Конспекти занять з дітьми.
"Подорож в світ мистецтва"
Конспект заняття в підготовчій до школи групі.
Автор: педагог додаткової освіти Зенкіна Світлана Миколаївна,
Муніципальне дошкільний навчальний заклад-центр розвитку дитини д/з N 46.
Мета:
- уточнити і закріпити уявлення дітей про образотворче мистецтво, його види, про те, хто створює твори мистецтва;
- про роль образотворчого мистецтва в житті людини;
- як до нього ставляться люди, де зберігаються справжні твори мистецтва;
- як ведуть себе люди в музеях.
- Викликати у дітей інтерес, емоційну чуйність на твори мистецтва, бажання вдивлятися в них,
- співвіднести побачене з особистим досвідом.
Попередня робота:
- Знайомство дітей з художниками Васнєцовим Ст. М, Шишкіним І., Саврасовим А. До, Левітаном В. І. та їх творчістю;
- Знайомство з художниками ілюстраторами Васнєцовим Ю. А, Чарушиным Е. І, Коровіним Ю. Д, Конашевичем Ст. М, Рачевым Е. М.
- Розповіді про види живопису: пейзаж, портрет, натюрморті, розглядання різних картин і репродукцій,
- Знайомство з казковим і билинної живописом Палеха і Федоскино.
Хід заняття
Вихователь збирає біля себе дітей і каже, що сьогодні вони відправляться в захоплюючу подорож в чарівний світ мистецтва.
- Хочете? Давайте спочатку сядемо ось на цей килим, поговоримо, а потім вирушимо в подорож.
- Скажіть мені: світ мистецтва - це що за світ? Хто знає?
/відповіді дітей/
- Ось послухайте, я розповім вам казку про те, хто створює такий світ.
- Жив-був художник. Одного разу він побачив квітку. Квітка був такий красивий, червоний, як вогник, а крапельки роси світилися на її пелюстках, як дорогоцінні камінці. Художник не міг намилуватися квіткою і вирішив його намалювати. Стало дві квітки однаково красивих. Потім він побачив вазу - і теж намалював її фарбами на полотні. А потім йому захотілося намалювати все, що було в його кімнаті.
На вулиці художник малював дерева, небо, будинки, людей - весь світ.
Художник намалював безліч красивих картин, в яких розповів, як дивна навколишнє нас життя. Потрібно тільки уважно вдивлятися в предмети, природу, людей - і тоді Чарівний світ краси відкриється.
Поряд з художником жив скульптор. Він теж радів красу навколишнього і тесав образи людей і тварин з каменю, дерева, ліпив їх з глини, лив з металу. І вони виходили як живі і теж радували людей своєю красою.
На сусідній вулиці жив інший художник. Він любив читати книги, а читаючи, уявляв собі героїв цих книг - добрих і злих, підступних і простих, розумних і дурних; він бачив, як вони одягнені, як ходять, говорять, де живуть. Він хотів допомогти і іншим людям побачити цих героїв; от він і став їх малювати. А ви знаєте, як називається такий художник? / ілюстратор./
Художник-ілюстратор намагався так прикрашати книжки, щоб вони приносили людям радість.
В цьому місті жили і інші художники і майстри. Вони прикрашали посуд, одяг, ткали килими, оформляли вітрини магазинів так, щоб довкола було святково і нарядно.
Місто будували і прикрашали красивими будівлями, площами і мостами архітектори і будівельники. І місто став таким гарним, що люди називали його "Світ мистецтва", тому що мистецтво - це і є світ, красиво зображений художником, скульптором, ілюстратором, архітектором, майстром прикладного мистецтва - чарівниками, які бачать, чують, відчувають красу і розповідають про неї фарбами на папері, полотні, дереві; різцем в мармурі, камені, дереві, а також споруджуючи будинки, палаци, мости, парки.
Цей світ називають образотворчим мистецтвом, т. к. це мистецтво наочно, схоже, виразно зображує видимий нами світ.
Але світ мистецтва - це не тільки образотворче мистецтво. Це ще й світ звуків - музика, світ чарівних віршів, світ рухів - балет, кіно і театр.
А тепер дайте відповідь мені на запитання: хто створює світ образотворчого мистецтва?
/художник, скульптор, архітектор, графік, майстер прикладного мистецтва/.
А хто пише музику?
/ композитор.
Хто пише вірші, складає розповіді?
/поети, письменники/.
Хто може в русі розповісти казку?
/артист балету, балетмейстер/.
Так, у кожного виду мистецтва є свої секрети й свої майстри. Сьогодні ми будемо говорити про образотворче мистецтво.
Подивіться на нашу виставку картин і знайдіть на них зображення пейзажу.
Діти під спокійну музику розглядають картини й знаходять зображення пейзажів.
Дитина показує їх і читає вірші:
Якщо бачиш на картині
Намальована річка,
Або ялина і білий іній,
Або сад і хмари,
Або снігова рівнина,
Або поле і курінь
Обов'язково картина
Називається "пейзаж ".
А тепер знайдіть і покажіть.
Діти знаходять і одна дитина читає вірш:
Якщо бачиш, що з картини
Дивиться хтось на нас
Чи принц в плащі старовинному,
Або зразок верхолаз,
Льотчик або балерина
Або Колька - твій сусід,
Обов'язково картина
Називається "портрет".
А хто мені піде і покаже натюрморти?
Дитина показує і читає вірші:
Якщо бачиш на картині
Чашку кави на столі,
Або морс у великому графині,
Або троянду в кришталі,
Або бронзову вазу,
Або грушу, або торт
Або всі предмети відразу
Знай, що це "натюрморт "
Правильно, хлопці. А тут є твори, які створює художник ілюстратор? Так, його твори в книгах.
Вихователь підводить дітей до столу і пропонує знайти знайомі книги і назвати художників, які ілюстрували.
Ну, а зараз знайдіть вироби зі скла та порцеляни. Як вони називаються?
/малі скульптурні форми /.
Хто їх створює?
/скульптор /.
Хто з каменю та граніту
Креше образ потайний?
Із скла раптом сліпить,
Що не відає ніхто?
Правильно - це скульптор, а твори, які він створює - скульптури.
Физминутка: діти під музику виконують довільні рухи, що відповідають настрою музики.
Тепер повернемося до нашої виставці. Хлопці, а є на ній справжні картини? Покажіть їх. А як називаються всі інші?
/репродукції /.
Правильно, репродукції друкують у друкарні.
А хто знає, де зберігаються справжні твори образотворчого мистецтва?
/ в музеях /.
У музеях влаштовують виставки того чи іншого художника, а люди приходять туди помилуватися їх картинами. Відвідуючи виставки і музеї, люди дуже уважно розглядають твори, ведуть себе спокійно, говорячи між собою тихо, щоб не заважати іншим людям, насолоджуватися мистецтвом.
Хто з вас був в музеї, і в якому?
/відповіді дітей /.
Діти, ми з вами побачили на нашій виставці різні твори образотворчого мистецтва. Художники, скульптори, ілюстратори створюють їх для нас, щоб доставити нам задоволення, радість, щоб ми могли згадувати про наших почуттях, коли в житті побачимо тощо. Вони дають нам можливість ще раз пережити відчуття теплого літнього або холодного зимового дня, спогад про похід в ліс або на річку, допомагають пригадати, як нам було тривожно в грозу, як весело збирати в лісі гриби і ягоди. Складати на сонячній галявині букет з квітів.
Всі ці твори мистецтва прикрашають наше життя і дарують нам щастя і радість краси.
В кінці заняття діти виконують пісню Ю. Антонова “Живе на світі краса“