Конспекти занять з дітьми.
«Побудуємо жителям Формандии машини»
Конспект інтегрованого заняття з освітньої галузі «Пізнання» з дітьми підготовчої групи.
Автор: Головніна Любов Дмитрівна, вихователь Муніципального бюджетного дошкільного навчального закладу «Дитячий сад загальнорозвиваючого виду N65 р. Йошкар-Оли «Незабудка».
Цілі:
1. Формувати уявлення дітей про різних машинах, їх функціональне призначення, будову; вправляти в умінні самостійно будувати схеми машин за задумом. Формувати елементарні географічні уявлення про карту і компас.
- Розвивати конструктивне мислення.
- Виховувати прагнення до експериментування.
Активізація словника: карта, компас, схема, назва будівельних
деталей (конус, пластина та ін), формадонцы.
Матеріал: Герой - «Всезнаус», корабель, побудований з великого будівельника, карта «Формандии», аплікація міста (у вигляді геометричних фігур), геометричні форми - «жителі формандии», компас, указка.
У дітей: Набори будівельного матеріалу, килимки, додатковий матеріал, трафарети, простий олівець, аркуш паперу.
Попередня робота: Робота з картою, компасом, розглядання різних машин, моделювання, конструювання, побудова схем машин.
Хід заняття:
Вихователь: Пропонує дітям здійснити незвичайну подорож на острів Формандия.
- Що необхідно для подорожі? (карта, компас, транспорт)
- Хто б нам допоміг відправитися в подорож? (з'являється Всезнаус).
Всезнаус:
-Я чув, вам потрібна допомога? Я великий Всезнаус, багато подорожував, багато чого побачив і прочитав. Ось карта, компас і указка. Все це допоможе вам в дорозі.
(Дякуємо Всезнауса).
У: Давайте, хлопці, розглянемо карту. Як ви думаєте, що зображено на карті?
Діти: острів.
В: Чому острів?
Діти: Тому що навколо нього вода.
В:Що є в країні Формандия?
Діти: столиця Формандии, міста, річки, ліси, озера, гори; шосейна, залізниця.
В:Що означають букви: З, Ю»?
Діти: північ, південь.
В: Пропоную поплисти на кораблі.
- Якщо ми знаходимося на північ острова (вказуючи прапорцем), то в якому напрямку попливемо?
Діти: В південному напрямку. (Показує на карті).
В: Як визначити південь по компасу в групі?
Діти: Як би ми не повертали компас, синя стрілка завжди показує на північ, а протилежний кінець - південь.
(Встановлюємо компас, синя стрілка збігається з буквою N - північ).
В: Якщо ми подивимося на північ, де південь?
Діти: Південь буде зі спини. (Показують південний напрямок).
В: (Просить зайняти місця на кораблі).
Капітан: - Прошу зайняти місця. (Діти зайшли по трапу, капітан встав на капітанський місток попереду. Штурман біля керма, моряки підняли якір, прибрали трап).
- Повний вперед! (Щасливої дороги).
(Звучить музика «Острова» - М. Боярського.) Капітан: - Бачу, що острів. Причаливаем до берега!
(Спустили якір і трап. Вийшли всі. Діти перейшли в інше приміщення.)
В: Подивіться хлопці, у столиці Формандии все з форм. Який дивний острів?! І вдома, і жителі Формандии... (розглядають).
Подивіться уважно і подумайте - які будівельні деталі схожі геометричні форми? Давайте назвемо їх і вітаємо.
(Бере, показує форми по черзі)
В: - Здрастуй, кубик! (діти називають, вітають)
Діти: - Раді тебе бачити, конус!
В: - Ось ми і познайомилися! Хлопці, давайте пофантазуємо; уявіть, що формадонцы навчаються, працюють, відпочивають, ходять у дитячий сад, але у них немає машин, давайте їм допоможемо. Побудуємо різні машини. Ті, які є насправді, або машини майбутнього, які б полегшили їм життя. Будемо дизайнерами та архітекторами.
- Побудуємо машину, а потім складемо по ній схему, використовуючи трафарети або від руки.
- Фізкультхвилинка.
А над морем - ми з тобою!
- Над хвилями чайки кружляють,
- Полетимо за ними дружно.
- Бризки піни, шум прибою,
- А над морем ми з тобою!
- (Діти махають руками, наче крилами.)
- Ми тепер пливемо по морю
- І резвимся на просторі.
- Веселіше загребай
- І дельфінів доганяй
- (Діти роблять плавальні рухи руками)
В ході роботи вихователь стежить, як діти замінять одну деталь на іншу ,наприклад, кубик - 2 напів куба. Нагадую ,що можна використовувати прапорці, квіти. Схему необхідно складати з підстави.
В: Молодці, які оригінальні машини побудували, подумайте - як стали б використовувати формадонцы ці машини, з яких деталей побудували, збігається чи схема з будівництвом.
Давайте запросимо Всезнауса, він повинен знати - чи сподобаються машини формадонцам?
Діти: Я побудував машину, яка буде перевозити квіти і буде працювати на відварах трав, моя машина екологічно чиста. Для кабіни взяв 4 бруска, цеглинки, кузов з пластини і т. д. Всезнаус: Чому на схемі прямокутник, коло?
Діти: Тому що з боку пластина схожа на прямокутник.
(Розглядають 3-4 людини).
Всезнаус: Дякую вам за цікаві будівлі і дарую вам чарівні олівці (маркери).