Конспекти занять з дітьми
«Прогулянка в ліс»
Розвиваюче заняття в мультисенсорної кімнаті. Середня група.
Автор: Макеєва Надія Іванівна, педагог-психолог, Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад-центр розвитку дитини - дитячий садок № 7 "Золота рибка" р. Краснознаменськ, Московська область.
Цілі:
- стимуляція сенсомоторної активності.
- збереження і підтримка індивідуальності дитини через гармонізацію внутрішнього світу;
Завдання:
- розвиток зорового, слухового і тактильного сприйняття;
- удосконалення дрібної моторики рук;
- розвиток координації рухів;
- розвиток уяви і творчих здібностей;
- закріплення вміння правильно орієнтуватися на слова «великий» і «маленький», «верх» і «низ»;
- фіксування і управління увагою;
- зняття емоційної та м'язової напруги;
- створення доброзичливої атмосфери.
Обладнання:
Дощечки з різним покриттям; інтерактивна повітряна бульбашкова труба; шар для релаксації; фиброоптическое волокно; магнітофон; аудіозапис (звуків природи: «Спів лісових птахів», «Шум водоспаду», «Тиха вода»; С. і О. Железновы - пальчикові вправа «Павучок»); два відерця велике і маленьке; декорації: висохле озеро, дерева; іграшки: великі і маленькі рибки, павук, заєць.
Хід заняття
Ритуал початку заняття.
Дружба починається з посмішки.
Діти стають у коло, беруться за руки, дивляться сусіду в очі і мовчки посміхаються один одному.
Педагог-психолог: «Хлопці, Мишеня організував прогулянку в дивний ліс, де вас чекає багато сюрпризів. Ви хочете піти в чарівний ліс? Тоді вирушаємо»
Діти йдуть по стежці здоров'я. Включається аудіозапис «Спів лісових птахів».
Педагог-психолог: «Важка у нас дорога. Спочатку ми підемо по кам'янистій дорозі, потім гладкою, потім дерев'яною, колючого, шорсткою, м'якою». Робиться акцент на прохідних доріжках. Рух в одну сторону. Включаються «Звуки лісу».
Педагог-психолог: «Ось ми і прийшли. Здрастуй ліс, зелений ліс, повний казок і чудес! Як красиво! А хто це співає у лісі?».
Діти: «Пташки».
Потім увага дітей переключається: «Хлопці, подивіться, бідні рибки! Лісове озеро висохло і рибкам стало ніде жити. Давайте зберемо великих риб у велике відро з водою, а маленьких - в маленьке і пошукаємо для них новий будиночок»
Діти вирушають на пошуки відповідного будиночка.
Педагог-психолог: «У нашому лісі є чудове місце, і там уже живе одна рибка, давайте і цих рибок поселимо по сусідству»
Дітям пропонується підійти до бульбашкової трубі.
«Спостереження за рибками». Включається бульбашкова колона з рибками, загальне світло вимикається. Звертається увагу дітей на колону, в якій пустує різнобарвна рибка, подталкиваемая бульбашками повітря. Вона то спливають вгору, то опускається вниз. Діти притискаються до колони, відчувають ніжну вібрацію.
Питання дітям, що вимагають однозначної відповіді:
- Яка труба: гладка або шорстка? (Гладка);
- Яка водичка: тепла чи холодна? (Прохолодна);
- Скільки рибок плаває? (Одна);
- Якого кольору вода? (Червона, зелена, жовта, синя).
Гра «Що буває такого кольору». Поки горить певний колір, треба по черзі назвати предмети такого ж кольору.
Прогулянка триває. «Ой, хлопці, подивіться, хто це спускається по ниточці?!»
Діти: «Павучок»
Педагог-психолог: «Давайте порадуємо лісового павучка і заспіваємо йому пісеньку». Пальчикова гімнастика під музику Сергія і Катерини Желєзнова.
Павучок ходив по гілці, а за ним ходили дітки
руки схрещені, пальці кожної руки «біжать» по передпліччю, а потім
по плечу іншої руки
Дощик з неба раптом полив,
кисті вільно опущені, виконують стряхивающее рух
(дощик)
Павучків на землю змив.
бавовна долонями по колінах
Сонце стало пригрівати,
долоні бічними сторонами притиснуті один до одного, пальці
розчепирені, качають руками (сонечко світить)
Павучок знову повзе,
руки схрещені, пальці кожної руки «біжать» по передпліччю, а потім
по плечу іншої руки
А за ним повзуть всі дітки,
Щоб погуляти по гілці.
«Павучки» повзають по голові.
Педагог-психолог: «Подивіться, який красивий водоспад у нас попереду! Включається пучок фиброоптических волокон, включається аудіозапис «Шум водоспаду».
Психолог запитує: «волокна Схожі на тоненькі струмочки?».
Діти відповідають: «Схожі». Вони беруть волокна в руки, перебирають їх, проходять крізь «водоспад».
Педагог-психолог: «Хлопці, а хто це зустрічає нас на лісовій стежці?»
Діти: «Зайчик!»
Психолог: «Зайчик тут не один, у нього багато друзів сонячних зайчиків і вони хочуть пограти з вами»
Гра «Піймай зайчика». Загальний світло в приміщенні вимкнений, працює дзеркальна куля. Звертається увагу дітей на відблиски від дзеркального кулі: «Подивіться, які зайчики бігають по стінах, по долівці. Давайте спробуємо зловити їх. Вони жовті, червоні і сині. Бігають зайчики від наших малюків». Разом з дітьми психолог намагається зловити вислизаючі вогники, намагаючись створити радісну атмосферу, викликати у дітей бажання рухатися. Потім дзеркальна куля зупиняється і дітям пропонується взяти сонячного зайчика на руки.
Релаксація.
Діти лягають на підлогу, звучить музичний запис «Тиха вода». Діти закривають очі і відпочивають після тривалої прогулянки. Їм пропонується вдихнути і видихнути кілька разів: «Вдих-видих, вдих-видих». По закінченні релаксаційної паузи : «Повільний вдих і різкий видих»
Педагог-психолог: «Ось і підійшла до кінця наша подорож. Пора повертатися додому». Діти знову йдуть по сенсорній стежці, але в іншому напрямку. «Вставайте на першу «купину». Вона м'яка, ніжкам приємно, а яка друга? Колючий, ніжкам боляче. А на цій «купині» приємно тупотіти, ніжки перекочуються».
Підводиться підсумок заняття.
- Де ми з вами були?
- У «Чарівному лісі»
- Кому ви допомогли?
- Рибкам.
- Кого порадували?
- Павучка.
- Що ще бачили у лісі?
- Водоспад.
- Хто зустрівся нам на лісовій стежці?
- Зайчик.
Педагог-психолог хвалить дітей.
Ритуал закінчення заняття.
Сонячні промінчики.
Діти стають у коло, простягають руки вперед і з'єднують їх в центрі кола. Тихо так постояти, намагаючись відчути себе теплим сонячним промінчиком.
3. Завершальна частина.
Вправа «До побачення».
Всі діти торкаються до мишеняті і кажуть йому дякую за прогулянку, яку він їм подарував. Потім всі махають йому рукою, кажучи «До побачення!». Мишеня бажає дітям дружити і бути завжди здоровим.