Конспекти занять з дітьми
«Рибки в акваріумі»
Конспект заняття з малювання для старшої групи.
Автор: Хафизова Римма Ханифзяновна, вихователь, Муніципальне дошкільний навчальний заклад Дитячий садок N 22 Республіка Татарстан, р. Набережні Челни.
Тип заняття: Узагальнення і закріплення знань і вмінь.
Вид діяльності: Тематичне заняття.
Цілі:
1. Створення образу акваріума з унікальними рибками.
2. Створення умов для творчого застосування набутих раніше прийомів роботи з художніми матеріалами і засобами образної виразності.
3. Створення колективного акваріума.
Завдання:
1. Освітні:
закріплення і узагальнення знань і умінь, отриманих на попередніх заняттях; вчити дітей самостійно знаходити способи зображення, художні матеріали та засоби образної виразності для розкриття даної теми; розвивати художньо - графічні навички; продовжувати формувати художні потреби, вміння аналізувати свою працю та працю інших дітей.
2. Розвиваючі: розвивати творчу ініціативу та уяву, використовуючи у своїй роботі різноманітні художні матеріали; розвивати почуття ритму, кольору, композиції; розвивати естетичне сприйняття навколишнього світу, здатність бачити красиве; розвиток інтересу до навколишнього світу.
3. Виховні: виховувати естетичні і моральні почуття, бажання співчувати, співпереживати і допомагати, дбайливе ставлення до навколишнього природі і домашнім вихованцям.
Попередня робота:
1. Читання казки А. С. Пушкіна "Казка про рибака і рибку", розглядання ілюстрацій до цього твору.
2. Розглядання картинок і фотографій, ілюстрацій та листівок із зображенням морських, річкових та акваріумних риб для збагачення художніх вражень дітей.
3. Бесіди про життя морських і річкових риб.
4. Рухлива гра «Море хвилюється - раз, море хвилюється - два..». Догляд за акваріумом: промивання рослин, камінчиків.
5. Розглядання водних рослин і порівняння їх з наземними (чим схожі, чим відрізняються).
6. Замальовки водоростей і риб натури, малювання за поданням; приготування та дегустація рибних страв та страв з морської капусти.
7. Прикраса фігур риб, вирізаних з кольорового паперу.
Методичні прийоми: Розглянути з дітьми малюнки з різноманітними акваріумами, визначити якими матеріалами вони створені; звернути увагу на поставу дітей при малюванні, сюрпризный момент.
Музика: «Акваріум» Сен-Санс.
Матеріали та обладнання:
- Для педагога: акваріум, ілюстрації із зображеннями риб, дитячі роботи з акваріумами, виконані різними художніми матеріалами, мульти - медійний обладнання, добірка слайдів дивовижних риб і водних мешканців, дошка магнітна, музичний центр.
- Для дітей: мольберти, планшети, заготівлі круглого акваріума формат А4 або А3, прикріпленого до планшета скотчем, гуаш, акварель, пензлі, ганчірочки, прості олівці, воскові олівці, чорні маркери, рибки, прикрашені дітьми заздалегідь різних кольорів, клей - олівець.
План:
1. Організаційний момент - 2 хв.
2. Евристична бесіда - 6 хв.
3. Творча пошуково-експериментальна робота - 10 хв.
4. Динамічна пауза - 2 хв.
5. Підсумок заняття: а) виставка і аналіз дитячих робіт - 2 хв. б) самоаналіз - 3 хв.
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організаційний момент
П.:
Всі в зборі!
Дорослі і діти!
Ми можемо починати!
Але для початку, Треба «Здрастуйте» сказати!
Д.: Здрастуйте.
П.: Сьогодні біля дитячого саду я зустріла сонечко, яке прийшло до нас у гості. Але сонечко це не просте, а чарівне. Хто візьме його в руки, той стане самим ласкавим і добрим дитиною в світі. Давайте перевіримо! (Передаємо повітряна кулька - сонечко, кажучи один одному ласкаве слово). Це правда, ми стали добрими й лагідними.
2. Евристична бесіда
П.: Діти, підійдіть до мене. Подивіться, який великий і красивий акваріум. А які рибки плавають в ньому? З яких частин складається рибка? А на які геометричні фігури вони схоже? (луска, тіло - овал, хвостик - трикутник, плавники, вічка). Запропонувати дітям показати частини тіла риби, пояснити їх призначення. Плавці служать кермом і гальмом, хвіст служить мотором риби.
П.: Діти, а тепер подивіться сюди. Педагог підводить дітей до телевізора і показує слайди з дивовижними рибами. Звертає увагу на їх яскраву луску.
А хто спробує намалювати рибку? Дитина малює рибку на магнітній або крейдяний дошці.
3. Практична робота
П.: (підводить дітей до магнітної дошки, на якій прикріплені акваріуми, виконані різними художніми матеріалами).
П.: Якими матеріалами і техніками користувався художник для створення таких красивих акваріумів. А які ще матеріали можна використовувати? (Відповіді дітей)
Але можна ще і своїми ручками намалювати рибку.
4. Пальчикова гімнастика:
Моя рибка весь час мовчить,
Не співає, не гарчить, не бурчить.
Не зрозумію чому, от біда.
Може в рот їй потрапила вода?
Підійдіть, будь ласка до мольбертам, на них прикріплені заготовки акваріумів. У вас є гуаш, акварель, воскові олівці і чорні маркери. Давайте спробуємо з допомогою цих матеріалів створити образ акваріума, але щоб у кожного з вас він був різним і несхожим на інші.
5. Физминутка
Рибки весело грають
У синій сонячної воді,
То стискатимуться, разожмутся,
То зароются в піску.
Перетворення в чайок.
Ми чайки, розкрили крила і кружляємо над річкою, шукаємо видобуток. Побачили рибу, спустилися до води, (нахилилися) зловили рибу і полетіли на берег.
Діти виконують дії, висловлюючи своє ставлення до художнього слова через рухи, міміку.
6. Аналіз і виставка дитячих робіт
П.: Давайте подивимося, що у вас вийшло. Ми впоралися із завданням (намалювали акваріум)? У кого вийшли самі барвисті рибки? Як їх назва? У будь найвеселіші? У кого самий цікавий, веселий, гарний, прозорий, чарівний акваріум? Чому? і. т. д. ( По ходу роботи)
7. Самоаналіз
П.: Діти, подивіться, який великий і красивий акваріум намальований. Але він порожній. Давайте ми заповнимо його рибками. А ось і рибки, які ми прикрашали раніше. Якщо ви добре попрацювали, то візьміть червону або жовту рибку. Якщо ви вважаєте, що не зовсім впоралися із завданням, то можете взяти зелену або синю рибку.
Діти приклеюють рибки на великий акваріум.
П.: Ви сьогодні добре попрацювали. Наше заняття підійшло до кінця. У нас ще залишилися рибки, давайте подаруємо їх нашим гостям на згадку про нашому занятті. До зустрічі на наступному занятті.
Використана література:
1. Заняття з дошкільниками з образотворчої діяльності : Кн. для вихователів дет. саду і батьків / Т. Р. Казакова;
2. Ликова І. А. Програма художнього виховання, навчання і розвитку дітей 2-7 років.; - М.: «КАРАПУЗ-ДИДАКТИКА», 2007. - 144 с.;
3. Ликова І. А. - Образотворча діяльність в дитячому садку. Підготовча група;
4. Ликова І. А. - Образотворча діяльність в дитячому садку. Старша група;
5. Ликова І. А. - Програма художнього виховання, навчання і розвитку дітей 2-7 років «Кольорові долоньки» /2013.