Конспекти занять з дітьми
«Що? Де? Коли?»
Вікторина.
Автор: Петрова Тетяна Анатоліївна, учитель-дефектолог, АНО ДО «Планета дитинства «Лада» дитячий садок N 198 «Вишенька», Самарська область, місто Тольятті.
Мета: закріпити і систематизувати знання дітей за всіма розділами програми
Завдання:
РЕМП: закріпити графічний образ вивчених цифр, формувати вміння розкладати число 5 на два менших числа на практичному прикладі, продовжувати формувати вміння порівнювати числа на слух, називати сусідів числа, закріпити вміння орієнтуватися на аркуші паперу, закріпити знання геометричних фігур
Розвиток фонематичного сприйняття: закріпити графічний образ вивчених букв, продовжувати вчити диференціювати поняття «цифра», «буква», продовжувати вчити підбирати слова на заданий звук
Формування ВПФ: продовжувати роботу по формуванню довільності уваги, удосконалювати зорову увагу, активізувати розумові процеси
Формування НУД: продовжувати вчити працювати в парах (малих підгрупах), відповідати на запитання педагога повним реченням, формувати вміння організовувати власне робоче місце, формувати навички самоконтролю та взаємоконтролю
Словникова робота: буква, цифра, праворуч, ліворуч, зверху, близько
Матеріал та обладнання: набір геометричних фігур, листочки паперу, олівці, демонстраційний матеріал, медалі, мольберт, літерний конструктор, предметні картинки.
Ігрова мотивація: гра - змагання в малих підгрупах
Хід заняття
Організаційний момент. Діти входять в групу, стають на орієнтири.
-Сьогодні ми раді вітати учасників гри «Що? Де? Коли?»
I. Вступна частина
Розподіл на команди. Виконання завдань за бажанням
-Шановні гравці. Для того, щоб зайняти своє ігрове місце необхідно виконати кілька завдань. Хто бажає виконати це завдання?
-Стільчик під номером 1 займе той, хто впізнає, яке число я загадала. Хто бажає виконати це завдання? (Як варіант: «Гравець під номером один - назве яке число я загадала»)
-Це число більше ніж 4, але менше ніж 6
-Стільчик під номером 2 займе той, хто почує, яке число я пропустила. Хто бажає виконати це завдання?
Прямий або зворотний рахунок
-Стільчик під номером 3 займе той, яку букву я напишу у нього на долоньці. Хто бажає виконати це завдання?
-Стільчик під номером 4 займе той, хто впізнає, який звук я загадала. Хто бажає виконати це завдання?
-Стільчик під номером 5 займе той, хто назве, сусідів числа .... Хто бажає виконати це завдання?
-Останній займе той, хто впізнає, яку цифру я напишу у нього на долоньці.
II. Основна частина
-Шановні гравці. У нас вийшли три команди. Кожній команді необхідно придумати назву.
-Отже, назви готові. Завдання, які ви будете виконувати будуть оцінюватись наступним чином: за кожне правильно виконане завдання команда отримує два бали, якщо гравці команди допустили одну помилку - один бал, якщо із завданням команда не впоралася - бали не нараховуються. І ще, якщо учасники команди доповнюють і допомагають гравцям іншої команди - будуть нараховуватися додатково по одному балу.
-Отже, ми починаємо. Перший раунд.
-Шановні гравці. Перед вами чотири конверти з номерами. В кожному з яких для вас приготовлено завдання. Щоб дізнатися який конверт з нами грає, необхідно з коробочки (мішечка) дістати номерок. Дізнатися номер потрібно на дотик, потім назвати його, а лише потім показати всім учасникам і вибрати конверт з потрібним номером.
-Хто з учасників бажає відкрити перше завдання?
Дитина обмацує цифру, знаходить конверт з цим номером і діти виконують завдання.
Після виконання перших двох завдань - динамічна пауза - гра на увагу «будь Ласка»
-Зараз дізнаємося, хто з вас самий уважний? Я буду називати різні дії, а ви будете їх виконувати тільки після того, як почуєте слово «будь ласка». Якщо цього слова ви не почуєте, то рух виконувати не потрібно. Шлях до наступного завдання буде нам показувати самий уважний. Готові? Починаємо!
Перелік завдань
1. Орієнтування в просторі, робота з геометричними фігурами.
-У кожної команди на столі лежать геометричні фігури. Увага на дошку. Це картина з геометричних фігур. Ваше завдання оглянути і запам'ятати, де що розташоване. Потім я приберу зразок. Після цього ми з вами порахуємо від 10 до 1, і вам потрібно буде згадати і сконструювати у себе на столі таку ж картину.
2. Гра «Плутанина» (накладене зображення букв і цифр)
-Перед вами плутанина з цифр і букв. Ваше завдання-розплутати літери та цифри і записати їх на аркуші паперу. На це завдання вам дається 2 хвилини. Увагу. Почали. Час пішов!
3. Гра «Ділимо м'ячики» (склад числа 3, 4, 5 з двох менших)
-Шановні гравці. Перед вами п'ять м'ячиків. Ці м'ячики потрібно розкласти на два кошики. М'ячики в кошику потрібно розкласти по-різному, декількома способами. Команди готові? Починаємо.
4. «Додай літеру і назви якомога більше слів на цей звук» (робота з буквеним конструктором)
-Перед вами літера, розібрана на частини. Ваше завдання скласти букву, прочитати її і підібрати якомога більше слів на цей звук. За це завдання команда отримає стільки балів, скільки буде названо слів. Учасники інших команд можуть допомагати, за це теж будуть нараховуватися додаткові бали.
Додаткові варіанти:
-звуковий диктант (диференціація голосних звуків твердих і м'яких приголосних)
-складання пропозицій по сюжетної картині, з опорою на умовно-графічну схему
-складання розповіді по серії сюжетних картинок (3-4)
III. Заключна частина
- Отже, наша гра закінчена. Підрахуємо бали
- Перше місце займає команда.... Вони набрали очок .....
- Друге місце присуджується команді....., у цієї команди.....очок
- І третє призове місце займає команда.... У них .....очок
Всім учасникам гри вручаються медалі та призи (блокнотики, розмальовки тощо)
-Всіх учасників гри запрошую в коло.
-Якщо вам сподобалася наша гра - посміхніться мені...
Всім учасникам дякую...до нових зустрічей.