Конспекти занять з дітьми
Складносурядне речення з союзом а.
Конспект НОД логопеда по формуванню лексико - граматичних категорій у дошкільників підготовчої групи для дітей з ФФН.
Автор: Хисамова Р. вчитель-логопед,
МБДОУ N5 РТ місто Леніногорськ.
Мета: Познайомити дітей зі структурою складносурядного речення, вчити складати складні речення з опорою на зорові символи.
Завдання: Закріплювати вміння складати схеми простих речень, вчити складати схему складносурядного речення з союзом а. Вправляти дітей у складанні складносурядних речень із сполучником а, спираючись на схеми і малюнки. Розвивати вміння порівнювати предмети. Закріплювати активізувати словник з теми: «Види спорту. Скоро універсіада!». Закріплювати правильну вимову звуків, розвивати дрібну моторику, почуття ритму, слухове і зорове увагу. Виховання почуття патріотизму.
Обладнання: Картинки схеми етапів роботи на занятті; предметні картинки на кожну дитину, на тему «види спорту»; картки символи слів і картинки для складання пропозицій.
Хід занять:
- Організаційний момент. Програмування етапів діяльності.
Розповідь логопеда.
Хлопці, ми живемо в Республіці де скоро станеться надзвичайна подія Універсіада. А сьогодні до нас прийшов у гості Юні-талісман та символ Універсіади. Адже Універсіада це змагання молодих. Юні сповнений сил, любить спорт, його старший брат-великий крилатий сніжний барс з гордістю дивиться на нього з герба нашого Татарстану.

(показ слайдів)
Хлопці а ви знаєте з яких видів спорту змагатимуться спортсмени з усього світу на універсіаді? (Відповіді дітей) А ви любите спорт? (Відповіді дітей).
Я пропоную вам розповісти за схемою, ніж ви будите займатися сьогодні.

Діти відповідають, складаючи речення за схемою. Зразкові пропозиції:
-Ми сьогодні будемо складати речення та їх схеми.
-Пограємо в гру.
-Будемо порівнювати предмети.
ІІ Основна частина.
1)Ознайомлення з темою.
Логопед пропонує дітям назвати види спорту на картинках (у кожної дитини на столі лежить картинка). Діти називають види спорту(футбол, волейбол, плавання...), потім узагальнюють і називає тему заняття. Пояснюють поняття-спорт.
2) Пояснення нового матеріалу.
Педагог дає дітям завдання: дівчаткам-розфарбувати стрічки, хлопчикам-намалювати (обвести через кальку) м'ячі. Пропонує скласти речення про те, чим вони займаються.
Діти складають речення.
-Дівчатка розфарбовують стрічки.
-Хлопчики малюють м'ячі.
Потім складаються на складальному полотні схеми цих речень.

Далі педагог пояснює, що якщо ми хочемо сказати про дівчаток і хлопчиків одним реченням, для цього треба з'єднати обидві пропозиції з маленьким словом «а» (показує на схемі) і обидві отримані частини розділити коми. Потім просить дітей скласти речення за схемою:

Логопед звертає увагу на те, що в кожній частині речення називаються різні слова-предмети. Повідомляє, що бажано вживати різні дії.
Діти складають речення:
Дівчатка розфарбовують стрічки, а хлопчики малюють м'ячі.
3. Складання складного речення з двох сюжетних картинок.
Логопед дає завдання: використовуючи складену схему, придумати за малюнками речення. Пропонуються картинки: «баскетболісти грають в баскетбол», «тенісисти грають в теніс».
Складається пропозицію:
Баскетболісти грають у баскетбол, а тенісисти грають в теніс.
4. Пальчикова гімнастика.
Вгору долоньки! Хлоп! Хлоп! (Плескання в долоні вгорі, по колінах, по плечах, по боках, за спиною, перед собою, ліворуч, праворуч.)
По колінах - лясь, лясь!
По плечах тепер поплескай!
По боках себе поляпай долонею по них!
5. Складання речень за комбінованими схемами, з використанням картинок. Дошкільнятам пропонується завдання скласти речення за схемою.
на ,
а на .
Петя катається НА лижах,
а Таня катається НА ковзанах.
6. Вправа в утворенні нових слів на тему «Спортсмени»
Грає в хокей-хокеїст.
Грає у футбол-футболіст.
Грає у волейбол-волейболіст.
Грає в баскетбол-баскетболіст.
Грає в теніс - тенісист.
Їде на велосипеді-велосипедист.
Займається гімнастикою-гімнаст.
Плаває-плавець.
III. Динамічна пауза.
Логопед ділить дітей на гімнастів і плавців (щоб діти не плуталися, до одягу пристібаються значки із зображенням спортсменів). Пропонує дітям придумати завдання для спортсменів з маленьким словом « а» і дає зразок:
«Гімнасти присідають, а плавці пірнають». Далі діти самі складають речення, наприклад:
Гімнасти стрибають, а плавці пливуть.
Гімнасти кружляють, а плавці затримують дихання.
Гімнасти роблять нахили в сторони, а плавці «зірочку».
6. Пояснити зміст прислів'їв.
Пішки ходити - довго жити.
В здоровому тілі, здоровий дух.
Сонце, повітря і вода-наші кращі друзі.
Рухайся більше, проживеш довше.
7.Лото «Закінчи речення»
У кожної дитини по великій карті гри лото і окремі картинки. Логопед пропонує прочитати під малюнками на картах початок пропозицій та закінчити їх, підібравши відповідну картину з відповідним за змістом продовженням і поклавши її на порожнє поле поруч.
Взимку грають у хокей, а... влітку у футбол.
Взимку катаються на лижах, а... влітку на велосипеді.
Взимку катаються на ковзанах, а ... влітку плавають.
У теніс грають ракеткою, а ...в баскетбол м'ячем.
Діти підбирають відповідні картинки і читають пропозиції.
IV Підведення підсумків.
Педагог пропонує дітям, використовуючи алгоритм діяльності, згадати, що вони робили на занятті: грали, складали пропозиції, порівнювали, яким видом спорту займаються влітку, яким взимку. З'ясовують, що ігри, які їм сподобалися, в які вони б хотіли пограти на наступних заняттях.