Конспекти занять з дітьми
«Школа»
Конспект заняття-змагання в підготовчій групі.
Автор: Попова Анжеліна Михайлівна, вчитель-дефектолог, Державне освітнє установа «Осташківський спеціалізований (корекційний) дитячий будинок для дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, з обмеженими можливостями здоров'я», Тверська область, місто Осташков.
ЦІЛІ: - закріплювати знання дітей про себе і навколишній; вправляти в умінні: узагальнювати предмети, розрізняти на собі праву і ліву сторону обличчя і тіла, співвідносити число і цифру, порівнювати числа, проводити звуковий аналіз і синтез слів, складати букви з половинок, знаходити заданий слова серед інших; розвивати мислення, увагу, пам'ять.
ОБЛАДНАННЯ: магнітна дошка, фішки, маркер, емблеми на кожного дитини, наклейки на стільчики, пазли з магнітами ШКОЛА (з одного боку картинки: душ, щеня, яблуко, дятел, веселка, з іншого боку літери: Ш, К,О,Л,А), букви з магнітами, розрізані навпіл, демонстрації. картинки: школа, учень, учениця, вчителька, картинки-узагальнення: «Будинок. тварини», «Дикі тварини», «Птахи», «Транспорт», «Продукти», «Квіти», «Ягоди», «Фрукти», «Овочі», «Дерева», «Професії», «Комахи», «Взуття», «Меблі», 2 плакати зі словами, портфель (лінійка, зошит, ручка, гумка, пенал, олівець, «Буквар».
ХІД ЗАНЯТТЯ.
Змагаються 2 команди дітей підготовчих груп. Команда «Сонечко» та команда «Зірочка». У дітей емблеми команд з цифрою 1 - 7. На стільчиках - картинки із зображенням сонечок і зірочок від 1 - 7 (за кількістю дітей в команді)
1. ОРГМОМЕНТ.
- Команди, займіть місця, згідно з номером на вашій емблемі.
- Капітани команд, перевірте, чи всі зайняли свої місця правильно?
- Сьогодні у нас не просте заняття, а заняття-змагання між двома групами, двома командами «Сонечко» і «Зірочка». Давайте познайомимось один одному та нашим гостям. Для цього потрібно встати, назвати своє прізвище, повне ім'я, вік. Почнемо з капітана команди «Зірочка» (діти по черзі називають себе і разом ляскають по складах: «Ми команда «Зірочка»)
- А тепер представлення команди «Сонечко».
2. КОНКУРС «УЗАГАЛЬНЕННЯ».
На дошці стоять перевернуті картинки-узагальнення.
- Наш перший конкурс називається «Узагальнення». У нас на дошці стоять картинки, на яких намальовані різні предмети. Той, кого я викличу повинен назвати одним словом те, що намальовано на картинці. А члени команди повинні назвати по 1 слову, придатного до картинці. За кожну правильну відповідь команда отримує фішку, а в кінці ми порахуємо у якої команди фішок більше, та і перемогла в цьому конкурсі.
Діти по черзі виходять до дошки, називають картинку, а кожен член команди називає відповідне слово.
- Капітани команд, порахуйте, скільки фішок заробила ваша команда.
- У кого більше?
- У цьому конкурсі перемогла команда ......, і вона отримує.....(команда «Сонечко» - сонечко, команда «Зірочка» - зірочку)
3. КОНКУРС «НЕ ПОМИЛИСЬ»
- Другий конкурс називається «Не помились». Я буду давати завдання для команди, а ви намагайтеся правильно їх виконувати. Той, хто помиляється - повинен сісти на своє місце. Виграє та команда, в якій залишиться більше гравців.
(завдання даються команді по черзі)
- Покажіть праву, ліву руку. Доторкніться правою рукою до правого вуха.
- Покажіть праву, ліву руку. Доторкніться лівою рукою до лівої щоки.
- Доторкніться лівою рукою до правого коліна.
- Доторкніться правою рукою до лівого ока.
- Доторкніться правою рукою до лівої п'яти.
- Доторкніться лівою рукою до правого ліктя.
- Покажіть двома руками вгору, вперед.
- Покажіть двома руками вниз, назад.
- Покажіть двома руками вправо.
- Покажіть двома руками вліво.
4. КОНКУРС «ВІДГАДАЙ СЛОВО».
На магнітній дошці - пазли з буквами і картинками.
- Наступний конкурс називається «Відгадай слово». На дошці різні картинки, за останніми звуків цих картинок-слів потрібно скласти слово, яке я загадала.
- Що намальовано на першій картинці?
- Який останній звук у цьому слові?
- Який це звук? (характеристика звуку)
- Знайдіть потрібну букву?
- Що намальовано на наступній картинці? І т. д.
- Яке слово я загадала? (ШКОЛА)
- Скільки у цьому слові літер (звуків, голосних, приголосних, складів)
ПИТАННЯ:
- Ви хочете піти в школу?
- А чому?
- Навіщо потрібно ходити до школи?
- Як називають хлопчика (дівчинку), який навчається в школі?
- Хто вчить дітей у школі?
- Яка найкраща оцінка у школі? (погана)
5.КОНКУРС «МОЗАЙКА ЛІТЕР»
На магн. дошці - розрізані навпіл літери, з яких можна скласти слово ШКОЛА.
- Для цього конкурсу мені потрібно по 1 гравцю від кожної команди.
- Слово ШКОЛА зламалося. Хто може скласти слово з половинок букв?
6. КОНКУРС «ХОВАНКИ».
- Наше слово ШКОЛА сховалося серед інших слів. Знайдіть його. Та команда, яка швидше впорається із завданням - переможе. (командам дається по плакату з надрукованими різним шрифтом і кольором словами).
7. КОНКУРС «БУКВИ-НЕПОСИДИ»
На дошці слова ШКОЛА, СОСНА, складені з літер.
- Хто прочитає слова на дошці?
- Зараз букви поміняються місцями, а ви здогадайтеся, які букви не на своєму місці.
(команди по черзі закривають очі, а педагог змінює букви місцями: ш-з, л-н)
8. ГРА «БУДЬ УВАЖНИМ»
- А зараз я хочу перевірити, які ви уважні. Ви всі знаєте, що у всіх школярів є портфель або ранець. Для чого він потрібен?
- Постарайтеся запам'ятати, що лежить у мене в портфелі.
(педагог читає вірш і одночасно показує, що лежить у портфелі)
«БУДЬ УВАЖНИЙ»
7 ночей і днів тижня,
7 речей у нас в портфелі
Є лінійка і зошит,
Ручка, щоб написати
І гумка, щоб плями
Подчищала акуратно,
Пенал і олівець
І «Буквар» - приятель наш.
Адже ти знаєш ці речі
Порахуй-ка їх мерщій,
Якщо в рахунку не зіб'єшся-
Рівно 7 речей і днів.
- Хто запам'ятав всі речі, які лежать у мене в портфелі?
- Як можна назвати все, що лежить у портфелі одним виразом?
9. КОНКУРС «ЗАГАДКИ»
- Останній конкурс «Загадки». Відгадки вам стануть в нагоді в школі.
(діти загадують по 2 загадки від кожної команди)
1.Букви не знаю,
А весь вік пишу.(ручка)
2.Новий будинок несу в руці,
Двері на замку,
А живуть в будинку тому
Книжка, ручка і альбом.(портфель)
3.Не кущ, а з листочками,
Не сорочка, а зшита,
Не людина, а розповідає.(книга)
4.Паличка чарівна є у мене, друзі
Паличкою цієї можу побудувати я
Вежу, будинок і літаків,
І величезний пароплав.(олівець)
10. ПІДСУМОК. Підведення підсумків, підрахунок очок, нагородження.