Конспекти занять з дітьми.
«Цей загадковий світ»
Заняття в підготовчій групі.
Автор: Веселова Н.В., вихователь, МДОУ д/с N 58 , р. Твер.
Програмовий зміст: закріпити поняття повітряний океан, його складові частини ( азот, кисень, вуглекислий газ тощо); про вагу повітря; дати дітям знання про те, чому буває веселка; збагачувати й активізувати словниковий запас дітей; розвивати розумову діяльність .
Методичні прийоми: запитання, внесення наочного матеріалу, проведення дослідів.
Попередня робота: проведення бесід , завдання дітям про повітряному океані.
Хід заняття:
1часть.- Діти, давайте пригадаємо, на якій планеті ми з вами живемо. Розкажіть про неї ( Ми живемо на планеті Земля. Вона дуже красива. Нашу Землю називають блакитною планетою. Таку назву вона отримала не випадково. Повітряний океан , який оточує її, блакитного кольору).
-У мене на столі стоїть пляшка. Як ви думаєте, що в ній знаходиться?(в ній знаходиться повітря)
- А я от думаю, що в неї нічого немає, вона порожня. Доведіть ,що вона з повітрям. ( дитина розповідає чому він думає , що в пляшечці дійсно повітря: показує досвід - опускає пляшку у воду).
-Так що-ж таке повітря? (Повітря - це дивовижний газ, без якого не було б життя на Землі. Він безбарвний, без запаху. Повітря це не просто газ, це суміш різних газів). Вивішую плакат.
- Які гази входять до складу повітря? ( азот, кисень, вуглекислий газ, арон, неон, гелій, метан, криптон).
-Якого газу в повітрі більше?(азоту,кисню, вуглекислого газу, водню).
- Якого газу в повітрі менше? (аргону,неону, гелію, метану , криптону).
-Як ви думаєте,чому я розфарбувала кисень червоним кольором? (він самий головний, коли ми дихаємо ,то з повітря «виловлюємо» нашими легенями кисень).
- Що ми тоді видихаємо? ( а видихаємо повітря без кисню і в ньому стало більше вуглекислого газу, який непридатний для дихання).
-Як ви думаєте , чи багато нам треба кисню? ( різні відповіді дітей).
- Давайте перевіримо. Вдихніть повітря і не дихайте.(потім діти видихають повітря).
-Скільки нам треба кисню?( відповіді дітей: багато, дуже багато). Правильно. Кисню нам треба багато. Ми повітря постійно вдихаємо і видихаємо.
Діти, зараз ми проведемо досвід , але спочатку давайте пригадаємо , де ще потрібен кисень? ( кисень необхідний ,щоб горіло багаття , дрова в грубці горіли,щоб папір горіла...).
Давайте тепер подивимося, чи так це насправді.Я запалюю дві свічки.Чому горять свічки ( тому що навколо них повітря , а в повітрі є кисень).
Закриваю одну свічку банкою.Що з нею сталося( вона погасла). Чому? ( їй не вистачило кисню).
Дихають люди,звірі, птахи і всі видихають вуглекислий газ. Горить вогонь - теж забирає кисень. В повітрі стає все більше і більше вуглекислого газу.Труби заводів, фабрик, електростанцій випускають у повітря цілі річки вуглекислого газу. З вихлопних труб автомобілів теж вириваються струмені вуглекислого газу.Так і задихнутися можна.
-Але ми з вами все одно дихаємо. Чому кисень не кінчається ? (нам допомагають рослини, вони ловлять вуглекислий газ , а повертають у повітря кисень).
Правильно, молодці. Ліси, луки, поля, парки, сади - всі рослини на Землі замість вуглекислого газу дають нам цілющий кисень. І чим більше навколо зелені, тим чистіше повітря. Тому всі люди і ми з вами повинні берегти і любити природу. Не рвати квіти, гілочки на деревах і чагарниках, щоб чистіше було повітря і наша планета Земля залишалася завжди блакитний.
-Ви знаєте з чого складається повітря .Чи має повітря вагу? ( має).
- Чи можна його зважити( можна). Давайте зважимо ( зважує на терезах кульку з повітрям). Ви вже знаєте, що над Землею лежить величезний повітряний океан і він має вагу.
2 частина. Які явища природи ви знаєте? ( буває дощ, вітер, град, блискавка, грім). А я знаю , що Світу може загадати нам цікаву загадку: « Наказало сонце: -Стій! Семиколірний міст крутий! Хмара приховала сонця світло - звалився міст, а трісок немає !» (Веселка)
- Правильно. Діти, я думаю, що ви всі бачили веселку. Хто згадає з яких квітів вона складається? (червоний, синій....)
-Як ще називають веселку? ( її називають радуга-дуга ...)
А по - іншому її називають семицветной.Щоб правильно запам'ятати послідовність кольорів веселки потрібно запам'ятати такий вірш: « Кожен мисливець бажає знати, де сидить фазан». Перша буква кожного слова говорить про назві кольору.Наприклад: Діма, прочитай друге слово-МИСЛИВЕЦЬ. Який колір веселки ? ( помаранчевий). Катя, прочитай останнє слово - ФАЗАН. Який колір веселки?
І ось так можна прочитати всі слова і запам'ятати кольори веселки.
А коли з'являється веселка? ( після дощу).
Діти, ми дізнаємося з мультфільму, як утворюється веселка. Сонячний промінь проходить через краплі дощу, тут ми бачимо одну крапельку. Він входить в цю крапельку і розпадається на кольори веселки. І так багато в небі сонячних променів. І вони утворюють веселку. А якщо встати на високу гору, то побачимо круглу веселку.
Діти, а в яку пору року буває веселка?( влітку)
А подумайте, може бути веселка взимку?
Про це попросіть, щоб вам мами і тата розповіли. І ви мені і всім дітям у групі розкажіть.