Конспекти занять з дітьми
«Чудеса Хрещенської води»
Конспект інтегрованого безпосередньо - освітньої діяльності по музичному вихованню (музика, художнє слово, пластилинография)
для дітей старшого дошкільного віку.
Автор: Дьоміна Галина Дмитрівна, музичний керівник, МАДОУ «Центр розвитку дитини-дитячий садок N 33 «Веселка», р. Губкін, Білгородська область.
Цілі:
1. Познайомити дітей з подіями і головними особливостями свята Хрещення Господнє;
2. Продовжувати знайомити зі звичаями і традиціями російського народу;
3. Виховувати духовно-моральні якості дошкільнят;
4. Розвивати бажання готуватися до свят, бути причетним до них.
Оформлення:
Музичний зал оформлений в стилі російської хати. На стіні самотканый килим, годинник з зозулею, фотографії жителів будинку, прикрашені вишитими рушниками. Самотканые доріжки, лавки, піч з рогачем, чугунком, клаптевим ковдрою, частуванням. Стіл з крынкой молока, хлібом, салом і т. д. Столи для виконання пластилинографии, ґудзики, бісер, бусинки, рукавички - пластилинография.
Обладнання: сумка-рукавиця; іграшки-тварини (миші, павук, крокодил та ін); водохресна вода, сніжки, рукавички, щеня; фонограми: «Ніч перед Різдвом», мелодії, виконані на російських народних інструментах.
Хід заняття:
Музичний керівник. Хлопці, ви любите свята? Чому? Який з них найулюбленіший? У січні дуже багато свят, давайте їх згадаємо. (Новий рік, Різдво.) Недавно ми святкували Різдво і співали колядки. Давайте згадаємо одну з них:
Сіємо, веєм, посеваем,
З Новим роком вітаємо!
Дядечко високий,
Неси сала шматок.
Тітонька висока,
Неси цілого гусака.
Ми величаємо вас,
Подарунки збираємо.
Здавна на Русі був звичай у селах і селах на Різдво обходити двори і співати вітальні пісні - колядки. Колядники одягали різні одягу, маски ведмедя, кози, журавля. Через плече у них висіли великі полотняні сумки. За спів нагороджували грішми, пирогами, солодощами. Ось послухайте, як це було.
(Звучить фонограма запису колядки, потім педагог пропонує дітям заспівати колядку)
У нас нині-то не літо, не зима,
У нас нині господиня коляда.
Ой, колядочки, коляда-коляда,
У нас нині господиня коляда.
Музичний керівник. Це було улюблене свято молоді. Якщо господарі обдаровували колядників, то вони казали: «Щастя вам, господар з хазяєчкою, здоров'я вам, з Новим роком з усім родом!». А якщо колядникам нічого не давали, то вони казали: «У бідного мужика і дружина погана, і худоба лиха». Господарі лякалися і починали обдаровувати їх. Згадайте, чим обдаровували нас, коли ми колядували в дитячому садку? (Цукерки, печиво, вітаміни, гроші.)
Обійдуть будинку колядники, наберуть цілий мішок частувань, на гроші пряників і цукерок накуплять, так веселяться, хай вигадують небилиці. Давайте і ми з вами спробуємо придумати небилиці. Я почну, а ви далі продовжите: « Іду я якось дивлюся, дерево стоїть велике, а на ньому ростуть апельсини, банани, цукерки, зефір, шоколад... Набрала я цілий мішок і понесла додому. Ух ! Як я об'їлася!!!».
(Діти по черзі придумують свої небилиці.)
Музичний керівник: Молодці, хлопці! А що за свято без гри?!
Музичний керівник: В цю гру грали ще наші діди і прадіди під час Святок.
(З-за печі чутно пук.)
Музичний керівник. Ой! Хто це там?
(З-за печі з'являється бабуся Пыхтеиха.)
Пыхтеиха: Коляда, коляда, не хочеш пирога? З цибулею, перцем, комарині серцем!
Музичний керівник: Не ламай, не ламай, весь віддавай! Хлопці, вона все пихтить, злиться.
Пыхтеиха: Ось і злюся, ви всі веселі, радісні, а мене женуть, не хочуть зі мною дружити.
Музичний керівник: А ти знаєш, чому з тобою не хочуть дружити? Тому, що ти зла і сварлива, а злитися і заздрити не можна. Хлопці, чому не можна заздрити? А чому погано бути злим? (Злі люди нікому не подобаються, з ними ніхто не хоче дружити.)
Пыхтеиха: Так мене так і прозвали: Пыхтеиха і Завидуха, я й забула своє ім'я.
Музичний керівник: Що це у вас за спиною? Якась сумка-рукавиця.
Пыхтеиха: Це я колядувала. (Показує миша, павука і т. д.)
Музичний керівник: Напевно, ти неправильно колядувала. Що ж робити? Хлопці, давайте подумаємо, як їй допомогти? (пропозиції дітей).
Напевно, я знаю, що потрібно зробити. Ходила я сьогодні в храм і набрала хрещенської води. Сьогодні свято - Хрещення Господнє. У цей день відбувається водосвяття. Проводить водосвяття священик. Він опускає срібний хрест у воду, читає молитви - і вода освячується. Вона дуже довго зберігається (рік, навіть більше). Ця вода зцілює людей від хвороб, зла, заздрості і багато чого іншого. Її п'ють вранці натщесерце зовсім трохи, цією водою бризкають (окроплюють) квартиру, щоб в домі був достаток і спокій; бризкають і в хліві, щоб було більше здорових тварин.
А зараз я вас обрызгаю цією водою, щоб ви були добрими, здоровими, чемними. І вірили, що добро - це велика сила.
Ой, хлопці, я ж Пыхтеиху забула побризкати святою водою!
(Бризкає водою бабусю Пыхтеиху.)
Пыхтеиха: Ой! Що зі мною?! (Паморочиться, іде.)
Музичний керівник: Втекла наша бабуся. Ну да ладно, ми без неї сумувати не будемо. Послухайте, яку я знаю гарний вірш про свято
Хрещення Господнє Таке:
Тремтить морозна округу
Від дзвону всіх дзвонів,
І ми поспішаємо, витісняючи один одного,
На їх веселий мідний поклик.
Сяє сонце після хуртовини,
Обідня скінчилася, народ,
Піднявши ікони і хоругви,
До річки за батюшкою йде.
Ні, нам не холодно сьогодні -
Хрещення святкуючи Господнє...
І ось, невидимий народу,
Сходить Дух Святий на воду.
Ст. Афанасьєв
(Виходить Пыхтеиха переодягнена в російський народний костюм)
Музичний керівник: Подивіться, так це зовсім інша людина. Як вас звати, згадали?
Пыхтеиха: Матренушка-душа, здрастуйте, мої друзі!
Вас з Хрещенням вітаю,
Вам здоров'я я бажаю.
Впустіть в серці ви добро,
Прийшло святе Різдво.
Виконується пісня «Різдво» муз. Н.Васильєва.
Пыхтеиха: Підійдіть до мене, хлоп'ята. Уявіть, що кругом сніг.
Музичний керівник: Хлопці, а яка ваша улюблена гра взимку?
А я пропоную вам пограти в сніжки.
«Гра в сніжки».
Пыхтеиха: Ай, да ви мої хороші! Зараз я вам подаруночки подарую.
(Заглядає в сумку - їх немає) Що ж робити? Оце біда! Я подарунки всім несла.
Музичний керівник: А що ти несла, Матренушка?
Пыхтеиха: Рукавиці, щоб у хрещенські морози не замерзли ручки. Цілий рік в'язала, старалася і вам, і діткам маленьким.
Музичний керівник: Не турбуйтеся, ми вам допоможемо. У нас з дітьми є рукавички, залишилося тільки зробити візерунки, прикрасити їх.
Звучить фонограма «Ніч перед Різдвом».
(Діти прикрашають рукавички методом пластилинографии:
гудзиками, бісером, намистинами.
По закінченні роботи Мотрю
шка дякує дітей за рукавички,
захоплюється ними.
Раптом Матренушка бачить цуценя, а поруч - сумку з рукавичками).
Музичний керівник: Ось, виявляється, хто потягнув рукавички! Ну нічого, він ще несмышленыш. А раз вже знайшлися рукавички, давайте з ними пограємо.
Гра «Знайди пару»
(на підлозі розкладені рукавиці, дітям
пропонується знайти пару).
Музичний керівник дякує Матренушку і дітей,
роздає частування.