logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      <tr>
        <td align=k9

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми.

«Похід на луг»

ІНТЕГРОВАНЕ ЗАНЯТТЯ З РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ І НАВЧАННЯ ГРАМОТИ В ПІДГОТОВЧІЙ ГРУПІ.

Автор: Ковальова Світлана Миколаївна, вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільна освітнє установа комбінованого виду «Дитячий садок № 54 «Іскорка», Республіка Татарстан, р. Набережні Челни.

Цілі:

ОСВІТНІ:
- закріплення навичок граматично правильного оформлення висловлювання;
- закріплення активного зорового та слухового контролю правильності складання переказу, послідовності і повноти передачі змісту;
- активізація та збагачення словника з теми «Комахи»;
- закріплення понять «звук», «склад», «речення», про послідовність слів у реченні, звуків і складів у словах; - закріпити вміння користуватися схемою при аналізі пропозиції;
- закріпити вміння будувати складнопідрядне речення;
- закріплення поняття «антоніми», «синоніми», «споріднені слова», «крилаті вислови»;
- закріплення фонематических знань і уявлень;
- систематизація граматичних уявлень.
РОЗВИВАЮЧІ:
-розвивати особистість дитини: увага, пам'ять, творчу уяву, вміння фантазувати
-продовжувати розвивати здатність до спілкування, взаєморозуміння, критично оцінювати свої знання
-продовжити вироблення уміння довільного контролю своєї поведінки
ВИХОВНІ:
-формування мотивів навчання
-прагнення стриматися, проявити терпіння, наполегливість

Використовувані методи:
Словесні: читання тексту, лексико-граматичні вправи, эмпатические вправи, переказ за опорним питань, вірші, бесіда, логічні питання,
 
Практичні: дидактичні ігри «Скажи навпаки», «Малюємо очі», «М'ячик-з'єднувач», «Лексикон», «Підбери ознака», «Не пропусти слово», «Ділимо слова на склади», «Різнокольорові м'ячики», «Звуки», «Дбайливі руки», «Почуй звуки», «Склади речення», вправа Чомучка», «Закінчи речення», «Малюємо двома руками» (на розвиток сенсомоторики), вправа «Психологічне розвантаження», слухання музичного фрагмента «Магія природи», картки настрою і самооцінки.

Наочні: ілюстративне панно, графічні схеми, розглядання картинок «Комахи», лялька Чомучка, імпровізований «луг» з квітами і комахами.
Тривалість заняття: 30-35 хв.

Матеріал до заняття:
1. Демонстраційний: ілюстративне панно, магнітна дошка, лялька Чомучка, графічні схеми, картинки «Комахи», імпровізований «луг» з квітами і комахами, указка.
2. Роздатковий: фломастери, листочки для складання схеми пропозиції, листи настрою і самооцінки.
3.ТЗН: аудіозапис музичного фрагмента «Магія природи» (дитячий збірник).

ХІД ЗАНЯТТЯ
Ст. Хлопці, ви чуєте голоси природи (звучить аудіозапис «Голосу природи»). Сьогодні я запрошую вас у світ природи - світ самих маленьких істот на землі - мир комах. Я запрошую вас в похід на луг.
(діти заходять у групу - зупиняються біля «зеленого лугу»)
Ст. Подивіться, який зелений луг і як багато тут комах. Тихо, не злякайте їх.
Комахи - найдавніші і найбільш численні мешканці нашої планети. Вони з'явилися 250 млн. років тому і дуже добре пристосувалися до життя на Землі. Вони чудово відчувають себе не тільки на землі, але і в повітрі і в воді, і під землею.
І наші сьогоднішні пригоди присвячені їм. Я думаю, наші маленькі друзі - комахи допоможуть вам, майбутнім школярам, виконати найскладніші й важкі завдання.
I ЧАСТИНА. Навчання грамоті.
Психологічна розвантаження
Комах багато знаємо, - на кожне слово - бавовна в долоні,
Їх зараз перерахуємо: - удар кулаком по долоні,
Божа корівка, жук-скарабей, - загинати пальці по одному,
Метелик, муха, блоха, мураха,
Коник, бджола, бабка і оса -
Не завжди помітні маленькі дива. (стискати і розтискати кулаки)
                    
Гра «Не пропусти слово» (на увагу)
А зараз невелика гра на увагу. Я буду вимовляти слова, а ви хлопніть в долоні, почувши слово, відповідне бджолі
(мурашник, зелений, пурхає, мед, працьовитий, пасіка, волохатий, павутина, «летающий цветок», стільники, дзижчить, смугастий, нектар, пасічник, гусениця, літає...)
Пригадайте, які слова, відповідні бджолі, ви чули? (мед, пасіка, стільники, дзижчить, нектар, пасічник, літає).
Молодці.

4) Гра «Ділимо слова на склади»
Ст. Ми знаємо, що слова поділяються на склади. В коротких словах всього один склад, а у довгих словах може бути складів два, три і більше. Я буду говорити слова, а ви повинні плескати і показати, скільки у слові складів (ба-боч-ка, куз-не-чик, жук, пче-ла, світло-ля-чок, гу-се-ні-ца). Який перший склад у слові - бджола, який другий? Дуже добре.
В. З чого складаються слова? (Слова складаються зі звуків). Звуки бувають (голосні і приголосні). Голосні звуки можна проспівати, у них немає шуму, повітря проходить вільно. Вони складаються з одного голосу , тому називаються голосними звуками. Звуки ми можемо вимовляти і чути, побачити їх ми не зможемо.
5) Гра «Різнокольорові м'ячики»
Пограємо в гру «Різнокольорові м'ячики». Якщо кину рожевий м'яч - назвіть голосний звук, якщо кину помаранчевий м'яч - назвіть приголосний звук (а...б...о...о...до...л......з...ц...у...е...д...).
Молодці, ви не помилилися.
6) Гра «Звуки»
Бджілки дають нам смачний і корисний мед. Скільки звуків у слові «мед»? (показує схему слова). Назвіть перший звук (М). Назвіть останній звук (Д). Який звук між ними? (Е).
Знайдіть однаковий звук у словах: стільники, оси, вуса...
Правильно.
7) Гра «Дбайливі руки»
Згадаймо звуки «І» та «Ї». Підніміть праву руку, якщо в слові є звук «І», підніміть ліву руку, якщо в слові є звук «Й». Якщо цих звуків немає - руки опустіть (рой, травень, коник, струмок, гусениця, пасічник, травневий, летить, яйце, мураха, вулик, крила)
Молодці, дуже добре.
8) Гра «Почуй звуки»
Я буду називати слова. Якщо звук «р» на початку слова - підніміть руки вгору, якщо звук «з» в середині слова - руки перед грудьми, якщо в кінці слова - руки опустити (рот, мураха, мухомор, бенкет, зростання, колорадський)
9) Физминутка «Підстрибни»
Настала пора трохи відпочити. Деякі комахи теж люблять стрибати. Слова бувають короткі - з одного складу і довгі - складів у слові два, три і більше ... (або слово - пропозиція) Я вимовлю слова, підстрибніть, якщо я вимовлю коротке слово (жук, бомбардир, скарабей, мак, кущ, лист, трансляція...)
Молодці, ви були уважні.

В. А тепер тихо сідайте поруч з нашими маленькими друзями природи.
(діти сідають)
Гра «Малюємо двома руками» (розвиток сенсомоторики)
Трохи відпочинемо і порисуем відразу двома руками. Візьміть в праву руку блакитний, а в ліву руку рожевий фломастер. Намалюємо божу корівку (показує картинку).
Ось овал, а ось головка,
Вусики ми теж намалюємо,
Точка, точка - це оченята,
Шість ніжок,
І чорні крапки на спинці.
Молодці. Вийшла наша уявна божа корівка.
II ЧАСТИНА: Переказ розповіді
В. Зараз я прочитаю вам цікаву історію про маленького цуценя, яку розповів Віталій Біанкі в своєму творі «Перше полювання».
Це уривок розповіді, послухайте уважно.
(читає розповідь)
Ст. Подивіться на картину. Зараз я буду ставити запитання за змістом оповідання, а ви постарайтеся відповідати правильно, повним відповіддю.
- Куди вибіг щеня? (Цуценя вибіг на луг.)
-Кого він побачив на лузі? (Він побачив на лузі комах)
-Що робили коники? (Стрибали коники в траві.)
- Що робили гусениці? (Гусениці по гілках повзали.)
- Що робили метелики? (Метелики літали по повітрю.)
- Що сталося з комахами, коли щеня кинувся їх ловити?
(Всі комахи сховалися.)
- Де причаїлися коники? (Коники причаїлися в зеленій траві.)
- Де завмерли гусениці? (Гусениці на гілочках завмерли, їх від сучків не відрізниш.)
- Де сховалися метелики? (Метелики сіли на дерева, крила склали, не розбереш, де кора, де листя, де метелики.)
- Хто не злякався цуценя? ( Крихітний жук-бомбардир не злякався цуценя.)
- Як жук-бомбардир захищався? (Жук зупинився і пальнув у цуценяти летючої їдкою цівкою - прямо в ніс потрапив.)
- Що зробив щеня від переляку? (Цуценя вискнув, підібгав хвіст, та у свою конуру втік.)
Добре. Ви впоралися з цим завданням.
                     
11) Гра «Підбери ознака»
Ст. Подивіться на ці картинки. Зараз ми пограємо в гру: треба підібрати якомога більше ознак до комасі.
- Коник який? (Зелений, довгоногий, співаючий, стрекочущий, стрункий, вусатий, крилатий, веселий, дзвінкий, великий, маленький.)
- Метелик яка? (Ошатна, гарна, строката, легкокрила, різнобарвна, перелітає, вусата, ніжна, більша.)
- Гусениця яка? (Товста, незграбна, неповоротка, ненажерлива, повільна, зелена, строката, кудлата, велика, маленька.)
Молодці, ви назвали багато ознак.

В. Зараз я ще раз прочитаю оповідання. Слухайте уважно і постарайтеся запам'ятати (повторне читання оповідання)
Ви уважно слухали, спробуйте правильно переказати. Розкажи, Аделя (1-2 дитини переповідає розповідь)
Молодці, ви дуже добре переказали.
III ЧАСТИНА: Навчання грамоті
В. А тепер нехай комахи займаються кожен своєю справою, не будемо їм заважати. А ми займемося своєю справою - попереду у вас навчання у школі. У комах теж є свої школи. Я знаю - ви будете гарними учнями. Дайте відповідь на мої запитання.
- З чого складається речення?
Речення складається зі слів.)
- Скільки слів буває в реченні?
(У реченні буває одне, два, три, чотири, п'ять або більше слів.)
Ст. Пропозиції складаються не просто слів, а з дружніх слів, які узгоджені між собою).
12) Гра «М'ячик-з'єднувач»
В. Трохи пограємо. Я буду кидати м'яч і вимовляти неузгоджені слова. Ви повинні зловити м'яч і з'єднати слова в реченні правильно.
- Бджола, дзижчати. ( Бджола дзижчить.)
- Гусениця, любити, травичка. (Гусениця любить травичку.)
-Весело, коник, стрекотать. (Весело стрекоче коник.)
Цікаве завдання, ви впоралися.
13) Диктант «Склади схему речення»
В. Зараз проведемо диктант. Я буду називати пропозицію, а ви рахуйте про себе, скільки в ньому слів і складіть схему речення. Ви знаєте, - кожне слово позначається однією прямою горизонтальною рискою.
- Повзе гусениця.
- Скільки слів у реченні? (Дві.)
- Яке перше слово? (Гусінь.) Яке друге слово? (Іде.)
- Що означає крапка? (Крапка позначає кінець речення.)
14) Гра «Склади речення»
Ст. До нас прилетіла ось така красива метелик (показує картинку). Зараз я повішу схему. Треба скласти речення за схемою про нашу метелику.
(діти за схемою складають речення з трьох, чотирьох, п'яти слів).
- Красива метелик літає.
- Метелик літає над квіткою.
- Красива метелик сидить на квітці.
Молодці, метелику сподобалися ваші пропозиції.
15) Гра «Чомучка»
Ст. Згадаємо казку про двох хлопчиків (показати пальчиковий театр). Один весь час запитував: «Чому?» А інший відповідав на запитання Чомучки. Пограємо в гру «Чомучка» - дайте відповідь на питання Чомучки:
- Чому стало тепло? (Стало тепло, тому що настала весна, пригріло сонечко.)
-Чому метелик летить? (Метелик летить, тому що у неї є крила.)
- Чому прокинулися комахи? (Комахи прокинулися, тому що настала весна.)
Молодці. Чомучка вас вдячна за відповіді.
16) Гра «Закінчи речення»
Уявімо, що ви перетворилися на комах. Закінчіть речення:
- Якщо б я був коником, то ...(я б стрибав), тому що коники люблять стрибати.
- Якщо б я був бджолою, то... (я б літав з квітки на квітку), тому що (люблю нектар квітів.).

Ст. Комахи не вміють розмовляти. Але ми повинні навчитися говорити правильно, красиво. Часто ми використовуємо у своїй промові антоніми, синоніми, крилаті вирази.

17) Гра «Антоніми»)
- Що таке антоніми? (Це слова навпаки.)
Зараз я називатиму слова, а ви добирайте до них антоніми:
- білий - чорний)
- великий (маленький)
- сумний - (веселий)
- тонкий - (товстий)
- під столом (над столом)
- перший (останній)
- забув - (згадав)
- рано - (пізно)
- знайшов - (втратив)
- близько - (далеко)
- солодкий - (гіркий)
- тихо (голосно)
- лінивий - (працьовитий)
- ситий - (голодний)
- рідний - (чужий)
- мокрий - (сухий)
- далі - (ближче)
- взяти - (віддати)
Молодці.
18) Гра «Лексикон» («Синоніми»)
Зараз я називатиму слова, а ви доберіть до нього синоніми:
- Пригадайте слова, схожі за значенням із словом «великий» (величезний, великий, величезний...)
- Пригадайте слова, схожі за значенням із словом «сумувати» (журитися, сумувати, тужити, сумувати...)
- Згадайте слова. Схожі за значенням із словом «красивий» (прекрасний,хороший, чарівний, чарівний. Привабливий...)
- Пригадайте слова, схожі за значенням зі словом «ліс» ( ліс, бір, діброва, ялинник, перелісок, осинник, березняк...)
Як називаються слова, схожі за значенням? (Синоніми.)
19) Гра «Лексикон» («Споріднені слова»)
Доберіть споріднені слова до слова «бджола» (бджілка, пчелочка, бджолиний, бджоляр, пчолкін...)
20) Гра «Лексикон» («крилаті вислови»)
У нашій мові є «крилаті вирази» - фразеологізми, що вживаються в нашій мові в переносному сенсі.
Я назву крилатий вислів, а ви складіть речення.
- ...ростуть як гриби після дощу (Будинки ростуть як гриби після дощу.)
-...летить як стріла (Спортсмен летить як стріла.)
-...ллє як з відра (Сьогодні дощ ллє як з відра.)
Молодці.
20) Гра «Малюємо очима»
Ст. Намалюємо очима велику - велику сонечко (діти малюють сонечко). Нехай швидше за все комахи прокинуться і радують нас своїми голосами.
             
В. А метелик махає крилами - хоче попрощатися з нами.
Наш похід на луг - у світ комах закінчується.
- Що ми сьогодні робили?:
- Слухали і переказували розповідь.
- Складали речення за схемою.
- Проводили ігри зі звуками.
- Називали антоніми, синоніми, «крилаті вислови».
А тепер оцініть себе за листками самооцінки. Хто виконував всі правила - поставте собі три бали.
Все сьогодні дуже добре займалися і грали. І головне - були спокійні, стримані, зовсім не турбували наших маленьких друзів. Вони вирішили віддячити вас і залишили свої подарунки.
(Звучить аудизапись - «Голоси природи»)
Я думаю, що ви будете дуже добре вчитися в школі і завжди будете пам'ятати про наших маленьких друзів природи. Не ображайте їх, бо ви такі великі, а вони такі маленькі.

   
Rambler's Top100 Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове