logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      <tr>
        <td align=k9

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми

Я ЗНАЮ-МІСТО БУДЕ!

Пізнавальний-дослідний проект.

Автор: Силакова Наталія Михайлівна, вихователь вищої кваліфікаційної категорії муніципального дошкільного освітнього автономного установи дитячого садка N 12 «Дзвіночок» загальнорозвиваючого виду (МДОАУ) р. Зеї Амурської області.

Форма: пізнавальний-дослідний проект.

Мета: Формування у дітей почуття гордості, патріотизму і любові до своєї малої Батьківщини.

Завдання:

  • Розширювати знання дітей про історію рідного краю, про соціально-значимих об'єктах міста;
  • Формувати у дошкільників почуття причетності до всього, чим живе місто;
  • Виховувати інтерес до традицій і звичаїв рідного краю.

Людина є, перш за все,
сином своєї країни,
громадянином своєї вітчизни,
гаряче приймає до серця його інтереси.
В. Р. Бєлінський

 

Скільки пісень складено,
Зея, про тебе!
Радість примножила
Ти в моїй долі!
Так само як сьогодні.
Як вчора-завжди
Ти частинка Батьківщини,
Ти моя зірка!
Проект «Я знаю-місто буде» створений у співпраці з дітьми, педагогами дитячого садка, батьками, адміністрацією ДНЗ, працівниками музеїв та інших соціальних об'єктів міста. Реалізація проекту включає кілька етапів і розрахована на два роки. Проект призначений для здійснення у старшій і підготовчій до школи групах, його зміст охоплює кілька розділів за тематичним принципом.
Методика роботи з дітьми в рамках проекту «Я знаю-місто буде» розроблена на основі інтегрованого підходу. В ході роботи за проектом діти ведуть спостереження, експериментують, малюють, ліплять, грають, слухають музику, знайомляться з літературними творами, складають свої оповідання та казки.
Для оформлення результатів роботи в групі зробили кошик-скарбничку для колекції дитячих малюнків, творчих робіт дитина-дорослий, виробів, вітальних листівок або телеграм для міста, побажання, які складаються за результатами досліджень.
Робота над проектом показала, що стали більш дружніми партнерські відносини, з'явилося вміння вирішувати проблемні та міжособистісні ситуації. Колективна робота дітей і дорослих дала їм можливість проявити себе в різних видах рольової діяльності. Спільна справа розвиває комунікативні та моральні якості. Дидактичний зміст проектної діяльності полягає в тому, що вона допомагає пов'язати навчання з життям, формує початкові навички дослідницької діяльності, розвиває пізнавальну активність, самостійність, творчість, вміння планувати роботу в колективі, що сприяє успішному навчанню дітей у школі.
ЕТАПИ ПРОЕКТУ:
i етап:

  • Збір інформаційного матеріалу (книги, фотографії, ілюстрації і т. д.) про місто Зеє.
  • Зустріч з працівником музею золотодобування. Огляд - бесіда про учасників ВВВ.

ii етап:

  • Організація центру з морально-патріотичного виховання дошкільнят в ДНЗ.
  • Тиждень морально-патріотичного виховання серед дитячих садків міста.
  • Свято «З днем народження, Зея» (для педагогів міста).

iii етап:

  • Проведення екскурсій, цільових прогулянок, інтегрованих занять,
    спостережень, сюжетно-рольових ігор, бесід, зустрічей з відомими людьми міста, спрямованих на формування любові до рідного міста та інтересу до минулого та теперішнього рідного краю.
  • Оформлення фотоальбому «Де ми були, що ми бачили».

iv етап:

  • Організація творчої діяльності всіх співавторів проекту. Проведення конкурсів малюнків, плакатів, оповідань, макетів, альбомів, гербаріїв і т. д. за темами:
  • Природа рідного краю
  • Історичні корені моєї родини
  • Стара фотографія
  • Пам'ятний день мого міста
  • Визначні пам'ятки міста Зеї
  • Мої друзі
  • Наша група
  • Мій улюблений куточок у місті
  • Відкрите заняття для педагогів міста «Я - громадянин» (Додаток 1)
  • Проведення театральної тижня серед груп ДНЗ «Казка брехня, та в ній натяк...».

v етап:

  • Оформлення книжки - малятка «Про нас - для вас».
  • КВК «Краще немає рідного краю...».

ЗМІСТ ПРОЕКТУ:
Структурною одиницею розділів є тиждень, що представляє собою самостійний і закінчений фрагмент освоєння тієї чи іншої теми.
Така структура реалізації проекту дозволяє дитині отримати систему початкових знань про те чи іншому об'єкті.
Розділ 1. Я - громадянин
Теми:

  • Я і моя сім'я
  • Мій організм і з чого він зроблений
  • Я і мої іграшки
  • Я і люди на Землі
  • Мої права та обов'язки
  • Азбука і правила городянина
  • Бабуся моя улюблена

-Знайомство з декларацією прав людини. Право на ім'я, громадянство, на життя, сім'ю, на розуміння і любов з боку батьків і т. д.

  • Зробив діло - гуляй сміло
  • Я і суспільство
  • Харчування, відпочинок, здоров'я, хвороба
  • Я і моє ім'я

Рішення завдань першого розділу сприяють формуванню в дитини позитивного самовідчуття та позитивного ставлення до навколишнього; розвитку комунікативної компетенції дитини і формування у нього соціальних навичок.
Розділ 2. Світ навколо і всередині міста Теми:

  • Герб міста
  • Де в місті природа?
  • Зелене і синє на карті міста
  • Навіщо йдемо в музей
  • Де в місті живуть чарівники
  • Ритм життя в місті і селі
  • Що таке домашній вогнище?
  • Чим відомий наш місто
  • Світ дитини в місті і селі
  • Книга в житті дитини
  • Птахи нашого міста
  • Земля, космос, природні явища
  • Уздовж по вулиці пішки
  • Будинок і його господар
  • Вулиця Садова
  • Мами і тата різних професій
  • Навіщо потрібні вода, повітря

Теми другого розділу складені на основі бесід з морального виховання, які входять ігри, етюди, вправи з психогимнастике, обігрування сюжетів і т. д. Це допомагає розкріпаченню і об'єднанню дітей. Розвиває творчі здібності, формує етичні уявлення, розвиває емоційну, рухову і мовну сфери.
Розділ 3. Місто у спадок Теми:

  • Як місто з водою бився
  • Як в місто приїхали чарівники - енергетики
  • Як місто на селища розділився
  • Як місто пам'ятками прикрашався
  • Відомі люди міста
  • Дощ у місті
  • Ділове життя
  • Культурний центр «Енергетик»
  • Як лікують місто
  • День народження міста
  • Рукотворний і нерукотворний світ
  • Господарі і господині
  • Дерево добра
  • Ніхто не забутий - ніщо не забуто

Вивчення змісту тим третього розділу збагачує життєвий досвід, виховує почуття гордості за своїх земляків, відповідальності за все, що відбувається в місті, причетності до цього. Формує вміння орієнтуватися в найближчому природному і культурному оточенні, і відображати це в своїй дійсності.
Отримані знання діти використовують в іграх, повсякденному житті, творчої сочинительской і продуктивної діяльності.
Для розвитку сенсорного досвіду, творчого погляду на предмети і явища у вільний час, на прогулянках проводимо спеціальні ігри.
У грі «Чим пахне береза у різний час року» у дітей активізувалися чуттєві уявлення.

У грі «На що це схоже?» діти розглядають кілька фотографій з зображенням видів Зеї, потім з допомогою порівняння «Це схоже на ...» придумують загадку опису об'єкта. (Найбільш яскраве поетичне порівняння придумала Христина (будівля Зейской ГЕС вночі) «Схоже на вогнедишного дракона з казки, який стоїть по пояс у воді і виблискує величезними очима, здається, що з його пащі зараз випливуть дивовижні кораблі»).
При проведенні гри «Сплануй місто», використовували карту міста, картки із зображенням міських об'єктів, дерев, чагарників і т. д.
Діти вирішували завдання екологізації міста. Потрібно було вивести шкідливі виробництва за межу або околицю міста, влаштувати освітлювальну систему, звернути увагу на естетичне оформлення міста.
В ігровому занятті «Зейские розмови» діти придумували і обігравали сценку-розмова, який можна підслухати в місті, якщо трохи пофантазувати: хто з ким може розмовляти (наприклад: сніжинка з березою, воробей з кішкою, річка і міст, лавка і фонтан та ін.), уявити себе одним із персонажів.
Такі ігри, як:
«Де знаходиться пам'ятник?»
«Де знаходиться площа?»
«Дізнайся за описом»
«Знавці Зеї»
«Хто підбере більше слів» «Знайди відмінності» і т. д.
вдосконалюють вміння дітей орієнтуватися на схемі-карті, закріплюють знання дітей про визначні пам'ятки міста, активізують мислення, уяву, пам'ять, фантазію, зв'язне мовлення.
Творчі завдання та ігри підготовляють дітей до найскладнішого завдання - створення оповідань і казок про місто. В оповіданнях і казках простежується результат попередньої роботи. «Вигадники» показали свої знання про визначні пам'ятки і соціально значущих об'єктах міста Зеї. Найбільш яскравими за змістом і формою вийшли казки по темі «Незвичайні пригоди Повітряної Кульки в Зее»:
«Жив-був в одному чистому місті Повітряна Кулька. Він був дуже допитливим. Одного разу теплим весняним днем Повітряна Кулька полетів до річки і побачив, величезного змія по якому їздили машини і ходили люди. Повітряна Кулька дуже здивувався і подумав, що треба у кого-небудь дізнатися про цього диво-змія».
«З Повітряною Кулькою весь час відбувалося щось незвичайне. Одного разу він підлетів до фонтану і не побачив красивих бризок і дітей. Було дуже холодно, дув сильний вітер і Повітряна Кулька подумав: «Напевно, прийшла осінь»».

РОЗВИВАЮЧІ ІГРИ ДЛЯ ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ОЗНАЙОМЛЕННЯ З МАЛОЮ БАТЬКІВЩИНОЮ
Гра «Де знаходиться пам'ятник, стелла?»
Мета: Удосконалювати вміння дітей орієнтуватися на карті-схемі міста, закріплювати знання про пам'ятки, стелах міста.
Матеріал: Карта-схема міста Зеї, прапорці для позначення пам'яток, листівки або фотографії із зображенням пам'яток.
Ігрова вправа «Продовж»
Мета: Формувати вміння швидко схоплювати зміст почутого, запам'ятовувати, складати висловлювання, закріплювати знання про визначні пам'ятки міста Зеї.
Приклади фраз для продовження. Наше місто називається... Мешканців нашого міста називають... Наш дитячий садок називається... Наше місто ділиться на селища... В річки Зея водяться...
Гра: «Знайди відмінності»
Мета: Формувати вміння порівнювати характерні особливості старого і сучасного міста, розвивати мислення, мову, закріплювати знання про рідне місто, виховувати інтерес до його теперішнього і минулого.
Гра: «Зейские загадки»
Мета: Закріплювати знання дітей про визначні пам'ятки Зеї, розвивати уяву, фантазію, пам'ять.
Гра: «Площі міста»
Мета: Удосконалювати вміння орієнтуватися на карті-схемі. Розвивати монологічне мовлення, поповнювати активний словник дітей.


Додаток 1
Я - ГРОМАДЯНИН
(конспект НСД в старшій групі)
Мета: Дати дітям знання про те, що існує закон, який їх охороняє. Він названий «Декларація прав дитини». Ніхто не може порушувати їх права. Права однієї людини не можуть і не повинні порушувати права інших людей.
Завдання: Формувати вміння передавати свій емоційний стан словами.
Удосконалювати мовленнєву активність, вміння підбирати слова-синоніми (сумний, сумний, ображений, одинокий, плаксивий). Розвивати фантазію.
Виховувати у дітей чуйність, співпереживання.

Хід заходу:
Сьогодні особливий день, перший день зими. Я вітаю усіх з настанням зими.
Гра «Сніжинки» (перетворилися на сніжинки, покружляли і тихо на землю опустилися).
Вірш «Самотність» А. Барто.
«Ні, піду я назовсім!
То я татові надоєм.
Пристаю з питаннями,
То я кашу не доїм,
Не сперечайся з дорослими!
Буду жити сам у лісі
Суниці запасу
Добре жити в курені
І додому не хочеться!
Мені, як і татові, по душі
Самотність
Ставок, затихлий, я знайду
В чаші захований
Розмови заведу з жабенятами
Буду слухати пташиний свист
Вранці в переліску
Тільки я ж - футболіст
А грати не з ким
Добре жити в курені
Тільки погано на душі.
Краще я в лісовій глушині
Всім побудую курені!
Всіх хлопчаків запрошу,
Всім роздам по куреня.
Татові з мамою напишу
Розішлю всім листівки
Приходьте назовсім!»
Питання для обговорення

  • Як ви думаєте, чому хлопчикові раптом стало на душі самотність?
  • Чому йому захотілося залишитися одному в лісі?
  • Чи буває у вас таке настрій?
  • Чому воно у вас з'являється?
  • З якої причини?
  • Погрустили трохи, а тепер навколо себе покружляйте, і один одному всміхніться.

Етюд «Посмішка»

  • Посміхніться, як кіт на сонечку, як хитра лисиця, посміхніться від усієї душі.
  • Ви знаєте, що люди з'явилися давним-давно, тисячі років тому. І відразу з'явилися головні питання: що люди можуть робити, а що не можуть, що зобов'язані, а що не зобов'язані, на що мають право.

Стали люди шукати відповіді на ці питання. В результаті з'явилася книга «Загальна декларація прав людини», в якій записано, що люди повинні робити, щоб жити в мирі та злагоді. А, піклуючись про дітей, написали ще одну книгу-конвенцію про права дитини. І сьогодні ми поговоримо про ваші права, (показ книг).
У російського народу символом щастя і правди завжди була жар-птиця. Ось така птиця і залетів до нас у дитячий сад і принесла гілочки про ваші права. На пошуки щастя в казках завжди відправляли добрих молодців. У нас відправиться Іллюша (приносить картку від жар-птиці). Щоб жар-птицю не злякати, брати картку ліворуч.
Найважливіше право на ім'я. Кожна дитина має право на ім'я. (Плач немовляти).
- Хто це плаче?
З таким плачем народжуються всі діти (показ фотографій немовляти).

  • Ці діти схожі один на одного? Їх дуже важко відрізнити один від одного. Імен у них немає, тому в лікарні дітям надягають на ручки ось такі бірочки з цифрами (1,10,33).
  • Вам би сподобалося, якби вас називали цифрою?

Тому дитині дають ім'я і записують у свідоцтво про народження, перший документ (показ свідоцтва).
Гра «Назви один одного лагідно»
- Дуже чемно й лагідно всі називали один одного, і, звичайно ж, неприпустимо називати людину грубим словом, давати йому кличку - це порушення права на ім'я.
Дидактична гра «Підкажи слівце»

  • Мама мене називає...
  • Тато мене кличе...
  • Я люблю, щоб мене називали...
  • Моє повне ім'я...
  • Моє прізвище...

Принести друге послання.
Дитина має право проживати разом зі своїми батьками, має право на любов і розуміння з боку сім'ї.

  • З ким ви живете?
  • Як назвати одним словом?

Дидактична гра «Родичі»

  • Як звати маму твоєї мами?
  • Як звуть доньку (сина) твоєї мами?
  • Як звати сина твого дідуся?

Дидактична гра «Навіщо?»

  • Навіщо вам потрібна мама, тато, бабуся, дідусь?
  • Навіщо ви потрібні батькам? Навіщо тобі потрібні брат, сестра?

Гра «Мамині помічники»
Маму я свою люблю
Я завжди їй допоможу:
Я перу, полоскаю, Воду з рук я отряхаю, Підлогу я чисто подмету
І дрова їй наколю
Мамі треба відпочивати, Мамі хочеться поспати.
Я ходжу навшпиньки,
І жодного разу, ні разу
Ні словечка не скажу.

Давайте пофантазуємо: ви вже дорослі люди. Яку, сім'ю ви хотіли б мати? (Змоделювати будинок-сім'ю). Складіть модель свого будинку-сім'ї. (Пісня «Батьківський дім»).
І розкажіть:

  • Чому обрали цю модель будинку?
  • Як виглядає ваш будинок?
  • Ким заселили?
  • Як будете жити в ньому?

Прислів'я про будинку, сім'ї, Батьківщини, праці.

  • Людина без Батьківщини, що соловей без пісні.
  • В гостях добре, а вдома краще.
  • При сонечку тепло, при матері добро.
  • Птахи ради весни, а мати діткам.

Пальчикова гімнастика.

  • На галявині будинок стоїть
  • Ну а до дому шлях закритий
  • Ми відкриваємо ворота
  • І в свій будиночок запрошуємо

Наступне послання жар-птиці (приносить дівчинка).

  • Діти мають право на захист від жорстокого поводження
  • Хто захищає права дитини?
  • Є така професія адвокат. Це людина, яка захищає права людини.

Гра «Адвокат»
Подивіться на ілюстрації до казок і скажіть, де порушувалися права героїв. Які права? («Вовк і семеро козенят», «Рукавичка», «Червона шапочка», «Заюшкина хатинка»).

  • В яких казках не піклувалися про дітей? («Попелюшка», «Морозко», «Пані Метелиця»).
  • Хлопці, кожна людина має не тільки права, але й обов'язки перед суспільством і повинен вести себе так, щоб його права не заважали прав інших людей. Про це ми поговоримо з вами пізніше.
   
Rambler's Top100 Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове