Консультації для вихователів.
Для чого дітям потрібна казка.
Автори: Конєва Н.В., вихователь другий кваливикационной категорії, Кудінова К. Ф., вихователь другої кваліфікаційної категорії, МДОУ д/с N 52, р. Білгород.
Казка - благодатний і нічим не замінний джерело морального сприйняття.
Завдяки казці дитина пізнає світ не тільки розумом, але й серцем. І не тільки пізнає, а й відгукується на події і явища навколишнього світу, висловлюючи своє ставлення до добра і зла.
У казці черпаються перші уявлення про справедливість і не справедливості. Початковий етап виховання теж відбувається за допомогою казки. Казки є важливими виховними засобами, виробленими протягом століть і перевіреними народом. Сьогодні потреба в казці представляється особливо широко. Казка наочно показує, де проходить правильні життєві шляхи людини, в чому його щастя і нещастя, яка його розплата за помилки і чим людина відрізняється від звіра і птиці. Кожен крок героя веде його до мети, фінального успіху. Будь-яка казка орієнтована на соціально-педагогічний ефект: вона навчає, виховує, попереджає, вчить, спонукає до діяльності і навіть лікує. Казки представляють, на наш погляд, багатий матеріал для морального виховання дітей, вона невіддільна від краси, сприяє розвиткові естетичних почуттів, без яких немислиме благородство душі, щира чуйність людського нещастя, горя, страждань. Головний сенс казки, який необхідно засвоїти дошкільнику - не пасивність, а активність в подоланні власних страхів і невпевненості в своїх силах. Казка не дає прямих повчань, але у змісті завжди закладений урок, вчить бути дружними, працьовитими, мужніми, сміливими, чесними.
У своїй роботі ми використовуємо різноманітні ігри, вправи, творчі завдання; проблемні ситуації - це ситуації, які вчать мислити і творчо засвоювати знання; активізують пізнавальну, мовленнєву, творчу діяльність дітей:
«Придумай своє продовження казки»,
«Намалюй свої ілюстрації до казки»,
«Розкажи про улюбленого казкового героя»,
«Яка казкова ситуація тобі особливо близька»,
«Що було, якби...»:
Ми пропонуємо нашим дітям наділити знайомих героїв казок протиставлених для них якостями: колобок - злий, а вовк - добрий;
бабуся - хитра, а дідусь - боягузливий. Такі завдання дозволяють дітям перенести абстрактне для них якість на героя, якому воно не властиве і яке відбитися на його поведінці. Таким чином, діти більш чітко усвідомлюють характеристику основних моральних і аморальних якостей (добро, зло, боягузтво, відповідальність, лукавство).
Заняття «Яблуня послуху»
Заняття для старших дошкільнят з ознайомлення з художньою літературою.
Мета: Виховувати у дітей активну моральну позицію - робити добрі вчинки. Вчити співчувати, переживати, дивлячись на несправедливість. Формувати уявлення про послух і непослух, показати необхідність послуху як можливості уникнути багатьох неприємностей. Розвивати вміння думати, порівнювати, аналізувати вчинки казкових героїв.
Обладнання: кошик з яблуками, яблуня, стежина з квадратів, купини з написаними на них цифрами, телевізор, DVD-програвач, диск з мультфільмом.
Хід заняття:
Вихователь: Діти, чи любите ви казки? А казкові подорожі? На чому б ви хотіли відправитися подорожувати?
Діти: На килимі-літаку, літаку, бабку, повітряній кулі, повітряному змії, кульбабі, дельтаплані, дирижаблі, ракеті, повітряній кулі...
Вихователь: А гусей-лебедів? (Відповіді.) Ваня з казки «Гуси-лебеді» теж не хотів на них літати, але це все-таки відбулося, а чому - ми зараз дізнаємося.
Перегляд початку з мультфільму «Гуси-лебеді».
Вихователь: Правильно вчинила Маша, ослухавшись батьків? (Відповіді) Отже, залилася дівчинка горючими сльозами: "Що мені робити?».
Діти: Бігти на пошуки Вані, поки не стемніло.
Вихователь: «Як тільки Маша вибігла за околицю, зустрілася їй дика яблуня. «Яблунька, яблунька, скажи, куди гуси-лебеді полетіли?» - запитала дівчинка. Яблунька Маше відповіла так: «Шлях до Баби Яги важкий і довгий. Всім, хто тобі зустрінеться, ти повинна дати добру пораду, тільки тоді зможеш бігти далі». Побігла Машенька по стежці, навіть спасибі яблоньке не сказала. Бігла, бігла... і побачила колобка, йде він сумно співає свою пісеньку.... Задумалася Маша: яку пораду дати колобку? Давайте їй допоможемо. (Діти висловлюють свої припущення. Вихователю слід підвести їх до висновку: треба слухатися дорослих.)
Маша дає колобку добру пораду, знаходить яблуко (далі за кожен добрий рада Маша отримує яблуко), кладе його в кошик. Йде Машенька далі, а назустріч їй зайчик. Заєць: « Допоможи мені дівчина, мене лисиця вигнала з дому». Вихователь: « Хлопці, давайте допоможемо зайчику вигнати лисицю з його будинку». ( відповіді дітей ).Дорога довга і раптом вона бачить Лисичка, та плаче: чому вона залишилася без скалочки, і без, курочки, і без качечки? Машенька задумалася. А ви хочете лисичці допомогти? Що ми скажемо їй? (Відповіді) Підходять сюди прислів'я: «Як відгукнеться, так і відгукнеться», «Не копай іншому яму, сам туди потрапиш»?Давши лисоньке добру пораду, побігла Машенька далі.
На шляху у неї - чарівне озеро, а на березі сидить Оленка: « Втратила братика я, що робити не знаю». Вихователь: « Хлопці, розкажіть дівчині, що сталося з її братиком». (відповіді дітей) Вирушили Маша з Оленка в шлях, несподівано стежка закінчилася, а Марійці належить ще довгий шлях. Як бути? Вихователь: «Ми допоможемо, склавши три квадрата, вийде продовження стежки». (Діти виконують завдання)
На шляху - болото. Які цікаві купини! На кожній - цифра. Перебратися через болото можна, якщо переходити з купини на купину по порядку - від першої до десятої. Перейшла Машенька болото і побачила хатинку на курячих ніжках, а в ній сидить Баба Яга.
- Навіщо прийшли?
- Допоможи нам Бабуся розчаклувати козленочка. Він не послухався свою сестрицю, напився води з копитця.
- Звільнити можна, та дуже важко. Ось вам слова із знайомих вам прислів'їв. Складіть прислів'я, як в народі кажуть.
(Старий друг краще нових двох.)
(Не давши слово-кріпись, а давши тримайся.)
Діти голосно промовляють прислів'я, і козленочек перетворюється у хлопчика-Іванушку.
Проводила Машенька своїх друзів і задумалася про те, що вона теж не послухалася батька з матір'ю. Стала просити і благати Бабу Ягу віддати її братика.
-Баба Яга, у тебе добре серце, допоможи і мені.
-Допоможу тобі дівиця, а ти мені зроби ласку, спечи мені пиріжків, та слухайся батьків.
Виконала прохання дівчинка взяла братика і раптом чує шепіт. А це яблучка з кошика: «Ми яблука не прості, а чарівні, і тобі допоможемо, наведемо додому. Заплющ очі! А тепер відкрий».
Відкрила Маша очі - вони з Ванюшей вже в околиці, поруч з яблунькою стоять. Яблука їй і кажуть: «Ми тебе доставили додому, а ти нас на яблуньку, будь ласка, повісь».
Маша подякувала за яблуньку чарівні яблука, а та й каже: «Всім, кого на шляху зустріла, допомогла ти - Маша, доброю порадою. А чому ж гуси-лебеді Ванюшку забрали?». Задумалася Машенька. А як ви думаєте?
На закінчення заняття вихователь разом з дітьми приходить до висновку як важливо бути слухняною!
Після заняття діти складають колаж із шматочків паперу «Яблуня послуху».
Анкета для батьків.
«Роль російської народної казки у вихованні дитини».
Шановні батьки! Просимо Вас відповісти на питання анкети.
1. Хто у вашій сім'ї займається вихованням дітей?
- мама
- тато
- дідусь, бабуся
- няня
- хтось ще (вкажіть хто)___________________________________
2. Скільки часу ви проводите зі своїми дітьми?
-2 години в день
-4 години в день
-півдня
- весь день
3.Читали вам в дитинстві казки?
- так
- немає
- дуже мало
- не пам'ятаю
4. Чи Ви читаєте своїм дітям казки?
- так
- немає
- іноді
5. З якого віку на Ваш погляд потрібно читати дітям казки?
- з трьох місяців
- з одного року
- з трьох років
- Ваш вариант____________________________________________
6. В якій формі найчастіше ви викладаєте казки дитині?
- читання
- розповідь
- розповідь вигаданої казки
- театралізація
7.Чи обговорюєте Ви сюжет, героїв казки з дитиною після її викладу?
- завжди
- іноді
- ніколи
8. Чому Ваша дитина віддає перевагу?
- телебаченню
- комп'ютерним іграм
- казкам
- мультфільмам
- чогось іншого _________________________________________
9. Сприяє російська народна казка моральному розвитку дитини?
- так
- ні
- не знаю
10. Які функції на Ваш погляд виконує казка при вихованні дитини?
- розважальну
- розвиваючу
11. Які здібності можна розвивати у дитини з допомогою російської народної казки?
- інтелект
- мова
- творчі здібності
- що-небудь інше
12. Чи знайомі ви з інноваційними методами виховання казкою?
- так
- ні
- хотіли б познайомитися
13. Чи практикуєте ви вдома театралізацію російських народних казок?
- так
- ні
- іноді
14. Ви граєте зі своєю дитиною в ігри, де задіяні герої російських народних казок?
- так
- ні
- іноді
15. Як охоче ви купили квиток в ляльковий театр на постановку за мотивами російської народної казки?
- з задоволенням
- неохоче
- чи не купили б
16. Яким героям казок найчастіше наслідує ваша дитина?
- позитивним
- негативним
- взагалі не наслідує