Конспекти занять з дітьми
«Цариця вода»
Конспект пізнавального заняття в старшій групі з використанням методів ТРВЗ.
Автор: Рибакова Аліса Олегівна, вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільна освітнє установа дитсадок компенсуючого виду N2 «Калинка» Ханти-Мансійський АО, р. Нижневартовск.
Мета: спостереження за водою з допомогою Методу «маленьких чоловічків», що дозволяє дітям зрозуміти структуру речовини
Програмні завдання: закріпити властивості води, уточнити значення її для всього живого; розвивати зв'язне мовлення, допитливість, логічне мислення; продовжувати виховувати дбайливе ставлення до води.
Інтеграція освітніх галузей: пізнання, соціалізація, художньо - естетичне розвитку.
Обладнання та матеріал: фонограма («Шум струмка»), глобус, посудина з водою, лійка, кімнатні рослини, ключ, лід, шапочки - крапельки.
Хід заняття
Звучить фонограма «Шум струмка»
Вихователь читає вірш:
Ви чули про воду?
Кажуть вона скрізь!
В калюжі, в морі, в океані
І у водопровідному крані.
Як бурулька замерзає,
В ліс туманом заповзає,
Льодовиком в горах зветься,
Сріблястою стрічкою в'ється.
Ми звикли, що вода-
Наша супутниця завжди!
Без неї нам не вмитися,
Не наїстися, не напитися.
Смію я вам доповісти:
Без неї нам не прожити!
Діти, сьогодні ми поговоримо з вами про її величність ВОДІ.
Вода - найдивовижніше і повне таємниць речовина. Наш організм в основному складається з води: вона міститься в крові і в інших органах. Людина може кілька днів прожити без їжі, але без води не обійдеться. Ми зустрічаємося з водою кожен день. Для чого потрібна вода?
Відповіді дітей
Вихователь: Хто потребує ще у воді?
Діти: Тварини, рослини
Вихователь: Подивіться, діти, як багато нам всім потрібно води! А чи багато води на нашій планеті? Чи вистачить її?
( показ глобуса, нагадати, що блакитним кольором зображені моря і океани)
Вода має дуже важливою властивістю - давати життя всьому живому. І ви зараз переконаєтесь. ( Робота в куточку природи)
Діти, подивіться на наші квіти. (одна рослина полито,інше в'яне) (Діти підходять до кімнатним рослинам, розглядають їх)
Вихователь: Акуратно поторкайте їх. Які вони?
Діти: Це рослина - зелене, квітуче; листя пружні, дихають свіжістю. А це зовсім завяло: гілочки поникли, листочки опустилися.
Вихователь: Вода дала життя цим листочкам.
Вихователь: Діти, а що ж сталося з цією рослиною? Як ви думаєте, в чому причина?
Діти: Одна рослина регулярно поливалася, інше не поливали.
Вихователь: Діти, давайте допоможемо цій рослині! Що для нього ми можемо зробити?
Діти: Полити.
Вихователь: Так, діти, вода просто необхідна в житті людини, тварин і рослин, але, на жаль, дуже часто ми зневажливо ставимося до води: нерозумно її витрачаємо, забуваємо закривати крани, кидаємо сміття у водойми, забруднюючи його. А адже саме ми з вами господарі природи. І охороняти її - наша головна мета. Земля така маленька! Давайте її берегти!
Діти сьогодні ми багато говорили про воду. Давайте згадаємо властивості води. Яка вода?
Діти: Вода прозора, рідка, не має запаху і смаку.
Вихователь: Добре, молодці! Я пропоную вам перетворитися на маленьких чоловічків. З яких чоловічків складається вода? Покажіть, будь ласка.
Діти: Вода складається з рідких чоловічків. (Діти ставлять руки на пояс, розгойдуються з боку в бік)
Вихователь: А чи можуть рідкі чоловічки стати твердими? Що необхідно для цього зробити?
Діти: Якщо чоловічки води опиняться на холоді, то вони стануть замерзати і скоро будуть твердими.
Вихователь: Рідкі чоловічки, відчувши, що замерзають - притискаються один до одного, взявшись за руки, піднімають їх вгору і перетворюються в твердих чоловічків.
Физминутка
Лебеді летять, крилами махають,
Літають над водою, хитають головою.
Прямо і гордо вміють триматися,
Дуже безшумно сідають на воду.
Сіли, посивіли, знову полетіли.
Вихователь: Хлопці до нас у групу принесли послання від цариці морів, у ньому вона просить нашої допомоги. Зла чаклунка замкнула її в хатинці у темному лісі, а ключик заморозила в шматочку льоду. Що ж нам тепер робити? Як допомогти цариці морської?
Діти: Потрібно розморозити лід.
Вихователь: так хлопці шматочок льоду покладемо в тарілочку і поставимо на батарею, вона гаряча і лід швидко розтане. Дістанемо ключ і відкриємо двері хатинки, де сидить цариця.
Вихователь: Діти, поки ми чекаємо, коли лід розтане, давайте пригадаємо, з яких чоловічків складається лід?
Діти: Лід складається з твердих чоловічків.
Вихователь: Як ведуть себе тверді чоловічки? Як будуть себе вести, якщо ми їх зігріємо? Покажіть. Діти показують.
Вихователь: Подивіться, що сталося з льодом?
Діти: Лід розтанув, перетворився у воду. Тверді чоловічки перетворилися в рідких. Можна вільно дістати ключ і відкрити хатинку.
Підсумок заняття
Вихователь: у кого ми сьогодні з вами перетворювалися? Якими маленькими водними чоловічками ми були? (рідкими, твердими)
Як ми звільнили Царицю Морську?
Що необхідно людям, тваринам і рослинам? Чому?