Конспекти занять з дітьми.
«В гостях у Петрушки»
Конспект логопедичного заняття в старшій групі.
Автор: Сухих Тетяна Миколаївна, вчитель-логопед, Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад дитячий сад комбінованого виду № 41 Слов'янський район сел. Радгоспний, Краснодарський край р. Слов'янськ-на-Кубані.
Мета заняття:
- удосконалювати навички правильної вимови звуків «ш», «р», «е» в словах і у зв'язної мови;
- розвивати фонематичний слух;
- розвивати пальчикову моторику, застосовуючи елементи пісочної терапії, гідротерапії, фототерапії;
- розвивати психічні процеси: пам'ять, увагу, уяву;
- виховувати дружні взаємини.
Матеріал: іграшки (півник, білочка, зайчик, ведмедик, лисичка, Петрушка), пісочниці, ємності з теплою водою, предметні картинки, дзеркала, лист Незнайка.
Хід заняття.
Оргмомент. Дітям загадується загадка:
«Він з бубенчиком в руці,
В яскраво-червоному ковпаку,
Він весела іграшка,
А звуть його... (Петрушка).
У бесіді з дітьми повідомляється, що у Петрушки день народження. Він знайомиться з дітьми, діти називають свої імена лагідно (Сашенька, Юлечка, Олечка і т. д.)
Петрушці сьогодні виповнюється 6 років, як і всім дітям старшої групи. Пропонується пригадати які всі колись були маленькі. Діти показують руками, примовляючи: (пальчикова гімнастика для рук)
-Ми були маленькі,
Стали раптом великі.
Пустунчика-пустуни,
А дружні які.
На день народження Петрушки прийшли гості. А хто прийшов потрібно відгадати за картинками, на яких зображені хвости тварин - гостей. Дітям показуються такі картинки і задаються питання.
- Чий це хвіст?
Діти повинні відповісти: «лисий», «гребінець», «беличий», «заячий», «ведмежий».
Відповідно відповідей дітей з'являються гості. Вони ошатні і з подарунками. Рассмаириваются їх вбрання і подарунки.
У білки бантик з атласу.
«Який бантик?»- атласний (відповідь)
У зайчика сумочка зі шкіри.
«Яка сумочка?»- шкіряна (відповідь)
У півника жилет з хутра.
«Який жилет?»- хутра (відповідь)
У лисички віночок з шовку.
«Який віночок?»- шовковий (відповідь).
У ведмежати бантик з ситцю.
«Який бантик?»- ситцевий.
Далі гості дарують подарунки. Вони знаходяться в скриньці. Діти відгадують, що подарував: зайчик (моркву), білка (шишку), лисичка (цукерочку), ведмідь (мед). Петрушка всіх дякує і пропонує пограти у гру «Переплутані вірші», які прислав Незнайко.
-Із другом ми грали в...(чашки)
Пили чай з білої...(шашки).
-Вилізла з норки...(шишка)
На неї впала...(мишка).
-Під кущем сиділи...(шишки)р
На сосні висіли...(мишки).
Діти виправляють переплутані вірші. Потім дітям повідомляється, що надійшов вітальний лист від Незнайка.
Конверт відкривається і зачитується привітання у вигляді гри «Підкажи слівце».
-З днем народження вітаю,
Щастя, радості... (бажаю).
-Ти, Петрушка, молодець
На маківці...(бубенец).
-Ти гарний і веселий
Будеш діток бавити,
Будеш співати... (танцювати).
Петрушка пропонує дітям виконати танець (физминутка), сам танцює і грає на гітарі. Потім пропонується розглянути іграшки - саморобки від Незнайка. На пальчики надіваються площинні фігурки казкових героїв і проговорюються пропозиції-привітання:
- Я вітаю Петрушку з днем народження.
- Ти поздоровляєш Петрушку з днем народження.
- Він вітає Петрушку з днем народження.
Пропонується порахувати, скільки привітань отримав Петрушка.
-Одне привітання.
-Два привітання (три, чотири, п'ять...).
Петрушка висловлює захват такої уваги і розважає дітей фокусами.
Він проводить фокуси з водою в банках, діти визначають за кольором, який сік у банку: апельсиновий сік, малиновий сік, лимонний сік, огірковий сік.
Проводиться гра «Будь соку не стало?», «Який звук заблукав?» (ми...ка, Петру...ка, ляжу...ка, мі...ка).
Чується шум з конверта і звідти з'являється мавпочка. Вона дражнить дітей язичком, діти відповідно роблять артикуляційну гімнастику перед дзеркалами. Виповнюється пісенька «Чунга-Чанга», діти підспівують складами:
-ла-ла-ла
-ша-ша-ша
-ра-ра-ра (під оплески).
Мавпочка хвалить своїх друзів, вимовляючи неправильно зв'язне мовлення:
-Яка гарна Петрушка! У Петрушки красива штанишка! У Петрушки багато іграшка!
Діти виправляють помилки.
Хлопцям нагадується, що вони теж приготували для Петрушки розваги у вигляді загадок, але ці загадки не прості, а «пісочний».
Діти на піску, який насипаний в пісочниці, малюють всілякі предмети, а Петрушка їх відгадує. Потім такі ж предмети діти намагаються намалювати у воді. Але робиться висновок, що вода не має таких властивостей, як пісок. Але зате у воді можуть плавати пластмасові, дерев'яні, гумові іграшки. Дітям лунають пластмасові м'ячі. Вони пускають їх на воду, сильної повітряної струменем (вироблення мовного дихання) поддувают їм у слід. З піском і водою діти звертаються акуратно, підтримуючи дружні взаємини.
Розваги такі Петрушці сподобалися, він пригощає всіх фруктами, які діти відгадують по запаху (банани, апельсини, лимони).
У відповідь на частування діти дарують Петрушці подарунки. Вони малюють на підлозі відразу двома руками різнокольорові кулі, потім пальцями ніг (олівець закріплений між великим і другим пальцями) стрічки для куль. Перед малюванням пальцями ніг, проводиться пальчикова гімнастика для пальців ніг, примовляючи:
-Ось як пише наш Большак:
(ворушать великими пальцями)
І ось так, ось так!
Він один попереду, позаду інші
(ворушать всіма пальцями ніг).
Після того, коли діти намалюють кулі, стрічки до них (двома руками відразу, пальцями ніг), вони вимовляють римування:
-ри-ри-ри - малювали ми кулі
-ш-ш-ш - буде радий Петрушка
-рки-рки-рки - отримуй подарунки.
З-за ширми вилітають справжні кулі, діти вручають їх Петрушці.
Підсумок заняття.Діти прощаються з іменинником, з гостями, висловлюють бажання зустрітися знову.