Консультації для вихователів.
«Домашні і дикі тварини»
Підготувала:
Сиголаева Ю. В., вихователь, ДНЗ N81 р. Липецька.
Ігрова мотивація: допомогти Буратіно дізнатися про домашніх та диких тварин.
Мета: Розвивати у дітей творчі пізнавальні здібності у процесі вирішення поставлених проблем.
Завдання: 1. Розвивати пошукову діяльність дітей: здатність до визначення завдань на основі поставленої проблеми; вміння планувати етапи своїх дій, аргументувати свій вибір.
2. Виявити, збагатити і закріпити знання дітей про домашніх та диких тварин, принесеної користі людям, місцях проживання та професії людей, пов'язаних з доглядом за домашніми тваринами.
3. Розвивати спостережливість, творчу уяву, пізнавальний інтерес до життя тварин, а також пам'ять, зв'язне мовлення, вміння аналізувати і робити висновки.
4. Виховувати турботливе та уважне ставлення до домашніх і диких тварин.
План роботи з підготовки проекту.
- На основі вивчених проблем дітей поставити мету проекту.
- Розробка плану руху до мети (вихователь, методист обговорюють план).
- Залучення фахівців до здійснення відповідних розділів проекту.
- Складання плану-схеми проекту.
- Збір, накопичення матеріалу.
- Включення в план-схему проекту занять, ігор та інших видів дитячої діяльності.
- Домашні завдання і завдання для самостійного виконання.
- Презентація проекту, відкрите заняття.
Розподіл діяльності за етапами проекту «Домашні і дикі тварини».
Етап |
Діяльність педагога |
Діяльність дітей |
1 |
- Вводить в ігрову ситуацію.
Мета: познайомити Буратіно з домашніми та дикими тваринами .
3.Визначає завдання.
- Познайомити з домашніми тваринами.
- Допомогти Буратіно правильно доглядати за домашніми тваринами.
- Відправиться в ліс і розповісти і показати диких тварин.
- Відмінності диких і домашніх тварин. |
- Вживаються в сюжетно-ігрову ситуацію.
- Усвідомлює і особистісно сприймає проблему.
- Приймають завдання проекту.
|
2 |
- Допомагає у вирішенні завдання.
- Допомагає спланувати діяльність.
- Організує діяльність.
|
- Об'єднання дітей в робочі групи.
- Розподіл амплуа.
|
3 |
- Практична допомога (організує роботу над проектом).
- Спрямовує і контролює здійснення проекту (спрямовує на пошук рішень, експериментування, предметно-мовленнєву діяльність).
- Спонукає дітей до вирішення проблемних ситуацій, активізує ініціативу в ігрових діях. Реалізує ситуацію на рівних партнерських позиціях.
|
- Шукають вирішення задачі з допомогою педагога.
- Повторюють за вихователем вірші.
- Формування специфічних знань, умінь і навичок.
|
4 |
- Підготовка до презентації.
- Презентація проекту.
|
- Готують продукт до презентації разом з вихователем.
- Представляють продукт діяльності (відкрите заняття).
|
Планування роботи над проектом за різними видами діяльності.
Художньо-продуктивна
діяльність |
Малювання: «Козленочек», «Їжачок»
Розфарбування: «Лісові тварини», «Свійські тварини»
Аплікації: «Подарунок для Мурки», «Овечка»
Малювання пластиліном, викладання пшоном: «Заєць»
Викладання гречкою і манною крупою: «Їжачок»
Нетрадиційні форми малювання: Акварель + воскові крейди: «Вовк і заєць». |
Фізкультура |
Тематичне заняття «В гості до Лісовика» |
Музика |
Прослуховування фонограм: «Голоси лісу» |
Ознайомлення з навколишнім |
Заняття: Заняття 1 «На бабусиному подвір'ї» Заняття 2 «В лісі» |
Ознайомлення з художньою літературою |
Малі фольклорні форми
Забавлянки, лічилки, скоромовки, загадки.
«Наш козел...», «Зайчик-боягуз», «Барашеньки...», «Сидить, сидить зайчик...», «Кіт на піч пішов...»
Казки: «Лисичка-сестричка і вовк», «Лисичка з скалочкой», «Зимівник», «Лисиця та цап», «Лисиця-лапотница».
Твори поетів і письменників Росії
Поезія. Ст. Берестов «Хто чого вчиться», «Заячий слід», «Лоша» Саша Чорний; «Кішки» Д. Хармс; «Хто ким стає» А. Шибаєв; «Заєць», «Білка», «Їжак» Ст. Л. Гаазов.
Проза. Толстой Л. «Хлопчик стеріг отару», «Кошеня»; К. Д. Ушинський «Лисиця Патрикеевна»; Л. Н. Толстой «Вовк і білка»; К. Чуковський «Телефон», «Доктор Айболить»;
Е. Чарушін «Ведмедик», «Про зайчат»; Н.Носов «Жива капелюх».
Казки народів світу
Брати Грімм «Бременські музиканти» (переказ А. Введенського під ред. С. Маршака).
Угорська народна казка «Два жадібних ведмедика»
Англійська народна казка «Три порося»
(в обробці С. Михалкова) |
Розвиток мовлення |
Заучування віршів, прислів'їв, загадок про диких і домашніх тварин середньої смуги Росії
Бесіди про різноманітність тваринного світу, порівняння диких і домашніх тварин
Складання казок, описових розповідей на тему тварин |
Ігрова
діяльність |
Дидактичні ігри: «Склади картинку», «Так буває чи ні», «Дізнайся за описом», «Мама і її малюк», «Мисливець і пастух», «Людина і тварини», «День народження», «Хто як кричить», «Порівняй різних тварин»
Рухливі ігри: «У ведмедя у бору», «Заплетись, тин», «Вовки у рові», «Вовк і вівці».
Театралізована гра: «Колобок» |
Розвиток
елементарних математичних уявлень |
Заняття «План (карта подорожей)» |
Спільна діяльність з дітьми:
1.Уточнення знань дітей по розглянутій темі.
2. Бесіда про диких і домашніх тварин, що мешкають у наших лісах. Порівняння диких і домашніх тварин.
3. Читання художньої літератури: Малі фольклорні форми
Забавлянки, лічилки, скоромовки, загадки.
«Наш козел...», «Зайчик-боягуз», «Барашеньки...», «Сидить, сидить зайчик...», «Кіт на піч пішов...»
Казки: «Лисичка-сестричка і вовк», «Лисичка з скалочкой», «Зимівник», «Лисиця та цап», «Лисиця-лапотница».
Твори поетів і письменників Росії
Поезія. Ст. Берестов «Хто чого вчиться», «Заячий слід», «Лоша» Саша Чорний; «Кішки» Д. Хармс; «Хто ким стає» А. Шибаєв; «Заєць», «Білка», «Їжак» Ст. Л. Гаазов.
Проза. Толстой Л. «Хлопчик стеріг отару», «Кошеня»; К. Д. Ушинський «Лисиця Патрикеевна»; Л. Н. Толстой «Вовк і білка»; К. Чуковський «Телефон», «Доктор Айболить»;
Е. Чарушін «Ведмедик», «Про зайчат»; Н.Носов «Жива капелюх».
Казки народів світу
Брати Грімм «Бременські музиканти» (переказ А. Введенського під ред. С. Маршака).
Угорська народна казка «Два жадібних ведмедика»
Англійська народна казка «Три порося»
(в обробці С. Михалкова)
4.Перегляд мультиплікаційних фільмів про тварин.
5. Конкурс малюнків
6. Фізкультурне заняття «В гості до Лісовика»
7. Дидактичні ігри: «Склади картинку», «Так буває чи ні», «Дізнайся за описом», «Мама і її малюк», «Мисливець і пастух», «Людина і тварини», «День народження», «Хто як кричить», «Порівняй різних тварин»
8. Заучування віршів, загадок, прислів'їв і приказок.
9. Виготовлення виробів відповідної тематики.
10.Театрилизованная діяльність: казка «Колобок».
Спільна діяльність з батьками
1.Допомога батьків у добірці прислів'їв, приказок, загадок.
2.Заучування віршів з дітьми.
3. Допомога батьків у виготовленні виробів.
4.Допомога батьків у підготовці обладнання для оформлення залу до відкритого заняття.
Спільна діяльність з педагогами ДНЗ
1.Методичні рекомендації для роботи по даній темі.
2.Прослуховування записів «Голоси тварин».
3. Розучування танців до відкритого заняття.
4. Підготовка методичної літератури.
Заняття 1
На бабусиному подвір'ї
1 етап: Входження в ігрову ситуацію,
постановка проблеми.
2 етап: Обгооворення проблеми, прийняття
завдання.
Мета: конкретизувати та розширити уявлення про домашніх тварин, дати початкове уявлення про їх спосіб життя і принесеної їм користь, середовищі; викликати інтерес до тварин, бажання доглядати за ними; а також розвиток мовлення, мислення, пам'яті. Воспитыват ь естетичний смак, бережне ставлення до тварин.
Хід заняття
Вступ у ігрову ситуацію.
Зустріч з Буратіно
- Хлопці, сьогодні до нас у гості прийшов старий друг Буратіно.
Буратіно: Я йду в ліс, щоб дізнатися, хто такі домашні тварини. Я хочу подивитися, де в лісі гуляють корова, коза і свиня: може бути, на болоті або близько малиннику, як я.
Вихователь: Діти, хіба правильно шукає Буратіно домашніх тварин? Знайде він їх у лісі? (Відповіді дітей).
Вихователь: Хто знає , де живуть корови, свині й кози?
Діти: В селі, поруч з людиною.
Вихователь: Правильно. А давайте познайомимося з домашніми тваринами і розповімо про них Буратіно.
Знайомство з домашніми тваринами
Послухайте вірш і скажіть, як називається місце, про яке в ньому розповідається:
Що за шум стоїть навколо?
Голосно гавкає пес старий,
Ось заіржали коні раптом;
Конюх їм вівса приніс.
Тут мукає корова: «Му-у»,
Вторить їй овечий хор.
Та ні я не зрозумію,
Що за дивний цей двір?
Там сарай, за ним - стайня,
Місце є для буди
І лужок для неслухняною,
Дуже галасливої дітвори,
Де ягнята, лошата,
І козеня, і цуценя,
І смішні поросята -
Усі гралися, хто як міг.
Влітку там для всіх роздолля,
Прогулятися за село
Випускають череду в поле,
А взимку - тепло.
Їх нагодують, і напоять,
І житло приберуть,
І причешуть, і помиють,
Якщо потрібно - пострігут.
Людина дуже турботливий,
Вірний пес на той у відповідь
Стереже житло вночі
Ось вже багато, багато років.
А корова нам подарує
Сир, сметану, молоко.
Кінь вантажі переправить,
Хоч їй це нелегко,
З овечої теплої вовни
Люди зв'яжуть светри...
Скільки користі приносять нам
Мешканці двору!
(Відповіді дітей)
- Це скотний двір...
- Скажіть хлопці як двома словами назвати всіх мешканців скотного двору? (домашні тварини)
- Якщо на скотному дворі живе багато корів, то як можна їх назвати одним словом? (Стадо)
Вихователь читає загадку:
Важко цокотять копита,
Вим'я молоком налито,
Довгий хвіст, роги дугою....
Чекають годувальницю додому.
Вихователь показує дітям іграшкову корову.
Тіло у корови широке, з округлими роздутими боками, ноги короткі, довгий сильний хвіст нагадує волоть - їм Буренушка відганяє набридливих мух і ґедзів. У корови велика голова з загнутими догори рогами, стоячі вуха, якими вона добре чує, великі очі. У корів прекрасний нюх: по запаху вони легко відрізняють їстівні трави від неїстівних. Корови - травоїдні тварини.
Корови були приручені стародавніми людьми приблизно 10 тисяч років тому. Предком нашої годувальниці-корови був тур. Зараз цих тварин не зустрінеш на планеті.
Порід домашніх корів дуже багато, це і голландська порода, і холмогорская, і степовий, і ярославська. У нашій країні розводять 50 порід великої рогатої худоби.
Влітку господарі заготовляють для своїх Корівок корм на зиму. У селах починається весела пора сінокосу. Народ примічає: «Коси коса, поки роса», і кличе всіх на роботу: «Хто доріс, поспішай на сінокіс».
- Хлопці, як думаєте, яку користь приносять корови людям?
Правильно, вони дають молоко та м'ясо. А з молока люди навчилися готувати багато корисних поживних продуктів.
Що корова нам дає?
І сметану, кефір,
Вершки, ряжанку, сир,
Сир, масло, кисле молоко,
Молоко для смачної каші
Нам дає Корівка наша!
Народ склав чимало прислів'їв і приказок, присвячених корові, в яких він любовно називає корову «годувальницею», «матінкою-коровонькою». Ось деякі з них: «Була б коровушка, буде і молочко», «Корова в дворі - так їжа на столі», «Без корови - не господарство».
Мама-корова теля пестила,
Плоску мордочку всі облизала.
Може, не подобається це синку,
Просить він маму про щось. «Му-Му!»
Мама молочне вим'я дала -
Отже, про що він просив, зрозуміла.
- Хлопці назвіть всіх членів «сім'ї корови». (Корова, бик, теля)
Крім корови у бабусі на подвір'ї є інші тварини. Відгадайте загадку:
Біжить товстуля,
Хвостик - завитки
Вушка пиріжком,
Рильце п'ятачком,
На ногах копитце -
Поспішає до корытцу. (Свиня)
Предком товстої і округлою, з рідкою щетиною, крізь яку просвічує рожева шкіра, свині був дикий кабан. Його давнє ім'я - вепр. Близько 10 тисяч років тому первісні люди приручили диких кабанів.
Спробуємо намалювати портрет Свині Іванівни - так часто називають свиню в російських народних казках.
У свині клиноподібна голова, круглий п'ятачок, великі стоячі вуха і зовсім маленькі підсліпуваті очі. Бачить свиня погано, а от слух і нюх у неї прекрасні. У Свині Іванівни товсте округле тіло, хвіст колечком і стрункі ноги з копитцями. Свині добре пристосовані до прохолодного клімату: товстий шар жиру захищає їх і від морозу, і від негоди, а ось спеку переносять погано.
Взимку свиней тримають в сараї (свинарнику), годують зерном та овочами, а навесні, влітку і восени свині пасуться на луках і галявинах. Улюблені ласощі свиней - жолуді.
А як ви думаєте, чому про свиню кажуть:»Свинка - золота щетинка»?
Тому що свиняча щетина жорстка і пружна, вона дуже хороша для виготовлення щіток та кистей для фарби і клею.
А яку ви пам'ятаєте казку про трьох поросят-Ніф-Ніфа, Нуф-Нуфа і Наф-Нафа? (Відповіді дітей)
У Франції домашніх свиней спеціально дресирують, щоб вони відшукали гриби трюфелі, які ростуть під землею. Адже у свиней дуже тонкий нюх, тому вони добре відчувають запах грибів навіть під шаром землі, покритої травою і листям.
Малюк довгоногий,
Малюк длинногривый,
Мама задоволена:
Синочок красивий.
Він бігає риссю,
Він скаче галопом,
Копита по стежинці
Стукають: «Топ-топ-топ». (Лоша)
В город, пустуючи, проник
Прудконогий бешкетник,
Всю капусту обгризені,
Крикнув: «Ме!» - втік. (Козел)
Хлопці, давайте пограємо в гру. Я називаю тварина, а ви імітуєте його голос.
Корова мукає - «Му-у-у»
Кінь ірже - «Іго-го»
Вівця бекає - «Бе-е-е»
Свиня рохкає - «Хрю-хрю»
Собака гавкає - «Гав-гав»
Кішка нявкає - «Мяу - Мяу».
Для того, щоб домашні тварини приносили користь, за ними потрібно доглядати. Людина їх миє, чистить, прибирає за ними, годує їх і заготовляє для них корм на зиму сіно (накошенную влітку і добре висушену траву), зерновий корм, мінеральні та вітамінні добавки.
- Як годують домашніх тварин влітку? (Пасуть на лузі).
Якщо домашня тварина раптом починає хворіти (а таке в господарствах трапляється), то на допомогу тваринам приходять лікарі. Лікарі, які лікують тварин, називаються ветеринарними лікарями, або просто ветеринарами. Але вони не тільки виліковують домашніх тварин. Від небезпечних хвороб ветеринарні лікарі роблять тваринам щеплення. Мешканців наших лісів, лугів і полів ніхто не лікує.
- Буратіно, тепер ти зрозумів, чому корова, коза, свиня та інші домашні тварини відрізняються від диких? А ви, хлопці, запам'ятали?
Гра «Хто чим живиться?»
А тепер, давайте пограємо в гру «Хто чим живиться?».
Вихователь показує тварина, а діти кажуть, що це тварина повинні годувати його господарі.
Гра «Хто в господарстві живе, що господареві дає?»
Гра з використання прийомів взаємозамінності: корова дає молоко - молоко також дають верблюд, коза, кінь. Охороняє будинок, замок і .... (собака). Вовну дають кози і....(вівці і верблюди), яйця дають кури і...(індики та качки), м'ясо дають...(корови, вівці, свині та інші тварини). І т. д.
Постановка проблеми.
Буратіно: «Хлопці, а хто ж живе у лісі? Покажіть і розкажіть е мені про них».
2 етап: обговорення проблеми, прийняття завдання.
Вихователь: Що ж нам робити? Як допомогти Буратіно?
Діти: Треба піти в ліс і все йому показати.
Діти і Буратіно домовляються про те, що підуть у ліс і все там дізнаються.
Підсумок заняття.
Вихователь: Ось ми і побували на бабусиному подвір'ї. Нам пора повертатися додому. До побачення Буратіно. Ми обов'язково з тобою зустрінемось.
Домашнє завдання: Разом з батьками знайти і вивчити приказки і прислів'я про домашніх тварин.
Заняття 2
Прогулянка в ліс.
Мета: уточнити і розширити уявлення дітей про спосіб життя диких тварин, способи їх самозахисту від ворогів; вчити помічати основні ознаки, що характеризують поняття «дикі тварини», учити дітей давати розгорнуті висловлювання, розвивати фантазію, уяву.
Хід заняття
Вихователь:
Заєць тихо за кусточком
Причаївся і в затінку
Завмер він і ледве дихає,
Довгим чуйно вухом чує:
Гілка хруснула, і ось -
Лось великий до нього йде.
Але не страшний лось рогата -
Травичку їсть лось.
Ось крадеться сірий вовк -
Він у полюванні знає толк.
Лис, хитрюга, теж нишпорить,
Тільки зайця не відшукає.
Є у зайчика секрет,
Як позбутися від бід:
Ти з усіх звірів в лісі
Бійся вовка та лисицю.
- Скажіть, як можна назвати героїв цього вірша. (Дикі тварини)
Перерахуйте диких тварин , названих тут.
Діти: заєць, вовк, лось, лисиця.
Яких диких тварин ти знаєш? (діти перераховують)
Дидактична гра «Що за звір?»
Складання картинок з частин.
Вихователь: У лісі живуть різні звірі, звичайно, їх важче зустріти, ніж птахів і комах, але у них багато своїх таємниць.
Звірі несхожі один на одного. І не тільки тому, що одні великі, а інші - маленькі. У одних довгі вуха, в інших коротенькі, в одних є роги, а в інших - ні, в деяких звірів довгі і пухнасті хвости, а у деяких хвостики ледве-ледве помітні. Одні тварини їдять листя і траву. Вони так і називаються - травоїдні. Майже у всіх травоїдних на ногах копита.
Відгадайте загадку:
Білий, вухатий, по лісі сновигав,
Плутав сліди від рудої біди. (Заєць)
Вихователь показує зайця (іграшку).
У наших лісах живуть заєць-русак і заєць-біляк. Заєць-русак трохи крупніше зайця-біляка. Вуха і хвіст у зайця-русака більш довгі, взимку і влітку він сірого кольору, а хвіст завжди чорний. Правда, до зими боки світлішають, а спинка залишається русою.
У зайця-біляка влітку колір хутра на спині рудувато-сірий, з чорною брижами, боки світліші, а черево біле.
На зиму біляк одягає білу теплу шубку, тільки кінчики вух залишаються чорними.
Влітку зайці люблять їсти злаки і бобові, а взимку обгризають кору з молодих осинок і ів. Іноді харчуються сіном і корою фруктових дерев.
Загадка:
В сосні дупло.
В дуплі тепло.
А хто в дуплі
Живе в теплі?
Діти: Білка.
Вихователь: Правильно. А ось і білка на дереві причаїлася.
Білка гризе все, що їй по зубах: гриби, шишки, різні корінці. Тому білку відносять до гризунів.
А це наступний житель лісу. Вгадайте, хто це.
Під березою іль під ялинкою
Бродить хтось увесь в голках.
Стережіться вночі, миші!
Він все бачить, він все чує.
Діти: Їжачок.
Їжака дуже складно зловити якихось хижаків.
Як ви думаєте, чим він від них захищається? (Їжак захищається колючими голками.)
Як називаються тато і мама ежат? (Їжак і їжачиха.)
Послухайте вірш А. С. Васильєва
Сховалося сонце за далекий горизонт,
Довгі тіні лягли на дорогу.
Їжачок колючий прийшов до нас у двір,
Щоб знайти собі трохи їжі.
Блюдце варто для нього з молоком,
Кожне літо він заходить в гості.
В цьому році з ним ежата рядком,
Теж попити молочка вони просять.
Він вже до сусідству з ними звик,
Норка його під пеньком біля паркану.
По городу йде навпростець,
Знає, що вечеря знайде дуже скоро.
Вихователь: А який звір у нас самий великий, великий? (Ведмідь)
У нашій країні живуть два види ведмедів - бурий і білий. А в наших лісах живе бурий ведмідь. Шуба у нього густа, щільна, а от холоди він боїться, і як тільки зима на поріг - ведмідь у барліг і спить там до самої весни. Спить він довго. Взимку в барлозі народжується 2-3 ведмедика. Новонароджені живляться молоком матері. А молока небагато - адже ведмедиця взимку нічого не їсть і живе за рахунок жиру, скопленного влітку і особливо восени.
А ось чому ведмежата народжуються взимку? Тому що тільки в цей час у ведмедя є свій «будинок» - барліг. Адже влітку він бродить по лісі ночує, де доведеться.
Бурий, незграбний, ласкавий малюк,
Ти взимку в барлозі дуже міцно спиш.
А весна настане - з мамою в ліс підеш,
Повний рот солодкої малини набереш. (Ведмедик)
Гра «Так - ні».
- Чому ця гра так називається? Тому що на всі запитання ведучого можна відповідати тільки словами «так» або «ні». Ведучий вийде за двері, а ми домовимося, яка тварина ми йому загадаємо. Він прийде і буде у нас питати, де живе ця тварина, яке воно, чим живиться. Ми йому будемо відповідати лише двома словами «так» або «ні».
Відгадайте загадку:
Сірувато, зубовато,
По полю нишпорить,
Телят, зайчат шукає. (Вовк)
Вовк - хижий дика тварина. Він любить м'ясо, тому полює на інших тварин.
Вовчий «будинок» називається - лігво.
Послухайте, як живе маленьке вовченя.
У вовчому лігві глибокому
У вовчиці спить під боком
Маленьке вовченя,
Просить їсти спросоння.
Не небезпечний він поки,
Просить тільки молока.
А нап'ється - і знову
Буде дуже міцно спати.
Швидше підростай,
Будеш бігати по кущах,
Лігво влаштуєш сам
І волчаток заведеш,
За ягням в хлів прийдеш.
Дидактична гра «День народження»
Вихователь: Сьогодні у зайчика день народження. Зайчик запросив до себе в гості лісових звірів. Різне частування приготував зайчик. (Виставляє на набірне полотно картинки із зображенням різних страв.) Здогадайся, яких звірів запросив зайчик, і скажіть, кому яке частування він приготував.
Діти. Одного зайця він приготував капусту, кабану - жолуді, ведмедика - мед, білку - горіхи, їжачку - гриби. А лисицю і вовка він не запросив.
Якщо діти вгадали, вихователь виставляє на набірне полотно картинку відповідного тварини.
Дидактична гра «Мама і малюк».
Вихователь називає тварину й кидає м'яч будь-якій дитині. Дитина ловить м'яч і називає його дитинча. Наприклад: зайчиха - зайченя, вовк - вовченя, лисиця - лисеня і т. д.
Вихователь: Буратіно, тепер ти дізнався про диких тварин, які живуть у наших лісах.
Домашнє завдання:
Вивчити вірші про тварин.
Заняття 3
"ПОРІВНЯННЯ ДОМАШНІХ І ДИКИХ ТВАРИН".
Цілі: уточнити з дітьми ознаки домашніх тварин: живуть разом з людиною, не бояться його, використовується ним у господарстві; людина піклується про домашніх тварин - створює їм усі необхідні умови життя. Показати, що домашні тварини відрізняються від диких - вони не пристосовані самостійно жити в лісі: не можуть будувати собі гніздо, добувати корм, не можуть добре захистити себе від ворогів. Вправляти розумові вміння дітей: пояснювати, порівнювати, доводити, робити висновки, застосовувати знання в нових ситуаціях.
Матеріал до заняття. Картини із зображенням домашніх і диких тварин, дидактична гра" Домашні і дикі тварини".
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вихователь просить назвати домашніх тварин. Виставляє картини із зображенням свині, уточнює особливості її життя. Потім також розмовляє про корову. Робить узагальнення: перераховує ознаки за якими корова і свиня ставляться до домашніх тварин.
Вихователь пропонує з'ясувати, чим дикі тварини відрізняються від домашніх. Показує картину з зображенням кабана і розповідає, як він живе у лісі цілий рік. Потім пропонує дітям сказати, що буде зі свинею, якщо вона виявиться в лісі чи Зможе вона вижити? Узагальнює відповіді дітей: Свиня в лісі жити не зможе, тому що вона товста ( не може швидко бігати ), тому що вона світлого забарвлення ( її добре видно в лісі і влітку, і взимку на неї легко можуть напасти вовки ), вона загине від холоду і голоду так як не зможе сама круглий рік добувати корм і побудувати притулок, вона звикла до турботи людини про неї. Свиня - домашня тварина, а не дике.
Аналогічно проводиться порівняння лося і корови
Вихователь ділить дітей на дві команди, проводить гру - змагання " Хто більше дасть правильних відповідей ". Треба визначити, яке загадано тварина: домашні або дике, і довести відповідь. Вихователь запитує дітей строго по черзі з обох команд; за правильні відповіді даються фішки; виграє команда, яка набрала їх більшу кількість.
Вихователь одній команді загадує загадку:
Де він живе? В самій частіше,
Самої - самої цієї
Там гуляє, там і спить.
Там своїх дітей ростить.
Любить груші, любить мед,
Сладкоежкою має славу.
Але все сильніше він
Любить довгий міцний сон:
Ляже восени, а встане,
Лише коли весна настане. Хто це? (Ведмідь)
Після відповіді дістає ведмедика, садить його, просить слухати. Потім пропонує дітям пояснити, чому ведмідь відноситься до диким тваринам.
Другий команді загадує загадку:
Рогата, а не олень.
Дає молоко, а не корова. (Коза)
Вихователь вносить іграшку, каже, що треба визначити коза яка тварина - свійська або дика? Направляє міркування дітей задаючи питання: де вона живе? Боїться людини? Приносить йому користь? Дбає людина про неї? Роблять висновок: коза свійська тварина, а не дике.
Дидактична гра "Виправ помилку художника".
Матеріал: картки із зображенням: хліва, курника, стайні, свинарники, будинки, пташника, буди. Картки із зображенням , прикріплені до оселі. Наприклад, до курника - кінь, до свинарнику собаку і т. д.
Діти повинні знайти помилку і виправити її, тобто помістити тварину туди, де воно живе і назвати житло.
Вважають окуляри, вітають переможців.
Домашнє завдання
Зробити замальовки диких і домашніх тварин, про які йшлося на занятті.
Сюжетно-ігрове
фізкультурне заняття
«В гості до Лісовика»
Мета: Вправляти навички у виконанні спортивних, циклічних вправ (біг, стрибки, ходьба), в киданні шишок у вертикальну ціль будь-яким способом, в подоланні перешкод. Вправляти у збереженні стійкої рівноваги при ходьбі по гімнастичній лавці.
Хід заняття
Вихователь: Давайте підемо в гості до Лісовика.
(Під аудіозапис веселої музики діти йдуть один за одним по залу).
Ми вийшли на галявину. Яка тут висока трава! Обережніше ідіть, під ноги дивіться, в ямку не впадіть.
Діти крокують, високо піднімаючи коліна і переступаючи через розкладені по залу скакалки.
Вихователь. На доріжці колода лежить. За нього пройдіть і не впадіть.
Діти проходять по колоді, розвівши руки в сторони.
Вихователь. Які ви спритні! А раптом по доріжці лісовик на конячці поїде і колода йому завадить? Давайте діяти його в бік. (Діти зрушують колоду.) Молодці! А тепер покажіть, як жваво поскачете конячка по доріжці.
Діти виконують завдання.
Вихователь. Куди ж нам іти далі? Хто нам допоможе знайти дорогу до Лісовика? Ось білка сидить (вказує на іграшку), давайте її запитаємо.
Білка-білка, розкажи,
Білка-білка, покажи,
Як знайти доріжку
До Лісовика в сторожку?
Білка (за неї говорить вихователь). Немає нічого простіше! Стрибайте з берези на сосну, з сосни на горобину, з горобини на кущ, а звідти і будинок Лісовика видно. Та не забудьте по шляху шишок набрати.
Вихователь. Стрибати по деревах ми не вміємо, а от шишок наберемо і тобі в дупло набросаєм. Ось так!
Діти збирають розсипані по залу шишки, потім кидають їх у кошик-дупло (вертикальна ціль).
Вихователь. Запитаємо ще кого-небудь, де будинок Лісовика. Ось заєць сидить (вказує на іграшку).
Зайчик-зайчик, розкажи,
Зайчик-зайчик, покажи,
Як знайти доріжку
До Лісовика в сторожку?
Зайчик (за нього говорить вихователь). Немає нічого простіше! Спочатку йдіть туди, звідки пахне грибами, а потім поверніть туди, звідки пахне ягодами. Там живе Лісовик.
Вихователь. Не вміють діти знаходити дорогу за запахом, а от гриби і ягоди пошукати і зібрати для Лісовика можуть.
Діти збирають і розкладають по різних кошиках муляжі грибом і ягід.
Вихователь. Грибів та ягід ми набрали, а куди ж далі йти? Ось бджілка летить (вказує на іграшку) , давайте її запитаємо.
Бджілка-бджілка, розкажи,
Бджілка-бджілка, покажи,
Як знайти доріжку
До Лісовика в сторожку?
Бджола (за неї говорить вихователь). Розповісти не розповім, а дорогу покажу. Я несу мед Лісовика. Куди я полечу, туди і ви біжіть.
Вихователь з іграшкою в руках біжить по залу, огинаючи і долаючи розставлені перешкоди. Діти слідують за ним.
Вихователь. Ось і будинок Лісовика (вказує на зображення будиночка).
Вихователь дістає з-за будиночка іграшку - Лісовика, говорить за нього.
Лісовик. Здрастуйте, діти! Та як же ви мій будиночок знайшли? Хто вам вказав дорогу? (Відповіді дітей.) Не втомилися? (Ні.) Тоді давайте пограємо.
Рухлива гра «Заячий слід».
Діти виконують стрибки в різних напрямках (за показом дорослого).
В лісі недовго до біди,
Але заєць не простак.
Умів заплутувати сліди
Ось так:
Туди-сюди петляє слід,
Вперед, назад і вбік.
Де заєць був, там зайця немає,
Стриб-скік, стриб-скок!
Після гри Лісовик пригощає дітей цукерками.
Розвиток елементарних
математичних уявлень
План (карта подорожей)
Цілі:
1.Формувати вміння орієнтуватися по елементарному плану, правильно визначати взаємне розташування предметів у просторі
2.Формувати вміння складати найпростіші геометричні фігури з паличок і ниток на площині столу, обстежувати, аналізувати їх візуально-чуттєвим способом
3.Закріпити рахунок в межах 5, формувати уявлення про зворотне рахунку
Матеріал:
Демонстраційний - іграшки, квитки в театр, таблиця з планом, набір цифр від 1 до 5.
Роздатковий - лічильні палички, нитки.
Хід заняття
1. Гра «Театр»
Вихователь: Хлопці, сьогодні ми з вами відправимося в театр звірів. Спочатку треба купити квитки. Як вас багато охочих. Ми будемо заходити групами по кілька чоловік, по п'ять.
Завдання першій групі: Хто у вашій групі перший, третій, п'ятий? (роздати цифри)
Завдання другій групі: порахуйте від 1 до 5 (роздати цифри)
Завдання третьої групи: назвіть числа по порядку, починаючи з «хвоста» (роздати цифри)
Вихователь: Молодці! Переверніть картку з цифрою - це запрошення-квиток в театр (зображені тварини).
Рассаживайтесь на стільці, згідно з купленими квитками.
2. Робота з планом.
Казка «Заєць і лисиця» (з використанням іграшок)
Вихователь: Жили-були Заєць і Лисиця. Набридло їм сваритися, вирішили вони жити дружно. Запросила Лисиця Зайця в гості. Жила вона далеко не відразу дійдеш. Намалювала Лисиця Зайця дорогу до свого будинку (вихователь розміщує план на дошці). Розкажіть, як дійти до Лисиці.
(Діти аналізують план спільно з вихователем)
Вихователь: Скільки доріг веде до будиночка Лисиці?
Захотілося Зайцю скупатися. Допоможіть йому дійти до озера.
Вирішив Заєць пригостити Лисицю грибами. Як йому потрапити на грибне місце?
Физминутка «Зайчик»
Дітивиконують відповідні рухи)
Зайчик біленький сидить
І вухами ворушить,
Ось так, ось так
І вухами ворушить!
Зайчику холодно сидіти,
Треба лапочки погріти,
Хлоп-хлоп, хлоп-хлоп,
Треба лапочки погріти!
Зайчику холодно стояти,
Треба зайчика поскакати!
Скік-скок, скік-скок,
Треба зайчика поскакати!
4. Гра «Склади фігуру»
У кожної дитини на столі за 2 мотузочки і набір рахункових паличок.
Завдання:
Складіть ? і ?. Скільки паличок вам потрібно?
Покажіть боку ? і ?. Скільки їх? Скільки кутів?
Зробіть із ниток Ο та 0 (овал)
Чи можна скласти їх з паличок? Чому? Чим схожі ці фігури?
5. Гра «Мотузочка» (Даємо товсту мотузку, пов'язану в кільце)
Вихователь: Діти, візьміться за мотузочку руками і утворіть Ο, 0 (овал), ?, ?.
Художньо-продуктивна діяльність
Вовк та заєць
Нетрадиційні техніки: воскові крейди + акварель
Цілі: виховувати естетичне сприйняття природи; вдосконалювати вміння в техніках, вчити зображувати тварин більш виразно; розвивати кольоросприйняття і відчуття композиції.
Обладнання: папір білий, акварель, воскові крейди, ілюстрації із зображенням тварин.
Хід заняття
Вихователь загадує загадки:
Маленький, біленький,
За лесочку стриб-стриб,
За снежочку тик-тик. (Заєць)
У лісі взимку холодної
Ходить злий, голодний.
Зубами - клац!
Це сірий...(вовк)
Вихователь дає розглянути картинки із зображенням тварин. Пропонує дітям намалювати вовка і зайця восковими крейдою. Діти розглядають картинку або зразок, показують на зображенні тулуб, голову, лапки, носик, очі, хвостик, визначають колір. Діти починають малювати крейдою по контуру і всередині його.
По ходу виконання вихователь допомагає дітям, заохочує їх.
Поки робота сохне, дітям пропонується відпочити.
Фізкультурна хвилинка:
Дітивиконують відповідні рухи)
Зайчик біленький сидить
І вухами ворушить,
Ось так, ось так
І вухами ворушить!
Зайчику холодно сидіти,
Треба лапочки погріти,
Хлоп-хлоп, хлоп-хлоп,
Треба лапочки погріти!
Зайчику холодно стояти,
Треба зайчика поскакати!
Скік-скок, скік-скок,
Треба зайчика поскакати!
Діти сідають на свої місця. Розглядають аналізують створені дітьми малюнки. Відзначають найбільш вдало виконані роботи.
Подарунок для кішки Мурки
Мета: Вправляти дітей у викладанні і наклеюванні зображення з геометричних фігур; закріпити назви фігур; удосконалювати вміння малювати кульки ватяними паличками; виховувати акуратність при роботі з клеєм і фарбами, бажання допомогти другові.
Обладнання: ватні палички, готове зображення кішки (з геометричних фігур: голова - коло, вуха - маленькі трикутники, тулуб - великий трикутник, лапи, хвіст - овали), фарби різних кольорів, на кожну дитину набір геометричних фігур для викладання зображення кішки, клей ПВА.
Хід заняття:
Вихователь: хлопці, подивіться, скільки у нас сьогодні гостей! Але є ще одна гостя. Хочете дізнатися, хто це? Тоді відгадайте мою загадку:
Гострі вушка, на лапках подушки,
Вуса, як щетина, дугою спинка.
Хто це? Правильно. Подивіться, яка кішка Мурка прийшла до нас. Красива, але сумна. І я знаю, чому. А ви хочете дізнатися, хлопці? Тоді скажіть, ви любите день народження? А за що?
Відповіді дітей.
Вихователь: День народження - свято, якого всі чекають з нетерпінням. Воі і у нашої Мурки сьогодні день народження. І їй теж хочеться, щоб до неї прийшли гості, подарували подарунки. А в подарунок вона хоче отримати багато повітряних кульок. Але біда в тому, що у Мурки зовсім немає друзів, нікому прийти до неї в гості і подарувати їй повітряні кульки. Коли я дізналася про все це, мені стало шкода Мурку і захотілося їй допомогти. Хлопці, давайте разом допоможемо нашій кішечці знайти друзів.
Але спочатку, щоб хоч трохи розвеселити Мурку, давайте перетворимо наші пальчики у кошенят і пограємо з ними.
Пальчикова гімнастика «Кошенята»
Ось п'ятеро кошенят.
Один пішов - і немає його.
Кошенят залишилося четверо.
Один нічний часом на дерево заліз -
Кошенят залишилося троє.
Але десь запищав
Мишеня тонко-тонко.
Кошеня почув -
Залишилося два кошеняти.
Один з них з м'ячем
Зник у дверях безслідно.
А самий розумний той,
Залишився останній -
Пити за п'ятьох
Став молоко з миски.
Вихователь: Молодці, хлопці. А тепер подивіться на Мурку уважніше. Адже її тіло складається з геометричних фігур. назвіть їх.
Діти: з великого трикутника, двох маленьких, кола, овали і полуовалов.
Вихователь: Подивіться на свої підноси, і скажіть - які фігури лежать у вас (діти перераховують). Як ви думаєте, чи зможемо ми з них викласти кішок? Давайте спробуємо.
Діти викладають кішок на аркуші паперу.
Вихователь: запитує у дітей, якого кольору їх кішки. А як ви думаєте, для чого у нас на столі фарби? А палички ватні.
Діти: щоб намалювати повітряні кульки.
Вихователь: А якої форми бувають кульки?
Діти відповідають.
Вихователь: Але спочатку ви наклейте кішечок на аркуш паперу.
Вихователь нагадує дітям правила роботи з клеєм і малювання ватяними паличками.
Вихователь (після виконання роботи): Хлопці, мені здається, тепер у Мурки буде багато друзів. Яких чудових кішок ви зробили. А скільки кульок намалювали! У нашої Мурки буде веселий день народження! Пора вітати її. Підходьте й поздоровляйте.
Діти малюють роботи, а вихователь розміщує їх поруч з Муркою.
Презентація
«В гості до бабусі і дідуся (за мотивами казки "Колобок")»
Цілі: Систематизувати та закріпити знання про диких та свійських тварин, що мешкають у наших лісах. Поглибити уявлення про те, як живуть дикі тварини. Яку користь приносять домашні тварини, як люди за ними доглядають.
Розширювати кругозір, збагачувати словниковий запас.
Розвивати усне мовлення, пам'ять, творчу активність.
Хід заняття
Звучить музична тема з передачі «В гостях у казки»
Вихователь: Жили-були Дід та Баба. Спекла якось бабуся колобка... (У віконці будиночка показується Колобок). Рум'яний, гарний колобок вийшов. Так, нудно йому одному. Вирішили Дід з Бабою гостей запросити.
Бабуся: Покотився б ти, Колобок, в місто, в дитячий сад.
Дідусь: Запросив би до нас в гості хлоп'ят.
Вихователь: І покотився Колобок по доріжці. Довго йшов. Нарешті, опинився він у нашому дитячому садку. Побачив дітлахів, зрадів.
Колобок: Як багато хлоп'ят! Тепер мені не буде нудно, та й бабуся з дідусем ради будуть! Привіт, дівчатка і хлопчики! Не хочете піти зі мною в гості до бабусі і дідуся?
Діти: Із задоволенням, Колобок! Дякую за запрошення!
Йдуть до першої галявині.
Вихователь: Ось ми і прийшли в ліс. А як називають тварин, які живуть у лісі? (Дикі)
Давайте пригадаємо правила поведінки в лісі
- У лісі не можна шуміти, голосно розмовляти.
- Не можна ламати гілки дерев, чагарників. Даремно квіти не треба рвати.
- Не кидати сміття на траву.
- Ходити по стежці, не топтати квіти.
З-за дерева з'являється Заєць.
Зайчик: Колобок, Колобок, я тебе з'їм!
Вихователь: Не їж, Зайчик, Колобка. Ми в гості до бабусі і дідуся йдемо.
Заєць: Добре, відпущу я Колобка, а ви мені допоможіть. Зібрав я солодку морквину, смачну, а от чи вистачить її моїм зайчатам - не знаю. Ось у мене сім'я яка! (Показує «фотографію»).
Вихователь: У цьому ми тобі допоможемо. Хлопці, як дізнатися чи вистачить зайчатам морквини?
Діти: Кожному зайчику дати по морквині.
(Діти способом накладання порівнюють кількість морквин і зайчат.)
Заєць: Морквини всім вистачить, тільки я великий заєць, як же мені дізнатися, яку мені з'їсти морквину?
Діти: Знайти саму велику, довгу моркву.
(Діти порівнюють морквини по довжині, знаходять найдовшу.)
Заєць: Дякую вам. Відпущу Колобка. А бабусі і дідуся від мене гостинець передайте. Морквину для пиріжків. До побачення. Щасливого шляху.
Вихователь: Йдемо далі. Дивіться, промов тече. Який він?
Діти: Вузький, короткий. Можна переступити.
Вихователь: йдемо Далі. Ох, річка на шляху.
Колобок: Ой, я зараз потону! Я ж плавати зовсім не вмію!
Вихователь: Хлопці, як же нам річку перейти? (Звертає увагу дітей на будівельний матеріал). Давайте побудуємо міст.
Діти будують міст, по якому переходять через «річку», де їх зустрічає Вовк.
Вовк: Привіт, хлоп'ята, дівчата і хлопці. Ви йдіть своєю дорогою, я вас не чіпатиму, а ось Колобка з'їм.
Вихователь: Не їж його, Вовк. Ми до бабусі і дідуся в гості йдемо.
Вовк: У гості? Якщо допоможете мені, відпущу Колобка. У мене переплуталися картинки звірів - моїх друзів. Треба скласти по конвертикам. Диких тварин - конверт із зображенням лісу, а домашніх - в конверт з будиночком.
Вихователь: Давайте допоможемо вовку і виконаємо його прохання.
Діти виконують роботу.
Вовк: Здорово ви впоралися із завданням. Відпущу з вами Колобка. А бабусі і дідуся від мене трави запашні для ароматного чаю передайте.
Діти йдуть далі. Виходять на квіткову галявину.
Вихователь: Хлопці, яка гарна галявина. Скільки на ній кольорів. А які квіти тут ростуть?
Діти відповідають: ромашки, кульбаби.
Вихователь: На такій галявині хочеться крутиться і танцювати.
Музична пауза «Танець маленьких каченят».
Вихователь: йдемо Далі. Подивіться - Ведмедик-Ведмідь.
Ведмідь: Колобок, Колобок, я тебе з'їм.
Вихователь: Не їж, Мишко, Колобка. Ми в гості до бабусі і дідуся поспішаємо.
Ведмідь: Добре, ось виконайте моє завдання - підете в гості, а ні - з'їм вашого Колобка. Є у мене чарівні картинки, тільки всі вони переплуталися. Зможете їх зібрати?
Діти: Зможемо!
Дидактична гра «Збери картинку».
Ведмідь: І, правда, впоралися! Які розумні хлопці! Ну, що ж, покваптеся в гості. А від мене віднесіть бабусі і дідуся гостинець - малинове варення.
Діти доходять до «болота». Звучить квакання жаби.
Вихователь: Попереду - болото. Дивіться: жаба сидить.
Колобок: Як же бути? Ми ж в болоті зав'язнемо.
Діти: Треба стрибати по купинах.
Діти по обручам-«купинах» перебираються на наступну галявинку.
На дереві діти помічають білку.
Вихователь:
Пошукати горішків білка поскакала,
З дупла не стрибати синові покарала.
Маленькі вушка ловлять кожен шерех:
Страшно, якщо мама не повернеться скоро.
Раптом в дупло загляне хижа куниця?
Навіть мама цієї хижачки боїться.
Виглянув, зауважив: мамин хвіст миготить -
Мама все клопочеться, синку про це знає.
Ягоди, гриби, горіхи запасає,
Щоб взимку їх їсти,
Казки слухати мами.
( С. А. Васильєва)
- Про кого ця загадка? (Білченя).
-Хлопці, а які вірші ви знаєте про різних тварин.
Заєць.
Подивися, друже, зачекай,
Бачиш - попереду косою.
Виглянув він із куща,
Не кричи - дасть драла.
Шубку він змінює свою:
Зиму в білій коротає,
Влітку в сіру одягнений,
Зайця колір врятує від біди.
(Ст. Л. Гаазов)
Білка.
Ось майнула точно стрілка,
Перед нами зверху білка.
Хоче випросити горіх -
Це для неї не гріх.
Не ручна нехай вона,
Але пушиста і міла.
По деревах стриб та скік.
І всілася на сучок.
Рудий кіт.
Рудий кіт осінніми
Листям шарудить,
Біля копиці з сіном
Мишок сторожить.
Тихо причаївся
Він в густій траві
І з кущами злився
Шубкою золотий.
Що корова нам дає?
І сметану, кефір,
Вершки, ряжанку, сир,
Сир, масло, кисле молоко,
Молоко для смачної каші
Нам дає Корівка наша.
(Т. А. Шорыгина).
Полохлива овечка.
Ходить по полю овечка,
Шуба біла, в колечках,
Овечка красива,
Але боязка, полохлива.
Все вона боїться:
І грому, і грози.
Сміливості вчитися
Їй треба у кози.
На галявині з'являється Лисиця.
Лисичка: Ой, який Колобок апетитний! Колобок, Колобок, я тебе з'їм.
Вихователь: Не їж Колобка, Лисонька. Ми в гості до бабусі і дідуся йдемо.
Лисиця: Добре, відпущу, тільки пограйте зі мною. Я дуже люблю казки, багато їх знаю. Так багато, що навіть назви забула. Допоможіть згадати.
Лисиця розповідає уривки з російських народних казок «Ріпка», «Курочка Ряба», «Три ведмедя» - діти відгадують назви.
Лисиця: Молодці, всі казки згадали! Але я вас все одно не відпущу - нудно мені тут!
Колобок: А ти, Лисонька, з нами йди. Бабуся з дідусем гостям завжди раді.
Всі разом підходять до хатинки. Їх зустрічають Бабуся і Дідусь.
Бабуся: Здрастуйте, гості дорогі! Молодці, що та Лисоньку з собою привели.
Діти віддають гостинці.
Бабуся: Ось як добре! Я напечу пиріжків з капустою, заварю чай з травами духмяними, будемо його з малиновим варенням пити!
Дідусь: До столу, до столу, гості дорогі
Список літератури
Моя перша енциклопедія тварин. - М., «Ексмо»,2007.
Все про тварин. Енциклопедія для дітей. - М., «Махаон», 1999.
Р. Р. Казакова, Т. В. Сайганова. Малювання з дітьми дошкільного віку. - М., 2005.
Е. В. Колеснікова. Математика для дітей. - М., 2008.
Е. Румянцева. Аплікація. Прості вироби. - М.,2008.
О. С. Ушакова, Е. М. Струніна. Розвиток мовлення. - М., 2008.
Т. А. Шорыгина. Домашні тварини. Які вони? - М., 2008.
Л. Р. Горькова, А. В. Кочергіна. Сценарії занять по екологічному вихованню дошкільників. - М., 2007.
А. В. Нікітіна. Нетрадиційні техніки малювання в дитячому садку. - С. П., 2007.
Е. А. Сочеванова. Рухливі ігри для дітей 4-7 років. - С-П, 2008
О. Е. Громова, Р. Н. Соломатіна. Вірші і розповіді про тваринний світ. - М., 2005.
С. А. Васильєва, В. І. Мирясова. Світ тварин: дикі і домашні тварини середньої смуги Росії. - М, 2008
Дошкільне виховання і навчання. Вип. 44
З. А. Боратеева. Чудові поробки з паперу. - М., 1992