Конспекти занять з дітьми
Вікно у світ.
(старший дошкільний вік 5-6 років)
Автор: Абдульманова Р. А., вихователь МАДОУ «Дитячий садок N 62», Кіровського району міста Казані.
Освітня область «пізнання: формування цілісної картини світу, розширення кругозору» (інтеграція з: «безпека», «комунікація», «художня творчість», «читання художньої літератури», «музика», «соціалізація»)
Програмовий зміст: Закріпити знання дітей про один з органів почуттів людини - очах. Уточнити, яке значення для людини має зір.
Розширювати уявлення про особливості функціонування та цілісності
людського організму. Знайомити з основами безпеки життєдіяльності. Формувати уявлення дітей про залежність здоров'я людини від правильного харчування і поведінки. Розвивати прагнення піклуватися про своє здоров'я. Виховувати вміння співчувати.
Формувати бажання піклуватися про тих, хто потребує допомоги. Познайомити дітей з жанрами образотворчого творчості. Розвиток уміння підтримувати бесіду. Виховувати естетичний смак.
Попередня робота: Бесіда про корисну їжу, про функціональному значенні очей в житті людини, розглядання і читання дитячих енциклопедій, дидактична гра «Домалюй», складання системної павутинки проекту.
Активізація словника: Натюрморт, жанр.
Матеріал: Картини натюрморти, сюжетні картинки із ситуаціями, запрошення в художню галерею, елементи для створення натюрморту, окуляри двох видів, указка, ножиці у футлярі.
Хід заняття: Під саун-трек з мультфільму «Маша і ведмідь» входить Маша (дорослий персонаж). Привіт, хлопці, я до вас в гості прийшла!
Здрастуй, Маша! (поглядом мотивує дітей привітатися) Добре, що ти прийшла!У мене є запрошення в фотогалерею.Запрошую вас усіх! (Діти разом з вихователем переходять до вернисажу, на якому розташовані фотонатюрморты).
Вихователь: В нашій галереї багато фотографій, а ви знаєте, до якого жанру належать вони? (Якщо скажуть, запитати, чому вони так думають; узагальнити віршем)
Якщо бачиш на картині
Чашку кави на столі
Або морс у великому графині,
Або троянду в кришталі,
Або бронзову вазу,
Або грушу або торт,
Або всі предмети відразу,
Знай, що це ... натюрморт.
(Якщо не відповіли на питання, запропонувати відповісти після вірша).
Вихователь: пропоную створити свій натюрморт. Нам потрібно вибрати тільки ті елементи, які підходять для створення натюрморту. Чому ми не використовували ці елементи? Пропоную розташувати їх красиво на цьому тлі. Прикріплювати будемо з допомогою цих липких шматочків. (Звернути увагу на татарське національне блюдо - чак-чак). Яка чудова робота у нас вийшла. До якого жанру вона відноситься? Доповнимо нею нашу виставку!?
(Маша підходить дуже близько до картин, розглядаючи їх)
Вихователь: Маша, що ж ти так близько картини розглядаєш?
Маша: Так я погано бачу!
Вихователь: (дітям) Хлопці, можливо у Маші ослаб зір? (відповіді)
На ніч два віконця
Самі закриваються,
А зі сходом сонця
Самі відкриваються. Це ... (Очі, відповіді дітей)
Маша: Для чого потрібні очі?
Вихователь: Подивіться один на одного уважно, у вас у всіх однакові очі? (відповіді)
Вихователь: Звичайно ж, ні! Очі у всіх різні. (Відповіді дітей про те, як берегти і доглядати). Так, очі дуже важливий орган; вони допомагають нам бачити все, що навколо нас. Щоб очі добре бачили, потрібно їх берегти і доглядати за ними.
Маша: А я й не знаю як!
Вихователь: Ми й самі згадаємо і тобі допоможемо. Залишаємо нашу галерею. (жестом педагог пропонує дітям пройти до картинок). У мене є картинки, серед яких ситуації, небезпечні для зору і очей. Пропоную вибрати ці картинки і подумати. Що ви тут бачите небезпечного? (Організована педагогом дискусія).
-не можна близько і довго сидіти біля телевізора або грати в комп'ютерні ігри.
-не можна терти очі брудними руками, а можна користуватися чистим носовою хусткою або промити чистою водою!
Вихователь: На столі лежать ножиці. Всі гострі предмети необхідно тримати в закритому місці, далеко від маленьких дітей; передавати ножиці кільцями вперед. Спробуємо!
Вихователь: Тепер я впевнена, що ви зможете уникнути небезпечних ситуацій.
Маша: А от коли Міша чистив цибулю, у мене з очей сльози закапали.
Вихователь: Ви все це помічали? Зараз і почистимо цибулю! Допомагайте!
Фізкультхвилинка про цибулю
Зняли тоненький сюртук, зняли руду сорочку,
А стягнувши ще сорочку, всі заплакали навколо.
Ось як ми вчора на кухні роздягали солодкий цибуля
Вихователь: Ну що, з'явилися сльози? Ні? Звичайно, ми просто грали!
Як ви думаєте? Сльози - це добре чи погано? Давайте поміркуємо!(ТРВЗ)
Коли у нас сльози, що в цьому хорошого? |
А що поганого? |
Захищають очі від смітинок і шкідливих запахів |
Розмазуються негарно по обличчю |
Стає легше, поплакав і забув, і знову все добре! |
Сльози солоні, від них щипає щоки |
|
Від болю... |
Маша: Так що ж, сльози це і добре і погано!
Вихователь: Звичайно, Маша, ми тільки що з хлопцями це з'ясували!
Вихователь: Я знаю, що для красивого волосся треба їсти гречану кашу, а деякі обполіскують волосся відваром цибулиння. А ось ці продукти будуть корисні для зору. (Показ зображення продуктів, перерахування). Ви їх впізнали?
А ще, дуже корисно для очей робити спеціальну гімнастику, щоб очі не втомлювалися і бачили ясно і чітко. Сьогодні ми розучимо одну вправу. Підійти до вікна. Переміщувати погляд з точки на склі не точку вдалині за вікном. Спробуємо разом з Машею!
Вихователь: Маша, якщо ти будеш робити цю гімнастику щодня, то очі у тебе будуть бачити краще. Але у деяких все одно поганий зір. Як ви думаєте, що допомагає їм добре бачити? (якщо діти здогадаються, або не здогадаються, то загадати загадку).
Що таке перед нами -
Дві голоблі за вухами
На очах по колесу
І доглядальниця на носі? Це ... (Очки)
Маша: А у мене вже є окуляри! (окуляри від сонця) Як раз вони мені знадобляться щоб розглядати картини!
Вихователь: чи Допоможуть вони Маші краще бачити? (відповіді)
Вихователь: Хлопці, а ви бачили тих, хто постійно носить окуляри? (звернути увагу на м-м). Як можна їм допомогти? Правильно, навчити їх робити гімнастику для очей.
Маша: Ну, спасибі, хлопці. Навчили мене, як потрібно доглядати за очима. Постараюся виконувати.
Вихователь: Маша, а які правила ти запам'ятала? (Маша плутає правила, «мотивуючи» дітей нагадати їй).
Якщо вам сподобалася наша розмова, посміхніться один одному і мені, адже посмішка - це запорука гарного настрою. Так ми даруємо один одному радість. Так давайте
подаруємо один одному свої посмішки та гарний настрій. Гра «Посміхнись сусіду».
Про те, що ви сьогодні дізналися, можете розповісти вдома.
І в цей особливий день, я дарую вам ці сердечка з найкращими побажаннями та вправами для здоров'я ваших очей. (Роздати валентинки з гімнастикою для очей).
Вихователь: Мені принесло велике задоволення займатися з вами. Спасибі вам велике!