logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      <tr>
        <td align=k9

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми

«Секрети паперового листа»

Конспект заняття для старшого дошкільного віку. Експериментальна діяльність.

Автор: Нікуліна Тетяна Андріївна, вихователь МБДОУ дитячий садок N72 «Акварель», місто Старий Оскол.

Мета. Розвиток здатності встановлювати причинно-наслідкові зв'язки на основі елементарного експерименту і робити висновки.

Завдання:
познайомити дітей з поняттям «експеримент»;
розширювати уявлення дітей про навколишній світ через знайомство з елементарними знаннями з різних галузей науки (електрика), виявити, що наелектризовані предмети можуть рухатися, що притягує електрику;
допомогти визначити особливості паперу (вбирає воду, достатньо міцна, може електризуватися, на ній можна малювати не тільки фарбами та олівцями, але і парафіном);
удосконалювати мовлення дітей, розширювати кругозір;
виховувати вміння дітей використовувати папір економно. Звернути увагу на те, що зі старих газет, журналів можна знову отримати чистий папір.

Матеріали та обладнання: іграшка-саморобка «Птах», склянка з водою, листи альбомної паперу, аркуші кольорового паперу, ватяний тампон, рослинне масло, парафінова свічка, гуаш, пензель для малювання, оргскло 250/400мм, вовняна тканина, дві підставки під оргскло висотою 30мм, фігурки паперових чоловічків і тварин, висотою 25мм.

Хід заняття.
У вихователя на руці одягнена іграшка-саморобка - «Птах».
- Здрастуйте хлопці! Я незвичайна птах, я зроблена з паперу. Значить, я птах яка?
- Паперова.
- Мене виготовили, а імені мені не придумали. Я хочу попросити вас придумати мені ім'я, щоб воно було пов'язано зі словом - папір. Моє ім'я повинно відображати і мої якості: красива, весела, смішна, добра, ласкава. (Дати можливість дітям подумати, якщо вагаються з відповіддю запропонувати свій варіант).
- Пташка сказала, що вона смішна і в той же час - паперова З'єднаємо ці два слова в одне і отримаємо таке ім'я «Бумосмешка» або «Смехобушка». Знову звернутися до дітей з проханням придумати ім'я. (Орієнтовні відповіді: «Красобушка», «Веселобушка», «Ласкобуша»). - Спасибі вам, хлопці. Всі імена дуже цікаві, але пташка прощебетала мені, що їй найбільше підходить (...). - Хлопці, наша гостя зовсім юна і вона, звичайно, не знає, хто в неї вороги, а хто друзі. Я думаю, нам треба про це їй розповісти.
- Які можуть бути вороги у нашої гості? (Нагадую, що вона зроблена з паперу). Зразкові відповіді дітей: вогонь, дощ, вітер.
- А тепер висловіть припущення, про її друзів. Зразкові відповіді: клей, фарби, олівці.
-Щоб перевірити всі наші припущення, пропоную пройти в лабораторію.
- Ми з вами будемо не просто дітьми, а вченими-дослідниками. Нам належить провести кілька експериментів.
- Слово експеримент походить від лат. «eksperimentum», що означає проба, досвід.
Діти проходять за столи.
- Допомагати у проведенні експерименту нам будуть знаки-підказки. (Відкриваю перший знак, намальована крапля води).
Ми припустили, що вода - це ворог. Давайте перевіримо.

Експеримент N1.
Опустити клаптик паперу в склянку з водою (плаває), постаратися добре змочити його водою (потонув).
Висновок: Папір добре вбирає воду, стає важкою і тоне.
Розмістити на дошці знак «Вода» під зображенням, що позначає - «Вороги».
Відкриваємо наступний знак - «Вогонь».
Діти самі розповідають про цьому експерименті. Папір горить тому, вогонь - ворог.
Поміщаємо знак «Вогонь» до «Ворогів».

Відкривається знак - «Ножиці». Ножиці можуть бути ворогами, але можуть бути і друзями. Приведіть приклади - ножиці - один. (при виготовленні паперової іграшки, аплікації) Наведіть приклади - ножиці - ворог. Ножицями легко можна зіпсувати паперовий предмет, якщо його надрізати.
- Потрібно нашій гості побоюватися ножиць? Як ви думаєте?
Висновок: ножиці - іншої

ЭкспериментN2.
Перевіримо міцність паперу.
Покладіть перед собою три смужки паперу: червону, зелену і білу.
Червону змочіть водою по середині, зелена надрізана ножицями по середині, білу смужку залиште без змін. А тепер розірвіть їх по черзі, розтягуючи в різні сторони.
Яку з смужок найважче було розірвати, а яку найлегше.
Ми переконалися, що папір достатньо міцна, але втрачає міцність якщо змочити її водою або надрізати.
Ножиці - це ворог папери.
Відносимо цей знак до «Ворогів».
Відкривається наступний знак - «Клей».
Діти самостійно розповідають про цей предмет, спираючись на власний досвід.
Висновок: Папір легко склеїти. Клей - це «Один».
Розмістимо знак «Клей» під зображенням «Друзі».
Відкриваю наступний знак - «Крапля олії».

Експеримент N3.
Як впливає масло на якість паперу.
Для цього нам знадобиться невеликий аркуш паперу. Покладіть перед собою частину білої смужки, яку ви рвали.
- Хлопці, папір потрібно використовувати економно, даремно не рвати, не псувати. Адже для виготовлення паперу потрібно дуже багато дерева. А якщо люди будуть економно використовувати папір, тим самим вони врятують ліс від вирубки. А ще з використаних зошитів, старих газет, журналів можна знову отримати чистий папір.
- Поки я розповідала про те, що необхідно економити папір, сподіваюся, що ви знайшли потрібний лист.
- Візьміть ватяний тампон, занурте його в масло і проведіть по листу.
- Що ви помітили? (Залишилося жирне пляма).
- Візьміть листочок з буквами і покладіть під пляму, що спостерігаєте? (Там, де пляма, папір стала прозорою).
Висновок: масло перетворило непрозору папір в прозору, зіпсувало папір, на ній залишилося жирну пляму.
Розміщуємо знак «Крапля масла» у графі « Вороги».

Відкриваємо новий знак «Свічка».

ЭкспериментN4.
Дружать папір і парафін?
Демонструю дітям спосіб малювання парафіном.
На білому аркуші паперу намалювати парафіном будь-який малюнок (сонечко, квітка, листочок). Потім затонувати весь аркуш гуашшю. Сліди парафіну залишаться незабарвленими.
Пропоную дітям намалювати малюнок таким же способом.
Висновок: Парафін залишає сліди на папері. Це «Друг».
Розмістити знак «Свічка» до «Друзів».

Відкривається новий знак - «Фарби».
Діти розповідають про цей предмет, спираючись на власний досвід. Папір можна розфарбувати фарбами тоді вона стане красивою.
Розмістити знак «Фарби» до «Друзів».

Відкривається новий знак «Ручка».
Діти розповідають про цей предмет, спираючись на власний досвід. Ручкою можна писати в зошиті це допомагає вчитися в школі.
Розмістити знак «Ручка» до «Друзів».
- Наш гість (ім'я) приніс показати вам свої іграшки. Давайте їх розглянемо і пограємо з ними. (Физминутка)
Діти виходять з-за столу, беруть аркуш паперу. Піднімають його над головою і відпускають. Милуються тим, як повільно і плавно падає лист. Потім беру в руки вузьку смужку. Також піднімають її над головою і відпускають. Вона падає інакше: обертаючись навколо своєї осі зверху вниз.

Експеримент N5.
«Електричний театр».
- Дивна річ - звичайний папір. На ній можна писати, малювати. З неї можна зробити іграшки. Але є у папери особливий секрет. В ній ховається електрика.
- Електричну лампочку, працюючий телевізор, спалах блискавки ви бачили? Всі ці явища пов'язані з електрикою. А твердження про те, що в папері ховається електрика, спробуємо перевірити разом. Для цього (ім'я) запрошує нас у «Електричний театр».
- Пропоную вам пройти до столів і пограти в цю гру.
Підготовка реквізиту.
З легкої кольорового паперу необхідно вирізати фігурки, висотою 15-20мм. Лист оргскла покласти на підставки, висотою 30мм. Фігурки розкласти під склом.
Під музичний супровід діти натирають оргскло вовняною тканиною, а під ним починають рухатися паперові фігурки.
- Хлопці, уявіть, що ви чарівники-велетні, даєте життя маленьким чоловічкам.
- Що незвичайного в цьому театрі? Чому фігурки почали рухатися? (Відповіді дітей).
- Коли ми натираємо скло шерстю, утворюється електричне поле, яке притягує фігурки.
Діти грають 2-3 хвилини.
- Нашим артистам пора трохи відпочити. А нас вже зачекався (ім'я), йому хочеться швидше дізнатися про своїх друзів і ворогів.
Діти підходять до дошки, відкриваю останній знак - «Електрична лампочка».
- Хлопці, електрика в нашому досвіді - це друг чи ворог? (Відповіді дітей).
Поміщаємо даний знак до «Друзів».

Запропонувати дітям взяти по одному знаку, показати його гостю і розповісти про нього.
Перший розповідь, як зразок, робить вихователь.
- (Ім'я) електрика - твій друг, тому що папір може наэлектролизовываться.
Діти по черзі розповідають про знаки.
Вихователь бере іграшку-саморобку в руки і від її імені говорить слова:
- Життя сучасної людини без паперу була б неповноцінною. Світ книг, листів, листівок, паперових серветок настільки звичайний, що відмовитися від нього неможливо. Проста папір допомогла нам пізнати деякі таємниці навколишнього світу, але в самому папері їх залишилося чимало. Попереду вас чекає безліч нерозкритих таємниць. На пам'ять про нашу зустріч я дарую вам паперову іграшку - «Казковий птах».

   
Rambler's Top100 Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове