logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Консультації для вихователів

«Сюжетно-рольова гра як основа соціального розвитку дитини»

Педагогічний рада

Автор: Єрченко Надія Степанівна, заступник завідувача з навчально-методичної роботи, МДОУ «Дитячий садок N 6», р. Лисьва, Пермський край.

 

Мета: актуалізація проблеми організації і керівництва сюжетно-рольової гри дітей.
Завдання:
1) проаналізувати систему роботи з організації сюжетно-рольової гри в ДНЗ;
2) визначити позитивні сторони діяльності ДНЗ з даного напрямку, проблеми та перспективи;
3) активізувати педагогів для обговорення проблеми, спонукати до висловлення своєї точки зору, до колективного прийняття рішень педради.
Підготовка педагогічної ради.
1. Організаційна підготовка:
1) виставка літератури по сюжетній грі, альбомів з плануванням гри;
2) створення малих творчих груп зі складання конспектів сюжетно-рольової гри «Магазин» за віковими групами: середні, старші та підготовчі;
3) виставка фотографій в групах на тему «Граємо вдома і в дитячому садку»;
4) оформлення інформації для батьків за темою педради у всіх групах;
5) створення та оформлення способу гри, його опис.
2. Теоретична підготовка:
1) робота в малих творчих групах щодо оформлення конспектів сюжетно-рольової гри «Магазин»;
2) консультація на тему «Сучасні підходи до керівництва грою»;
3) консультація «Психологічні основи дошкільної гри»
4) дискусія на тему «Ефективні методи організації дітей на гру».
3. Аналітична підготовка:
1) взаимопросмотр організації сюжетно-рольової гри в «Магазин» за віковими групами, аналіз;
2) анкета для вихователів за рівнем розвитку ігрової діяльності в групі;
3) огляд-конкурс «Атрибути для сюжетно-рольової гри в «Магазин»;
4) визначення рівня розвитку ігрових навичок у дітей, аналіз;
5) анкетування батьків на тему «На що і як грають наші діти»;
6) опитування дітей на тему «Ігрові переваги дітей».
Питання, що розглядаються.
1. Аналіз системи роботи з організації ігрової діяльності в дитячому саду.
2. Результати роботи щодо створення умов і організації сюжетно-рольової гри «Магазин».
3. Аналіз результатів співпраці ДНЗ і сім'ї щодо створення єдиного ігрового простору.
     Очікуваний результат: осмислення учасниками педради ролі ігрової діяльності у соціальному розвитку дітей; визначення шляху рішення проблеми організації і керівництва сюжетно-рольовою грою дітей; створення Пам'ятки з організації сюжетно-рольової гри з дітьми.
Атрибути до засідання: магнітні дошки, маркери, діаграми за результатами анкет батьків та опитування дітей, грамоти та сертифікати за результатами конкурсу «Атрибути для сюжетно-рольової гри в «Магазин», наочні Образи гри, їх опис; виставка атрибути для сюжетно-рольової гри «Магазин».

План проведення.

N

Зміст

Матеріали, наочність

1.

Організаційний момент:
1) Розподіл на 2 групи по 8 осіб - на столах «будиночки» з ініціалами педагогів. У кожній групі відповідальні:
2) Повідомлення теми, мети і завдань педради.

 

Будиночки з Ф. В. О. педагогів

2

Обґрунтування теми педради.
Тема педради вибрана не випадково. На жаль, наші діти стали менше грати. Дослідження показують, що у дітей відсутні ігровий досвід і вміння розвивати ігровий сюжет. Педагоги прагнуть виконати «соціальне замовлення» батьків, тобто навчити і підготувати до школи. Час, відведений для гри, заповнюється читанням книг, підготовкою до свят, організаційними видами діяльності. Деякі батьки пізно приводять дітей в д/сад і рано забирають. Багато батьків вважають гру непотрібним, марнуванням часу. Виникає питання: чому вихователі і батьки спокійно жертвують часом для гри в користь будь-якої іншої діяльності? Чому дорослі позбавляють дитину можливості гратися з однолітками?
Причини: 1) у педагогів немає особистої переконаності в тому, що саме гра забезпечує своєчасне і повноцінне розвиток дошкільника; 2) дорослі самі не вміють грати; 3) просвітницької роботи з питань організації гри вдома приділяється мало уваги.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Прийом Діаманти:
Давайте розберемося, Що ж являє собою гра? Будь-яке поняття можна розглядати з двох сторін.
Виразіть сутність сюжетно-рольової гри одним словом.
1) Гра - це... (інтерес, розвиток, пізнання, творчість, радість, соціалізація, гармонія...).
7) Антитема (протилежність розвитку у грі): ізольованість, гальмування, незадоволеність...
2) Дати визначення (прикметники) «Розвиток у грі яке?» (активне, тривалий, прискорене, діяльну, результативна, творча, моральне, розумове, соціальне...)
6) «Гальмування яке?» (розумове, аварійне, граничне, уповільнене, лякає...)
3) Дія виразити за допомогою дієприкметників: «Гра - це розвиток що робить?» (випереджаючий, поліпшує, навчальне, активізуючу, зростаюче...)
5) Гальмування (що руйнує, знищує, затримує...)
4) Асоціації: «Розвиток в грі...» (упевненість, прогрес, визнання, спілкування, динаміка, безпосередність...)
«Гальмування» (лихо, аварія, тупість, відсутність...).
Вибір. Що ж ми вибираємо? Дати можливість дитині розвиватися в грі або гальмувати його розвиток?
Таким чином, гра - це розвиток...

 

Магнітна дошка, маркери

4

Подання Образу гри (кожної групи), його захист.
У чому ви бачите сутність і значення дитячої гри?

  • Питання по образу від іншої команди.

Образи, які ви створили, показують, що ви досить глибоко розумієте сутність гри, її вплив на розвиток дитини, її соціалізацію в суспільстві.

Наочний образ гри, його опис

5

Сюжетно-рольова гра - найбільш ефективна форма дитячої гри. У нашому д/саду самостійним ігор відводиться значне місце в режимі дня, але не завжди використовується за призначенням. Щорічно оновлюється предметно-розвиваюче середовище, ігрове обладнання. Але цього ще недостатньо, щоб діти багато і добре грали. Перш ніж вплинути на хід гри, необхідно спостерігати за дитячими іграми, оцінити навички ігрових дій дітей, навички спілкування. Ми проаналізували систему роботи з організації сюжетно-рольової гри в нашому д/саду.
Аналіз рівня розвитку ігрових навичок у дітей показав, що високий рівень у 50% дітей. Тобто діти мають достатній ігровий потенціал.
Опитування дітей засвідчив, що діти воліють сюжетні і настільні ігри (42%). З сюжетно-рольових ігор частіше грають в «Будинок». Завдяки створенню умов, з'явився інтерес до гри «Магазин». Радує той факт, що вихователі грають з дітьми (вважають 86% дітей), але частіше в настільні і рухливі ігри, а в сюжетні тільки 14%.

 

 

 

 

 

Діаграма

 

Діаграма

6

Ефективна тактика пед. керівництва полягає не тільки у наданні дитині можливості «грати в різні ігри», але і в продумуванні ігрового маршруту, заснованого на розумінні перспективи збагачення ігрового досвіду дитини, знання взаємозв'язку і взаємодоповнюваності різних ігор і створення ним відповідного дитячого інтересу.
Творчими микрогруппами були розроблені проекти сюжетно-рольової гри «Магазин». На практиці при взаимопросмотрах ми побачили реалізацію даної гри у всіх дошкільних групах. У дітей стійкий інтерес до гри завдяки створеним умовам, попередніми екскурсіях і бесідам, підготовці атрибутів спільними зусиллями дітей, вихователів та батьків. Ми побачили, як діти «проживають» прийняту роль, а вони були різноманітні (продавці, касири, покупці, сортувальники, охоронець, водій, вантажник, офіціант в «кофетерии» і т. д.), впевнено виконують правила, взаємодіють один з одним. Я впевнена, що і спостерігачі, і учасники гри отримали справжнє задоволення. Труднощі відчували в керівництві процесом гри. Багато вихователі взяли на себе роль завідуючої, тобто безпосередньо керували грою, а не побічно. Відчували труднощі при плануванні гри спільно з дітьми, при зниженні інтересу в дітей до гри, при організації взаємозв'язку з іншими сюжетними іграми, при аналізі гри (як вдалося дітям реалізувати сюжет гри, конкретну роль).
Таким чином, дроанализировав діагностику ігрової діяльності дошкільників, планування та навички організації, приходимо до висновку, що:
1) педагоги мають необхідні теоретичні знання в області ігрової діяльності, але недостатньо володіють навичками організації та керівництва сюжетними іграми;
2) педагоги розуміють важливість гри для дитини, але не завжди ефективно підходять до її планування й керівництва.
Виходячи з даних протиріч, сформулюйте проблему.

 

 

Аналіз

 

 

 

 

Виставка атрибутів до гри «Магазин»

7

 Робота в групах.
1. Групам пропонується обговорити проблему «Недостатнє володіння навичками організації та керівництва сюжетно-рольовою грою» і запропонувати варіанти рішень.
2. Спікери від кожної групи записують варіанти рішень проблеми на дошці.

 

Робота в групах

Магнітні дошки

8

Емоційна пауза «Слово-естафета» - продовжити речення за темою педради:
«Граючи з дітьми, я зрозуміла...», «Граючи з дітьми, я отримала...»

Індивідуальні-ві картки

9

1. Виступ спікера від кожної групи.
2. Вибір оптимального варіанту.
Для того, щоб підвищити рівень професійних навичок педагогів в організації і керівництві ігровою діяльністю, насамперед необхідно:
1) вивчити літературу через самоосвіту;
2) скласти перспективні плани на кожну вікову групу;
3) розробити конспекти сюжетно-рольових ігор;
4) організувати взаимопросмотры ігор, їх обговорення і аналіз;

 

10

Результати анкетування батьків та опитування дітей за гру в домашніх умовах.
Батьки активно включилися в підготовку до сюжетних ігор, створення умов для гри «Магазин».
В групах N 1, 2, 3, 4, 5, 8 оформлені газети «Граємо вдома і в д/садку», у всіх групах проведені консультації або зборів розвитку дітей в ігровій діяльності, оформлена наочна інформація.
Анкетування показало, що більшість батьків створюють умови для ігор дітей, 44% знаходять час для спільних ігор. І все-таки, 27% дітей частіше грають одні, 45% більше часу проводять за переглядом телевізора або грою на комп'ютері, і тільки в середньому 36% дітей грають.
Наше завдання - створити єдиний ігровий простір будинку і в д/садку. А як це зробити? Що зробити, щоб батьки усвідомили важливу роль гри, зокрема, сюжетно-рольової?
Пропоную подумати і висловити свої пропозиції.

 

Аналіз

 

 

Діаграми

11

Робота в групах.
1.Пропозиції щодо організації роботи з батьками з розвитку дітей в ігровій діяльності.
2.Виступи від кожної групи.

 

Листочки у вигляді «ромашки».

12

Ділова гра «Хто хоче стати професіоналом?» (в організації гри)
Кожній команді по черзі задаються питання.
Мета:
-вибрати правильний варіант відповіді;
-обґрунтувати свій вибір.
За кожну правильну відповідь команда отримує 1 - 5 балів. Можна скористатися підказками: 50*50, дзвінок другу, допомога залу.
Пропозиція: доопрацювати і створити Пам'ятку для педагога по організації сюжетно-рольової гри з дітьми.

 

13

Кравцова Е. пише «...в одному дорослому сидять принаймні два суб'єкта. Один - «дорослий як дорослий». Він багато знає, з ним цікаво, йому можна задати питання. Інший - «доросла дитина». Він - ідеальний партнер ігор і витівок, він чудовий актор, він дорослий - як рівний».
Ці два дорослих - обидва - дуже важливі для дитини. якщо зайняти позицію «дорослий як дорослий», то хочеться сказати: «Визнайте ПРАВО дитини на гру!» А з позиції «дорослого як дитину» - сказати найголовніше: «ЗРОЗУМІЙТЕ нас, і ми ПРИЙМЕМО вас в чарівну країну під назвою «ГРА».
Підсумки огляду-конкурсу «Атрибути для сюжетно-рольової гри в «Магазин».
Вручення грамот та сертифікатів.

 

 

 

 

 

Сертифікати та грамоти.

14

Прийняття рішення.
1) Кожній групі пропонується винести рішення по розглянутих питань.
2) Експертна група розглядає рішення, оформляє і пропонує для голосування.

 

 

15

Підведення підсумків активності педагогів.
Індивідуальна рефлексія за параметрами: практичність, доступність, науковість, актуальність, насиченість та глибина змісту, активізація уваги, відмітка організаторам педради (по 5-ти бальній системі).
Закінчити хотілося б словами американського психолога Еріха Фромма: «Граючи, діти вчаться насамперед розважатися, а це одне з найбільш корисних занять на світі».

 

Анкети подається додаток 1

Додаток 1
Анкета.

Шановний учасник педагогічної ради!

Просимо Вас оцінити роботу за 5-бальною шкалою.

N

Параметри

Бали

1

Практичність

1

2

3

4

5

2

Доступність

1

2

3

4

5

3

Науковість

1

2

3

4

5

4

Актуальність

1

2

3

4

5

5

Насиченість та глибина змісту

1

2

3

4

5

6

Активізація уваги

1

2

3

4

5

7

Відмітка організаторам педради

1

2

3

4

5

Дякуємо за участь у педагогічній раді!

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове