logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Консультації для вихователів

ФОРМУВАННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ СВІДОМОСТІ ДОШКІЛЬНИКІВ У ХОДІ ЗНАЙОМСТВА З ПАМ'ЯТКАМИ ПРИРОДИ АСТРАХАНСЬКОГО КРАЮ

Автор: Єгорова Вікторія В'ячеславівна, вихователь групи дефектологической МДОУ N28 р. Астрахані.


План по формуванню екологічної свідомості дошкільників у підготовчій до школи групі в ході знайомства з пам'ятками природи Астраханського краю розроблений нами на основі еколого-краєзнавчого змісту при тісному взаємозв'язку з програмним матеріалом з дошкільної освіти («Програма виховання і навчання в дитячому садку» /під ред. М. А. Васильєвої, В. о. Гербовою, Т. З. Комарової).
Зміст виконання плану спрямоване на розвиток пізнавальної активності дошкільнят, формування у дітей усвідомленого правильного ставлення до природи та розуміння цілісності природи. План побудований за ступінчастому принципом. Був врахований досвід авторів з проблеми екологічного освіти дошкільнят (С. А. Веретенникова, Е. І. Залкинд, М. М. Марковська, С. М. Миколаєва, П. Р. Саморукова та ін).
ТЕМАТИКА ЗАНЯТЬ
ТЕМА 1: «ЗНАЙОМСТВО ДІТЕЙ З АСТРАХАНСЬКИМ КРАЄМ»
Програмне зміст. Закріпити уявлення про те, що Земля - планета має форму кулі, на ній багато океанів, пустель, річок, озер, гір, степів і т. д. Формувати знання про розташування на глобусі і карті місцевості, в якій живуть діти, як вона називається. Виховувати любов до природи, рідного краю. Розвивати творчу уяву.
ТЕМА 2: «Я - ЖИТЕЛЬ Р. АСТРАХАНІ»
Програмне зміст. Формувати уявлення про те, кого називають жителями Астраханської області, про людей різних національностей, про їхні культурні традиції, як вони дбають про свою батьківщину. Виховувати дружні стосунки та повагу до людей інших національностей.
ТЕМА 3: «ВОЛГА»
Програмне зміст. Дати знання дітям про те, що в Астраханському краї мешкає багато живих істот: у Волзі живуть риби, на суші ростуть рослини, живуть різні тварини, живуть люди.
ТЕМА 4: «ПОДОРОЖ В АСТРАХАНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ БІОСФЕРНИЙ ЗАПОВІДНИК»
Програмовий зміст: Закріпити знання дітей про рослинний і тваринний світ Астраханської області. Вчити розуміти причинно-наслідкові зв'язки всередині природного комплексу: знайомити з особливостями життя тварин (тварини в природі живуть в певних місцях, харчуються певною їжею і потребують певних умовах для виведення потомства); показати взаємозв'язок рослин і тварин один з одним і з середовищем існування; формувати уявлення про те, що людина - частина природи, його життя залежить від стану природних об'єктів, а їх збереження - обов'язковість людини; познайомити з Червоною книгою.
Зміст роботи побудовано на принципах: краєзнавчий підхід, наступність, поступовість, экодеятельность. Вивчення тим «наскрізне» і зміст їх взаимопроникаемо.
Форми і методи роботи: екскурсії по екологічній стежці, розглядання ілюстрацій, конкурси, вікторини, спостереження, екологічні казки, інсценізації, ігри.
Для проведення занять створено предметне оточення дітей об'єктами місцевої природи: екологічна стежка на території дитячого садка, ілюстрації про місцеві пам'ятки природи, природний матеріал, вироби з природного матеріалу, дитячі книги про природу (Чуйков Ю. С. Казки старої верби. //Центр екологічної освіти населення Астраханській області. - Астрахань, 2001).
Спочатку уточнюються і формуються уявлення дітей про особливості місцевості, в якій вони живуть, потім про світ рослин і тварин краю, і потім як піклується про місце, в якому живуть діти.
Методика проведення занять.
Вихователь приносить в групу географічну карту Астраханської області, глобус. У вільний час пропонує дітям розглянути глобус і карту, подумати, що позначає п'ять кольорів: синій, зелений, жовтий, коричневий, білий. Потім показує Каспійське море, поряд з яким вони живуть. Головне на даному етапі привернути увагу дітей до глобуса, до карти, викликати інтерес і бажання дізнатися більше про те місце, де вони живуть.
Перевірити і закріпити знання дітей допомагають дидактичні ігри «Розсели тварин», «З чого побудувати будинок жителям пустелі, півночі?», «Що де росте?».
У дидактичних іграх використовуються набори картинок або фігурок, які діти розташовують на карті. Ігри проводяться і у словесній формі, і в рухомий (з м'ячем), з виграшем фантів.
Інтерес у дітей викликають книги Н. Сладкова «Кольорова земля» і Ю. С. Чуйкова «Казки старої верби».
З дітьми розглядаються фотографії річки Волга, Каспію, трудівників Астраханського краю. Дана інформація викликає жвавий інтерес у дітей підготовчої до школи групи. Вихователь уважно придивляється і прислухається до дітей після заняття, щоб навчити розповідати про нові враження, які вони отримали, запитувати додаткові відомості у дорослих, з чимось не погоджуватися. Далі педагог робить висновок про характер засвоєння нової для них інформації. І тільки коли інтерес до інформації починає знижуватися, робота з дітьми продовжується далі.
Подальший напрямок роботи йде по лінії ознайомлення дітей з конкретними рослинами і тваринами, що відносяться до пам'яток природи Астраханського краю. Вихователь починає розмову з розглядання картинок, де зображений лотос, як зростає чилім (річковий горіх), яку користь приносить двогорбий верблюд, хто така антилопа-сайга, чим славиться озеро Баскунчак та ін. Вихователь розповідає про заповіднику. Після такої попередньої роботи проводиться узагальнююча бесіда про те, що Земля многоообразна. Кожен край має свої кліматичні особливості, а отже й особливий рослинний і тваринний світ, яким ми пишаємося. Діти знайомляться з поняттям «заповідник», його призначенням.
Така робота проводиться не тільки і не стільки на урок, скільки в бесідах з підгрупами дітей, під час розглядання книжок, картин, рослин місцевості, в якій живуть діти, або після подорожей дітей з батьками по Астраханській області, після так званих виїздів на природу.
Потрібно зазначити, що робота проводиться найрізноманітніша.
У контексті загальної розповіді дітям про свою малу батьківщину, постійно проводяться бесіди і те, що люди, що живуть тут, намагаються зберегти все те багатство, яке ми маємо. Тому і була створена книга природи Астраханського краю, щоб усі звернули увагу, що світ навколо нас дуже крихкий, треба зберегти все те надбання, яким ми володіємо. Під час спостережень за погодою звертається увага дітей на те, що часи року в Астраханській області мають свою специфіку, їх перебіг не завжди таке, як в інших місцевостях Росії.
У дітей закріплюються знання про те, що як і в інших областях, в Астраханській області бувають всі чотири пори року: зима, весна, літо і осінь, але вони мають різну тривалість.
Протягом навчального року діти спостерігають за осінніми явищами погоди. Складають спільно з вихователями розповіді за спостереженнями: «Хороша астраханська рання осінь. Виснажлива літня спека вже спала, але в природі все ще багато тепла і світла. Дні коротшають, осіннє сонце гріє менше. Нарешті настають похмурі дні. Частіше йдуть мрячать осінні дощі. Ненадовго знову оживає нижневолжская природа: сухі степи і пустелі ще раз покриваються зеленими травами, тільки їх не так багато і вони не настільки поширені, як навесні. Після нічних і ранкових заморозків листя на деревах спочатку жовтіють, а потім облітають і обсипаються. Відлітають на південь перелітні птахи. З початку осені заморозки бувають дуже рідко і тільки ночами. Чимало роботи в садах і на городах: люди перекопують і удобрюють землю. Плодові дерева і виноградні кущі готують до зими: видаляють непотрібні гілки лози. Щоб виноградники не вимерзли, рослини вкривають від морозів. Потім випадає перший сніг, поступово покриваються льодом Волга і її рукави, протоки і прісноводні озера. Комахи і плазуни, які встигли
сховатися від морози, засинають на цілу зиму в глибоких норах і в грунті».
Діти в процесі спостережень за зимовими явищами роблять висновок, що зима морозна, але нетривала, зате літо довге і печеня. Найкоротшим часом року вважається весна. Діти помічають, що часто дмуть вітри. Вихователь пояснює, що на їх шляху немає жодних перешкод, тому вітри вільно проходять над Прикаспійської низовиною. Якщо вітри дмуть з півночі, то приносять холодне повітря. Потім, діти, щоб закріпити ознаки зими заучують вірш.
ЗИМА
Текла, навивалась, блищала
Річка між зелених лугів,
А стала недвижной і білої,
Трохи блакитніше снігів.
Чорніють прибережні верби,
З снігу стирчать очерети,
Ледь намічаючи звої
Зниклої під снігом річки.
Лише де-небудь в ополонці хитко
Грає і дихає вода,
І в ній красноперая рибка
Блисне лускою іноді.
(С. Маршак)
Вихователь зазначає, що сніг тримається в дельті Волги всього 40-50 днів. Нерідко бувають роки, коли сніговий покрив зовсім відсутня і земля залишається голою. Вихователь підводить дітей до того, чим займаються люди взимку. «Морозна зима не заважає трудівникам села. Вони в цей час готуються до весняних польових робіт: очищають насіння, вивозять добрива, приступають до вирощування розсади». Діти складають невеликі оповідання: «На фермах і зимових пасовищах тваринники доглядають за домашньою худобою та птицею. Рибалки ловлять з під льоду рибу. Весело взимку дітям. Якщо зима морозна, вони катаються на санках і ковзанах, будують снігові фортеці».
Вихователь розмовляє з дітьми про весну. «Все вище піднімається полуденне сонце, більше тепла ллється з яскраво-синього неба. Довшими стають дні. Природа оживає і звільняється від зимового сну. То тут, То там проглядає темна земля. Подекуди з'явилася молоденька травичка. Лід на Волзі, її протоках і на озерах темніє. З кожним днем весна набирає
силу. Волга звільняється від крижаних кайданів. Білі крижини, залиті яскравим сонцем, повільно пливуть вниз по річці».
З цікавістю діти слухають про ледоходе: «Льодохід на Волзі проходить звичайно ранньою весною - в першій половині квітня. Після цього вода в річці швидко прибуває. Нарешті вона виходить з берегів і затоплює все низькі місця: луки, пасовища і навіть невисокі пагорби. Куди не глянеш - майже скрізь вода. Вона прийшла до нас здалеку. Волга принесла її зі своїх тайгових далеких верхів'я, де багато снігів, де весна починається пізніше, ніж у наших краях».
Вихователь пояснює дітям, що весна в дельті Волги коротка. Погода у цей час року ясна і нерідко посушлива, дощі бувають нечасто. Температура повітря швидко піднімається. День від дня стає все суші і тепліше. Але нерідко на початку весни трапляються заморозки. Вони приносяться північними вітрами.
На екскурсії ставить такі завдання: .
1. Спостерігайте за погодою і порівняйте її з погодою, яка була взимку.
2. Подивіться, в яких місцях сніг вже розтанув, а в яких ще зберігся. Чи відрізняється зовнішній вигляд снігу навесні від його виду взимку?
3. Поспостерігайте, чи змінилися нирки листяних дерев і кущів? З'явилися на деревах і чагарниках листя? Зверніть увагу на те, чи з'явилися квітучі трав'янисті рослини?
4. Подивіться, з'явилися комахи? В яких місцях? З'явилися жаби і інші тварини, яких не було взимку?
5. З'ясуйте, прилетіли які-небудь перелітні птахи, послухайте їхні голоси.
6. Зверніть увагу, відбулися зміни в житті зимуючих птахів і звірів?
Підсумком всієї роботи є проведення свята «Наш дім Астраханська земля», який дозволяє закріпити ті знання, які діти отримали в ході ознайомлення з рідним краєм. А також проводиться вікторина «чи Знаєш ти рідний край».
Описану вище роботу ми пропонуємо включати в контекст різноманітної діяльності дітей і підтримувати у них інтерес до цієї теми.

ДОДАТОК
Конспект заняття
«ПОДОРОЖ В АСТРАХАНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ БІОСФЕРНИЙ ЗАПОВІДНИК»
Програмовий зміст: Закріпити знання дітей про рослинний і тваринний світ Астраханської області. Вчити розуміти причинно-наслідкові зв'язки всередині природного комплексу: знайомити з особливостями життя тварин (тварини в природі живуть в певних місцях, харчуються певною їжею і потребують певних умовах для виведення потомства); показати взаємозв'язок рослин і тварин один з одним і з середовищем існування; показати різноманіття тварин організмів і їх співтовариств; формувати уявлення про те, що людина - частина природи, його життя залежить від стану природних об'єктів, а їх збереження - обов'язковість людини; познайомити з Червоною книгою.
Обладнання: ілюстрації тваринного і рослинного світу, карта Астраханської області, Червона книга, природний матеріал.
          Хід заняття.
Сьогодні у нас незвичайне заняття, ми здійснимо подорож ось в цю точку Астраханського краю, Астраханський державний біосферний заповідник.
- Пригадайте, що означає слово заповідник.
- Яким шляхом ми можемо туди дістатися? Приймаються пропозиції дітей. Вибирається спосіб пересування.
Вихователь виступає в ролі екскурсовода.
Розповідь вихователя. У заповідник потрапимо по Волзі. Гирло річки Волги з її численними рукавами і островами має
неповторну і дуже багату природу. Своєрідні природні умови нашої області.
Тут немає лісів.
Очерет. Вода.
І ночі чорні, як вугілля,
Кидають неводи
І мережі чумацькі на джунглі.
Схід несе сюди піски
З розпечених Каракумов.
І, якщо встанеш на носки,
Побачиш далечінь пагорбів похмурих.
У них пірамідами стоять
Багатовікові бархани.
А на кордонах підряд
Висять піщані тумани...
(Б. Філіппов)

- Діти, що ви бачите навколо? Діти розповідають про те, що можна побачити на річці.
Екскурсовод пропонує висадитися на острові. Діти долають «смугу перешкод».
- От ми в заповіднику. Перш за все, для охорони всієї природи і особливо дикого тваринного світу у нас створено Астраханський державний заповідник. Він організований в 1919 році. Тут вся природа перебуває під охороною: не можна ловити рибу, відстрілювати птахів і звірів.
У заповіднику заборонено вирубувати ліси, косити траву, розорювати землю. Виділені навіть такі ділянки, де не можна з'являтися людям. Під зоркой охороною людини заповідник став привольным місцем для всього живого. Навесні на мілководдях можна зустріти різноманітну рибу? Діти висловлюють припущення.
Вихователь продовжує: метають ікру судаки і лящі, щука і вобла, лини та краснопірки, соми та мині, а також інші види риб.
Охороняються і глибокі зимувальні ями, в яких риба скупчується в холодну пору року. В густих незайманих хащах очерету та інших трав, в прибережних лісах і серед чагарників ховаються чотириногі мешканці заповідника: видри і лисиці, кабани і багато інші звірі.
Цвіте оспіваний у піснях Волзького пониззя лотос. Що ви про нього знаєте? Рідкісний квітка цієї рослини має ніжні біло-рожеві
пелюстки і видає тонкий приємний аромат. (Дівчата виконують танець «Лотос»).
У заповіднику особливо багато птахів. Яких? З ранку і до вечора не змовкає пташиний різноголосий хор. Пернаті мешканці усюди: на землі і в повітрі, на деревах - в декілька поверхів - і на воді... Багато з них мають незвичайний вигляд. Ось, наприклад, косар. У неї високі тонкі ноги і біле оперення. Довгий дзьоб цієї птиці розширений на кінці у вигляді плоскої лопатки або ложечки. У білої чаплі на витонченій голівці
ніжні пір'я. З-за них цю рідкісну птицю майже повністю винищили жадібні до наживи мисливці. Прекрасними і дорогими пір'ям чапель в ті часи прикрашали жіночі капелюшки. Тепер у заповіднику білі чаплі знову стали численними. А скільки тут качок і куликів, мартинів і лебедів, лисух і караваек, пеліканів і бакланів та багатьох інших
представників пташиного царства!
Через дельту Волги пролітають десятки тисяч пташиних зграй. Навесні вони летять з півдня на північ, а восени - назад. В Астраханському заповіднику ці крилаті мандрівники знаходять притулок, спокійний відпочинок і рясну їжу. Щоб точніше довідатися, де ці птахи гніздяться і зимують, якими шляхами пролітають, у заповіднику проводиться кільцювання.
Для кільцювання птахів ловлять мережами. До ноги спійманої здобичі прикріплюють легке металеве кільце, після чого пернатих мандрівників знову випускають на волю. На кожному колечку вказані номер, час і місце кільцювання.
Проводиться гра «Жаби і чапля».
Розповідь вихователя про Червону книгу.
Тварини і рослини, занесені в Червону книгу РФ і зустрічаються в Астраханській області (вихователь показує слайди):

Тварини
Білий журавель
Рожевий пелікан Фламінго
Мармуровий чирок
Орлан-білохвіст
Беркут
Степовий орел
Скопа
Дрохва
Вечірниця велетенська
Кучерявий пелікан
Малий лебідь
Савка
Орлан-долгохвост
Орел-могильник
Сапсан
Султанська курка
Стрепет
Тхір-перев'язка
Хохуля

Рослини
Самшит вічнозелений
Лотос орехоносний
Водяний горіх (чилім)
Тюльпан Шренка
Смілка астраханська

 

Ось і закінчилася наша подорож. А тепер давайте зарисуем те, що нам сподобалося в заповіднику, щоб потім не забути розповісти про це нашим друзям і батькам. (Вихователь під час малювання тихо розмовляє з кожною дитиною: що він малює, чому? Про що розповість потім батькам?)
В кінці заняття діти виставляють малюнки, називають зображення. Діляться враженнями.

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове