logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      <tr>
        <td align=k9

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми

«Який одяг носили на Русі»

Конспект інтегрованого безпосередньо - освітньої діяльності по музичному вихованню.

Автор: Дьоміна Галина Дмитрівна, музичний керівник, МАДОУ «Центр розвитку дитини-дитячий садок N 33 «Веселка», р. Губкін, Білгородська область.

Цілі:
1. Познайомити дітей з російськими народними костюмами, які носили на Русі і вміти назвати їх.
2. Виховувати інтерес до народної творчості, розуміти красу речей, поважати працю старшого покоління.
3. Розвивати музичні здібності дітей засобами музичного фольклору.
4. Виховувати інтерес і повагу до історії та культури російського народу.
5.Формувати художньо - естетичний смак у процесі художньо - творчої діяльності.

Атрибути:
російські костюми хлопчикам, дівчаткам, господині.
Постоли, пояси, кокошники, сумка - коліту, шапка ковпак, валянки.
Атрибути для малювання:
пензлики, фарби, серветки, альбоми.
Репертуар:
1. Російська народна пісня «Ой, сад у дворі»,
2. Російська народна пісня «мої Постоли».
3. Російська народна пісня «Прялица»
4. Музично-дидактична гра «Веселі подружки».
5. Гра «Струмочок»
6. Мелодії російських народних інструментів.

Хід заняття:
Музичний керівник: Хлопці, в якій країні ми живемо? Як вона
називається?
Діти: Росія.
Музичний керівник: А як називається наша мала Батьківщина?
Діти: Белгородчина!
Музичний керівник: Діти, а які ви всі красиві, а вбрання у вас незвичайні.
(Музичний керівник пропонує бути господинею на нашій бесіді.)
Господиня: ми Зібралися сьогодні про російської народної одягу розповісти. Ось
такий одяг носили на Русі наші предки дуже давно. А ви знаєте, з чого
у давні часи шили одяг?
Діти: Так знаємо. Одяг шили з лляної і вовняного полотна.
Господиня:Розкажіть, діти, як отримували такі полотна?
Діти:Спочатку пряли на прядках льон і шерсть тварин - отримували нитки,
ткали на ткацькому верстаті - отримували полотно - сіре полотно.
Господиня: Все правильно, хлопці, так і було. А щоб вийшли тканини
яскравими ошатними, їх фарбували. Ви знаєте, чим фарбували? У давні часи фарб не було. І тканини фарбували васильком і звіробоєм: листям ягід
чорниці та лохини, корою дуба і липи. А скажіть, хто шив одяг по Русі?
Діти: Кравці всю зиму шили, а іноді весь рік! Майстрині -
вишивали умільці та гадали такий одяг.
Господиня: Як ви думаєте, хлопці, важко було зшити такий одяг?
Діти: Дуже багато праці потрібно, щоб пошити та оздобити такі
вбрання. Після роботи йшли всі від мала до велика в нарядах пісні співати так
танцювати.
Господиня: А давайте, хлопці, ми заспіваємо російську хороводную пісню.

Російська хороводная пісня «Ой, сад у дворі».

Господиня: Молодці, добре пісню співали, водили хоровод. Тільки на Русі
є прислів'я: «Справі - час, потісі - годину». Так і нам пора продовжувати
бесіду. Скажіть-но, що за одяг на вас одягнено?
Діти: Сорочка, порти, сарафан, постоли, кокошник, намисто.
Господиня: Розкажіть нам, що таке сорочка?
Діти: Сорочка була головною одягом на Русі. Її носили і чоловіки і
жінки і діти. Сорочки шилися широкі, чоловічі - короткі, жіночі -
довгі, нижче колін. Святкові сорочки прикрашалися по подолу, коміру,
краю рукавів вишивкою. Чоловічі сорочки мали на грудях візерунки. Вважалося,
що вони захищають серце від злих сил.
Господиня: А майстрині-рукодільниці вишивали сорочки, та приспівували.
«Як на Ваніна сорочці
Вишию я ромашки
Конвалії та кашки»
Але шилися та інші сорочки, які носили кожен день, як вони
називалися?
Діти: Називалися такі сорочки повсякденними. Вони були сірого кольору.
Господиня:А що це у вас на сорочці повязано?
Діти: Це пояс-кушак. У старовину сорочка обов'язково повинна була бути
подпоясана. До пояса прив'язували ніж, ложку. Кишень на одязі в давнину не було, їх замінювала сумочка - коліту, яку шили зі шкіри. Цю
сумочку теж вішали на пояс.
Господиня: А ви не забули, що ж ще носили хлопчики на Русі?
Діти: В давнину носили порти. Порти буденні були темного кольору, а
святкові шили з білого полотна у смужку. Їх заправляли в чоботи.
1 дитина: Щоб не замерз синок
Взяли шматок полотна
І теплі порточки
Пошили для синочка!
2 дитина:Ну, а раз одягнувся ти. І сорочку, і в порти.
Треба надягати взуття
І на свято поспішати!
Господиня: Ви і про старовинну взуття знаєте?
Діти: Звичайно! Століттями на Русі повсякденному взуттям були постоли. Їх плели
з лика - липової кори. Носили їх і влітку і взимку. Взимку ноги утеплювали
онучами - онучами та в'язали мотузками. Зношувалися постоли дуже
швидко, за дев'ять днів. А пізніше стали шити чеботы - прості черевички,
потім - чоботи, а ще пізніше з'явилися валянки. Вони стояли дуже дорого, і
тому в сім'ях на всіх дітей була тільки одна пара валянок.

Російська народна пісня «мої Постоли».

Господиня: Ай, да молодці, ну все знаєте! А про дівчаток-то ми забули? Що ж вони носили в старовину?
Дівчатка: Дівчата носили сарафан. Сарафан - жіночий одяг - це спідниця на
лямках, розширена донизу. Прості сарафани шили з лляного полотна,
дорогі - з шовку і парчі. Сарафан м'яко струменів, при ходьбі робив
жінку схожою на лебедушку. Тому в народі говорили: «Красна дівиця йде, що лебідонька пливе». Сарафани прикрашали вишивкою і мережкою.
Господиня: Я хочу вас познайомити з новими прислів'ями:
«По одягу зустрічають, а по розуму проводжають»,
«Курку не нагодувати, а дівчину не нагодувати»,
«Бабині сорочки - ті ж мішки, рукави зав'яжи, так що хочеш поклади»,
«Красна птиця опереньем, а людина - рукоділлям»,
«У ледачої прялі немає про себе і сорочки»,
«Гарний товар сам себе хвалить»,
«Делано наспіх зроблено на сміх».
Господиня: А які головні убори носили в старовину дівчинки?
Дівчатка: Прикрасою дівчини була довга коса, заплетена яскравими
стрічками. «Дівоча коса - всьому світу краса». Кокошники дівчата носили в
свята. Вони були різної форми, дуже красивими, розписними.
Прикрашали їх бісером, шовковими нитками, тасьмою.
Господиня: А у хлопчиків були головні убори?
Діти: Так, хлопчики носили в будні шапку-ковпак, а в свята - важливу
шапку з козирком і квіткою.
Господиня: Правда гарно жили наші прабабусі та прадідусі?
Діти: Так!
Господиня: Діти, а ви знаєте, що такий одяг передавали у спадок від
прабабусі до бабусі, від бабусі до вас? Ось тому-то вона і
збереглася. Зрозуміли? Хлопці, а давайте ми з вами розпишемо кокошники для
наших дівчаток?
1 дитина: Я вишиваю кокошник моторно
Ниткою зеленої і червоної, і жовтої
Є у мене ще цілий клубок
Ти вишивати допоможи мені любий
2 дитина: В п'яльцях голка миготить швидше
Разом працювати і співати веселіше
Ось і кончаем останній стібок
Вишили ми різнобарвний кокошник.

(Діти приступають до розписування кокошників для дівчаток, під час роботи майстрині-рукодільниці співають російську народну пісню «Прялица» і слухають мелодії російських народних інструментів).

Господиня: Подивіться, які гарні кокошники виходять. Хтось
розмалював візерунок жовтої, хтось червоною фарбою. А який гарний
кокошник у Ані і у Вані. Ай, да молодці! Добре потрудилися. Наші
дівчата задоволені. Спасибі вам велике.

Проводиться музично - дидактична гра «Веселі подружки».

Господиня: А коли кінчався трудовий день, відкривали вони важкі скрині,
діставали ошатну святковий одяг і йшли на ігрища, пісні співати,
танцювати та грати. Ось і у нас, хлопці, розмова підійшла до кінця. Про
одязі старовинної ми все розповіли, тепер можемо і в гру пограти, а
називається вона «Струмочок».

Звучить російська народна музика «Бариня», діти грають у гру «Струмочок».

Господиня: Ось ми і повеселилися на славу, дітям на забаву.

   
Rambler's Top100 Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове