logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      <tr>
        <td align=k9

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми.

«Жива і нежива природа»

ЗАНЯТТЯ З ЕКОЛОГІЧНОГО ВИХОВАННЯ У СТАРШІЙ ГРУПІ.

Автор: Ковальова Світлана Миколаївна, вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільна освітнє установа комбінованого виду «Дитячий садок № 54 «Іскорка», Республіка Татарстан, р. Набережні Челни.

Форма проведення: сюжетно-рольова гра «Засідання вченої ради юних екологів»

Мета: узагальнити знання дітей про живу і неживу природу, сприяти розвитку пізнавальних інтересів.
Завдання:
Розвиваючі
- розвивати допитливість, пам'ять, вміння робити висновки про розвиток природи;
- розвивати творчу уяву, вміння фантазувати;
- розвивати навички активної мови, збагачувати активний словник;
- сприяти розвитку пізнавальних інтересів;
- залучати до дієвого відношенню до природи.
2) Освітні
- розширити знання про живу і неживу природу, показати їх взаємозалежність;
- вчити розв'язувати проблемні завдання;
- закріпити уявлення про умови для росту і розвитку всіх живих організмів на землі;
- закріпити знання дітей про тварин і птахів, вміння класифікувати їх;
- розповісти про диханні рослин і умов для зростання.
3) Виховні
- вчити способів самостійного пізнання;
- продовжувати виховувати любов до природи і бережне ставлення до неї;
- виховувати прагнення стриматися, проявити терпіння. наполегливість
- формувати бажання самим виростити рослину, доглядати за ним.

Використовувані методи:
1.Словесні: вірші, загадки, бесіда, задачі-жарти, проблемні питання, екологічна розминка.
2.Практичні: дидактичні ігри - «Три слова», «Жива і нежива природа», «Краплинки», «Посадимо дерево», «Вчене повідомлення», «Закінчи речення», «Вгадай, чиє оголошення», «Як росте все живе», психогімнастика «Зернятко», досвід «Посадимо зернятко», аудіозаписи.
3.Наочні: розглядання картинок живої і неживої природи, картинок про розвиток людини, курчати і дерева, картки-схеми, схема росту дерева на ковроліні.
Тривалість заняття:30-35 хв.
МАТЕРІАЛ ДО ЗАНЯТТЯ:
1.Демонстраційний: картинки - «Як росте все живе», схеми-картки - «Що потрібно для росту і розвитку»(тепло, вода, повітря, харчування, турбота), телеграма, «Чарівне дерево» (на ковроліні), картки «Жива і нежива природа», аудіокасета з голосами природи.
2.Роздатковий - стаканчики з землею і водою, насіння квасолі, дерев'яні палички, клейонки, ганчірочки для проведення досвіду, пам'ятні значки.

Хід заняття:
Д Діти в білих халатах ( стоять півколом)
Ст. Хлопці, привітайтеся, у нас сьогодні гості. А ви сьогодні будете юними екологами. А хто це - юний еколог?
(відповіді дітей - «це дитина, яка любить природу, завжди і скрізь дбає про неї»).
А як ви думаєте - як можна стати юним екологом? (відповідь дітей - «робити добрі вчинки по відношенню один до одного і до природи»)

1) ГРА «ТРИ СЛОВА»
Ст. Юні екологи багато знають про природу. Пограємо в гру «Три слова» (вихователь називає поняття, а діти проговорюють, що входить в це поняття)
1.Овочі...(капуста, огірок, помідор)
2.Фрукти... (банан, апельсин, яблуко)
3.Зимуючі птахи ...(горобець, голуб, сова)
4.Перелітні птахи ... (журавлі, ластівка, зозуля)
5.Домашні тварини...(корова, кінь, собака)
6.Дикі тварини ...(вовк, лисиця, заєць)
7.Тварини Крайньої Півночі (білий ведмідь, тюлень, морський котик)
8.Тварини тропіків (лев, рись, горила)
9.Морські мешканці (риби, кит, дельфін)
10.Комахи ...(комар, муха, метелик)
11.Водоплавні птахи...(гуска, качка, лебідь)
12.Ягоди (малина, полуниця, вишня)
Молодці, ви все правильно назвали.
( приносять телеграму)
Ст. Ой, хлопці, нам телеграма (читає):
«Запрошуємо юних екологів на вчена рада, який відбудеться сьогодні в 9 годин». Нам терміново потрібно йти на вчена рада. Прошу вас - заходьте в зал засідань.
(діти заходять у групу - «зал засідань», стільці стоять півколом, дві «трибуни»,
картинки з зображенням природи, звучить аудіозапис «Магія природи»)
Ст. (в одязі вченого) Я вітаю вас, мої юні друзі, у залі засідань ради юних екологів. Сьогодні ми вислухаємо повідомлення юних науковців, поговоримо про живій і неживій природі, як росте все живе, пограємо в розумні екологічні ігри, дізнаємося як росте рослина, поставимо досвід.
(стукіт у двері, заходять юні науковці, стає за трибуну)
2) ГРА «ВЧЕНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ»
В. А ось і наші юні науковці. Тимур розповість нам про живу природу.
(діти роблять повідомлення):
1реб.: Світ живої природи - це рослини, тварини, комахи, птахи, риби (показує малюнки). І чоловік, і всі живі організми не можуть жити без повітря, без води, без сонця, без харчування. Жива природа - це все, що росте, дихає, живиться, розвивається (показує схему)
Ст. Юля розповість нам про неживої природі.
2 дит.: Нежива природа - це все те, що не дихає, не росте, не розвивається. Це все, що нас оточує - зірки, місяць, планети, сонце, гори, вода, каміння, повітря та ін. (показує малюнки). І чоловік, і всі живі організми не можуть жити без неживої природи.
Ст. Дякуємо юним науковцям за повідомлення.
3) ГРА «ЗАКІНЧИ РЕЧЕННЯ»
Звичайно, ви запам'ятали, про що говорили мої юні колеги. Закінчите мою пропозицію.
1) нежива природа - це ...(зірки, місяць, вітер, вода, повітря та ін)
2) жива природа - це ...(рослини, тварини, комахи, риби)
3) всі живі організми не можуть жити без ... (неживої природи).

4) КОНКУРС ЗАГАДОК І ПРОБЛЕМНИХ
ПИТАНЬ
Молодці, а тепер загадки та питання для розуму. Перевіримо вашу кмітливість.
1.Не птах, а з крилами, не бджола, а над квітами літає (метелик).
2.Вісім ніг, вісім рук, вишиті шовком коло (павук).
3.З гілки на травинку, з травинки - на билинку стрибає пружинка, зелена спинка (коник).
4.Літає, дзижчить, влітку їсть, взимку спить (жук).
5.Без крил летять, без ніг біжать, без вітрил пливуть (хмари).
6.Навіщо потрібен ніс? (дихати і нюхати запахи).
7.Як побачити повітря? (флюгер, вітряк, повітряний змій).
8. Ніж до неба докінешь? (поглядом)
9.Що можна побачити із закритими очима?
(сон).
Молодці, правильно відповіли.
5) ГРА «ВГАДАЙ, ЧИЄ ОГОЛОШЕННЯ»
Ст. (бере газету) Дивіться, газета лісових оголошень, але без підписів. Давайте вгадаємо, чиї ж це оголошення.
1.Приходьте до мене в гості. Адреси не маю. Свій будиночок ношу на собі (равлик, черепаха)
2.Набридло повзати! Хочу злетіти. Хто позичить крила (гусениця-змія, черв'як).
3.Я найчарівніша і найпривабливіша! Кого хочеш обману, обвівши навколо пальця (лисиця).
4.Вже 150 років чекаю одного. Характер позитивний, але я дуже повільна (черепаха).
Молодці, вгадали.
6) ФИЗМИНУТКА «КРАПЕЛЬКИ»
(звучить аудіозапис «Звуки природи»)
Ст. Встаньте, я перетворюю вас в крапельки
(змахує рукою), біжіть, полийте землю, квіти, траву, дерева.
(діти бігають, «поливають» землю)
Все, дощик скінчився, рослини сказали вам спасибі.
Ст. Як росте і розвивається все живе?
7) ГРА «ЯК РОСТЕ ВСЕ ЖИВЕ»
Ст. Подивіться (показує картинку) - ми говорили про те, як росте і розвивається дитина (маленька дитина, дошкільник, школяр, юнак, чоловік, старий). Для цього потрібно...(тепло + харчування + вода + повітря + любов) - на ковроліні викладається схема
Так розвивається і росте людина. Подивіться, якими ви були, якими стали і якими будете.
Тут на картинці показано як росте і розвивається курча. Іди розкажи, Аліна.
(дитина по картинці розповідає: мама квочка висиджує яйце, потім з яйця вилуплюється курча, він росте, стає молодий курочкою, потім дорослої куркою)
В. А що потрібно, щоб ріс і розвивався курча?
(треба його годувати зерном, гуляти, грітися на сонечку, подихати свіжим повітрям, грітися під маминим крилом)
В. Виявляється для росту і розвитку курчати потрібно те ж, що і людині:
Діти: тепло + харчування + вода + повітря +турбота
Ст. Як бачимо, всім живим організмам для росту і розвитку потрібно одне і те ж: тепло, харчування, вода, повітря, турбота.
В. А як же ростуть і розвиваються рослини? Рослини - це...(трави, дерева, кущі, квіти). Хлопці, а рослини живі або неживі? (рослини живі)
Чому ви говорите, що рослини живі? (ростуть, живляться, дихають, живуть, розмножуються, гинуть...)
Виявляється, рослини харчуються не так, як тварини. Під теплими променями сонця вони засвоюють вуглекислий газ з повітря, що видихають люди і тварини. І перетворюють його в крохмаль і цукор. Рослинам обов'язково потрібна вода. Її вони беруть із землі, із ґрунту разом з поживними речовинами, щоб рости і розвиватися. Без води, вуглекислого газу і сонячного світла рослини не можуть харчуватися. Харчуючись, рослини виділяють у повітря кисень. Кисень необхідний всім живим, щоб дихати і жити. В лісі, де багато дерев, квітів, трави, повітря чистіше - там більше кисню в повітрі. А що робити нам в місті, щоб повітря було таким, як у лісі? (садити дерева, квіти, газони, доглядати за рослинами, не рвати їх)
8) ГРА «ПОСАДИМО ДЕРЕВО» (на ковроліні)
Давайте на цьому чарівному ковроліні посадимо дерево. Спочатку візьмемо... (зернятко)
і посадимо його в... (землю).
Щоб зерно зійшло, треба його...(полити).
Ще рослині потрібно...(сонце)
Мине час і з'явиться...(росток)
З часом, якщо все добре і є всі умови, тонкий стовбур молодого деревця буде міцніти і стане більш могутнім, крона дерева стане густіше. Найкращі умови для росту рослин там, де тепло і волого. Наприклад, у тропіках. Подивіться (показує куточок «джунглів», оформлений в групі), ось тут у нас як би тропіки. Джунглі називають царством рослин. В наших краях, коли настають холоди, рослини висихають, скидають листя, їх зростання зупиняється. Здається, рослини загинули. Але корені у них живі, і нирки живі. А ковдрою в зимову холоднечу їм буде сніжне покривало. Навесні, коли пригріє сонце, рослини знову оживуть і зазеленіють.
Подивіться на схему, як дерево росте
(сім'я - росток - деревце - доросле дерево)
Ст. Навіщо потрібні рослини? (очищають повітря, дозволяють легко дихати).
Так, дерева називають легенями нашої планети. Послухайте народні вислови про рослини:
- Рослина - землі окраса.
- Зламати дерево - недовго, виростити - роки.
- Одне дерево погубив, посади сорок.
- Старі дерева молоді охороняють.
- Багато лісу - не губи, мало лісу - бережи, немає лісу - посади.

9) ПСИХОГІМНАСТИКА «ЗЕРНЯТКО»
(звучить спокійна музика)
В. Зараз кожний з вас стане маленьким зернятком. Закрийте очі...Уяви, що ти - маленьке зернятко. Ти сидиш глибоко в зе4мле. Темно... Раптом стало тепліше. Ти потягнувся вгору і твій росток опинився на волі. Сонечко зігріло тебе, теплі промені торкнулися твого стеблинки, хитнув вітерець. Тобі захотілося розправити свої молоді зелені листочки. Сонечко своїми променями потягнуло тебе вгору. Ти став рости вище і вище. І ось бризнув цілющий дощик, ти став пити дощову воду, став сильним і великим. Твій бутон розкрився, і ти перетворився на прекрасну квітку. І тобі так добре, що ти живеш на цій землі, вдихаєш свіже повітря, п'єш дощову воду і грієшся в променях теплого сонечка... І от виріс такий гарний квітка (вихователь показує красивий квітка)
Ст. Хлопці, вам сподобалося бути живим зернятком? Я вам дам маленькі фасолинки. Як ви думаєте, чому при зберіганні насіння не проростає? (немає води, світла)
Наші фасолинки хочуть стати живими і рости. Давайте проведемо досвід і посадимо їх у землю, ми будемо їх любити, доглядати, поливати, удобрювати, а вони будуть радіти життю і радувати нас.
10) Досвід «Посадимо зернятко»
Ст. Хлопці. Підійдіть кожен до свого робочого столу і посадіть зернятко (діти садять зернятко і поливають)
Молодці, зернятка скажуть вам спасибі.
Ст. Хлопці, сьогодні у нас відбулася вчена рада юних екологів. Про що ми говорили (про живій і неживій природі, як росте все живе, як росте зернятко, провели досвід).
Вам сподобалося? А що вам сподобалося?
Наш загальний будинок (показує глобус) - це планета Земля, яка обертається навколо Сонця. Є й інші планети - Венера. Юпітер. Марс і ін, але життя на цих планетах немає, тому що там немає повітря і води. Земля - це загальний чудовий дім для всіх людей, птахів, риб, комах, рослин. Ми повинні берегти свою планету і природу Землі, щоб були чисті повітря, вода, рослини й тварини, росли, і в цьому дорослим допомагають юні екологи.
(діти читають вірші про планету Земля)

1)Є на землі величезний будинок
Під дахом блакитний,
Живуть в ньому сонце, дощ і грім,
Ліс і морський прибій.
2)Живуть в ньому птахи і квіти,
Веселий передзвін струмка.
Живеш в тому світлому домі ти
І всі твої друзі.
3)Куди б дороги не вели,
Завжди ти будеш в ньому.
Природою рідної землі
Зветься цей будинок. (вірші Л. Дайнеко)
У. На цьому наша вчена рада закінчив свою роботу. Спасибі всім. Я кажу вам - молодці, спасибі і нагороджую ось цими пам'ятними значками. До побачення, мої юні друзі.
(роздає пам'ятні значки)

   
Rambler's Top100 Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове