Конспекти занять з дітьми
«У світі почуттів»
Конспект заняття з дітьми від 5 до 6 років.
Автор: Олена Вірт.
Мета: закріплювати знання дітей про органи почуттів людини: зір, слух, смак, дотик, нюх.
Завдання:
Освітні: Закріпити знання про органи почуттів людини.
Розвиваючі: Розвивати мовлення при відповідях на питання, тренувати тактильні, зорові, слухові, смакові відчуття.
Виховні: Виховувати дбайливе ставлення дітей до органів почуттів, культуру їх охорони.
Попередня робота: Бесіда «знайомимося зі своїми органами почуттів», відгадування загадок,
Матеріал: Чарівний кубик з органами почуттів, склянки з водою, картинки з «Корисними і шкідливими продуктами», картинки тварин, частування від кубика.
Методи і прийоми: бесіда з дітьми, розповідь про органи почуттів, розглядання ілюстрацій органів почуттів, експериментування.
Хід заняття:
Діти входять в групу.
Вихователь: Доброго ранку сонцю і птахам, Доброго ранку усміхненим особам. Здрастуйте, дорогі друзі, я хочу запросити вас у незвичайну подорож в країну наших почуттів.
Вихователь: Ой, хлопці, подивіться, до нас сьогодні завітав незвичайний гість. Коли вранці я прийшла на роботу він вже був у нас. Звідки він з'явився, невідомо. А куб цей не простий. Давайте доторкнемося до нього. Що в ньому не звичайного?
Відповіді дітей: Розмальований, картинки з органами почуттів.
1картинка - ноги. Задаю питання: «Що вміють ноги?»
Відповіді дітей: стрибати, бігати, скакати, танцювати і т. д.
2 картинка - вухо. «Що вміють вуха?», «Для чого вони нам?». Як ми захищаємо наші вуха? Динамічна пауза для вух.
«Ми долоньки розітремо, сміливо вушка ми візьмемо, зверху вниз ми їх пощиплем, пальчиками розімніть, знизу вгору знову пройдемо»
3 картинка - рука. Для чого нам руки? Скільки рук має людина? Для чого ми миємо руки? Пальчикова гімнастика «Ми ділили апельсин».
4 картинка - ніс. «Для чого потрібен ніс?» Щоб ваші носи добре дихали, пропоную виконати дихальну гімнастику.
Дихальна гімнастика «Глибоко ми вдихнемо повітря, ротом ми выдохнем його. 1-вдих, 2-видих, 1-вдих, 2 - видих. Крила носа ми погладимо зверху, знизу розітремо і ще разок зітхнемо».
У нас є ще одна картинка, але вона не відкрита. А відкриється тільки тоді, коли ви отгадаете загадку: «Два сусіда непосиди, день на роботі, ніч на відпочинку?»
5 картинка - очі. Ми багато знаємо про очах. Очі - це один з найцінніших органів почуттів людини. Для чого людям потрібні очі?
(Відповіді дітей.) Що захищає очі?
Відповіді дітей: Вії, брови, повіки.
Вихователь: Як вії захищають наші очі? (затримують пил)
Повіки закриваються при небезпеці.
Брови - затримують піт, вологу.
Вихователь:
Правильно, хлопці, завдяки очам ми отримуємо майже всю інформацію про навколишній світ. Але щоб наші очі добре бачили їх треба берегти. Ви знаєте правила з охорони зору?
Відповіді дітей.
- Не можна терти очі брудними руками.
- Не можна близько і довго дивитися телевізор, грати в комп'ютерні ігри.
- Потрібно оберігати очі від попадання їдких та небезпечних рідин.
4.Потрібно берегти очі від колючих і ріжучих предметів.
5.Потрібно тренувати очі, робити вправи, дивитися вдалину.
- Потрібно гуляти на свіжому повітрі.
Вихователь: Коли наші очі відпочивають? (коли закриті). Працюють тоді, коли відкриті. Правильно, а зараз давайте пограємо трохи. Проводиться гра «Дізнайся по голосу». Всі стають в коло, ведучий в центрі. Діти, взявшись за руки, йдуть по колу і говорять:
«Настя, Рома, Аріна, ти стоїш в колі, ми кличемо тебе «АУ!», оченята закривай, хто покликав тебе, дізнайся».
Вихователь: А ще обов'язково робити гімнастику для очей.
Давайте пограємо з нашими кубом.
Гімнастика для очей. Куди куб, туди і очі. Вертіти головою не можна.
Подивіться на кінчик носа. Закрили очі. Відкрили очі. Ось як ми відпочили.
Вихователь: А ще ми поговоримо про одному органі почуттів. Він є у кожної людини. Загадую загадку: «Завжди в роті, а не проковтнеш?».
Відповідь дітей: «Мова».
Що може мова?
Запрошую дітей підійти до столу. На тарілці лежить яблуко, печиво.
Яке яблуко? (кругле, червоне, тверде)
Яке печиво? (квадратна, пахуче). А за допомогою чого ми дізналися?
Відповіді дітей: за допомогою рук, очей, носа.
А як ще можна дізнатися? на смак.
Язичок вміє не тільки говорити, але ще й визначати на смак.
Проводимо досвід з водою.
На столі чотири келихи з водою. Діти пробують. Потім в один насипаю сіль, інший цукор, у третій сік лимона.
Відповіді дітей - яка стала на смак вода? Що допомогло нам визначити? Ще мову захищає від нехороших продуктів. Що можна пробувати мовою?
-не можна їсти таблетки
-приймати занадто гарячу їжу
-не можна брати гострі предмети
-не можна їсти холодне
-брати брудні предмети, які можна отримати стоматит. Тому треба мити руки з милом перед їжею. Ми спробували з вами воду, а тепер розкажіть про свою улюблену їжу.
Відповіді дітей.
Вихователь: А ще у нас живуть тварини, у яких теж є улюблена їжа. Показую картинки з тваринами.
Відповіді дітей: Це кінь. Кіт. Гуска. Кролик. Собака. Свиня. Корова.
Є багато смачної їжі, але не вся їжа може бути корисною.
Гра «Корисно - шкідливо».
Вихователь: Ви сьогодні молодці, і для вас куб приніс частування. Це корисна їжа чи ні? Ми з'їли з вами вітаміни.
«А тепер ми посміхнемося, міцно за руки візьмемося і один одному на прощання ми подаруємо добрі побажання. Будьте всі здорові».