logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Консультації для вихователів.

Тренінгове заняття для педагогів «Розвиток педагогічної рефлексії»

Підготувала педагог-психолог МДОУ N 22 р. Северодвинск Анастасія Леонідівна Кожина.

 

Зміст.

1. Пояснювальна записка.

2. Зміст тренінгового заняття для педагогів «Розвиток педагогічної рефлексії».

3. Бібліографія.

4. Додаток.

1. Пояснювальна записка.

Проблема розвитку рефлексії є однією з ключових в психології. Вона широко обговорюється в рамках вітчизняних і зарубіжних психологічних досліджень. Вивчення структури рефлексії, динаміки її розвитку представляє великий інтерес як у теоретичному, так і практичному плані, оскільки дозволяє наблизитися до розуміння механізмів формування особистості.
Рефлексивно думати для педагога означає: спочатку спробувати зрозуміти, ким є людина - дитина. Потім уявити, якими можуть бути перспективи його розвитку. Важливо підкреслити, що у свідомості педагога рефлексивно відображається не тільки дитина, але і дії, які вихователь робить по відношенню до нього. Панораму рефлексії педагога складають також умови, на тлі яких відбувається його взаємодія з дитиною, почуття і переживання, що супроводжують цей процес.

Інший аспект професійної рефлексії педагога звернений до нього самого як суб'єкта діяльності. Як відомо, вихователь стає професіоналом завдяки своїм знанням, практичного досвіду, навчаючись на прикладі більш досвідчених колег. Але, тільки ставши дослідником, "постійно перестраивающим свій професійний світ у відповідь на несподівані і пантеличать його події реальності" (Russel, Spafford, 1983), педагог знаходить професійну майстерність.

Здатність зайняти дослідницьку позицію по відношенню до своєї практичної діяльності та до самого себе, засновану на рефлексивних властивостях свідомості, може служити критерієм у визначенні рівня професіоналізму педагога.

Орієнтація на нові цінності, що динамічно розвивається суспільства, відкритість новому досвіду в мінливих умовах професійної діяльності стає професійною необхідністю для педагога. Рефлексуючий вихователь задається питаннями: Хто я? В чому моя роль? В ім'я чого я працюю? Це спонукає педагога постійно осмислювати і підтримувати свою професійну позицію, що складається із системи ціннісних орієнтацій та основних принципів, які задають сенс його діяльності, допомагають у визначенні цілей, стають аргументами при прийнятті рішень.

Використання технологій організації рефлексивної діяльності в педагогічній діяльності дозволяє вихователю проводити аналіз і оцінку діяльності дітей з різних позицій; своєї діяльності; визначати нові напрямки в організації ефективної взаємодії з дітьми.
В якості основного методу розвитку педагогічної рефлексії в ДНЗ вибрано тренінгове заняття з педагогами. В ході даного методичного заходу вихователі ДНЗ знайомилися зі способами розвитку саморефлексії, мали можливість в активній формі застосувати ці вправи на собі «тут і зараз».
Адресат заняття - педагоги дитячого саду. Тренінгове заняття проводиться зі всіма педагогами ДНЗ одноразово. При необхідності методичний захід може бути проведено повторно. Тренінгове заняття включає в себе інформаційний блок, практичні вправи. Час роботи на тренінговому занятті від 1 до 1,5 годин.


2. Зміст Тренінгового заняття для педагогів ДНЗ

«Розвиток педагогічної рефлексії»
Мета: сприяти саморефлексії вихователів до педагогічної діяльності.
Завдання: 1. актуалізувати знання педагогів щодо педагогічної рефлексії;
2. познайомити педагогів з різними методами рефлексії;
3. дати можливість застосувати отримані знання на практиці
Обладнання: дошка магнітно-маркерна, маркери, опорні таблиці з тезами інформаційного блоку, анкети зворотного зв'язку
Хід заняття:
Процедура "Рефлексія "Тут і тепер".
Мета : - ознайомлення із суттю процесу рефлексії;
- відпрацювання навички рефлексії.
Кожному учаснику пропонується висловити своє уявлення про те, що відбувається з ним і з групою. Робити це можна в будь-якій формі - вербально, невербально, малюнком на аркуші паперу та ін.
Після того, як ця процедура виконана, ведучий дає основні поняття рефлексивної роботи.
1. Поняття рефлексії
У короткому психологічному словнику поняття рефлексії дається так: рефлексія (від лат. reflexio -- звернення назад) - процес самопізнання суб'єктом внутрішніх психічних актів і станів.
Рефлексія - це не тільки саморозуміння, самопізнання. Вона включає такі процеси як розуміння й оцінка іншого. З допомогою рефлексії досягається співвіднесення своєї свідомості, цінностей, думок з цінностями, думками, відносинами інших людей, групи, суспільства, нарешті, з загальнолюдськими. Відрефлексувати щось-це значить це "пережити", "пропустити через свій внутрішній світ", "оцінити".
2. Педагогічна рефлексія.
За дослідженням Л. А. Карпенко.
Рефлексія - здатність дорослого аналізувати свою виховну діяльність і прогнозувати результати впливу на дитину. рефлексуючий педагог - це людина, аналізує і досліджує свій досвід педагог. Це, як сказав Д. Дьюї, "вічний учень своїй професії".
3. Види педагогічної рефлексії
Вітчизняні вчені С. В. Кондратьєва, Б. П. Ковальов пропонують види рефлексії в процесах педагогічного спілкування:
1.Соціально-перцептивна рефлексія, предметом якої є переосмислення, повторна перевірка педагогом власних уявлень і думок, які в нього сформувалися про дітей у процесі спілкування з ними.
Вправа «Моє педагогічне кредо»
Педагогам необхідно сформулювати девіз, створити образ, символ, емблему своєї педагогічної діяльності - малюнок, чотиривірш, схема, жест, прислів'я, пантоміма і т. д.
Проективне малювання «Я педагог»
Педагоги на альбомних аркушах зображують себе у своїй професії. Після закінчення роботи проводиться обговорення.
Питання для обговорення:

  • Що Ви можете сказати про особливості зображеної людини?
  • Що Ви можете сказати про особистісні особливості зображеної людини?
  • Якими достоїнствами володіє зображений чоловік (професійні, особистісні)?
  • Що б Ви хотіли змінити в собі зображеному людині (професійні якості, особистісні якості)?

2.Комунікативна рефлексія полягає в усвідомленні суб'єктом того, як його сприймають, оцінюють, ставляться до нього інші ("Я - очима інших").
Вправа «Карусель».
Мета вправи: - формування навичок швидкого реагування при вступі в контакти; - розвиток емпатії та рефлексії в процесі навчання.
У вправі здійснюється серія зустрічей, причому щоразу з новою людиною. Завдання: легко увійти в контакт, підтримати розмову і попрощатися.
Члени групи встають за принципом "каруселі", тобто обличчям один до одного і утворюють два кола: внутрішній нерухомий і зовнішній рухливий
Приклади ситуацій:
_ Перед вами людина, яку ви добре знаєте, але досить довго не бачили. Ви раді цій зустрічі...
_ Перед вами незнайома людина. Познайомтеся з ним...
_ Перед вами маленька дитина, вона чогось злякалася. Підійдіть до неї і заспокойте її.
_ Після тривалої розлуки ви зустрічаєте коханого (кохану), ви дуже раді зустрічі...
Час на встановлення контакту і проведення бесіди 3-4 хвилини. Потім ведучий дає сигнал, і учасники тренінгу зсуваються до наступного учасника.
Вправа « Автопортрет»
Мета вправи: - формування вмінь розпізнавання незнайомої особистості, розвиток навичок опису інших людей за різними ознаками.
Уявіть собі, що на вас чекає зустріч з незнайомою людиною і потрібно, щоб він дізнався вас. Опишіть себе. Знайдіть такі ознаки, які виділяють вас з натовпу. Опишіть свій зовнішній вигляд, ходу, манеру говорити, одягатися; може бути вам притаманні звертають на себе увагу жести.
Робота відбувається в парах. В процесі виступу одного з партнерів, інший може задавати уточнюючі питання, для того, щоб "автопортрет" був більш повним. На обговорення в парах відводиться 15-20 хвилин.
По закінченню завдання учасники сідають у коло й діляться враженнями.
3.Особистісна рефлексія - осмислення власної свідомості і своїх дій, самопізнання.
Вправа «Три імені»
Мета вправи: розвиток саморефлексії; - формування установки на самопізнання.
Кожному учаснику видається по три картки. На картках потрібно написати три варіанти свого імені (наприклад, як вас називають родичі, товариші по службі і близькі друзі). Потім кожен член групи представляється, використовуючи ці імена і описуючи ту сторону свого характеру, яка відповідає цьому імені, а може бути послужила причиною виникнення цього імені.
Вправа «Без маски»
Мета вправи: - зняття емоційної та поведінкової скутість;
- формування навичок щирих висловлювань для аналізу сутності "я".
Кожному учаснику дається картка з написаної фрази, що не має закінчення. Без усякої попередньої підготовки він повинен продовжити і завершити фразу. Висловлювання повинно бути щирим. Якщо решта членів групи відчують фальш, учаснику доведеться брати ще одну картку. Приблизний зміст карток:
"Особливо мені подобається, коли люди, оточуючі мене..."
"Чого мені іноді по-справжньому хочеться, так це ..."
"Іноді люди не розуміють мене, тому що я ..."
"Вірю, що я ..."
"Мені буває соромно, коли я ..."
"Особливо мене дратує, що я ..." і т. п."
4. Форми рефлексії.
Рефлексія розглядається у трьох основних формах в залежності від функцій, які вона виконує в часі: ситуативна, ретроспективна і перспективна рефлексія.
Ситуативна рефлексія виступає у вигляді «мотивувань» і «самооцінок» і забезпечує безпосередню включеність суб'єкта в ситуацію, осмислення її елементів, аналіз того, що відбувається в даний момент, тобто здійснюється рефлексія "тут і тепер". Розглядається здатність суб'єкта співвідносити з предметною ситуацією власні дії, координувати, контролювати елементи діяльності відповідно до мінливих умов.
Ретроспективна рефлексія слугує для аналізу та оцінки виконаної діяльності, подій, що мали місце в минулому. Рефлексивна робота спрямована на більш повне усвідомлення, розуміння і структурування отриманого минулого досвіду, зачіпаються передумови, мотиви, умови, етапи і результати діяльності або її окремі етапи. Ця форма може служити для виявлення можливих помилок, шукати причини власних невдач і успіхів.
Перспективна рефлексія включає в себе роздуми про майбутньої діяльності, уявлення про час діяльності, планування, вибір найбільш ефективних способів, конструйованих на майбутнє.
5. Функції рефлексії.
На Ваш погляд, які функції у рефлексії? (бесіда з педагогами)
У педагогічному процес рефлексія виконує наступні функції:
- проектувальна (проектування і моделювання діяльності учасників педагогічного процесу);
- організаторська (організація найбільш ефективних способів взаємодії в спільній діяльності);
- комунікативна (як умова продуктивного спілкування учасників педагогічного процесу);
- смыслотворческая (формування осмисленості діяльності і взаємодії);
- мотиваційна (визначення спрямованості спільної діяльності учасників педагогічного процесу на результат);
- корекційна (спонукання до зміни у взаємодії та діяльності.
6. Особливості вправ спрямованих на розвиток рефлексії.
Рефлексія - основний шлях отримання нових знань. Знання про самого себе та інших не приходить до людини ззовні, але тільки через себе, через постійну рефлексію того, що з тобою відбувається щохвилини, «тут і тепер».
Ось ті способи, які допомагають усвідомити й осмислити свій внутрішній світ:
Спосіб перший: Релаксація.
Релаксація - це фізичне і психічне розслаблення. Мета релаксації - підготовка тіла і психіки до діяльності, зосередження на своєму внутрішньому світі, звільнення від зайвого фізичного та нервового напруження або, навпаки, забезпечення можливості зібратися. Релаксація необхідна:
- для підготовки тіла і психіки до поглибленого самопізнання, самонавіювання;
- у стресових моментах, конфліктних ситуаціях, що вимагають витримки, самовладання;
- у відповідальних і важких ситуаціях, коли потрібно скинути страх, зайве напруження.
Як необхідно розслаблятися:
Прийміть зручну позу (сидячи в кріслі), закрийте очі і почніть робити глибокий черевної вдих і повільно видихайте ротом, зніміть накопичене напруга, втома, до тих пір, поки не досягнете внутрішнього розслаблення.
Спосіб другий: Концентрація.
Концентрація - це зосередження свідомості на певному об'єкті своєї діяльності. В основі концентрації лежить управління увагою.
Можливо зосередження уваги на предметі, на почуттях, на емоціях і почуттях.
Вправа «Так»
Мета вправи: - удосконалення навичок емпатії і рефлексії.
Група розбивається на пари. Один з учасників говорить фразу, що виражає його стан, настрій чи відчуття. Після чого другий повинен задавати йому питання, щоб уточнити і з'ясувати деталі. Наприклад, " Дивно, але я помітила за собою, що, коли перебуваю в такому стані, то колір мого одягу приблизно однаковий". Вправа вважається виконаною, якщо у відповідь на запитання учасник одержує три стверджувальних відповіді - "так".
Спосіб третій: Візуалізація.
Візуалізація - це створення внутрішніх образів у свідомості людини, тобто активізація уяви з допомогою слухових, зорових, смакових, нюхових дотикових відчуттів, а також їх комбінацій.
Образно-рефлексивна процедура "Дерево".
1) Психолог пропонує учасникам уявити собі яке-небудь дерево, після чого починає ставити питання: Яке це дерево? Де вона росте? Високе воно чи ні? Яку пору року? День чи ніч? Запахи, звуки, відчуття?
2) Після того, як учасники представили собі кожен своє дерево, психолог пропонує відчути, як кожен учасник підходить до свого дереву, проводить рукою по його стовбуру, обіймає його і ... входить в нього, стає цим деревом. Як бути цим деревом? Що і як кожен відчуває в цій ролі? Глибоко йдуть в землю коріння? Густа чи крона? Стійке дерево коштує? Вмиває чи дощ? Гріє його сонце? Дає земля точку опори?
3) Після того, як учасники закінчили вправу, слід обговорення в групі результатів візуалізації.
Спосіб четвертий: Самонавіювання.
Самонавіювання - це створення установок впливають на підсвідомі механізми психіки. Самонавіювання - це твердження, що успіх можливий, виражене від першої особи в теперішньому часі.
Вправа «Зворотній зв'язок»
Педагоги заповнюють анкету зворотного зв'язку. (див. Додаток)
Підводячи підсумок, слід сказати, що рефлексія дійсно має практичну значимість, важливість. Для того щоб краще організувати свою діяльність, прискорити процес самовдосконалення, розкрити свій творчий потенціал, вільніше висловлювати свої почуття на папері, як негативні, так і позитивні кожен з нас може скласти свою програму особистісного зростання, яка по-новому розкриє межі міжособистісних відносин, підвищить рівень емпатії до оточуючих людям. Робота над собою - це внутрішня організація всього життя, це стиль і зміст життя.

 

Бібліографія.


1. Бодалев А. А. Сприйняття і розуміння людини людиною. М. 1982 .
2. Питання психології здібностей школярів. Крутецкий Ст. А./М.: 1964.
3. Гамезо М. В. Вікова і пед. психологія: учеб. посібник для студентів пед. вузів. М., 2003.
4. Клімов Е. А./Навчальна література для вищої професійної освіти, - С.-Пітер., 2004.
5. Короткий психологічний словник/укл. Л. А. Карпенко; Під. заг. ред. А. В. Петровського, М. Р. Ярошевського.- М., 1985.
6. Мерлін в.с. Психологія індивідуальності/Під. ред. Е. А. Климова. М., 1996.
7. Мясищев Ст. Н. Психологія відносин. 2003.
8. Нємов Р. С. Психологія: Словник-довідник: У 2ч. - М., 2003. - 2 ч.
9. Психологія праці та професійний розвиток вчителя: навч. посібник для студентів вищих пед. навч. закладів/Л. М. Мітіна., 2004.
10. Словник психолога-практика/упоряд. С. Ю. Головін. Мн., 2001.
11. Столін Ст. Ст. Самосвідомість особистості. М., 1983 р.
12. Чеснокова І. в. Проблема самосвідомості в психології.- М., 1977.

 


Додаток.

Анкети зворотного зв'язку.

 

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове