разом»
В: Діти, яка зараз пора року? (відповідь) яка погода за вікном? (холодно, вітряно...) А нам з вами близько лампи тепло
і затишно. Візьмемо один одного за руки, закриємо очі. Ми відчуваємо тепло наших долонь, локоточков. Глибоко зітхніть і видихніть. Відкриємо очі. Нам подобається посміхатися один одному, посміхнемося! Тепло і світло нашої лампи допомагають нам подружитися! Прямо чарівна наша лампа!
Сюрпризный момент «Лист з казки».
Ст.: Зазвичай, сидячи біля лампи, всі читають різні казки. Ось скільки цікавих книжок у нас!!! Ой! Що це! Якийсь лист. Але це чистий аркуш. Напевно, лист заколдовано. А якщо ми потримаємо конверт над нашою лампою? Ось і буковки проявилися!!! Дійсно, наша чарівна лампа!!! Читаємо: «Я шукаю свого друга Кая. Хлопці, допоможіть мені його повернути! Герда.»
В: З якої казки ці герої? Що з ними сталося? Хто зустрівся Герді по дорозі? Як же нам бути далі? ( Діти пропонують вирушити по слідах Снігової королеви і допомогти Герді повернути брата.)
- На шляху Герди було багато перешкод (які?). Значить, нам теж буде нелегко. А щоб впоратися з усіма труднощами на шляху необхідно дотримувати наступні умови: пересуватися треба м'яко й обережно, щоб не потурбувати мешканців казкової країни, справлятися з труднощами спільно, допомагати один одному. Як ви думаєте що ще необхідно дотримуватися в подорожі. (відповіді дітей: не відставати від усіх, бути дружними, слухати один одного і т. д)
На екрані з'являється Снігова Королева. (звучить запис заметілі).
Ст.: Хлопці, Снігова королева яка? (відповіді: холодна, бездушна, байдужа). Вже вона - то розставить нам на нашому шляху перешкоди! А де живе Снігова королева? Як називається її замок? ( небо) Який він? Як же нам його знайти?
Нам потрібна карта Снігового царства! Та ось же вона! Вона допоможе правильно визначити шлях у царство хуртовин, снігів і хуртовин. Нам потрібно її розглянути .
Завдання « Що знаходиться поблизу, далеко, ліворуч, праворуч».
Як ви думаєте, що знаходиться на карті ближче до нас, тобто - ПОБЛИЗУ? (відповіді - будинок, де ми живемо). Що знаходиться ЗЛІВА від нашого будинку? (відповіді) А що знаходиться ПРАВОРУЧ від нашого будинку? ( відповіді). Що ж знаходиться ДАЛЕКО? (відповіді).
На екрані зображення веселих сніговиків. Хлопці! Це, напевно, ми їх потривожили. Але вони нам дуже раді, веселі! Давайте повеселим їх теж:
Пальчикова гімнастика «Зимові забави».
Між ялинок,
Уздовж річки
Розбрелися сніговики.
Хто шукає,
Хто кличе
Снігових баб хоровод.
Хлопці, повертаємося до нашої карті:
Завдання «Обери дорогу до чертогу».
Ст.: Знайдіть довгі і короткі доріжки. Порівняйте їх. Яка коротше всіх, яка довше за всіх? Молодці! Тепер знайдіть вузькі доріжки, широкі доріжки. А за якою легше йти, якщо нас багато? Ось ми і вибрали доріжку, по якій вирушимо до Снігової Королеви. Давайте розглянемо всі перешкоди на шляху. (діти називають значки і розшифровують їх). Попереду у нас болото!
Завдання «Чарівні сліди»
Хто ж тут пройшов? Ці сліди покажуть нам дорогу через болото. Умова така, що спочатку треба йти за ним вперед, а потім - навпаки, спиною вперед, слід у слід.
- Як ви думаєте хто піде першим? Чому? (відповіді дітей) .
Діти успішно долають перешкоду, надаючи допомогу і підтримку дівчаткам, вихователю. (Звучить весела музика). І з цим завданням ми впоралися всі разом і дружно. Ми на вірному шляху в царство Снігової королеви. Але треба поспішати, час біжить швидко. Нам потрібно встигнути допомогти зачарованому казковому герою і повернутися додому..
Хлопці! Пам'ятайте, на карті був якийсь камінь, так ось він перед нами!
Завдання «Чарівний камінь»
Вихователь пропонує розглянути камінь. Діти виявляють, що на камені є малюнки. (Робота з мнемотаблицами»).
- А ось і наступне завдання Снігової королеви. Давайте всі разом спробуємо прочитати і визначити: про які казки тут сказано? Вихователь: Відмінно і з цим завданням ми впоралися.
Хлопці! Стає холодніше! Бррр! Ми на краю засніженій поляни, так і хочеться погрітися і пограти в сніжки!
Пальчикова гра «Сніжки».
Раз, два, три, чотири,
Ми з тобою сніжок ліпили,
Круглий, міцний, дуже гладкий
І зовсім - зовсім не солодкий.
Раз - підкинемо,
Два - зловимо,
Три - уроним,
І зламаємо!
Ст.: Які крижані камені залишила тут зла Королева! ( На галявині стоять
камені - циліндри, що розрізняються по висоті і товщині ).
- Як називаються ці геометричні тіла? (циліндри)
-Чим вони відрізняються? (висотою і товщиною)
Хлопці, їх просто так не зібрати!
Гра «Новорічні дзвіночки».
-Щоб зібрати «чарівні камінці» вам треба розбитися на пари. Нам в цьому допоможуть новорічні дзвіночки. Парою стануть ті діти, у яких виявляться однакові «шумові бубонці» ( в коробці лежать пари бубенчиков - циліндрів М. Монтессорі: три циліндра з червоними кришками і відповідні за рівнем гучності три циліндра з синіми кришками)
-Візьміть кожен по «бубенчику» ( діти дістають циліндри з синіми і червоними кришками). Діти, у кого «бубонці» з червоними кришками будуть по черзі слухати і шукати собі пару серед дітей, що мають «бубонці» з синіми кришками. (діти шукають собі пари за допомогою гри «ШУМОВІ ЦИЛІНДРИ»).
-Давайте перевіримо, чи правильно знайшли свою пару? Для цього відклю папірець з дна циліндра і порівняйте кольорові мітки-підказки (однакові шумові циліндри мають мітки-підказки одного кольору ).
-Молодці, пора і збирати крижані камені...
Гра « Розчистимо дорогу від каменів»
Тепер кожна з пар візьме собі кошик - блоки і буде у неї збирати відповідні по товщині, циліндри-камені.
-Добре потрудилися, всі камені зібрали!!! Поставте свої кошики.
Ви впоралися з усіма перешкодами. Точно виконували всі правила і допомагали один одному, ви - дружні хлопці. Попереду вже видніється замок Снігової королеви. Але подивіться - всі навколо замерзле: і дерева, і тварини, і навіть птахи. ( Діти знаходять під деревом крижинки, схожі на пташок). Нас чекає ще одне випробування. Нам треба якось їх відігріти, розтопити холод, тоді чари Снігової королеви розвіються.
Завдання «Крижані фігурки».
Вихователь пропонує подумати, як можна розтопити холод. Дітям пропонується рознос з невеликими крижаними фігурами. ( діти міркують, пропонують свої способи).
Проблема.
Але справа в тому, що фігурок багато (за кількістю дітей). Як можна враз, розтопити їх? (Діти висувають свої гіпотези, експериментують і приходять до висновку, що кожному потрібно помістити крижинку в долоню, тоді вона розтане). Хлопці, ви розтопили маленькі шматочки льоду, хто знає, може серед них були шматочки холодного серця Королеви? Це зворушило її, і чарівні чари пішли.
Звучить музика ( дзвін дзвонів або курантів).
Подивіться, хто це? На екрані щасливі Кай і Герда.
Хлопці, ви були дружні, терплячі, хоробрі. Молодці!!! Вони дякують вас, і це частування від них!