Конспекти занять з дітьми
«Зима. Диференціація звуків С - З»
Заняття в підготовчій логопедичній групі.
Автор: вчитель - логопед Редькова Світлана Анатоліївна МДОУ д/с N29 р. Ржева.
Цілі: корекційно-освітні:
- збагатити й активізувати лексику дітей з теми «Зима».
Корекційно-розвиваючі:
- вправляти в диференціації звуків З - З;
- розвивати фонематические процеси;
- вправляти у доборі споріднених слів;
- вправляти в звукобуквенном аналізі;
- розвивати загальну, артикуляційний, дрібну моторику дітей.
Корекційно-виховні:
- виховувати дбайливе, шанобливе ставлення дітей до природи.
Попередня робота: читання віршів про зиму, спостереження за змінами в природі на прогулянках, екскурсій.
Обладнання: дзеркала, каси букв на кожну дитину, посібник «Дерево споріднених слів»(являє собою яблуню з кишеньками докорінно і на кроні, «яблука»)
Хід заняття.
Організаційний момент. А сьогодні сяде той, хто слово, пов'язане з зимою назве.
Введення. Як багато ви назвали слів пов'язаних із зимою. Зараз якраз закінчується осінь і настає зима. Ми сьогодні вирушимо у зимовий чарівний ліс, там ми зустрівши
1.Уточнення прийме зими. Покличу - кА я зиму.
Зимонька - зима,
Приходь сама.
Принось мороз
І подарунків вооз.
Ти замети намети,
Лід на річках намости,
Закрути хуртовини,
Вклади ведмедів
В білі ліжку.
Про які прикмети зими я вже сказала, а які не назвала? Як змінюється? Як кажуть коли слизько? Як кажуть, коли на гілках дерев з'являються снігові візерунки?
2.Артикуляційна гімнастика (статичні вправи). А тепер давайте розповімо зимову казку.
Прийшла зима. Закружляли хуртовини. (Круги за губами)
А в одного парканчика (Парканчик)
Діти вирішили зліпити сніговика:
Перший - самий великий ком,
Другий - трохи менше,
А третій - зовсім маленький. (Віконця)
Зліпили сніговика,
На голову наділи велику залізну чашку, (Чашка)
А ніс - тонка морквина. (Голочка)
Високий вийшов сніговик, красивий (Дотягнутися до бугорочков)
А діти пішли кататися з гірки (Гірка)
Забиралися високо (Вгору за зуби)
Спускалися низько (Вниз за зуби)
Стоїть сніговик біля паркану (Парканчик)
А хуртовина все кружляє (Круги за губами)
Зима прийшла.
3. Характеристика звуків, порівняння.
От і зустрілися нам на шляху звуки З і З. Засперечалися свистячі, хто з них взимку потрібніше й важливіше. Давайте допоможемо їм розібратися. Чим ці звуки схожі, а чим відрізняються?
(вони обидва приголосні, можуть деякий час тягнуться, бувають твердими і м'якими, свистячі; відрізняються тим, що З - вимовляється без голосу, а з - з голосом, тобто глухий і дзвінкий)
4 . Розвиток фонематичного слуху.
Гра «Плесни - топні» Якщо почуєте звук С, то топните 1 разів, а якщо звук З. то лясніть.
5. Звуковий синтез.
Поки звуки сперечалися хто з них важливіший, всі слова розвалилися.
Будь уважним, дивись
У слові склад договори. (Додаємо СИ або ЗИ)
Намисто, тази, ваги, годинники, грози, плакси, кавуни, занози, берези, смуги, волосся, носи.
А тепер додайте С або З в початок слова.
(з)амок, (з)аборти, (з)адік, (з)анки, (з)автра, (з)олото,( з)обака, (з)агадка, (з)амолет, (з)аяц, (з)алфетка.
Фізкультхвилинка (на розвиток мовленнєвого дихання)
Як на гірці - сніг, сніг,(стоять у колі, руки піднімаються вгору - вдих)
І під горою - сніг, сніг, (присідають, опускають руки - видих)
І на ялинці - сніг, сніг, (знову встають і піднімають руки - вдих)
І під ялинкою - сніг, сніг, (присідають, опускають руки - видих)
А під снігом спить ведмідь.(піднімаються - вдих)
Тихіше, теші... Не шуміти! (загрожують пальцями)
6.Підбір споріднених слів.
Чому ж звуки З і З посварилися? Звук Із каже, що на нього починається головне зимове слово - сніг. Навіть не одне слово, а дуже багато. Які ж слова можна «виростити», якщо в корінь нашої чарівної яблуні ми посадимо слово СНІГ .
(сніг, сніжинка, снігопад, сніжок, сніжки, сніговий (ком), снігове(дорога), снігові(фігури), сніговик, снегурка, снігурі.)
7.Звукобуквенний аналіз (робота з касами літер)
Як же нам звук З заспокоїти, яке слово є зимовий на цей звук?
(зима) Давайте викладемо це слово з літер.
(діти викладають слово, визначаючи на слух порядок звуків,
далі знаходять у слові голосні і приголосні звуки, визначають тверді чи м'які - теж на слух)
Підсумок заняття. Спасибі вам хлопці, допомогли помирити звуки. А про який пори року ми говорили? А які ви знаєте зимові місяці?