Консультації для вихователів.
Психолого-логопедичні корекційно-розвиваючі заняття для дітей старшого дошкільного віку.
Автор: Рубан В. В., Муніципальне Бюджетне дошкільна освітнє установа дитсадок загальнорозвиваючого виду N24 «Веселка» р. Туапсе Краснодарського краю.
Мета:
- розвиток у дітей уміння долати мовний дефект і його прояви;
- розвиток у дітей емоційної сфери, образності мовлення, комунікативних навичок, творчих здібностей, уяви, самооцінки і взаємооцінки, спостережливості, виховання основ моральності;
- профілактика та психокорекція агресивності, конфліктності, замкнутості, тривожності.
Завдання:
- сформувати у дітей уявлення про внутрішній світ людини, про його
місці в навколишньому світі;
- активізувати ціннісно-смисловий компонент свідомості та особистості
дітей, спонукати їх до осмислення загальнолюдських цінностей, усвідомлення власної внутрішньої позиції, формуванню власних
ціннісних орієнтацій;
- навчити дітей виділення, аналізу та оцінки поведінки з точки зору
еталонів і зразків, представлених в культурі;
- розвивати вміння відчувати і розуміти іншу людину;
- підвищити самооцінку дітей, їхню впевненість у собі;
- виховати бажання допомогти, підтримати, поспівчувати, порадіти
за іншого;
- сприяти розвитку творчих здібностей та уяви, індивідуальному самовираженню дітей;
- розвивати допитливість, спостережливість;
- сприяти згуртуванню дитячого колективу.
Структура занять:
- постійний ритуал початку занять;
- артикуляційна гімнастика;
- дихальна гімнастика;
- артикуляційний масаж;
- ігри-перевтілення або гри-бесіди з обговоренням та аналізом ситуації, дидактичні ігри;
- етичні казки, пластичні етюди, оповідання, перекази;
- обговорення заняття з дітьми;
- ритуал прощання.
Заняття проводяться два рази на тиждень з обов'язковим закріпленням содер - жания в повсякденному житті.
Курс розрахований на старшої і підготовчої до школи групи.
Дана методика спрямована на формування у дітей певних рис характеру, умінь і навичок активної поведінки, самостійних форм спілкування. Вона сприяє створенню єдиного підходу до дітей, тісного зв'язку між логопедичної та виховною роботою, що забезпечує умови для
закріплення ініціативного поведінки та правильного мовлення дітей поза спеціальних занять.
Логопедичні заняття будуються на основі програмного матеріалу з
урахуванням логопедичних завдань кожного етапу корекційної роботи.
Етапи корекційної роботи:
1 етап - режим мовчання,
2 етап - шепотная мова,
3 етап - спряжена мова,
4 етап - відбита мова,
5 етап - питально-відповідна мова,
6 етап - виховання самостійного мовлення на основі переказу,
7 етап - виховання самостійного мовлення на матеріалі оповідання.
На логопедичних заняттях створюються різні ігрові ситуації таким чином, щоб реалізувати поставлені цілі кожного етапу корекційної роботи.
Мовний матеріал ігор і вправ засвоюється в процесі проходження етапів мовчання, видів шепітної, сполученої, відбитої мови, коли
зразком поведінки і мови дітям служать логопед, психолог, вихователі, батьки. Загадки, лічилки, забавлянки, віршовані і прозові тексти записуються в зошиті для домашніх завдань. Діти вчать і розповідають батькам, вихователю на заняттях у відповідності з мовними вимогами. Останні засвоюються і закріплюються на логопедичних заняттях вже в повному
обсязі, з відпрацюванням того чи іншого виду мовлення кожною дитиною.
На заняттях присутні одночасно не більше 4-5 дітей. Тривалість заняття складає 25 - 30 хвилин.
АКТУАЛЬНІСТЬ ПРОБЛЕМИ.
Заїкання як одне з різких і очевидних
для всякого розлади було відомо вже
в глибокій старовині; без сумніву, ця бо-
це хвороба існує так само давно, як і людини-
тичне слово.
/В. А. Сікорський/
Заїкання - порушення темпо-ритмічної організації мовлення, обумовлене судорожним станом м'язів мовного апарату.
Заїкання є широко поширеним мовним порушенням.Воно виникає у дітей раннього віку в період найбільш активного формування їх мови і особистості в цілому і надалі перешкоджає розвитку особистісних якостей дитини, ускладнює її соціальну адаптацію.
За даними літератури заїканням страждають близько 2% дітей і до 15 %
дорослих (Меньшикова С. В., 1999; Селіверстов в. І., 2000). Серед дітей,
страждають заїканням, співвідношення дівчаток і хлопчиків складає приблизно 1 до 3-4 (Белякова Л. М., Дьякова Е. А., 1998). З віком заїкання
зменшується або зникає зовсім, але у ряду хворих воно залишається, причому у
чоловіків зустрічається частіше, ніж у жінок у співвідношенні 2-5 до 1 (Миссуловин Л. Я., 1979; Карвасарський Б. Д., 1990).
В останні роки в найбільш розвинених країнах відзначається зростання частоти заїкання у дітей, що пов'язують з бурхливим впровадженням в повсякденне життя електронних засобів масової інформації, відеоігор, обрушивающих величезні масиви аудіовізуальних даних на незміцнілу нервову
систему дитини (Пеленгер Е. Л., Успенська Л. П., 1995).
Проблему заїкуватості можна вважати однією з найдавніших в історії розвитку вчення про розлади мови.
До теперішнього часу причини і механізми розвитку заїкання залишаються предметом дискусій фахівців різного профілю - логопедів, невропатологів, психологів та ін
Більшість авторів вважають, що заїкання - це поліморфний хворобливе річ, при якому судорожне порушення мови є тільки одним з симптомів. Тому людину, яка страждає заїканням, слід
розглядати як хворого, і у більшості випадків потребує комплексного лікувальному впливі (Асатіані Н.М., Белякова Л. В., Калачова В.о. та ін, 1998).
Заїкання - наслідок багатьох причин. Багато дослідників відзначають, що виникнення заїкання у дітей збігається з періодом активного
розвитку фразового мовлення. Цей період характеризується недостатньою стійкістю і значною ранимостью онтогенетично найбільш пізно розвивається мовної функції. Тому виходячи з теорії І. П. Павлова
про вищої нервової діяльності, неврозах і вчення про умовних рефлексах,
гальмування, яке виникло внаслідок дії надсильного подразника
мовних зонах головного мозку дитини може викликати «зрив» мови - заїкання. Виник недолік мови при несприятливому перебігу фіксується по механізму умовно-рефлекторної зв'язку. Посилюючись з роками, він особливо починає проявлятися в емоційно значимих ситуаціях у відповідь на негативні, що увійшли в патологічну рефлекторну ланцюжок, умовні
сигнали (Карвасарський Б. Д., 1990; Шкловський В. М., 1994; Селіверстов в. І., 2000).
В даний час вважається загальновизнаним, що усувати заїкання потрібно відразу ж, як тільки він виникає. У початковій стадії цей дефект
має зазвичай легку форму. Але легке, ледь помітне спочатку заїкання може з часом посилитися. Чим більше часу проходить з моменту початку заїкання, тим частіше вона переходить у важкий, стійкий дефект і тягне за
зміни у психіці дитини. Крім того, заїкання позбавляє дитину
нормальних умов спілкування і часто перешкоджає її успішному навчанню. Тому даний мовний дефект важливо усувати ще до надходження дитини в школу.
Теоретично і практично доведено, що повного ефекту в боротьбі з
заїкання можна досягти лише за умови застосування комплексного методу.
Комплексний вплив на заїкуватого складається з наступ-них напрямів: медичне вплив (медтикаментозное зміцнення
нервової системи і різні види фізіотерапії), психотерапевтичне
вплив (переконання дитини в тому, що він може і повинен говорити кра-сиво), логопедичний вплив (виховання навичок правильної,свобод-ної від заїкання мови), логопедична ритміка (система вправ та ігор
з рухами під музику або в поєднанні з промовою дітей), вплив оточення на особистість заїкуватого дитини, на його взаємовідносини з
середовищем і на його емоційно-вольову сферу.
Дані обстеження показують, що після курсу корекційних занять мова багатьох дітей виявляється недостатньо стабільною. В умовах логопедичного кабінету найчастіше вони спілкуються без заїкання.
В інших ситуаціях заїкання поновлюється.
Це пояснюється тим, що при формуванні навику злитої і плавної промови не враховуються особливості прояви заїкання в залежності від ситуації, не розроблені прийоми перенесення отриманого досвіду в реальні умови спілкування.
В методиках, що спираються на психологічне пояснення механізмів заїкання, основні завдання корекційної роботи надзвичайно різноманітні, і це пов'язано з великою кількістю психологічних концепцій. Проте всі автори підкреслюють необхідність формування навику злитої і плавної промови у процесі значущою для дітей діяльності.
Велике значення для успішного подолання заїкання має мова оточуючих. Діти повинні чути тільки приємну, спокійну, неквапну мову. Тоді вони починають наслідувати цій манері говорити.
Ставлення до дітей має бути рівним, ласкавим, без нарікань,
найменші успіхи повинні тут же заохочуватися.
Правила для вправи в плавної мови.
1. Говори повільно і спокійно, тобто выговаривай склад за складом, слово за
словом, речення за реченням.
2. Завжди усвідом собі, що і як ти будеш говорити.
3. Не кажи не надто голосно, ні занадто тихо.
4. При розмові стій або сиди прямо і спокійно.
5. Перш, ніж почати говорити, швидко, глибоко вдихни ротом.
6. Расходуй дихання економно.
7. Направляй видих не на приголосний звук, а на гласний.
8. Ніколи не натискай на приголосні; в разі потреби говори нижче
звичайного тону і кілька розтягуй всі голосні.
9. Коли слово починається з голосного, то починай його тихо і дещо пониженим тоном.
10. Розтягуй довго перші голосні в реченні і пов'язуй всі слова
пропозиції між собою, як ніби все речення являє собою одне багатоскладове слово.
12. Завжди намагайся говорити виразно і милозвучно.
Заняття N 1.
Тема: «Ти залишився вдома без батьків».
Мета: Навчання дитини мовним навичкам в питально-відповідної мови як на значній опорі, так і на слуховий, почуття мовленнєвого ритму, фізкабінет
ії мовленнєвого акту, самостійним відповідей на питання як коротко, так і у розгорнутій формулюванні.
Хід заняття.
1. О. м. Ритуал початку заняття.
«Чарівний клубочок».
2. Артикуляційна гімнастика.
«Хоботок», «Горішок», «Сердитий мова», «Гірка», «Жабенята».
3. Релаксація.
«Чарівний сон».
4. Робота над голосом.
«Голос в маску»: голова трохи опущена вниз, довгостроково вимовляємо «Мммм....», складові ряди.
го - ма - мо - мі - ме
розум - ам - му - їм - ем
мыу - мыа - мыо - мыэ
меу - меа - мео - мее
ну - на - але - не - не
неу - неа - нео - ней - нео
5. Вправи на дихання. Мета: тренування диференційованого вдиху і видиху через рот і ніс.
а) «ГОЙДАЛКА»: вдих (живіт випинається), видих (підтягується)
б) «КВІТКОВИЙ МАГАЗИН» - тренування глибокого повільного вдиху через ніс (контроль нижнереберного діафрагмального дихання);
в) «Свічка» - тренування рівного, повільного видиху при дуття на уявне або реальне полум'я свічки.
6. Бесіда. «Ти залишився вдома без батьків».
Діти до нас в гості прийшов зайчик-боягуз. Я його зустріла по дорозі в
в дитячий сад. Він сидів і плакав.
- Чому ти плачеш? - запитала я.
Зайка мені відповів, що він плаче, тому що всього боїться. І дуже боїться залишатися вдома один без мами.
Діти, а ви боїтеся, коли залишаєтеся вдома самі? А що вам кажуть мама і
тато, коли йдуть і залишають вас самих?
Як ви себе ведете, що робите, коли залишаєтеся вдома самі?
Що вам не дозволяють робити?
А як ви вчините, якщо залишилися вдома одні, а в двері подзвонили?
Хлопці і зайчик, коли ви залишаєтеся вдома одні, то бояться не треба. Треба
закрити двері на замок, гачок або засув і спокійно зайнятися улюбленою
справою. Можна помалювати, пограти з іграшками, розглянути картинки в
улюблені книги, послухати радіо, поспостерігати вікна за перехожими.
Та мало цікавих справ можна знайти!
Телевізор краще не включати, так і праска краще не чіпати. Електричними приладами можна користуватися в той час, коли вдома дорослі.
7. Ритуал закінчення заняття.
«Ми всі дружні хлопці».
Заняття N 2.
Тема: «Якщо ти загубився на ринку».
Мета: Навчання дитини мовним навичкам в питально-відповідної мови як на значній опорі, так і на слуховий, почуття мовленнєвого ритму, фізіології мовленнєвого акту, самостійним відповідей на питання як коротко, так і у розгорнутій формулюванні.
Хід заняття.
1. О. м. Ритуал початку заняття.
«Чарівний клубочок».
2. «Чарівний сон» (релаксація).
3. Робота над голосом.
«Голос в маску» (див. заняття N 2).
4. Вправи на дихання.
Мета: тренування диференційованого вдиху і видиху через рот і ніс.
а) «ГОЙДАЛКА»: вдих (живіт випинається), видих (підтягується);
б) «КВІТКОВИЙ МАГАЗИН» - тренування глибокого повільного вдиху через ніс (контроль нижнереберного діафрагмального дихання);
в) «Свічка» - тренування рівного, повільного видиху при дуття на уявне або реальне полум'я свічки.
5. Бесіда. «Якщо ти загубився на ринку».
Хлопці, коли я була маленька, то зі мною стався один випадок. Ми
з мамою пішли на ринок за продуктами. Чого тільки на ринку не було:
всякі овочі, фрукти, ягоди і багато іншого. Я задивилася по сторонах і втратила свою маму. Як мені стало страшно! Довкола було стільки
людей, та все чужі. Я гірко заплакала. Тоді всі почали питати, чому я плачу? На щастя, мама швидко повернулася на місце, де ми купували ягоди, і знайшла мене.
А з вами таке траплялося?
Давайте поговоримо, як треба вести себе, якщо раптом хтось з вас загубився на ринку. Як ви думаєте? Що вам завжди говорить мама?
Чому в натовпі треба завжди тримати маму за руку? Чому не можна відходити до іншого прилавка, якщо мама щось купує?
Ну, а якщо загубився, найголовніше - не йти з того місця, де ви
відстали від мами. Вона обов'язково повернеться на це місце.
6. Ритуал закінчення заняття.
«Коло друзів».
Сидячи в колі, всім взятися за руки, потиснути їх, подивитися по черзі на всіх.
Заняття N 3.
Тема: «Якщо ти загубився у великому магазині».
Мета: Навчання дитини мовним навичкам в питально-відповідної мови як на значній опорі, так і на слуховий, почуття мовленнєвого ритму, фізіо
логії мовленнєвого акту, самостійним відповідей на питання як коротко, так і у розгорнутій формулюванні.
Хід заняття.
1. О. м. Ритуал початку заняття.
«Компліменти».
2. Вправа на дихання - тренування диференційованого вдиху і видиху.
а) «Уперта свічка» - інтенсивного тренування, сильного видиху;
б) «Погашу свічку» - інтенсивного тренування, переривчастого видиху вимовою «Фу! Фу! Фу!».
в) «Насос» - тренування тривалого видиху при тривалому вимові звуку «сссссс...»
3. Робота над голосом.
Ослаблення голосу з збільшенням тривалості звучання:
Голосно - тихо - шепіт - артикуляція звуку.
ОУ - ОУ - ОУ - ОУ...
АЇ - АЇ - АЇ - АЇ...
ЕУ - ЕУ - ЕУ - ЕУ...
АУИ - АУИ - АУИ - АУИ...
ОУИ - ОУИ - ОУИ - ОУИ...
ЭУИ - ЭУИ - ЭУИ - ЭУИ...
4. Навчання мовним навичкам в питально-відповідної мови.
Бесіда. «Якщо ти загубився у великому магазині».
Діти, ми з вами вже розмовляли про те, як треба себе вести на ринку,
де багато народу.
Послухайте. яку історію я вам сьогодні розповім.
Один хлопчик пішов з мамою в великий магазин «Універмаг». Він довго стояв біля вітрини з іграшками, а мама дуже поспішала купити пральний порошок і не помітила, що сина немає поруч. Хлопчик надивився на
іграшки, повернувся, а мами поруч немає. Ой, який же він підняв крик,
плач! На крик збіглися покупці, а продавець іграшок злякався. Всі
дуже довго не могли зрозуміти, чому плаче хлопчик. Умовляли його,
вмовляли, але крізь сльози хлопчик нічого не міг пояснити. Нарешті
дорослі здогадалася, що він загубився, і пішли до адміністратора просити,
щоб оголосили по радіо, але тут знайшлася мама, і все закінчилося добре.
Тільки з-за того, що мама шукала сина і дуже хвилювалася, вона так і не
купила порошок.
Як ви думаєте, чому загубився хлопчик? Хто з мамою був у великому універмазі? Які там відділи? Що ви купували? Чи багато там людей?
Як потрібно поводитися маленькій дитині в таких випадках?
А якщо вам хочеться щось розглянути? А якщо ви втомилися?
А якщо ви все-таки загубилися, треба вирушати на пошуки мами?
У кого ви можете попросити про допомогу, перш за все? (Продавець, адміністратор.) Як ви назвете себе, щоб змогли оголосити по радіо?
Потрібно подякувати за допомогу дорослих
5. Ритуал закінчення заняття «ми Всі дружні хлопці».
Заняття N 5.
Тема: Гра-драмматизация казки «Як друзі пізнаються».
Мета: На основі літературного тексту, засвоєного дітьми в переказах, створити ігрову ситуацію, спонукають дітей діяти в ній кожен раз по-різному.
Виховувати у дітей своєчасну реакцію на зміни ситуації спілкування.
Хід заняття.
1. О. м. Ритуал початку заняття.
«Компліменти».
2. Дихальна гімнастика.
Диференційовані вправи, що тренують диференційований вдих і видих через рот і ніс.
1/ Вправа «Упрамая свічка» - інтенсивного тренування, сильного
видиху.
2/ Вправа «Погашу свічку» - інтенсивного тренування, переривчастого видиху з проголошенням «фу! фу! фу!».
3. Вправи на розслаблення м'язів мовного апарату (губ, нижньої
щелепи).
«Хоботок», «Жаби», «Горішок».
/див. Додаток)
4. Гра-драмматизация казки «Як друзі пізнаються».
/ С. Михалкову/
Провідний. Змовилися лисиця, бобер і кабан піти в далекі краї. Йшли вони
йшли і підійшли до річки.
/Діти в масках підходять до межі і зупиняються./
Кабан. Втрьох нам не перейти, треба по одному. Хто ж піде?
Іди ти, бобер, ти старше, тобі і шана?
Бобер. Чому я? Хай лисиця йде.
Лисиця. Ні, бобер, іди ти перший.
Провідний. Бобер пішов, а місток проломився, і бобер впав у воду.
Лисиця. Ой, біда, біда! Що нам робити, кабан? /Бігає навколо бобра./
Стрибай у воду, рятуй бобра швидше.
Кабан. Чому я, лисиця? Сама стрибай, а я боюся холодної води.
Бобер. Що ви там сполошилися? Я вже як-небудь сам! Я адже вмію
плавати. /Постає на повний зріст./
Лисиця і до. От чудово! Підемо далі, бобер.
Бобер. Ну, ні, з вами я нікуди не піду.
Провідний. А ви, хлопці, здогадалися, чому бобер не захотів йти з лисицею
і кабаном далі?
5. Підсумок заняття.
6. Ритуал закінчення заняття.
«Ми всі дружні хлопці».
ЗАНЯТТЯ N 6.
Тема: «Осінні крапельки».
Мета: Розвиток довготривалого плавного видиху, звуконаслідування,
спряженого вимови, інтонаційної виразності,
паузации; уточнення словника за темою заняття.
Розвиток виразності рухів, міміки особи, наслідування.
Розвиток загальної, артикуляційної і пальчикової моторики.
Хід заняття.
1. О. м. Ритуал початку заняття.
«Дружба починається з посмішки».
2. Артикуляційна гімнастика.
3. Виховання загальної моторики.
- Хлопці, зараз ми підемо на прогулянку.
Діти ходять на шкарпетках, на п'ятах, на всій ступні. Потім напружують руки, що стискають кулачки і згинають руки в ліктях, підносять їх до плечей,
потім опускають руки, руки до ліктя, опускають вниз обидві руки.
4. Виховання тривалості видиху.
Гра. «Дути на листочки».
Вдих - пауза - тривалий видих. (3 - 4 рази)
5. Розвиток міміки обличчя.
- Йшли по вулиці, побачили забіяки. А ось хлопчик допомагає літній
жінці. Підійшли до магазину і побачили лимони. Увійшли в парк і
побачили, як дружно грають малюки.
6. Розвиток моторики пальців і мови з рухом.
- Хлопці, дощик починається! Давайте сховаємося під тією ялиною.
Між ялинових м'яких лап
Дощик кап, кап, кап
Де сучок давно засох,
Сірий мох, мох, мох.
Де листок до листка прилип,
Виріс гриб, гриб, гриб.
Хто знайшов його, друзі?
«Це я, я, я!»
7. Розвиток тривалого видиху.
- Наші пальчики замерзли. Давайте їх погріємо.
- Х - х - х....
- Ш - ш - ш...
-Ф - ф - ф...
- Зігрілися пальчики.
8. Гра на розвиток творчого уяві.
«Крапельки».
Постукати у металофоні (як крапельки).
- Хлопці, а давайте ви зараз станете крапельками! Хочете?
Дощ йшов сильний, але теплий, Крапельки одна за одною падали на
землю, на травичку, на листочки дерев.
Ось дощ скінчився, крапельки лежать на листочках, не висихають,
адже вже настала ніч.
Крапельки так втомилися, що заснули. А вранці вони прокинулися.
Було холодно: «Брр», крапельки потягнулися, проґавили, затремтіли.
Ось подув вітер, і крапельки стали стрибати з листочка на листочок, з
листочка на гілочку. Але ось вже і сама остання, нижня гілка. Крапельки подивилися вниз. До землі ой як далеко! Адже крапельки такі
маленькі. А вітер все сильніше, крапельки злетіли з гілки і закружляли
у повітрі.
Вони плавно летіли то в одну, то в іншу сторону, то опускалися
вниз, то кружляли навколо себе, капали. А ось і земля, наші крапельки впали на травичку, на квіточки.
Виглянуло довгоочікуване сонце, крапельки потягнулися до нього, пригрілися, погрели один бік, інший.
День розгорявся жаркий, сонце пекло все дужче, і наші крапельки
стали потроху випаровуватися.
А випарувалися крапельки зібралися на небі велике хмарка. Крапельок стало дуже весело разом.
- Чи сподобалося вам бути крапельками? Хочете побути ким-небудь
ще? Ким? Добре в наступний раз ще пограємо.
9. Підсумок заняття.
10. Ритуал закінчення заняття.
«Сонячні промінчики».
ЗАНЯТТЯ N 7.
Тема: Імітаційний переказ оповідання М. Сладкова «Сорока».
Мета: Познайомити дітей з прийомами розслаблення м'язів артикуляційного апарату.
Виховання наслідування, довільної поведінки (гальмівних установок), корекція моторних функцій засобами релаксації.
Розвиток вербального мислення.
Виховання спряженого вимови, плавного видиху, м'якого голосоначала, виразності голосу, паузации.
Виховання доброзичливості, чуйного ставлення один до одного.
Хід заняття.
1. О. м. Ритуал початку заняття.
Основне правило. / див. Заняття N 3/
2. Дихальна гімнастика.
/ див. Заняття N 4/
3. Вправи на розслаблення м'язів мовного апарату.
«Хоботок», «Жаба», «Горішок».
4. Вправи на розвиток дрібної моторики пальців рук.
Пташка.
Пташка махає крильцями
І летить у своє гніздо.
Птенчикам своїм розкаже,
Де вона взяла зерно.
Відкриває пташеня рот,
Маму, маму він кличе.
4. Тренування виразної мови в імітаційному читанні розповіді
Н. Сладкова.
Сорока і заєць.
Сорока. От би тобі, заєць, та лисячі зуби!
Заєць. Е-е, Сорока, все одно погано...
Сорока. От би тобі, сірий, та вовчі ноги!
Заєць. Е - е, Сорока, все одно погано...
Сорока. От би тобі, косою, та рисячі кігті!
Заєць. Е-е, Сорока, що мені ікла та кігті? Душа-то у мене все одно
заяча...
5. Розігрування діалогу «Сорока і заєць» з масками. Робота над інтонацією і рухом.
6. Підсумок заняття.
7. Ритуал закінчення заняття.
«Естафета дружби».
ЗАНЯТТЯ N 8.
Тема: Гра-бесіда «Бджола захищається вимушено».
Мета: Виховання витримки, уваги, гальмівних процесів, зорової
орієнтування на мовця, навчання елементів творчої гри.
Виховання спряженого вимови, інтонаційної виразності, м'якої атаки голосу, паузации, злитості мови.
Виховання доброзичливого і дружнього ставлення один до одного.
Хід заняття.
1. О. м. Ритуал початку заняття.
«Дружба починається з посмішки».
2. Артикуляційна гімнастика.
«Казка про веселу Язичку».
3. Пальчикова гімнастика.
«Бджола».
На квітці сидить бджола.
До чого ж вона мала.
Набирає солодкий сік
Наша бджілка в хоботок.
А квітка гойдається -
Це їй не подобається:
- Ж-Ж-ж-ж-ж!
4. Дихальна гімнастика.
«Бджола».
Діти сидять. Руки опущені. Підняти руки в сторони і трохи відвести
їх назад, зробити вдих. Видихаючи показати, як довго дзижчить велика
бджола, одночасно опускаючи руки вниз.
5. Гра-бесіда. ( Розвиток уяви, логічного мислення, пам'яті.)
«Бджола захищається вимушено».
- Давайте пограємо? Ви будете бджілками, а я буду брати у вас інтерв'ю, як журналіст.
- Бджілки, коли ви літаєте над квітами, то весь час жужжите. Так
ви співаєте або розмовляєте з іншими бджолами?
- А про що ви з ними розмовляєте?
- Цілий день ви працюєте, щоб набрати побольне нектару. Як ви
себе почуваєте ввечері?
- У яку погоду вам хочеться танцювати?
- Уявіть, що ви збираєте нектар, але раптом налетів сильний
вітер, пішов дощ. Великі краплі б'ють вас по ніжним крильцям,
волохатому тельцю. Холодно, мокро, Що ви відчуваєте в цей момент?
- Ви натрудились за цілий день і лягли спати. А вранці, прокинувшись рано вранці, побачили, що на лузі скосили всю траву і квіти. Що
б ви робили? Що відчували?
- Ви ціле літо працювали, збирали нектар і перетворювали його в
мед. Адже якщо потріб буде меду, то взимку вся сім'я загине, мати-бджола
не зможе вигодувати маленьких бджілок, Але ось прийшов чоловік, вийняв
стільники і забрав собі, нічого не залишивши вам, Що б ви сказали такій людині.
- Розкажіть, яку користь приносить мед?
- Чому ви жалите? Ч то ви відчуваєте, коли це робите? Як
ви попереджаєте оточуючих, що підходити дуже близько до вас і
брати в руки не можна?
- Як людина заважає вам жити? А як допомагає?
- Що було б, якщо б вас не стало у природі?
- На кого з своїх побратимів ви дуже схожі?
-Спасибі вам, бджілки за інтерв'ю. Мені було дуже цікаво з вами розмовляти. Тепер я знаю, що бджолам треба допомагати, оберігати їх, не
ображати. Вони потрібні природі і людині.
6. Підсумок заняття.
7. Ритуал закінчення заняття.
«Сонячні промінчики».
Заняття N 9.
Тема: «Що ми вміємо робити».
Мета: Навчання дитини мовним навичкам в питально-відповідної мови як на значній опорі, так і на слуховий, почуття мовленнєвого ритму, фізіології мовленнєвого акту, самостійним відповідей на питання як однос
помилково, так і у розгорнутій формулюванні.
Розвиток лексико-граматичної сторони мовлення по темі заняття.
Створення ситуації, яка допоможе дітям розкритися, відчути
себе більш вільно, розкуто, а так само побачити себе як би з боку.
Хід заняття.
1. О. м. Ритуал початку заняття.
«Дружба починається з посмішки».
2. Артикуляційна гімнастика.
Загальний комплекс.
3. Артикуляційний масаж.
/Упр. N 5, 6, 7/
4. Гра. «Дзеркало».
Дитина дивиться у «дзеркало» /на іншу дитину, яка повторює всі
його рухи і жести.
5. Вправа на усунення звукофобии.
Стовпчики промовляти на одному видиху, разом.
Звук «М» в збігу приголосних.
МНА ВМА КМА
МНЭ ВМЭ КМЭ
МНО ВМО КМО
МНЫ ВМЫ КМЫ
МНУ ВМУ КМУ
МНІ ВМІ КМІ
МЕНІ ВМЕ КМЕ
МЕНЕ ВМЯ КМЯ
МНЮ ВМЮ КМЮ
МЕНІ ВМЕ КМЕ
6. Пальчикова гімнастика.
«Дружба».
7. Навчання мовним навичкам в питально-відповідної мови.
Пропонується сюжетно-тематична картинка (див. «Абетка» сторінок 158-159)
«Що ми вміємо робити».
- Де знаходяться хлопці?
- Чим займається кожен з них?
- Що можна робити на спортивному майданчику? /Грати з м'ячем; кидати,
відбивати, ловити м'яч; лазити по шведській стінці; висіти і розгойдуватися
на турніку; тягнути і перетягувати канат; стрибати./
- А що ви любите робити? Розкажіть.
8. Вивчити чистоговорку.
З'їхати з гірки
Не важко Єгору.
9. Підсумок заняття.
10.Ритуал закінчення заняття.
«Естафета дружби».
Заняття N 10.
Тема: «Роби так».
Мета: Навчання дитини мовним навичкам в питально-відповідної мови як на значній опорі, так і на слуховий, почуття мовленнєвого ритму, фізіології мовленнєвого акту, самостійним відповідей на питання як коротко, так і у розгорнутій формулюванні.
Розвиток лексико-граматичної сторони мовлення по темі заняття.
Виховання особистісних якостей: активності, ініціативи самосто - ності, творчості.
Хід заняття.
1. О. м. Ритуал початку заняття.
«Дружба починається з посмішки».
2. Артикуляційна гімнастика.
«Казка про Веселу Язичку».
3. Артикуляційний масаж.
/Упр. N 8, 9/
4. Дихальна гімнастика.
«Звукова хвиля».
5. Вправа на усунення звукофобии.
Стовпчики промовляти на одному видиху, разом.
Звук «М» в збігу приголосних.
СМА, ЗМА ДМА
СМЕ ЗМЭ ГМЭ
СМО ЗМО ГМО
СМЫ ЗМЫ ГМЫ
БМУ ЗМУ ГМУ
ЗМІ ЗМІ ГМО
СМЕ ЗМЕ ГМЕ
ПОМ'ЯКШ ЗМЯ ГМЯ
СМЮ ЗМЮ ГМЮ
СМЕ ЗМЕ ГМЕ
6. Гра. «Путанка».
Вибирається ведучий, який виходить з кімнати. Інші діти
беруться за руки і стають у коло. Не розтискаючи рук, вони починають заплутуватися, хто як може. Коли утворилася «путанка», ведучий заходить у кімнату і намагається розплутати те, що вийшло, також не розтискаючи рук.
7. Навчання мовним навичкам в питально-відповідної мови.
Пропонується сюжетно-тематична картинка (див. «Абетка» сторінок 168-169)
Роби так.
- Подивіться на малюнок і скажіть, який час доби зображено? /Ранок, день, вечір, ніч./
- Розкажіть, що робить кожна дитина.
- Придумайте розповідь про те, що буде робити хлопчик після сніданку /протягом дня/.
- А чим буде займатися дівчинка?
- Порахуйте, скільки у сім'ї дітей.
- А як ви проводите в сім'ї ранок?
- Який час дня ви більше любите?
8. Пальчикова гімнастика.
«Сім'я».
Цей пальчик - дідусь,
Цей пальчик - бабуся,
Цей пальчик - тато,
Цей пальчик - мама,
Цей пальчик - я.
А це вся моя сім'я!
8. Вивчити чистоговорку.
Всіх скоромовок
Не перескоговоришь,
Не перевыскоговоришь.
9. Підсумок заняття.
10.Ритуал закінчення заняття.
«Естафета дружби».
Заняття № 11.
Тема: Розповідь «Друзі».
Мета: Навчання дитини мовним навичкам в питально-відповідної мови. Вчити
відповідати на питання розгорнутої фрази, дотримуючись мовні правила.
Розвиток лексико-граматичної сторони мовлення по темі заняття.
Виховання особистісних якостей: активності, ініціативи самосто - ності, творчості.
Хід заняття.
1. О. м. Ритуал початку заняття.
«Дружба починається з посмішки».
2. Артикуляційна гімнастика.
«Казка про Веселу Язичку».
3. Артикуляційний масаж.
/Упр. N 9, 10/
4. Дихальна гімнастика по Б. Толкачову.
1. «Качалка».
2. «Ялинка росте».
3. «Зайчик».
4. «Гуси шиплять».
5. Вправа, спрямоване на зняття м'язового напруги, що сприяє емоційного розвантаження.
«Брыкание».
Діти лягають на підлогу, на спину. Ноги широко розкинуті. Починають
повільно брикатися, торкаючись підлоги всією ногою. Ноги чергуються і високо
піднімаються. Поступово збільшується швидкість і сила брыкания. На
кожен удар дитина говорить «НІ», збільшуючи інтенсивність удару.
6. Релаксація.
«Чарівний сон».
7. Вправа на усунення звукофобии.
Звук «У» у середині складу.
АВА ЕВА ОВА УВА ВЕРБА ЄВА
АВЕ ЭВЭ ОВЕ УВЭ ИВЭ ЕВЭ
АВО ЕВО ОВО УВО ІВО ЄВО
АВИ ЕВИ ОВИ НА ЖАЛЬ ВЕРБИ ЄВИ
АВУ ЕВУ ОВУ УВУ ВЕРБУ ЄВУ
8. Пальчикова гімнастика.
«Дружба».
9. Навчання мовним навичкам в питально-відповідної мови.
Вчити відповідати на запитання розгорнутої фрази,
Слухання оповідання «Друзі».
! Федя і Коля - друзі. ! Вони обоє ходять в перший клас ! хоча сидять на
різних партах. ! Федько сидить на першій парті, ! а Вова на другий.
! Вони дуже добре вчаться ! і отримують тільки відмінні оцінки.
! На перерві вони ходять у шкільний буфет. ! Федя купує собі молоко і булочку, ! а Вова любить фрукти. ! Він купує собі банан і апельсин. ! Після уроків вони разом ідуть додому. ! Живуть друзі в сусідніх будинках.
Питання.
1. Як звуть хлопців? /! Хлопців звуть Федя і Коля./
2. Дружать вони? / ! Вони міцно дружать. ! Вони - друзі./
3. В який клас вони ходять?
4. На яких партах вони сидять?
5. Як вчаться Федя і Вова?
6. Які вони отримують позначки?
7. Куди вони ходять на перерві?
8. Що собі купує Федя?
9. Що собі купує Вова?
10. Куди вони йдуть після уроків?
11. Де вони живуть?
10. Підсумок заняття.
11. Ритуал закінчення заняття.
«Ми всі дружні хлопці».
Заняття N 12.
Тема: Розповідь «Моряк».
Мета: Навчання дитини мовним навичкам в питально-відповідної мови. Вчити
відповідати на питання розгорнутої фрази, дотримуючись мовні правила.
Розвиток лексико-граматичної сторони мовлення по темі заняття.
Виховання особистісних якостей: активності, ініціативи самосто - ності, творчості.
Хід заняття.
1. О. м. Ритуал початку заняття.
«Дружба починається з посмішки».
2. Артикуляційна гімнастика.
«Казка про Веселу Язичку».
3. Артикуляційний масаж.
/Упр. N 9, 10/
4. Дихальна гімнастика.
«Звуки-метелики».
5. Вправа, спрямоване на зняття м'язового напруги, що сприяє емоційного розвантаження.
«Брыкание».
Діти лягають на підлогу, на спину. Ноги широко розкинуті. Починають
повільно брикатися, торкаючись підлоги всією ногою. Ноги чергуються і високо
піднімаються. Поступово збільшується швидкість і сила брыкания. На
кожен удар дитина говорить «НІ», збільшуючи інтенсивність удару.
6. Релаксація.
«Чарівний сон».
7. Вправа на усунення звукофобии.
Диференціація звуку «М» з іншими приголосними звуками в словах.
мішок - пісок мітла - петля перешкода - потіха місце - тісто
світ - тир миска - кицька заметіль - кисіль мед - лід
полум'я - плавати міняти - линяти метати - літати помсти - гребти
м'ята - вата хутро - сніг помста - лестощі самі - сани
заважати - позбавляти ведмедик - шишка світ - Рим моль - сіль
8. Рухлива гра.
«Море хвилюється раз ...»
9. Навчання мовним навичкам в питально-відповідної мови.
Слухання оповідання «Моряк».
! Коля живе в місті, ! який знаходиться на березі моря.
! Він, як і тато любить море. ! Папа у нього моряк. ! Він капітан великого буксира. !Коля теж буде моряком ! і, як тато, буде ходити в море.
! У нього вже є морські штани, ремінь і безкозирка.
Питання:
1) Як звуть хлопчика? (! Хлопчика звуть Коля.)
2) Де знаходиться його місто? (! Місто знаходиться на березі моря).
3) Коля любить море? (! Так. ! Коля любить море.)
4) Хто тато у Колі? ( ! Тато у Колі моряк. ! Він капітан.)
5) Ким буде Коля? ( ! Коля буде моряком.)
6) Що вже є у Колі? (! У Колі вже є морські штани, ремінь і безкозирка.)
10. Підсумок заняття.
11. Ритуал закінчення заняття.
«Ми всі дружні хлопці».
Заняття N 13.
Тема: Інсценізація казки Ст. Бірюкова «Шкода».
Мета: Вчити дітей передавати зміст казки послідовно, зв'язно,
з дотриманням просодичних компонентів мовлення: паузации, інтонування, м'якою голосоподачі.
Розвивати у дітей навички правильної виразної мови і впевненого спілкування в колективі.
Розвивати у дітей уяву, активність, виразність і координацію рухів, довільність уваги.
Розширити знання дітей про тварин.
Хід заняття.
1. О. м. Ритуал початку заняття.
Основне правило:
Уважно слухайте, запам'ятовуйте
І разом зі мною повторюйте.
2. Артикуляційна гімнастика.
1) «Трубочка» - «Парканчик». (10 разів)
2) «Гойдалки» - «Годинник». (10 разів)
3) «Гребінець». (причесати зубами губи)
4) «Забий м'яч у ворота». (10 разів)
4. Вправи на розслаблення рук.
«Кулачки», «Олені».
5. Дихально - голосові вправи.
Запропонувати дітям розслабити плечі і груди. Руку покласти з боку на
нижні ребра. Вдихнути спокійно і глибоко через ніс, намагаючись не піднімати грудей і плечей. Повільно видихнути через рот. Рука повинна відчути рух діафрагми.
Беззвучно подихати, варіюючи вдих і видих через ніс та рот.
Потім видихнути через рот або ніс. Зробити вдих, а на видиху протяжно вимовляти голосні звуки:
Вдих А_ _ _ _ _Вдох О_ _ _ _ _Вдох У__ _ _ _.
Вимовляти голосні спокійно, при гарній артикуляції, при середній гучності.
6. Інсценізація казки Ст. Бірюкова «Шкода».
Сів ведмедик Топтижка близько сосни, дістав медові стільники і став смоктати з них мед. Підійшов ведмежа Коротун. Подивився на Топ - тыжку і запитав:
- Смачно?
- Дуже!
- Солодкий мед?
- Ух, який солодкий!
Подивився Коротун на стільники і зітхнув:
- От якби мені дали соти...
- І що б ти зробив?
- Я б тобі половину дав.
Торопыжка обсосал стільники, злизав з лап мед і пробурчав:
- Шкода!
- Чого шкода?
- Шкода, що тобі медові стільники не дали.
- А чому тобі шкода?
- А ти б мені половину дав. А то я не наївся.
7. Підсумок заняття.
8. Ритуал закінчення заняття.
«Ми всі дружні хлопці».
ЗАНЯТТЯ N 14.
Тема: Переказ розповіді Ст. Осєєвої «Печиво».
Мета: Відпрацювання мовленнєвих навичок у переказі з прямою мовою.
Хід заняття.
1. О. м. Ритуал початку заняття.
«Компліменти».
2. Артикуляційна гімнастика.
3. Дихальна гімнастика.
«Звукова хвиля».
4. Сеанс релаксації.
5. Вправа на розслаблення м'язів рук, ніг і корпусу.
«Штанга», «Кораблик».
6. Читання оповідання Ст. Осєєвої без установки на запам'ятовування.
Печиво.
Міша висипав на тарілку печиво. Бабуся весело дзенькнула
чашками. Всі сіли за стіл. Вова присунув тарілку до себе.
- Делі по одному, - суворо сказав Міша.
Хлопчики висипали все печиво на стіл і розклали його на дві
купки.
Міша зміряв очима дві купки:
- Рівне. Бабуся, налий нам чаю!
Бабуся подала обом чай. За столом було тихо. Купки печива
швидко зменшувалися.
- Розсипчасті! Солодкі! - говорив Мишко.
- Угу! - відгукувався з набитим ротом Вова.
Мама і бабуся мовчали.
Коли все печиво було з'їдено, Вова виліз з-за столу. Міша
доїв останній шматочок і подивився на маму - вона заважала ложкою
неначатый чай. Він подивився на бабусю - вона жувала скоринку хліба...
7. Бесіда за змістом тексту.
8. Повторне читання.
9. Переказ тексту дітьми.
10.Підсумок заняття.
11.Ритуал закінчення заняття.
«Дружба».
Л І Т Е Р А Т У Р А
Аляб'єва Е. А. Корекційно-розвиваючі заняття для дітей старшого дошкільного віку /методичний посібник/. - М., Творчий
Центр, 2002.
Власова Н.А. Логопедична робота з заикающимися дошкільниками. - М.,
1999.
Волкова Р. А. Ігрова діяльність усунення заїкання у дошкільників.- «Дитинство-Прес» Санкт-Петербург, 2003.
Волкова Л. С. Логопедія. - М., «Просвіта», 1989.
Власова Т. М. Фонетична ритміка. - М. «Владос», 1996.
Выгодская В. Р., Пелингер Е. Л., Успенська Л. П. Усунення заїкуватості в ігрових ситуаціях. - М., «Просвіта», 1993.
Грінером Ст. А. Логопедична ритміка для дошкільнят для дошкільнят.
М., «Просвіта», 1999.
Калягін Ст. А. Якщо дитина заїкається. - Санкт-Петербург «ПІТЕР», 1998.
Лазаренко О. В., Ястребова А. В. Комплекс занять по формуванню у дітей
5 років речемыслительной діяльності і культури усного мовлення. - М., «Аркти», 2001.
Резніченко Т. З. Щоб дитина не заїкався. - М., 2000.
Селіверстов в. І. Психокорекційні та дидактичні основи логопедиических занять. - М., «Владос», 1994.
Соловйова Е. Н. Шлях до подолання заїкання. Система занять. - Санкт-Петербург. «Дитинство-Прес», 2002.
Чевелева Н.А. Подолання заїкання у дітей. - М., 2001.
Шевцова Е. Е. Артикуляційний масаж при заїканні. - М., 2002.