Конспекти занять з дітьми
«В гостях у мудрої сови»
Конспект організованої освітньої діяльності в старшій групі по підготовці до школи.
Автори: Махина Світлана Іванівна, педагог-психолог, Шигина Н.З., вихователь, Муніципальне дошкільний навчальний заклад «Центр розвитку дитини - дитячий садок N12 «Берізка», Архангельська область, Котласький район, п. Приводино.
Категорія: соціально-особистісний, пізнавально-мовний.
Освітні галузі: комунікація, соціалізація, пізнання.
Мета: формування уявлень про школу, нової соціальної позиції - позиції учня, створення позитивної психологічної установки на новий етап у житті.
Завдання:
Освітні:
-закріпити у дітей знання про школу, правила поведінки в школі, шкільному приладді;
- закріпити знання про таких шкільних поняттях як «шкільні приналежності», «урок», «перерва», «учитель», «учень», «шкільні правила»;
- вчити дітей діяти за усною інструкцією дорослого; підпорядковувати свої інтереси інтересам товаришів, враховувати їх думку;
-вправляти у поділі слів на склади;
- продовжувати вчити визначати місце звуку в слові;
- продовжувати вчити складати речення за схемою;
- формувати у дітей мотиваційну і особистісну готовність до школи.
Розвиваючі:
- розвивати зв'язне мовлення дітей;
- активізувати лексичний словник на основі поглиблення знання про школу;
- продовжувати розвивати у дітей стійкість і концентрацію уваги; логічне мислення, пам'ять;
- розвивати мовленнєвий увагу і фонематичний слух;
- розвивати дрібну моторику, вправляти в орієнтуванні в зошиті.
Виховні:
-виховувати доброзичливе ставлення один до одного, почуття єдності у дитячому колективі;
-формувати акуратність у виконанні завдань, підтримання порядку на робочому місці.
Матеріал та обладнання:
Картинки з правилами; робочі зошити; обладнання для гри - чашка з водою, папір, дзвіночок, олівець, ножиці; м'яч; настільна ширма, логопедичний поїзд, картинки на визначення місця звуку в слові на кожну дитину; будиночок з совою, скринька.
Попередня робота:
-бесіда з дітьми про школі, шкільному приладді
-розглядання ілюстрацій про школу
-читання художньої літератури
-розучування віршів про школу.
Структура НСД
Етапи |
Завдання |
1. Організаційний момент |
Створити позитивний емоційний настрій, ознайомлення з темою. |
2.Гра на увагу «Чарівні звуки»
Гра «він - вона» |
Розвиток слухового уваги і пам'яті.
Збагачення словникового запасу дітей. |
3. Гра «Поїзд» |
Визначення складової структури слова. Поділ слів на склади. |
4. Гра «Логопедичний лото»
Робота в зошиті
Гра «Четвертий зайвий» |
Вправляти у знаходженні місця звуку в слові.
Розвиток уваги, пам'яті, мислення, дрібної моторики.
Розвиток словесно-логічного
мислення. |
5. Складання речень з опорою на схему.
Гра «Веселий рахунок» |
Продовжувати вчить складати речення за схемою. Розрізняти поняття «Слово», «Пропозицію»
Вправляти у розв'язуванні прикладів з плюсом і мінусом. |
6. Повторення шкільних правил
Рефлексія |
Закріпити правила поведінки в школі
Підведення підсумків. |
7. Читання віршів про школу |
Продовжувати вчити виразно розповідати вірші. |
Хід заняття:
Діти заходять в групу, стають півколом біля будиночка з совою і скринькою, взявшись за руки.
Діти: Придумана кимось просто і мудро
При зустрічі вітатися «Добрий ранок»
«Доброго ранку» сонця і птахів
Доброго ранку привітним особам.
П.: Я посміхнусь вам, а ви посміхніться один одному. Як добре, що ми сьогодні тут разом. Ми спокійні і привітні, ласкаві й добрі. Ми всі здорові.
П.: Ми з вами знову в гостях у мудрої сови. Щоб нам дізнатися шкільні правила треба відкрити скриньку, а значить виконати всі завдання. Сьогодні ми дізнаємося про те, без чого не можна обійтися в школі. Але наш скринька закритий, а значить треба виконати всі завдання.
Ну що готові?
Д.: Так!
П.: Тоді в шлях. Після виконання кожного завдання ми будемо відкривати по одному замочку на скрині. А ось і перше завдання.
Діти сідають на килим.
Гра «Загадкові звуки».
П: Хлопці, вам треба закрити очі, уважно послухати і назвати, що звучить. Відповідати будемо по черзі. Молодці хлопці ваші вушка були уважні.
Гра на увагу «Він - вона».
Він слон - вона слониха,
Він лось - вона лосиця,
Він кот - вона кішка.
Він заєць - вона зайчиха,
Він бик - вона корова.
Він тигр - вона тигриця,
Він осів - вона ослиця
Він козел - вона коза.
Він вовк - вона вовчиця,
Він кенгуру - вона кенгуру.
Їжак він - вона їжачиха,
Бобер він - вона бобриха,
Він баран - вона вівця
Ну, звичайно ж вівця
Дограли до кінця!
Ми впоралися з першим завданням і відкриваємо перший замок. Вирушаємо далі (Діти проходять до мольберта).
В: Поїзд скоро відправиться в шлях, а пасажири не знають, в який вагон сідати, тому що не вміють ділити своє ім'я на склади. Візьміть картинки, визначте, скільки частин у слові; у такому вагоні і поїде пасажир. Діти розставляють картки. А тепер перевіримо, чи правильно ми зробили пасажирів по вагонах. (Перевіряємо). Питання: Чому кіт їде в першому вагоні? .......Коли щеня зможе поїхати в третьому вагоні? (Коли буде собакою) Чому Чебурашка залишився на пероні? Тому що в його імені 4 склади, а вагони з чотирма вікнами немає у нашому поїзді
Всі пасажири зайняли свої місця. (Відкриваємо другий замок).
П.: Скажіть мені, хлопці, як ви дізнаєтеся, що настав час йти на урок?
Діти: По дзвінку.
П.: Правильно. І наш дзвінок кличе нас на урок.
Дзвенить дзвінок. Діти проходять за столи.
Ст.: А зараз Маша нагадає про те, як треба сидіти за партою.
Парта - це не ліжко,
І на ній можна лежати.
Ти сиди за партою струнко,
І веди себе достойно.
Гра «Логопедичний лото»
Ст.: Хлопці, у вас на столах звукові будиночки, в них потрібно правильно розселити картинки, якщо звук на початку слова, то в перший будиночок, якщо в кінці, то в останній. Молодці! Впоралися із завданням.
П.: А тепер відкриваємо зошити на сторінці 16. виконуємо завдання під N 1, 2,5. Молодці всі впоралися із завданням.
«Четвертий зайвий» в парах. Діти діляться на пари. Їм роздають картки з серії «Четвертий зайвий». Діти шукають зайву картинку. Перевіряється правильність відповідей.
і ми відкрили ще один замок.
Знову дзвенить дзвінок на перерву.
Ст.: 1,2,3,4,5 - ми продовжуємо грати, треба нам в гурток вставати. Діти встають у коло. «Гра з м'ячем» Сьогодні це не просто м'ячик, а звук н. Вам треба передавати м'ячик по колу називаючи слово зі звуком р.
Дзвенить дзвінок з перерви.
Ст.: Діти сідають на стільчики. На дошці перевернута картинка зі шкільним приладдям. Давайте згадаємо, які шкільне приладдя ви знаєте? Перевертаємо картинку.
Ст.:Складіть речення про Ромі з опорою на схему (3 слова)
- Що приніс Рому в школу?
- Що купив Рома в школу?
Які цікаві пропозиції ви придумали. Молодці!
П.: Гра «Веселий рахунок»
Варить відмінно твоя голова:
П'ять плюс один виходить... (шість)
Вийшов зайчик погулять,
Лап у зайця рівно... (чотири)
Ти на птицю подивися:
Лап у птахів рівно... (дві)
У мене є собачка,
У неї хвостів аж... (один)
Біля дошки ти говори,
Що решт у палиці...(два)
Ходить в народі така чутка:
Шість мінус три виходить... (три)
На уроках будеш спати -
За відповідь отримаєш... (два)
Вважати ви вмієте, доведеться відкрити ще один замок
Ст.: Ми з вами виконали всі завдання мудрої сови. Давайте відкриємо скриньку.
(Повторюємо шкільні правила.)
«Шкільні правила»
- У школі здрастуй говорять і з посмішкою дарують погляд.
- До дзвінка ти приходь і порядок наводь!
По дзвінку всі дружно в ряд чекають вчителі стоять.
- Одного даремно не турбуй бережи його спокій.
На уроці тиша, руку піднімай тоді
Якщо хочеш відповідати або важливе сказати.
- На уроці чекають відповідь хтось знає, хтось ні.
Відповідає тільки той, кого вчитель назве.
- Ось дзвінок на перерву приготуйся відпочивати:
Можеш з одним прогулятися, можеш тихо пограти,
Підготуй до уроку все, щоб навчалося нам легко.
Пригадайте, які завдання довелося нам виконати, щоб відкрити чарівний скринька?. (Відповіді дітей). Які завдання виявилися важкими? Які ігри вам сподобались? Все що ви сьогодні дізналися, стане в нагоді в школі.
.А зараз настав час повернутися до мудрої сови. Йдемо назад до будиночка.
П.: І подякуємо її. Діти читають вірші про школу.
Вірші:
Що таке школа
Автор: Л. А. Арсенова
Школа - це світлий дім,
Ми будемо вчитися у нього.
Там навчимося писати,
Складати і множити.
В школі багато чого дізнаємося:
Про своєму улюбленому краю,
Про гори і океанах,
Про материках і країнах;
І куди впадають річки,
І якими були греки,
І які є моря,
І як крутиться Земля.
У школі майстерні є...
Цікавих справ не злічити!
І дзвінок веселий.
Ось що означає "школа"!
Що чекає мене в школі.
Парта чекає мене, по-перше,
Чекають уроки,
Чекають друзі.
Буде в школі не до ліні,
Там я в нову країну
Подорож почну.
Чекає природа - ліс і поле!
Адже в похід підемо не раз...
Чекають мене п'ятірки в школі
Чекаємо мене весь перший клас!
ЗАВТРА В ШКОЛУ
Завтра в школу я піду,
Книжки, ручки зберу
У свій портфель красивий,
Я такий щасливий!
П.: Перед тим як нам розстатися
І піти всім по справах,
Хочеться нам попрощатися,
Побажавши при цьому вам
Щоб ви були добрими
Шкільних правил не забули,
Щоб добрими словами
Говорили ви з друзями
Розстаємося ми зараз
Добрий шлях вам! В добрий час!