Конспекти занять з дітьми.
«Стежка до дому»
Конспект інтегрованого безпосередньо - освітньої діяльності по музичному вихованню
для дітей старшого дошкільного віку.
Автор: Дьоміна Галина Дмитрівна, музичний керівник, Муніципальне автономне дошкільна освітня установа «Центр розвитку дитини дитячий садок N33 «Веселка» місто Губкін, Білгородська область.
Цілі:
1. Формувати знання про предмети народного побуту російської хати (піч, самовар, скриня, пряха, праска і так далі).
2. Збагачувати враженнями і розвивати музичні здібності дітей засобами музичного фольклору.
3. Виховувати інтерес і повагу до історії та культури російського народу.
4.Формувати художньо - естетичний смак у процесі художньо - творчої діяльності.
5.Розвивати комунікативні якості дошкільнят, розвивати вміння долати сором'язливість, закомплексованість.
Оформлення:
Заняття проводиться у світлиці-кімнаті, обладнаній у стилі російської хати.
На стіні самотканый килим, годинник з зозулею, фотографії жителів будинку,
прикрашені вишитими рушниками. Самотканые половики, піч з кашею,
рогачем, пряха, чавунець, клаптева ковдра, скриня, постоли.
Атрибути:
Для аплікації - пензлики, клей, папір, серветки, вирізані самовари,
деталі для аплікації самовара. Народні костюми у дітей.
Репертуар:
1. Російська народна пісня «Російська хата», музика В. Федотова
2. Російська народна гра «Фути-нуты».
3. Російська народна пісня «Дуня-тонкопряха»
4. Чайні коломийки.
5. Мелодії російських народних інструментів.
Хід заняття:
Музичний керівник: Хлопці, ви хочете дізнатися про будинок, про старовинних
речі, які живуть в будинку? А хочете відправитися в гості до діда Гната і
бабі Маші? А на чому поїдемо? (відповіді дітей)
Музичний керівник:А я пропоную ось що! Подивіться, що у
мене в руці? Правильно, вугілля! Як ви думаєте, для чого він потрібен? Вірно,
вугіллям топлять пічку, щоб було тепло. Ось наш угольок буде у нас
путівником, і допоможе нам перенестися в село Осколец (крутить у
чавунці вуглинку, говорить чарівні слова: «Угольок наш покрутися, та в
у селі якби» - потрапляють в село Осколец).
Музичний керівник:Ось ми і в селі, а подивіться, хто нас
зустрічає? (виходить бабуся Маша і дід Ігнатій). Здрастуйте, дорогі
бабуся Маша і дідусь Ігнатій. Ми знову у вас в гостях, приїхали
подивитися, як ви живете - ся маєте, а допоміг вам дістатися ваш жаринку,
який ви нам подарували.
Бабуся Маша: Ласкаво просимо, гості дорогі. Раді гостям, як добрих вістей.
Дід Ігнатій: Здрастуйте, онуки - милі хлопці!
Бабуся Маша: Проходьте, не соромтеся, та не так швидко, не поспішайте (розсаджує на лавки)
Музичний керівник: А розкажіть нам господарі, яку таємницю зберігає в собі будинок?
Дід Ігнатій: Наші прадіди любовно, сокирою тесали колоди
Цвяхи міцно забивали, пісні голосно виспівували
Ставенко візерункові, тонка різьба
До чого простора російська хата.
Бабуся Маша: Що в хаті капризи моди? Що їй роки, негоди?
В ній господарям не тісно, і для гостя вистачить місця.
Дорожимо ми стариною, вона стала нам рідною
Вічно прадідів робота, буде радувати когось.
Дід Ігнатій:Хлопці, все, що у нас ви бачите в нашій хаті зроблено мною, моїм батьком Петром і моїм прадідом Іваном.
Бабуся Маша: Вони були людьми з відкритою душею і добрим серцем.
Адже здавна руський народ славився рукоділлям, вишивкою, предметами
російського побуту. У багатьох сім'ях збереглися предмети народного побуту, а
чому, як ви думаєте? - Та тому, що люди пам'ятають про своїх предків. Ці
предмети випромінюють тепло їхніх рук. Їх речі передавалися у спадок. Ось
і нам дісталися.
Музичний керівник:А що таке «по спадку» бабуся Маша?
А це коли від бабусі до мами, від мами до вас, від прабабусі до вашої бабусі.
Музичний керівник:Хлопці, давайте заспіваємо бабусі і дідуся
пісню.
Виконується пісня «Російська хата» музика В. Федотова
(Баба Маша і дід Гнат хвалять виконання і дітей).
Музичний керівник:Бабуся, а розкажіть, хто живе у вас в світлиці?
Бабуся Маша: Як затишно в нашій світлиці
Спозаранку піч топиться
Котик лапкою вмивається
Помилуйтеся, як старається.
Дід Гнат, чого мовчиш? Піч-то твій прадід клав, розповів нам про
печі-то?
Дід Ігнатій: Так піч склав мій дід Іван. З піччю пов'язаний весь побут, вся
життя селянина. Піч складали з цегли, а зверху обмазували
глиною, а потім білили побілкою. Така російська хата дожила і до наших днів.
Чоловік, який умів класти піч - називався пічник. Слава про печнике
йшла по всій окрузі. Важливо було не просто скласти піч: вона повинна була
як можна довше тримати тепло, а дров вимагати як можна менше.
«Коли в печі жарко - тоді «варко» - говорить російське прислів'я.
Бабуся Маша: Ось і наша піч Аріна, стоїть у кутку прикрашаючи нашу зігріваючи всіх своїм теплом. У печі печеться хліб, готується їжа, та ще й чавунець з кашею. Щоб не було гаряче його потрібно взяти рогачем, хто хоче спробувати?
На печі сушиться одяг, взуття. Та тут і спати можна, та й ховатися ось
таким красивим клаптевим ковдрою.
( Діти пробують взяти чавунець рогачем)
Проводиться гра «Фути нуты» з рогачем.
Бабуся Маша: А от правий від печі кут назвався бабин кут. Тут командувала господиня, все було пристосоване для приготування їжі. А що це за звалище? Та ні, це ж наша прядка. Це дивовижний верстат, який називається пряхой. Вона служила і служить для отримання ниток, з яких потім в'язали бабусі і дідусі в'яжуть красиві светри, шкарпетки та рукавиці. Нашу пряху звуть Настасьюшка. Хто хоче спробувати пропрясть (пробуємо прясти). Наша Настасьюшка дуже працьовита - велика рукодільниця.
Російська народна пісня «Дуня - тонкопряха».
(Дід і баба загадують дітям загадки про предмети російського побуту).
1. Зелененьке, маленький по підлозі елозит
Себе не занозит, оббіг весь теремок
І знову став у куточок
(віник Сеня)
2. Дві товстушки
Дерев'яні черевця
Що це за подружки?
(Близнючки відерця Дуняшки)
3. Хто в домі рогатий? (Рогач Гнат)
4. Наш дружок Павлуха, не шкодує свого черева,
Все-то гладить, та розгладжує,
Так животик свій погладжує.
(Праска Павлуха)
5. А це скриня - надувся як індик. А що ж у ньому? (Бабуся показує російські народні костюми).
Бабуся Маша: Про костюми ми поговоримо при наступній нашій зустрічі.
6. На плечах дуга тримає відра, до них - вода. (Коромисло)
Бабуся Маша: Лівий кут від печі називався червоним, то є красивим.
Тут стояли стіл, лавки, висіли ікони. Це було особливе місце для почесних гостей. Російський народ завжди славився гостинністю:
«Що є в печі - все на стіл мечи».
«Не красна изба вугіллям, а красна пирогами».
«Умій в гості кликати, умій і пригощати»
На столі в хаті завжди стоїть гарячий самовар. Послухайте загадку:
«У носатого, у Фоки
Постійно руки в боки
Тони кип'ятить воду і, як дзеркало, блищить».
Бабуся Маша: Самовар винайшли дуже давно в місті Тулі. Вода в ньому швидко закипала і довго не остигала. Незважаючи на винахід газу і електрики, самовар зберігся до наших днів. Наші предки, на відміну від нас, пили чай не просто зі склянок і чашок, а наливали його в блюдце, які тримали за денце.
Дід Ігнатій:А хочете хлопці змайструвати самовар?
(Діти виконують аплікацію самовара, під мелодії російських народних інструментів. Розглядають роботи)
Діти співають «Чайні коломийки».
Бабуся Маша: «Справі час - потісі годину». Попрацювали, а тепер запрошуємо вас попити чайку з самовара з російською частуванням: сушками, сухарями, та варенням.
(Музичний керівник дякує господарів за привітний прийом і смачне частування.)
Бабуся Маша: Так, ми дорожимо старовиною
Стала нам вона рідна
Наших прадідів робота
Милуватися їй полювання.
Слава російській стороні,
Слава російській старовині
І про цю старовину
Я розповідь свій поведу
Щоб діти могли знати
Про справи рідної землі.
(Бабуся Маша і дід Ігнатій запрошують дітей знову в гості).
Діти з допомогою уголька повертаються в дитячий сад.