logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Консультації для вихователів.

Робоча програма з додаткової освітньої діяльності. Гурток «Пізнай себе».

Автор: Борисова Ірина Павлівна, вихователь, Муніципальне казенне дошкільна освітнє установа Ізобільненської муніципального району Ставропольського краю «Дитячий сад комбінованого виду № 41».

Пояснювальна записка

Прилучення дошкільнят до проблеми збереження свого здоров'я-це, насамперед, процес соціалізації - виховання. Це свідомість високого рівня душевного комфорту, який закладається з дитинства на все життя. Для формування душевного комфорту необхідні знання про закони розвитку свого організму, його взаємодію з соціальними чинниками.
Дитячий садок сьогодні повинен і може стати найважливішою ланкою соціалізації підростаючого покоління. Через дитячий сад проходить все населення, і на даному етапі соціалізації особистості формується як індивідуальне здоров'я, так і здоров'я всього суспільства.
Актуальність проблеми у вихованні здорового способу життя обумовлена
поруч обставин:
-вченими доведено, що здоров'я людини лише на 7-8% залежить від охорони здоров'я і більш ніж на половину - від способу життя;
-сьогодні встановлено, що 40% захворювань дорослих беруть свій початок з дошкільного віку;
-фізіологічно зрілими народжуються не більше 14% дітей;
- 25-35% дітей, що прийшли в 1 клас школи мають фізичні вади або хронічні захворювання;
- 8-10% випускників шкіл можна вважати дійсно здоровими, а
решта перебувають у «третьому стані», тобто вони ще не знають, що хворі.
Дошкільнику необхідно знати особливості свого організму, можливі патології здоров'я і шляхи їх виправлення; основа управління власним здоров'ям і виживання в сучасних умовах життя, тобто вже з раннього віку дитина повинна стати для себе лікарем, психологом, фізіологом, вчителем, психотерапевтом, тренером. Він повинен отримати базові знання по оздоровленню.
В усьому світі намітилася тенденція нових підходів у питаннях формування здорового способу життя, тому йдучи в ногу з часом необхідно приділяти величезне значення здоров'ю дітей.
Актуальним стає твердження Н. М. Амосова: «Щоб бути здоровим, потрібні власні зусилля, постійні і значні. Замінити їх нічим не можна».
Основна ідея: здоровий спосіб життя не формується з допомогою окремих заходів. Кожна хвилина перебування дитини в дитячому садку має сприяти вирішенню цієї задачі, яка здійснюється за такими напрямами:
· Прищеплення стійких культурно - гігієнічних навичок.
·Навчання догляду за своїм тілом, навичкам надання елементарної допомоги.
· Формування елементарних уявлень про довкілля.
·Формування звички щоденних фізкультурних вправ.
· Розвиток уявлень про будову власного тіла, призначення органів.
·Формування уявлень про те, що корисно і що шкідливо для організму.
·Вироблення у дитини свідомого ставлення до свого здоров'я, уміння визначити свої стан і відчуття.
·Навчання дітей правилам дорожнього руху, поведінки на вулицях і дорогах.
·Вести систематичну роботу по ОБЖ, виробленню знань і вмінь діяти в небезпечних ситуаціях.
Мета - посилення роботи по пріоритетному напрямку ДОУ оздоровчо-розвивальної спрямованості.
Планування гуртка складено на основі книг Зайцевої Р. К. «Уроки Мойдодира», «Уроки Айболитя». «Абетка Здоров'я» Баль В. Р., Вітрової Ст. Ст., «Рости здоровим» Р. Рутенберг, а також на матеріалах регіональної програми «Планета дитинства».
Зміст курсу охоплює теми: «Як ми влаштовані», «Чистота - запорука здоров'я», «У гармонії з природою», «Світ, в якому я живу», «Чому важливо бути здоровим?»
Завдання:

  • Сформувати у дитини поняття «здоров'я», «здоровий спосіб життя».
  • Створити загальне уявлення про основні чинники, що формують здоров'я людини.
  • Виховувати у дітей свідоме ставлення і потреба до збереження та поліпшення здоров'я
  • Сприяти формуванню у свідомості дітей про унікальність людини.
  • Створити у дитини уявлення про будову тіла людини та функціонуванні основних органів і систем організму.

Форми і методи: заняття проводяться з обов'язковим використанням елементів гри, чергуванням теоретичної і практичної роботи, наочності, обстеження, враховуючи вікові та індивідуальні особливості дітей.
Кожне заняття гуртка передбачає кілька етапів роботи:

      • організаційний момент;
      • мотивація;
      • пояснення;
      • проблематизація;
      • практична частина;
      • самостійна частина; підсумок.

Дитина повинна знати:

    • будова тіла
    • показати органи людини і розповісти про їх значення
    • гігієнічні правила
    • уявлення про правильне харчування.

Основні напрямки:

  • оздоровче
  • валеологическое
  • фізичний розвиток
  • психо-емоційне благополуччя
  • корекційний
  • комплексна діагностика.

Етапи діяльності програми:

1 етап - організаційний:

  • визначення цілей і завдань програми;
  • складання плану робіт.

2 етап - підготовчий:

    • створення умов для реалізації програми;
    • затвердження плану роботи.

3 етап - основний:

    • розробка конспектів гурткових занять;
    • організація занять з дітьми;
    • оформлення предметно-розвивального середовища з валеології;

тестування, інформаційні бюлетені, зборів.

4 етап - заключний:

        • моніторинг ефективності програми;
        • діагностика.

Мета програми:
- Вчитися бути здоровим душею і тілом.

  • Прагнути творити своє здоров'я, застосовуючи знання та вміння у згоді з законами природи і буття.

Завдання:

  • Формування мотиваційної сфери гігієнічного поведінки, безпечної для життя, фізичного виховання.
  • Забезпечення фізичного і психічного саморозвитку.
  • Формування образно-словесних асоціацій у дітей, що стосуються ставлення до здоров'я.
  • Формування у дитини позитивного ставлення до фізичного Я.

Умови реалізації програми:
Програма призначена для дітей у віці 5 -7 років, розрахована на п'ять років. Гурток можуть відвідувати діти зі старшої групи, рекомендується дітям з ослабленим здоров'ям. У перший рік навчання заняття проходять один раз на тиждень, тривалістю 15 -20 хвилин, у другий рік 20 - 25 хвилин.

Методика роботи

  • Методика роботи з дітьми будується в напрямку особистісно-орієнтованого взаємодії з дитиною, робиться акцент на самостійне експериментування і пошукову активність самих дітей, спонукаючи їх до творчого відношенню при виконанні завдань. Заняття містять пізнавальний матеріал, що відповідає віковим особливостям дітей у поєднанні з практичними завданнями (тренінг, оздоровчі хвилинки - вправи для очей, для постави, дихальні вправи тощо), необхідними для розвитку навичок дитини.
  • Зміст занять наповнені казковими й ігровими сюжетами і персонажами. Введення гри дозволяє зберегти специфіку дошкільного віку. Використовуються інші специфічні для дошкільника види діяльності (образотворча, театралізована та ін) при навчанні.
  • Ігри, завдання, вправи будуть сприяти розвитку вмінь та навичок, які дозволять успішно взаємодіяти з навколишнім середовищем і людьми. Діти навчаться розуміти, при яких умовах середовище (житло, вулиця) безпечні для життя і здоров'я. Вони також будуть розглядати свій зріст, свій розвиток як життєвий процес, який залежить від розумності і правильності поведінки, тобто від того, наскільки їх спосіб життя є здоровим.

Види і форми занять:

  • Контрольно - діагностичні: бесіда, дискусій.
  • Пізнавально - дозвіллєві: екскурсія, дидактичні ігри, розваги
  • Змагальні: змагання, тренінги.
  • Нетрадиційні форми: фіто-та ароматерапія, дегустація, домашні завдання, моделювання.
  • Суб'єктивні та науково-дослідні: досліди.

Методи і прийоми навчання

методи

прийоми

Наочний

Наочно-зорові, тактильно-м'язові,
предметна наочність, наочно-слухові.

Інформаційно - рецептивний

Спільна діяльність педагога і дитини.

Репродуктивний

Уточнення і відтворення відомих дій за зразком.

Практичний

Придумування варіантів фізичних вправ і рухливих ігор, власні та імітаційні рухи.

Словесний

Короткий одночасне опис і пояснення фізичних вправ, подібний сюжетний розповідь.

Проблемного навчання

Творче використання готових завдань, самостійне добування знань.

Ігровий

Використання сюжету ігор для організації дитячої самодіяльності, персонажів для обігравання вправ.

Дослідний

Самостійне придумування вправ, ігрових сюжетів.

Змагальний

Знаходження неординарних рішень для досягнення мети, виконання знайомих вправ у швидкому темпі.

Проблемного навчання

Творче використання готових знань, самостійне добування.

Методичне забезпечення програми:

Тематичні таблиці: будову людини, людина і навколишній його світ,
гігієна, роганы почуттів.
Плакати: чистота - запорука здоров'я, гігієна порожнини рота, спорт і здоров'я,
вітаміни, овочі і фрукти, гриби їстівні та
неїстівні, одяг і головні убори.
Ситуативні картинки: - етика взаємин.
Дидактичний матеріал до гри «Чедесный мішечок» - матеріали різноманітної форми, конфігурації, температури поверхні.
Дидактичний матеріал для проведення дослідів, спостережень - збільшувальне скло, матеріал для дослідів з водою, повітрям.
Засоби для надання першої допомоги: - бинт, вата, грілка, лангет, носилки
Лікарські рослини - ромашка аптечна, подорожник, м'ята перцева,
кора дуба, плоди шиповнтка, черемхи т. д.
Технічні засоби: - Аудіокасети «Голоси птахів», «прибій»,
«Звуки природи», «Побутовий шум», із записами
сучасної, класичної музики, діафільми,
відеозаписи.

Форми підведення підсумків гурткової роботи:

    • Діагностика дітей з валеологічної виховання на початку і в кінці року.
    • Виставка малюнків за темою «Що таке здоров'я?»
    • Створення міні куточка з валеології.
    • Підсумковий свято-розвага «Подорож у країну Здоров'я»

Очікувані результати:

  • Формування ставлення дитини до свого здоров'я, себе, природи, інших людей.
  • Зниження рівня захворюваності.
  • Оволодіння дітьми навичками самооздоровлення, здорового способу життя.
  • Закріплення оздоровчих заходів у вигляді стійкого психосоматичного стану.

Критерії оцінки якості знань дітей:
високий рівень-знає будову тіла людини, вміє показати місце розташування органів людини, розповідає про їх призначення, знає про користь загартовування організму, правила догляду за тілом, знає про умови, що завдають шкоди організму, основні правила здоров'я, має уявлення про раціональне харчування;
середній рівень- знає будову тіла людини, вміє показати місце розташування основних органів людини, знає основні гігієнічні правила, знає правила здоров'я, має уявлення про правильне харчування;
низький рівень- показує будову основних органів тіла людини, знає деякі гігієнічні правила, знає правила здоров'я, але не застосовує їх, має уявлення про значення харчування.

Навчально-тематичний план у старшій групі

п/п

Тема

Мета

Зміст

1

«З чого я перебуваю»

вересень

• призначення окремих частин скелета;
• що потрібно ділити, щоб кістки були міцними? • подібність і відмінність в будові з тваринами.

Познайомити дітей зі скелетом, розкрити поняття «стрижень» тулуба

2

«Я і люди»

Знайомство з ситуація мі, загрозливими для життя та здоров'я дітей

• небезпечні контакти з незнайомими людьми;
• про розбіжності приємної зовнішності і добрих намірів.

3

«Зуби»

жовтень

• зуби, їх будова та призначення;
• «Хто довго жує, той довго живе»- значення в перетравленні їжі;
• правила «Королеви - зубної щітки»

Знайомство дітей з будовою зубів, розкрити значення догляду за зубами для здоров'я всього організму

4

«Один вдома»

Познайомити з небезпечними ситуаціями в побуті, як захистити себе від них

• уміння правильно поводитися з деякими предметами;
• відкрите вікно, балкон, як джерело небезпеки;
• екстремальні ситуації в побуті.

5

«Я на вулиці»

листопад

• зустріч з бездомним тваринам;
• правила поведінки на вулиці;
• не можна грати з незнайомими дітьми;
• що робити, якщо загубився?

Вчити дітей швидко і вміло орієнтуватися в складній ситуації

6

«Я в
дитячому садку»

Вчити орієнтуватися на території та в приміщенні д/садка

• правила поведінки в групі та на ділянці;
• перила і сходинки - наші друзі і вороги;
• загубився в д/садку, що робити;
• екстремальні ситуації, як себе вести

7

«Хвороби брудних рук»

грудень

• чим небезпечні брудні руки?
• від чого болить живіт?
• що робити, щоб не хворіти?

Розкрити значення правил гігієни

8

«Осто рожно-вогонь»

Вчити дітей виконувати заходи безпеки

• дим у квартирі - що робити?
• ігри з сірниками;
• потрібні на ялинці свічки?
• обпікся - що робити?
• знайди огнеопас. предмети і не грайся з ними.

10

«Уроки малень-кого принца»

лютий

• чому треба бути добрим?
• «усмішка і сміх» - здоров'я для всіх;
• як підняти настрій собі та іншим?

Розкрити значення добрих прагнень в оздоровленні організму

11

«Волшеб-ві точки нашого ор ганізму»

Вчити знаходити «точки» на тілі, розуміти значення масажу

• для чого потрібен масаж?
• де розташовані «чарівні точки»?
• елементи точкового масажу.

12

«Найсолодший»

березень

• значення сну для працездатності людини;
• хто такі сновиди?
• гігієна сну.

Дати уявлення про сон, познайомити з правилами підготовки до сну, гігієна сну

13

«Забруднення ня навко-лишнього середовища»

Познайомити з проблемами забруднення навколишнього середовища

• виконання вимог дорослих про поведінку в природі;
• що ти можеш зробити, щоб не зашкодити природі, а значить і собі, і оточуючим людям.

14

«Лікарі-наші друзі»

квітень

• лікарі допомагають хворим;
• необхідність своєчасного відвідування лікаря;
• вміння чітко пояснювати причину нездужання.

Вчити не боятися відвідувати лікаря; розуміти, що він хоче добра для всіх

15

«Правила першої допомоги»

Вчити швидко оріє-тироваться в склавши-ситуації, що склалася

• значення елементарних правил допомоги при порізах, ударах, опіках, замерзанні, перегріві.

16

«Світ дикої природи»

травень

• всі комахи та рослини нешкідливі?
• як вести себе, щоб не було біди.

Познайомити з небез-ностями, подстерегаю-складовими їх у природі

17

Підсумкове «В похід за здо-ровьем»

Виявити знання й уміння по вивчених темах

• Ігри-тести: «Собака - друг?», таблетка - це добре чи погано?
• Моделі дій у ситуаціях: «Пожежа», «Травма», «Незнайомець», «Один серед чужих».

 

Зміст тем з циклу «Пізнай себе»
Частини тіла
Мета.Познайомити дітей з різними функціями частин тіла.
Людське тіло складається з різних частин. Всі ці частини тіла виконують різні функції.
На голові, самої верхньої частини тіла, ростуть волосся. Вони захищають нашу голову, зберігають тепло взимку і оберігають від жару літнього сонця. Голова приєднана за допомогою шиї до тулуба, середньої частини тіла. Ще у нас є дві руки і дві ноги, вони теж з'єднані з тулубом. Руки і ноги по-іншому називаються кінцівками. Нога закінчується ступень. Наші ступні влаштовані так, що ми з легкістю можемо стояти і ходити, спираючись на них. Руки згинаються і розтягуються. Ми беремо ними предмети і утримуємо їх кистями рук.
Тіло нагадує мудрий механізм, який здатний виконувати безліч різних функцій. З його допомогою ми можемо сміятися, плакати, говорити, бігати, думати, працювати і грати. Тіло пристосовується до існування в різних обставинах. Але іноді вона буває не в змозі адаптуватися.
Людське тіло має різну форму. Люди бувають худі й товсті, високі і низькі. Якщо людина великий і товстий або дуже високого зросту, це не завжди добре, тому що головне в людині не зростання і вага, а здоров'я його організму.
Шкіра
Мета.Познайомити дітей з поняттям - шкіра, формувати уявлення про її значення.
Шкіра - це оболонка, яка покриває все тіло, вона може бути товстіші або тонші в різних його частинах. Шкіра захищає органи всередині нас, її структура пружна, але іноді ми ушкоджуємо її. На пошкодженій шкірі залишаються сліди. Ці сліди називаються по-різному, в залежності від того, як вони були отримані. Це може бути мозоль, пухир, синець, синець, садно. Всі вони виглядають по-різному.
Якщо ми подивимося на шкіру в збільшувальне скло, то побачимо, що вона не гладка. На ній є горбки і маленькі дірочки - пори. Через них шкіра іноді виділяє піт. З дірочок ростуть волосся.
Кожна людина володіє своїм особливим і неповторним малюнком відбитків пальців. За допомогою шкіри, особливо на долонях рук ми розпізнаємо все, до чого торкаємося.
Шкіра не завжди зберігає один колір. Коричневе пігментну речовина - меланін - оберігає шкіру від сонячних променів. У чорній шкірі міститься більше меланіну, ніж білої. Веснянки та родимки - це скупчення меланіну в шкірі. Веснянки з'являються і зникають, а родимки зберігаються постійно.
Іноді наша шкіра змінює колір. Ми зазвичай бледнеем, якщо лякаємося, і червоніємо, якщо бентежимося. Сонячні промені можуть обпалити шкіру. Тоді вона стає червоною і лущиться.
Слух
Мета.Ознайомити дітей з будовою вуха.
Ми весь час чуємо різні звуки. Вони повідомляють нам про навколишній нас світі. Звуки - це вібрації в повітрі. Ми їх не бачимо, але можемо чути завдяки своїм вухам.
Ми бачимо тільки зовнішню частину вуха. Інша його частина знаходиться усередині голови, а те, що ми бачимо зовні, називається вушною раковиною. Її призначення збирати навколишні звуки і направляти їх в слуховий прохід до барабанної перетинки. Звуки змушують її вібрувати. Це викликає вібрацію трьох крихітних кісточок. Нерви передають сигнал мозку. Так ми чуємо.
Деякі люди не дуже добре чують. Люди, які погано чують, називаються глухими. Допомагає їм чути - слуховий апарат. Це маленький механізм, який переконується у вусі і здатний підсилювати звуки.
Дихання
Мета.Дати елементарні відомості про роботу легенів.
Для життя нам необхідний повітря, що містить кисень. З повітря, яке ми вдихаємо, легкі отримують кисень. Вони ж видихають використане повітря. Кров поглинає кисень з легенів і розносить його по всьому тілу.
Легені працюють дуже напружено. При диханні ми робимо вдих і видих. Вдих - це те, що ми робимо, коли вдихаємо. Наповнюючись повітрям, легені розширюються. Видих - це те, що ми робимо, коли видихаємо. Легкі знову стають менше, випускаючи повітря. Щодня ми робимо двадцять три тисячі вдихів! Дуже корисно для нас вправи на свіжому повітрі.
Під водою немає повітря, тому там не можна залишатися без трубки або від балонів з повітрям. Адже більшість з нас вдихає, принаймні 20 разів на хвилину.
Зуби
Мета.Сформувати у дітей уявлення про будову і призначення зубів, систематичному догляді за ними.
У кожної людини 32 зуби. Зуб оточує десна. Зовні зуб покритий твердим шаром емалі. У нього є свій корінь, він закріплює зуб. Зуби потрібні нам для того, щоб відкушувати їжу і пережовувати. Наші зуби володіють різною формою і призначені для різних цілей. Гострі різці знаходяться спереду і служать для відкушування їжі. Загострені ікла по сторонах відривають її. Великі корінні зуби ззаду подрібнюють її.
Зуби міцно сидять в роті, але ми можемо їх втратити. Коли дітям виповнюється близько шести років молочні зуби починають хитатися і випадати. Замість них виростають зуби більшого розміру. Зуби і ясна потрібно утримувати в чистоті. Якщо ми не будемо чистити зуби, вони зіпсуються. Зуби потрібно чистити близько трьох хвилин і показуватися лікареві не менше двох разів на рік. Пам'ятайте: красиві зуби - гарна посмішка!

Навчально - тематичний план у підготовчій групі

тема

Теоретичне
Заняття

Практичне
заняття

Розвиваюча
середа

підсумок

жовтень

«Лицар в
обладунках»

Бесіда про
скелеті і
поставі

Промацування
кісток голови,
рук, ніг.
Перевірка
постави
,вимірювання,
росту, ваги.
Досвід: як під
приймати і пере
носити тяжкості
Прийоми наданий
ія першої
допо
щі при травм
ах кісток.

Таблиця «Ську
років людини»
ростомір, ваги
гімнастична
палиця, портфе
ль, ранець, бинт,
косинка,міхур
з льодом.

Завдання: прове
перевірити, як ви
себе чувствуе
ті, коли приз
мляетесь на
шкарпетки, п'яти,
на всю ступню
при стрибку?
Як правильно
приземлятися
після стрибка
з висоти?
Гра
«Дотягнись».

«Гумові
двигуни»

Бесіда про миш-
цах і про те,
яких
зміцнювати

Виконання
комплексу уп-
ражнений для
всіх груп
м'язів.
Перетягування
каната. Гра-
імітація «Кук
матеріали текстильні.
Ляльки деревян
ві»

Таблиця
«М'язи»,
канат, тренажі-
ри, гантелі,
мішечки з пес-
ком, набивний
м'яч вагою 1 кг

Розучити
комплекс
вправ
на релаксацію

листопад

«Твоя
телефонний
мережа»

Розповідь про
нервової
системі, про
тому,
корисна або
шкідлива біль.

Досвід: реакція
на звук,
дотик

Ситуативні
картинки з
теми, разноцве-
проектна дріт,
дзвоник

Ігри «Де зво-
нілі», «Чого
не стало»,
«Гаряче-
холодно»

«Жива вода»

Бесіда про те,
з чого
складається
вода, як вона
захищає наш
організм, чому треба
берегти серце

пыт: чому
кров червона
Надання
першої допо-
щі при
кровотечі

Таблиця «Кро-
веносная сис-
тема людини»,
склянка з водою,
мозаїка червоно-
го кольору, бинт, йод, палять

Поради лікаря
«Знайкина»

«Виноградне
дерево з
співаючим
коренем»

Бесіда про
органах
дихання

Спостереження:
як розширює-
ся грудна
клітка при
вдиху.
Досвід: чому
так важко не
дихати?
Визначення
об'єму легень,
шкідливий вплив-
ня нікотину
на легкі

Спостереження:
як розширює-
ся грудна
клітка при
вдиху.
Досвід: чому
так важко не
дихати?
Визначення
об'єму легень,
шкідливий вплив-
ня нікотину
на легкі

Конференція
«Дбаємо
про своє
здоров'я»

«Каструлька-
Скороварка»

Розповідь про
роботі
органів
травлення,
здорової і
корисною
їжі
апетиті,
вітамінах, гі-
гієну порожнини
рота

Гра
«Їстівне-
неїстівне»,
вікторина
«Овочевий баз-
ар», роз-
ня «З вітамі-
нами дружити-
це довго-
довго жити».
Правила і
послідовник
ність чищення
зубів. Правила
вибору щет-
ки,зубний пас-
ти і порошку.
Досвід
дзеркалом
з використаний-
їм зубної нитки

Таблиця
«Органи їжі-
варення», перед-
метные картин-
ки з нама-
ням продуктів
дзеркала, зубні
щітки, паста,
порошок, ста-
канчики з водою
зубна нитка,
муляжі овочів

Довідкове
Бюро
«Почемучкино»

грудень

«Невтомні
двірники»

Розповідь про
роботі печі-
ні і нирок

Таблиця «Орга-
нізм людини»,
іграшковий
автомобіль
«швидка
допомогу»,
цеглинки

Дискусія
«Що таке
хвороба
брудних рук»

«Охоронні пости»

Розповідь про те, Які органи стоять на сторожі здоров'я людини

Правила поста-новки градус-ника і виміри-ня темпера-тури, повод-ження з ним.
Перша допомога при догляді за хворими
Книжка-малі-шка з порадами, як уникнути застуди, уберегтися від інфекції.

Сюжетні картинки,
градусник, міхур з льодом, мед,
малинове
варення,
марлева
пов'язка (маска),
гірчичник.

Книга
«Корисні
поради»

«Почуття і відчуття»

Бесіда про органи почуттів

Досліди на тактильні відчуття, нюх, дотик

Таблиця «Орга - нізм людини» запис голосу птахів, сенсорні еталони, ваніль, лимон, яблуко, хліб, цибулю.

Гра «В гостях у Айболита». Інтерв'ю «Як піклуватися і берегти органи почуттів? Ніж
відрізняються
почуття і відчуття ?»

січень

«Живий панцир»

Розповідь про
шкірі, її
захисних
функції
першої
допомоги при
пошкодження
шкіри.

Дослідження
шкірного покриву через лупу. Практичні завдання
як вийняти скалку, обрабо-тать рану, подряпину.
Перша допомога при ударах.

Жива черепаха (розглянути її
панцир),
пінцет, вата,
бинт, вода,
міхур з
льодом, лупа.

Загадки про предмети гігієни і
догляду.
Вікторина.

«В гостях у Мойдодира»

Бесіда про
догляд за тілом,
волоссям.
Бесіда за твором К. Чуковського
«Мойдодир»

Досліди з водою

Тазик, мило,
шампунь,
кілька
видів гребінців,
щіток, лялька.

Організація
«Товариства
чистоти»

лютий

«Школа Чис-
тюлькина»

Бесіда про поль-
зе догляду за
тілом, чисто-
ті і якраз-
ності в побуті.
Бесіда
твору
К. Чуковського
«Федорина
горе», читання
вірші
Е. Ільїної
«Три господині»
Е. Благининой
«Чому вони
сірі?»

Ляльковий
вистава
«Хрюша - не
бруднуля»

Ситуативні
картинки,
ляльки для
театру

Ігри,
атракціони,
загадки. Шляхово-
хода
«місто Чистоти
і Порядку»

«Сонце,
повітря і вода
- нам корисні
завжди»

Бесіда про поль-
зе закалива-
ня та занять
фізкультурою
прогулянок на
свіже повітря-
хе. Читання
твори
Н. Кончаловс-
кою «Справа в
капелюсі», К. Ушинського «Як сорочка
у полі
зросла»

Показ і пояснення-
нання прийомів
загартовування,
масажу,
самомасажу.
Рішення
проблемних
ситуацій.
Атракціон
«Хто швидше»

Сюжетні та
ситуативні
картинки.

Вікторина з
використання-
їм картинок

березень

«Бережи
природу -
допомагай їй»

Бесіда про Червону книгу
«Запитаємо
думку самого
рослини»

Екологічні
оповідання. Рішення
ня проблем-
вих ситуацій

Ілюстрації
по темі,
ситуативні
картинки.

Моделювання
екологічних
ланцюжків.
Домашнє
завдання:
малюнок
«Природа наш
один».
Придумування екологічних казок.

«Лікарський засіб-
ві рослини»

Розповідь про лікарські рослини, способи
їх збору, обробки,
зберігання, використання.

Практичні
дії: готування
настоянки,
відвару, збору,
чаю. Способи
заварки плодів
шипшини.

Трава ромашки
аптечної, подорожника, м'яти, плоди шипів-ніка, черемхи,
дерев'яна ступка,
порцеляновий
чайник, чайна
посуд.

Складання гербарію, каталогу.

«Подорож
в таємницю народження»

Розповідь про зміни,
які відбуваються з новорожден-ними після їх народження, про
необхідність і елементарних
правила догляду за немовлятами

Рассматриваниеие фотографій з зображенні
їм дітей в дитячому віці (різних вікових періодах)
Постановка проблеми: що
буде, якщо неправильно
сповити
дитини, не
тими продукту
ми нагодувати,
неправильно
тримати на
руках і т. д.

Лялька, одяг, для новорожден ного, предмети догляду та гігієни сюжетні картинки, фотографії

Виставка сімейних
фотографій

Квітень

«Хто тебе оточує»

Бесіда про сім'ю
про стосунки в ній

Складання
Генеалогическо-го дерева,
робота з
ситуативними
картинками

Схема складання споріднених
зв'язків,
ілюстрації
«Сім'я»
серії «Народи
світу»

Сімейні посиденьки

«Небезпечність»

Бесіда про те, які небезпеки можуть підстерігати дітей, як їх уникнути, до кого звернутися за допомогою

Робота з ситуативними малюнками, художньою літературою. Завдання: надання
першої допо-
щі при перевантаженнях-
реве, переохлаж-
деніі,
заучування
телефонних
номерів
екстрених
служб

Ілюстрації
по темі,
предметні
картинки,
марля, бинт, міхур з
льодом, грілка

Домашнє завдання: знайти шляхи виходу з екстремальної
ситуації

«Бути здоровими хочемо»

Гра «Що? Де? Коли?»

Перспективний план
Розділ програми: «Як ми влаштовані»
Теми: «Лицар в обладунках».
«Гумові двигуни».
«Твоя телефонна мережа».
«Жива вода».
«Виноградне дерево з співаючим коренем».
«Каструлька - скороварка».
«Невтомні двірники».
«Охоронні пости».
«Відчуття».
«Чистота - запорука здоров'я».
Теми: «Живий панцир»
«В гостях у Мойдодира».
«Школа Чистюлькина».
«Сонце, повітря і вода - нам корисні завжди».
«В гармонії з природою».
Теми: «Бережи природу - допомагай їй».
«Лікарські рослини».
«Світ, в якому я живу».
Теми: «Подорож в таємницю народження».
«Хто тебе оточує».
« Увага, небезпека!»
«Чому важливо бути здоровим?»
Теми: «Бути здоровими хочемо».

Зміст курсу «Пізнай себе».
Тема: «Лицар в обладунках».
Мета: дати уявлення про скелет, його опорно-рухових функціях, значенні правильної постави та особливості її формування, наслідки патології.
Тема: «Гумові двигуни».
Мета: дати уявлення про м'язи, їх значення для існування та розвитку людини, ролі фізичних навантажень (праці і фізкультури) в зміцненні і розвитку м'язів.
Тема: «Твоя телефонна мережа».
Мета: ознайомити дітей з будовою і значенням нервової системи людини, дати поняття про режим дня і його вплив на здоров'я.
Тема: «Жива вода».
Мета: дати уявлення про органи кровообігу, їх значення в житті людини, про заходи з охорони та зміцнення серця.
Тема: «Виноградне дерево з співаючим коренем».
Мета: дати уявлення про органи дихання, їх розташування в організмі, значення, розвиток і захист.
Тема: «Каструлька - скороварка».
Мета: дати елементарні уявлення про систему
травлення, беруть участь в цьому процесі органах, їх розташування в організмі, про корисною для розвитку організму їжі, вітамінах, апетиті і гігієни харчування.

Тема: «Невтомні двірники».
Мета: познайомити дітей з функціями печінки і нирок, місцях їх розташування в організмі людини. Дати уявлення про значення складної роботи цих органів по захисту здоров'я людини.
Тема: «Охоронні пости».
Мета: дати уявлення про те, які органи борються з проникненням в організм бактерій, вірусів, інфекцій, шкідливих речовин.
Тема: «відчуття».
Мета: дати уявлення про органи почуттів, їх значення, вплив на розвиток організму, здоров'я.
Тема: «Живий панцир».
Мета: дати уявлення про шкіру людини, її захисні функції, гігієни та першої допомоги при її
пошкодженні.
Тема: «В гостях у Мойдодира».
«Школа Чистюлькина».
Мета: розширювати уявлення дітей про догляд за шкірою, волоссям, зубами, значення гігієнічних процедур.

Тема: «Сонце, повітря і вода-нам корисні завжди».
Мета: розширювати уявлення дітей про загартовуванні організму. Вчити правильно підбирати одяг, взуття, головні убори у відповідності з погодними умовами, діяльністю людей, місцем знаходження.
Тема: «Бережи природу - допомагай їй».
Мета: систематизувати і доповнити знання дітей про предмети і явища природи, культурі взаємовідносин з природою. Дати можливість самостійно сформулювати правила поведінки в природі.

Тема: «Лікарські рослини».
Мета: познайомити дітей з лікарськими рослинами, які ростуть у нашому регіоні, їх властивостями і способами вживання. Вчити розрізняти відвар, настій, бальзам, еліксир, збір.

Тема: «Подорож в таємницю народження».
Мета: дати уявлення про розвиток і зміни, які відбуваються з дітьми, про турботу батьків, необхідності догляду за дітьми.
Тема: «Хто тебе оточує».
Мета: формувати уявлення про навколишнє дітей соціальному середовищі.
Тема: «Увага, небезпека!»
Мета: познайомити дітей з елементарними правилами поведінки в різних ситуаціях, які допоможуть уникнути неприємностей, шкідливих звичок. Навчити елементарним правилам надання першої допомоги.
Тема: «Бути здоровими хочемо».
Мета: закріпити уявлення дітей по всіх пройдених тем.

Список літератури.

1. Вавілова Е. Н. «Зміцнюйте здоров'я дітей», Москва, «Просвітництво» 1986р.

2. Зинатулин С. Н. «Планування та конспекти занять з навчання дітей регуляції дихання», Москва, «Айріс дидактика», 2007р.

3. Чупаха В. В., Пужаева Е. З., Соколова І. Н. «Здоров'езберігаючи технології в освітньо-виховному процесі Ставрополь, «Сервисшкола», 2001р.

4. Смирнова Т. В. «Дитина пізнає світ», Волгоград, «Учитель», 2008р.

5. Широкова Р. А. «Оздоровча робота в дошкільному закладі», Ростов-на-Дону, «Фенікс», 2009р.

6. Журнал «Управління дошкільною освітнім установою», N7/2008р., N8/2007р., Москва, «Сфера».

7. Доскин Ст. А., Голубєва Л. Р., «Зростаємо здоровими», Москва, « Просвіта», 2002р.

8. Маханева М. Д., «Виховання здорової дитини», Москва, «Аркти», 2002р.

9. Шорыгина Т. А., «Бесіди про здоров'я», Москва, «Сфера», 2004р.

10. Баль Ст. Л., Вєтрова Ст. Ст., «Буквар здоров'я», Москва, «Ексмо», 1995р.

11.Матеріали дослідно-експериментальної роботи МДОУN6 «Здоров'я» р. Ставрополя, «Подорож у країну Здоров'я»., 2002р.

12. Галанова А. С., «Ігри, які лікують», Москва, «Сфера», 2001р.

13. Лазарєв М. Л., «Оздоровчо-розвиваюча програма Здрастуй» Москва, «Мнемозина», 2004р.

14. Ваготова С. Н., «Валеологія», Ростов-на-Дону, «Баро - прес», 2001р.

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове