Конспекти занять з дітьми
Люблю берізку російську.
Конспект безпосередньо освітньої діяльності з образотворчої діяльності в підготовчій групі.
Автор: Кир'якова Тетяна Миколаївна, вихователь, Муніципальне дошкільний освітній заклад муніципального освіти р. Нягань «Дитячий сад загальнорозвиваючого виду з пріоритетним здійсненням діяльності з пізнавально-мовному напрямом розвитку дітей № 16 «Берізка».
Мета: Викликати у дітей інтерес до зображення берези в різний час року різноманітними художніми зображувально - виразними засобами.
Завдання:
Розширювати уявлення дітей про образі белоствольной стрункою берези в поезії, твори образотворчого мистецтва та дитячому образотворчому творчості;
Закріплювати вміння поєднувати різні образотворчі техніки для передачі характерних особливостей крони дерева і стрункого білосніжного стовбура з тонкими гнучкими гілками в різний час року (обрывная аплікація з домальовуванням, друк сухими листям з домальовуванням, пластилинография).
Розвивати відчуття кольору та композиції.
Виховувати емоційну чуйність, любов до природи рідного краю, викликати бажання зберігати її красу в малюнках.
Методи і прийоми:
- Наочні - демонстрація слайдів, розглядання.
- Словесні - бесіда, використання художньої літератури.
- Організаційні - інтригуючий початок, емоційна зав'язка, сюрпризный момент.
- Мотиваційні - створення ситуації цікавості (виконання малюнків на конкурс).
- Евристичний метод - експериментування, проблемно - пошуковий ситуації.
- Методи, що збуджують інтерес до отримання знань - психологічний етюд.
Матеріал:
Для роботи в техніці пластилинографии: пачка кольорового пластиліну на кожну дитину, крейда для малювання ескізу, волога серветка, картон ½ альбомного аркуша різного кольору для фону на вибір.
Для роботи в техніці обрывной аплікації з домальовуванням: папір ½ альбомного аркуша для крони берези, аркуші формату А4 різного кольору для фону (на вибір), клей, серветки, баночки з водою, гуаш, пензлі.
Для роботи в техніці друку сухими листям: засушені листочки берези (різних розмірів) для крони берези, аркуші формату А-4 різного кольору для фону (на вибір), серветки, баночки з водою, гуаш, пензлі.
Хід заняття
1.Вступна частина.
Хлопці! На електронну пошту нашого дитячого садка прийшло запрошення (слайд N1) взяти участь у міжнародному конкурсі творчих дитячих робіт «Люблю свою природу в будь-який час року».
Цей конкурс проводиться серед дітей усього світу. Діти з багатьох країн активно беруть участь в конкурсі і розміщують в інтернеті свої малюнки. Мені сподобалися малюнки хлопців (слайд N2) з Індії. У цій країні літо круглий рік і тому рослини не змінюють свого забарвлення (слайдN3.4). Ось як хлопці зображують свою природу. Подивіться, на малюнках зображення головного дерева їх країни
(слайди з малюнками дітей 5,6,7,8,9).
Назвіть його
Діти: - це пальма.
Я пропоную вам взяти участь у цьому конкурсі (слайд N10). У нашій країні є дерево, яке вважається символом Росії. Послухайте загадку: (слайд № 11)
- Ця модниця лісова
Часто змінює свій наряд:
У білій шубці взимку,
Вся в сережках навесні,
Сарафан зелений влітку,
В день осінній одягнена в плащ.
Якщо вітер налетить,
Золотистий плащ шарудить.
Діти: - береза слайд N12
Педагог: - Ні в одній країні немає стільки беріз, як у нас, тому улюбленим деревом багатьох росіян є російська береза. На березі у Росії ставляться з любов'ю. Белоствольная, величава, витончена. Її оспівують у піснях, їй присвячують дивно проникливі вірші, художники зображують її красу на картинах. Береза є образом Росії.
Педагог: - Як у будь-яку пору року ми можемо дізнатися березу?
Діти: - Білий стовбур з чорними плямами тільки у берези (слайд N13)
Педагог: - Береза красива в будь-який час року.
Послухайте вірші і відповісти, в який час року автор зобразив березу?
Раптом Стало світліше вдвічі (слайд № 14)
Двір як у сонячних променях
Це золоте плаття
У берези на плечах.
Діти: - Восени (слайд N15)
Педагог: - Що за золоту сукню у берези на плечах?
Діти: - Крона дерева з жовтим листям.
Педагог: - Біла береза під моїм вікном
Принакрылась снігом, точно сріблом. (слайд N16)
Діти: - Взимку. (слайд № 17)
Педагог: - Чому автор порівнює сніг з сріблом?
Діти: - Сніг також блищить, переливається на сонці.
Педагог: - Російська красуня (слайд N18)
Стоїть на галявині.
В зеленій кофтині.
В білому сарафані.
Діти: - Влітку (слайд N19)
Педагог: - Що автор називає зеленої кофтиною?
Діти: - Крону дерева із зеленими листками.
Педагог: - Хіба у берези є білий сарафан?
Діти: - Стовбур берези порівнюється з білим сарафаном.
Педагог: Давайте уявимо себе берізками.
Психологічний етюд (Під музику Чайковського).
Весняні берізки прокидаються (підняти руки вгору),
І мило сонця посміхаються (помахати руками над головою).
Літні коси заплітають (виконувати руками перехресні руху перед грудьми)
Вітерець сережками грає (руки перед грудьми, потрясти кистями).
Осінні листочки обсипають (руки над головою, опустити руки вниз),
Кружляючи, листочки летять (покружляти).
А зимові від холоднечі замерзають (обійняти себе руками),
Пухнастий сніг їх вкриває (рухи руками зверху вниз).
Постановка завдання:
- Хлопці, ви згодні відправити на конкурс малюнки із зображенням берези? Ми покажемо красу нашої берізки в різний час року людям усього світу.
Роботи пропоную виконувати різними художніми матеріалами. Для цього ви розділіться на групи за кольором фішок і знайдете на робочих столах свої розпізнавальні знаки (діти з червоними фішками підходять до столу з червоною чарочкою, з жовтими - до столу з жовтим стаканчиком, з зеленими - до столу з зеленим стаканчиком).
2. Основна частина.
Діти підходять до столів.
На трьох столах розкладені художні матеріали:
- Для роботи в техніці пластилинографии.
- Для роботи в техніці обрывной аплікації з домальовуванням.
- Для роботи в техніці друку сухими листям з домальовуванням.
Педагог: - Хлопці, домовтеся між собою, в який час року ви продемонструйте свою берізку. Зверніть увагу на колір паперу, і виберете той фон, на якому зображення вашої берізки виглядало б яскраво, красиво. Приступимо до виконання завдання.
Керівництво діяльністю.
Педагог: - Згадаймо послідовність виконання роботи в техніці пластилинографии.
Діти: - Спочатку на аркуші картону виконується малюнок олівцем, потім тонкими валиками з пластиліну, щільно притискаючи пластилін до листа).
Педагог: - Згадаймо послідовність виконання роботи в техніці обрывной аплікації з домальовуванням.
Діти: - На прямокутному аркуші малюємо крону дерева олівцем, обриваємо пальцями по контуру, приклеюємо крону, домальовували стовбур і гілки.
Педагог: - Згадаймо послідовність виконання роботи в техніці друку сухим листям.
Діти: - Висушений листочок покриваємо густим шаром гуашевого фарби з того боку, де чітко видно прожилки, перевертаємо і отпечатываем на основний фон, домальовували стовбур і гілки).
В ході роботи педагог спонукає дітей вносити доповнення, які збагачують зміст малюнка.
3.Заключна частина.
Всі роботи виставляються на дошці для розглядання.
- Запропонувати авторам малюнків описати свою берізку і розповісти, яким способом зобразили дерево.
Діти: - Свою білу берізку з гнучкими гілочками я намалювала пластиліном.
- Моя белоствольная берізка одягла золоте плаття. Я не вирізав ножицями крону берези, а обривав пальчиками папір по намальованому контуру.
- Я хочу, щоб моя берізка в зеленій кофтині посіла перше місце на конкурсі. Я спочатку друкувала крону сухим листочком, а потім гілочки малювала пензликом.
Підведення підсумку.
Педагог: - Хлопці, ви дуже постаралися. Ваші берізки вийшли гарні, всі різні. Роботи ми розмістимо в інтернеті і люди всього світу можуть помилуватися красою нашої російської берези в різний час року.
Самоаналіз безпосередньо освітньої діяльності з образотворчої діяльності в підготовчій групі
Вихователь Кир'якова Т. Н.
Тема: «Люблю берізку руську»
Ця тема легко сприймається дітьми старшого дошкільного віку, так як осмислення матеріалу засноване на особистому досвіді дітей. Безпосередньо освітня діяльність представлена як узагальнююча по оволодінню дітьми різноманітними художніми зображувально - виразними засобами.
З дітьми була проведена велика попередня робота: екскурсії в ліс в різний час року, малювання на пленері берези з натури, читання художньої літератури та розучування віршів, бесіди про березу, відвідування віртуального виставкового залу з картинами російських художників, що відображають красу і велич берези, оформлення виставок дитячого малюнка.
Роботу проводила спільно з вихователями та батьками вихованців.
Мета:
Викликати у дітей інтерес до зображення берези в різний час року різноманітними художніми зображувально - виразними засобами.
Завдання:
Освітні:
- Розширювати уявлення дітей про образі белоствольной стрункою берези в поезії, твори образотворчого мистецтва та дитячому образотворчому творчості;
- Закріплювати вміння поєднувати різні образотворчі техніки для передачі характерних особливостей крони дерева і стрункого білосніжного стовбура з тонкими гнучкими гілками в різний час року (обрывная аплікація з домальовуванням, друк сухими листям з домальовуванням, пластилинография).
Розвиваючі:
- Розвивати відчуття кольору та композиції.
- Розвивати пам'ять, увагу, уяву
Виховні:
- Виховувати емоційну чуйність, любов до природи рідного краю, викликати бажання зберігати її красу в малюнках.
Використовувалося наступне обладнання:
ноутбук, телевізор, презентація Microsoft PowerPoint на тему «Люблю свою природу в будь-який час року», художні матеріали:
- Для роботи в техніці пластилинографии: пачка кольорового пластиліну на кожну дитину, крейда для малювання ескізу, волога серветка, картон ½ альбомного аркуша різного кольору для фону на вибір.
- Для роботи в техніці обрывной аплікації з домальовуванням: папір ½ альбомного аркуша для крони берези, аркуші формату А4 різного кольору для фону (на вибір), клей, серветки, баночки з водою, гуаш, пензлі.
- Для роботи в техніці друку сухими листям: засушені листочки берези (різних розмірів) для крони берези, аркуші формату А-4 різного кольору для фону (на вибір), серветки, баночки з водою, гуаш, пензлі.
Методи і прийоми:
- Наочні - демонстрація слайдів, розглядання.
- Словесні - бесіда, використання художньої літератури.
- Організаційні - інтригуючий початок, емоційна зав'язка, сюрпризный момент.
- Мотиваційні - створення ситуації цікавості (виконання малюнків на конкурс).
- Евристичний метод - експериментування, проблемно - пошуковий ситуації.
- Методи, що збуджують інтерес до отримання знань - психологічний етюд.
Матеріал до безпосередньо освітньої діяльності підібрала у відповідності з цілями і завданнями. Використання комп'ютерних технологій, застосування словесних, наочних методів, використання різноманітного образотворчого матеріалу підвищували розумову і творчу активність дітей.
Поставлені завдання відповідали вимогам програми з образотворчої діяльності, віку дітей та рівня їхнього розвитку.
З метою створення ситуації успіху та індивідуально - диференційованого підходу до дітей використовувала фронтальну і подгрупповую форми організації безпосередньо освітньої діяльності дітей. За допомогою кольорових фішок розділила дітей на підгрупи, які виконували завдання різної складності, що сприяло досягненню мети НОД і підвищувало активність дітей.
Психологічний етюд....
При розробці НОД освітню галузь «Художня творчість», зміст якої спрямовано на формування інтересу до естетичної стороні навколишньої дійсності, задоволення потреби дітей у самовираженні, інтегрувала з освітніми галузями «Пізнання», «Читання художньої літератури» і «Комунікація».
Інтеграція з освітньою галуззю «Читання художньої літератури» сприяла розширенню уявлень дітей про образі белоствольной стрункою берези в поезії.
Інтеграція з освітньою галуззю «Пізнання» сприяла розвитку у дітей пізнавальних інтересів, розширення кругозору, узагальнення уявлень дітей про зовнішньому вигляді берези і її характерних відмітних особливостях в різний час року. З допомогою питань активізувала дітей.
Інтеграція з освітньою галуззю «Комунікація» - розвитку вільного спілкування з дорослими і дітьми. В ході НОД діти домовлялися між собою про виконання завдання по зображенню берези в різний час року, уважно слухали відповіді товаришів і доповнювали їх.
При організації НОД я постаралася створити ситуацію психологічного комфорту для дітей, коли кожна дитина успішний в своїй думці, не боїться експериментувати з художніми матеріалами. З цією ж метою я розділила дітей на підгрупи за рівнем оволодіння художньо-образотворчими навичками, підібрала відповідний образотворчий матеріал і техніку виконання роботи дітьми.
Позитивну оцінку діяльності дітей я робила по ходу безпосередньо освітньої діяльності, що послужило стимулом для якісного виконання завдання.
Діти на безпосередньо освітньої діяльності були активні, уважні, працездатні.
Вважаю, що обрана форма організації НОД була досить ефективною. З мого боку були дотримані норми педагогічної етики та такту, культура спілкування «вихователь - дитина», і рефлексія безпосередньо освітньої діяльності показала, що брати участь у міжнародному конкурсі дитячого малюнка бажають всі діти.
Етапи безпосередньо освітньої діяльності |
Діяльність педагога |
Діяльність дітей |
1.Вступна частина: організаційний момент, постановка задачі
2. Основна частина
керівництво діяльністю
3.Заключна частина
підведення підсумку |
Повідомляє про отримання запрошення взяти участь у міжнародному конкурсі творчих дитячих робіт «Люблю свою природу в будь-який час року» (слайд N1).
Розповідь про дітей з Індії, вже взяли участь у конкурсі, (слайд N2), навколишньої природи (слайд N3,4) і їх малюнках (слайд N5,6,7,8.9). Пропонує дітям взяти участь у міжнародному конкурсі творчих дитячих робіт «Люблю свою природу в будь-який час року» (слайд N10).
Загадує загадку про березу (слайди 11,12).
Розповідає про березу, як про образ Росії.
Читає уривки з віршів про березі в різний час року:
восени (слайд14, 15), запитання за змістом;
взимку (слайд N16,17), запитання за змістом;
влітку (слайд N18, 19), запитання за змістом;
Пропонує дітям уявити себе берізками для виконання психологічного етюду.
Пропонує відправити на міжнародний конкурс дитячої творчості зображення російської берези.
Пропонує для виконання завдання розділитися на три підгрупи
Пропонує домовитися між собою про те, в який час року будуть зображати березу.
Нагадує про вибір фону для майбутнього зображення.
Просить пригадати послідовність виконання роботи в техніці пластилинографии.
Просить пригадати послідовність виконання роботи в техніці обрывной аплікації з домальовуванням.
Просить пригадати послідовність виконання роботи в техніці друку сухим листям.
Спонукає вносити доповнення, які збагачують зміст малюнка.
Вивішує малюнки дітей на дошці.
Пропонує авторам робіт описати берізку і розповісти про спосіб виконання.
Фотографує роботи і каже, що виставлять їх на сайті і будуть чекати відповіді |
Сидять перед екраном на стільчиках,
розглядають слайди.
Дають згоду на участь в конкурсі.
Відгадують загадку про березу.
Розглядають слайд.
Відгадують за уривками з віршів час року.
Відповідають на запитання.
Виконують психологічний етюд «Берізки» під музику Чайковського П. І..
Діти приймають пропозицію.
Вибирають фішки, знаходять своє робоче місце за столами
Домовляються в підгрупах
Вибирають папір, контрастні за кольором із зображенням берізки.
Розповідають про послідовність виконання у техніці пластилинографии.
Розповідають про послідовність виконання у техніці обрывной аплікації з домальовуванням.
Розповідають про послідовність виконання у техніці друку сухим листям.
Самостійна художня діяльність дітей
Діти розповідають про своїх малюнках - підбирають епітети, розповідають, яким чином виконували роботу. |