Конспекти занять з дітьми.
Лікарські рослини.
Конспект заняття в підготовчій до школи групі з освітньої галузі «Безпека»
Автор: Файзрахманова Лілія Ринадовна, вихователь, Муніципальне автономне дошкільний освітній заклад «Дитячий садок N 27 комбінованого виду з вихованням і навчанням
татарською мовою» Приволзького району р. Казані.
Мета: Вчити дітей впізнавати і правильно називати лікарські трави. Розширювати знання про користь і застосування лікарських рослин. Закріпити правила поведінки при зборі лікарських трав.
Обладнання: малюнки лікарських рослин, сухі пучки, брикети і пакети з лікарськими травами, ляльки для гри «Ляльки захворіли».
Хід заняття:
(Діти розсаджуються півколом. Перед ними - дошка з картинками лікарських рослин. На столах лежать сухі пучки, брикети, пакети з лікарськими травами.)
1. - Озирніться навколо себе, коли ви влітку знаходитесь в лісі, в полі.
Ось кущ шипшини з запашними квітами, поруч материнка, звіробій. Там - зарості білої ромашки, жовті квіти мати-й-мачухи. Кожне з цих рослин володіє лікувальними властивостями.
Місцями, ще лежить сніг, а там, де пригріває сонце - на околицях полів, по берегах річок на початку квітня з'являються золоті голівки мати-й-мачухи. Мати-й-мачуха нектаром славиться. Настоянка з листя і квітів вживається при простудних захворюваннях.
При застуді і температурі заварюють материнку, малину, а також ромашку аптечну. Відваром ромашки або календули полощуть горло при ангіні.
Якщо трапиться тобі застудитися,
Прив'яжеться кашель,
Підніметься жар,
Придвинь до себе кухоль,
У якій димить
Злегка гіркуватий запашний відвар.
- Я хочу показати вам одну рослину. Що це? (подорожник)
- Чому так називається?
Якщо з вами трапиться біда: вкусить бджола, оса і навіть змія - зімніть лист подорожника і прикладіть до ранки. Подорожник потягне отрута, знеболить і попередить появу пухлини.
Подорожнього один - подорожник,
Скромний, непоказний листок,
Ти на пораненный палець
Вологою заплаткою ліг.
Багатьом з нас невтямки,
Що знайшлося ліки
Тут же, на стежці, біля ніг.
- Яку рослину можна визначити навіть сліпий? (кропива)
- Чи Любите ви кропиву? Чому? Чому вона пече?
При дотику голочки-пляшечки лопаються, і на шкіру потрапляє їдкий пекучий сік.
- Навесні, коли мало овочів і фруктів, організм слабшає через нестачу вітамінів. Але у нас є можливість уникнути такого захворювання, як авітаміноз. У цьому допоможуть кропива і шипшина.
- Якщо болить серце можна приймати звіробій, пустирник, валеріану.
Фізкультхвилинка «Кульбаба»
Дощик поливає, сонечко пригріває, кульбабки на галявині зростають, стають більше. (Діти тихенько встають)
Раптом налетів вітер, став дути на кульбаби. (Діти розгойдують піднятими вгору руками)
Вітер подув сильніше. (Діти розбігаються в різні сторони і бігають на носочках)
Раптом з головок кульбаб полетіли білі легкі парашутики.(Діти присідають)
Там, де впали парашутики, знову будуть рости кульбаби. (Діти встають)
- Гра «Ляльки захворіли»
(Ляльки захворіли: висока температура, зав'язано горло, палець забинтован і т. д.)
- Які трави ми принесемо їм, щоб вони одужали?
- Хто знає, як зберігаються трави? (в брикетах, пакетах, коробках у сухому вигляді. Зберігаються вони в аптеці, на складі в добре провітрюваному приміщенні. Вдома потрібно тримати в сухому місці, оберігаючи від прямих сонячних променів.)
- Що можна приготувати із сухих рослин? (настойки і відвари)
- Хто нагадає правила поведінки при зборі лікарських трав? (не можна куштувати плоди, кореневища; після збору лікарських трав слід ретельно вимити руки; не можна рвати багато рослин)
3. - Люди забувають, що до рослинам потрібно ставитися дбайливо, не зривати без необхідності. Інакше рослини можуть зникнути з природи зовсім.
Дерево, трава, квітка, і птах
Не завжди вміють захиститися.
Якщо будуть знищені вони,
На планеті ми залишимося одні.
- Що ж потрібно робити? (збирати в невеликій кількості, просто так не рвати, збирати насіння і розсіювати, деякі рослини взагалі не можна рвати.)