Конспекти занять з дітьми
«Знайомство з їжаком»
Безпосередньо освітня діяльність для дітей середньої групи.
Автор: Осипова Т. А., вихователь, МДОАУ д/з N 12
р. Зея Амурська область.
Мета: формувати уявлення дітей про еже: його зовнішньому вигляді, пересуванні, харчуванні, способах захисту.
Завдання:
формувати цілісну картину світу через знайомство з їжаком, знайомити з безпечною поведінкою в природі, розширювати кругозір дітей;
розвивати зв'язне мовлення, вміння відповідати на запитання, активізувати словник дітей: звір, ссавець, шерсть;
розвивати логічне мислення, рухову активність, тактильні відчуття, дрібну моторику рук, творчі уміння і здібності;
виховувати інтерес до життя тварин, уміння слухати один одного;
через виготовлення виробів виховувати ціннісне ставлення до власної праці та праці інших дітей.
Освітні галузі: Пізнання, Соціалізація, Комунікація, Праця, Фізична культура, Безпека, Здоров'я, Музика.
Матеріал, обладнання: екран, мультмедиа, презентація «Їжак», прищіпки, за кількістю дітей, дві кофтинки, різні матеріали: м'яка тканина, дерев'яний брусок, ялинова гілочка, ялинова шишка, пластилін, зубочистки.
Вивчити у вільний час вірш:
Зустрів їжачка бичок,
І лизнув його в бік,
І лизнувши його бочок,
Вколов свій язичок.
А колючий їжак сміється:
В рот не суй що попадеться.
Хід заходу:
Хлопці, сьогодні до нас у гості прийшов гість. Давайте вгадаємо, хто це.
Загадка
Сердитий недоторка
Живе в лісовій глушині,
Голок дуже багато,
А нитки - жодної.
Між сосен, між ялинок
Бродить тисяча голок.
Але не зробити жодного стібка
Всі голки без вушка!
Слайд 1. Звичайно це їжачок. Давайте на нього подивимося.
А ми зможемо пальчиками показати їжака?
Пальчикова гімнастика
Їжачок маленький замерз (долоні з'єднані, пальці підняті вгору і переплетені між собою)
І згорнувся в клубок. (пальці переплетені і зігнуті)
Сонце їжачка зігріло (пальці повільно розгинаються)
Їжачок розвернувся! (пальці переплетені і підняті вгору)
- Як виглядає їжак? (його тіло вкрите голками, це огрубіла шерсть)
- Яка у нього мордочка? (вона витягнута, рухома)
- Який ніс? (він гострий і постійно вологий)
- Що ми можемо сказати про очі? (вони чорні, круглі)
- А чи є у їжака вуха? Чому ми їх погано бачимо? (вуха короткі (менше 3,5 см), округлі, майже заховані в хутрі)
- На лапках у їжака п'ять пальців з гострими кігтями, а задні ноги довші за передні.
- А ще у їжака дуже гострі зуби. Як ви думаєте для чого їжаку такі зуби?
- Які голки у їжака? Підійдіть до столу, поторкайте матеріали і визначте, який матеріал більше схожий на голки їжака (запропонувати м'яку хутряну тканина, дерев'яний брусок, ялинову гілочку, ялинову шишку і ін).
Слайд 2. «Що їсть їжак?»
Єжи - всеїдні тварини. Основу живлення складають комахи, гусениці, іноді дощові черви і миші. З рослин єжи можуть поїдати ягоди і фрукти.
Слайд 3. - Як їжачок розмовляє? (фыр-фыр-фыр). Єжи видають різноманітні фиркаючі і чхали звуки, бурчать і клацають зубами. Дитинчата, перебуваючи в гнізді, видають свист і крякання, схоже на пташине.
Физминутка з наслідуванням голосу їжака.
По сухій лісовій доріжці -
Топ-топ-топ - ніжки тупотять.
Ходить, ходить уздовж доріжок
Весь в голках сірий їжачок. (дитина стоїть, злегка зігнувшись. Руки, зігнуті в ліктях перед грудьми, кисті рук опущені вниз. Ноги злегка зігнуті в колінах, роблять дрібні, часті кроки.)
Якщо підкрадеться вовк -
Перетвориться їжак в клубок. (згортається на підлозі клубком)
Ощетинит їжак голки -
Не дістанеться він вовкові.
Їжак не омине нікого,
Але і ти не чіпай його! (встає і продовжує "топати по доріжці")
- Як ви думаєте, хто ж такий їжак? (звір)
- Як ви здогадалися, що це звір?
Слайд 4.- Давайте знайдемо модель, яка відповідає звірові.
Слайд 5. Чому ви обрали цю модель?
- А можна їжачка брати додому? (не можна). А чому? (він повинен жити в лісі) З ким? (з їжачихою мамою). Правильно, всі звірі живуть зі своїми мамами і дітьми. А як у ежихи називають дитинчат? А у вовчиці? У лисиці? А в зайчихи? А у ведмедиці? А ще дуже небезпечно брати в руки дикого звіра. У чому полягає небезпека? А як ми в лісі себе ведемо?
Слайд 6. Влітку у самки народжуються маленькі їжачки. Спочатку вони голі та сліпі. Через деякий час у них з'являються голки, і вони починають бачити.
- Де ж селяться єжи? В якій місцевості? (відповіді дітей).
Слайд 7. Селяться єжи у відкритих лісах, на трав'янистих рівнинах, у чагарниках, на піщаній місцевості і навіть в парках.
Слайд 8. Єжи - нічні тварини. Вдень вони сплять у своїх гніздах, які влаштовують в ямах, печерах або старих норах гризунів. Єжи дбайливо вистилають гнізда сухим листям, мохом і травою. У цих гніздах єжи вкладаються спати на зиму.
Слайд 9. У їжаків гострий нюх і слух, зір слабкий. Вони бігають зі швидкістю до 3 м/с, добре плавають і лазять. Блукаючи по лісі в пошуках їжі, їжак шумить сухої торішньої листям, і з цього галасу його легко виявити. Полюють На їжаків собаки, лисиці, тхори, борсуки і великі сови.
Гра «Їжачки».
Вибрати двох «їжаків». Кожному «їжаку» одягти кофтину і запропонувати 20 прищіпок. Поділити дітей на дві команди і попросити їх причепити прищіпки на спинку «їжаку», коли всі прищіпки будуть прикріплені, дитині-їжачку необхідно присісти, неначе їжачок, згорнутися в клубок. Виграє той, хто швидше впорається з завданням.
Творче завдання «Їжачкові потрібні друзі».
Ліпимо з глини або пластиліну їжачків, використовуємо зубочистки. У процесі ліплення закріплюють отримані знання.