Конспекти занять з дітьми
«Острів скарбів»
Конспект відкритого підсумкового заняття в старшій групі для дітей із ЗПР.
Автор: Петрова Тетяна Анатоліївна, учитель-дефектолог, АНО ДО «Планета дитинства «Лада» дитячий садок N 198 «Вишенька», Самарська область, місто Тольятті.
Мета: закріпити і систематизувати знання дітей за всіма розділами програми
Завдання:
РЕМП: закріпити графічний образу вивчених цифр, послідовність цифр у цифровому ряду, закріпити вміння орієнтуватися на аркуші паперу (просторове розташування предметів, закріпити назви геометричних фігур
Розвиток фонематичного сприйняття: закріпити графічний образ вивчених букв, продовжувати формувати вміння визначати позицію звуку в слові (з використанням умовно-графічної схеми), підбирати слова не заданий звук, продовжувати вчити працювати з умовно - графічною схемою пропозиції, виділяти слова з речення.
ОЗОМ і розвиток мови: продовжувати розширювати кругозір дітей, активізувати словник, формувати вміння складати речення із заданим словом
Формування ВПФ: продовжувати формувати довільність уваги, активізувати мнестичні процеси (відстрочене запам'ятовування), активізувати мислення.
Формування НУД: продовжувати вчити дотримуватися правил поведінки на занятті, формувати навички адекватної самооцінки, закріплювати вміння організовувати власне робоче місце.
Словникова робота: скарби
Матеріал та обладнання: глобус, цифровий ряд від 1 до 10, картки з недописаної буквою (літерний конструктор), набір геометричних фігур, предметні картинки, умовно-графічна схема слів, речення з двох слів, пластикові накопичувачі, фішки різного кольору, скриня, зображення ключа, розрізаний на частини, кольорові маркери
Ігрова мотивація: гра-подорож
Хід заняття
Організаційний момент. Діти заходять, займають орієнтири, розташовані на підлозі. Вітаються з гостями. Дихальна гімнастика.
I. Вступна частина
На столі стоїть глобус.
- Хлопці, а ви знаєте, що це таке? (Це глобус, це наша планета, це планета Земля)
- Якої форми наша планета Земля? (Земля кругла)
- А хто-небудь з вас подорожував на кораблі по морю?
- Ось ми сьогодні з вами однією дружною командою вирушимо на кораблі, але не подорож, а на пошуки скарбів.
-Хто знає, що таке скарб?
-Скарби заховані на острові
- У мене навіть є карта цього острова (педагог демонструє карту-лабіринт)
-Але дістатися до скарбів не просто, шлях до них нелегкий.
-Щоб відкрити скриню, нам потрібен ключ, але, на жаль, ключ від скрині був скляний, хто його впустив, і ключик розбився на частини. Щоб зібрати ключ, потрібно знайти частини і зібрати їх в одне ціле.
-Частини ключа заховані в цих конвертах. Щоб знайти частину ключа потрібно виконати дві умови: 1. швидко і правильно виконати завдання 2. показати шлях до наступного завдання. Тільки після цього відкриється частина ключика.
- А поки ми з вами шукаємо ключ, кожному з вас буде наповнити свій маленький скринька своїми знаннями. Після виконання кожного завдання, в свій сундучок кожен з вас буде опускати зірочку. Якщо завдання виконано без помилок - зелена зірочка, якщо є одна помилка - жовта, а якщо у вас багато помилок - червона. Я буду додавати зелені зірочки того, хто буде допомагати своїм товаришам, доповнювати відповіді.
-Ви готові до пригод? Тоді у путь! Займайте місця на нашому кораблі, ми вирушаємо.
II. Основна частина
-Свої скриньки поставте на край столу, їх ми будемо заповнювати після кожного завдання.
-Ну що? Відкриваємо конверт.
1.Завдання «Яка пропущена цифра?» (робота з цифровим поруч)
-Уважно розгляньте ланцюжок цифр, візьміть олівець і допишіть відсутні цифри.
- Хто готовий, олівець опускає в стаканчик, я бачу, що ви готові.
-Називаємо по черзі, які цифри були пропущені.
-Завдання виконано. Покладіть зірочку потрібного кольору в свій сундучок. Якщо завдання виконано без помилок - зелену, якщо одна помилка - жовту, якщо багато - червону.
-Добре, з цим завданням швидко і правильно впорався..... Він отримує частину ключа і показує дорогу до наступного завдання.
-Відкриваємо конверт.
2. Завдання «Відремонтуй (склади) букву і знайди місце звуку в слові, підбери ще слова з цим звуком»
-У кожного з вас на листочку паперу недописана літера. Візьміть олівець, допишіть букву. Перегляньте на картинку і знайдіть місце свого звуку в цьому слові, а потім підберіть ще слова з цим звуком.
-Дорогу до наступного завдання буде показувати той, хто більше всіх підбере слів на свій звук.
-Завдання виконано. Покладіть зірочку потрібного кольору в свій сундучок. Якщо завдання виконано без помилок - зелену, якщо одна помилка - жовту, якщо багато - червону.
-Добре, більше всіх слів назвав..... Він отримує частину ключа і показує дорогу до наступного завдання.
-Подивіться на конверт, що тут намальовано?
-Значить, прийшла пора і нам відпочити
Діти виходять на орієнтири.
3. Динамічна пауза. Гра на увагу «будь Ласка»
-Зараз дізнаємося, хто з вас самий уважний? Я буду називати різні дії, а ви будете їх виконувати тільки після того, як почуєте слово «будь ласка». Якщо цього слова ви не почуєте, то рух виконувати не потрібно. Шлях до наступного завдання буде нам показувати самий уважний. Готові? Починаємо!
-Завдання виконано. Оцініть себе, як ви виконали це завдання. Покладіть зірочку потрібного кольору в свій сундучок. Якщо завдання виконано без помилок - зелену, якщо була одна помилка - жовту, якщо ви допустили багато помилок - червону.
-Добре, найуважнішим був..... Він отримує частину ключа і показує дорогу до наступного завдання.
4. Завдання на орієнтування на аркуші паперу, конструювання з геометричних фігур.
-Наступне завдання теж для самих уважних. У вас на столі лежать геометричні фігури. Зараз я покажу вам картину з геометричних фігур. Ваше завдання оглянути і запам'ятати, де що розташоване. Потім я приберу зразок. Після цього ми з вами порахуємо до 10 і вам потрібно буде згадати і розташувати у себе на столі таку ж картину.
-Шлях до наступного завдання буде показувати той хто швидко сконструює картину і правильно відповість на мої запитання.
-Де стоїть ялинка? Де стоїть низький будиночок? Де стоїть високий будиночок? Що росте між будиночками? Що висить над будиночками?
-Завдання виконано. Покладіть зірочку потрібного кольору в свій сундучок. Якщо завдання виконано без помилок - зелену, якщо одна помилка - жовту, якщо багато - червону.
-Добре, швидше за всіх з цим завданням впорався..... Він отримує частину ключа і показує дорогу до наступного завдання.
5. Складання речень з заданим словом за запропонованою схемою.
-Отже останнє завдання. Подивіться на дошку. Що тут намальовано?
-Абсолютно вірно, це схема пропозиції. Це найкоротший пропозицію. Скільки в ньому слів?
-Ваше завдання скласти речення як можна довше. Я буду записувати ваші пропозиції у вигляді схеми. Останню частину від ключа отримає той, чия пропозиція буде найдовшим.
-Завдання виконано. Покладіть зірочку потрібного кольору в свій сундучок. Якщо завдання виконано без помилок - зелену, якщо одна помилка - жовту, якщо багато - червону.
-Добре, найдовше пропозиція у нас склав..... Він отримує останню частину ключа.
III. Заключна частина
-Ну що, юні шукачі скарбів. Всі завдання ми виконали, част ключа зібрали, пора його вже скласти і відкрити скриню зі скарбами. Діти збирають з частин зображення ключа
-Ключ є, а скрині немає. Де нам його шукати?
-Хлопці, подивіться, якась записка...
-Скриня з'явитися тільки тоді, коли: 1. Хлопці візьмуть свої скриньки 2. Слава стане поміж Аліною і Леною, 3. А Коля близько з Севи. 4 Всі хлопці дружно закриють очі.
З'являється скриня. В скрині лежать великі зірки. І знову записка. Велику золоту зірку на якій з п'ятірка з плюсом забере той, у кого в маленькій скриньці всі зірочки зеленого кольору, срібну зірку просто з п'ятіркою забере той, у кого одна або дві зірочки жовтого кольору, а решта - зеленого. А у кого є червоні зірочки - втішний приз - маленька срібна зірочка. Діти підраховують свої зірочки і виявляють володарів скарбів.
- Всі скарби знайшли своїх володарів... Якщо вам сподобалося наше подорож - посміхніться мені. Всім хлопцям спасибі.