Конспекти занять з дітьми.
ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ
(Узагальнююче заняття по формуванню лексико-граматичних категорій і розвитку мовлення. Підготовча група з НВОНР.)
Автор: БАШЕВА Е. В., вчитель-логопед МДОУ д/с N 12, р. Зея, Амурська область.
Цілі заняття:
1. Розширення та активізація словника з теми "Продукти харчування".
2.Навчання утворення відносних прикметників.
3. Закріплення умінь користуватися у мові поширеними пропозиціями.
4. Тренувати фонематичний слух, звуковий аналіз і синтез слів.
5. Закріплювати навик будувати повні та чіткі пропозиції при відповіді на питання.
6. Закріплювати вміння користуватися опорними схемами та планами-схемами для складання описового оповідання.
7. Формувати слухове і зорове увагу, розуміння мовлення, мислення, пам'ять.
8. Розвивати дрібну моторику і координацію рухів.
Демонстраційний матеріал:
- План-схема для складання описового оповідання про фруктах.
- Моделі плит для розвитку фонематичного слуху, звукового аналізу і синтезу слів.
- Моделі каструльок з пакетиками круп для розвитку тактильних відчуттів.
- Предметні малюнки, муляжі продуктів харчування, магнітна дошка і магнітофон.
Роздатковий матеріал:
- контурні зображення фруктів, накладених один на одного;
- перфоконверты для визначення овочів і фруктів;
- вата і олівці для визначення твердості і м'якості звуку;
- різнокольорові ріжки, дріт для викладання бус.
Хід заняття:
Організаційний момент.
Логопед: Хлопці, сьогодні ми з вами поговоримо про продукти харчування. А на заняття до нас поспішає Карлсон. Всі ви знаєте цього героя. Що найбільше любить Карлсон?
Діти: Варення і солодощі.
Логопед: Правильно. І ми з вами, хлопці, повинні розширити знання про Карлсона продуктах харчування. Хлопці, перед вами сховалася картинка. А яка, ми дізнаємося в кінці заняття. Коли ви будете справлятися з завданнями, частина зображення буде з'являтися перед вами. (Картинка протягом заняття збирається за типом пазл.)
ОСНОВНА ЧАСТИНА
Бесіда з дітьми про значення продуктів харчування для людини; для чого потрібні продукти харчування; з чого вони зроблені; що з них можна приготувати; де їх продають; де зберігаються (м'ясні, молочні, овочеві, фруктові, хлібобулочні).
Проводиться гра "Вгадай, який продукт".
Перед дітьми кошик з муляжами продуктів харчування. Необхідно розкласти на підноси м'ясні, молочні, овочеві, фруктові, хлібобулочні продукти.
Логопед: Молодці, хлопці, з першим завданням ви впоралися.
Граматичні вправи
Освіта відносних прикметників
Логопед: Діти, послухайте, будь ласка, і відгадайте загадку.
Скажіть, хто так смачно
Готує капустяні щі,
Пахучі котлети,
Салати, вінегрети,
Всі сніданки, обіди?
Діти: Це кухар!
Логопед: Молодці, вгадали. А що вам кухарі готують на сніданок у дитячому садку? Правильно кашу! Зараз ми з вами будемо готувати кашу. Хто з вас буде кухарем? (Логопед одягає дитині фартух і ковпак кухаря).
Перед дітьми дві моделі плити (синя і зелена). На кожній плиті по три кола (це "конфорки"). Ці кола позначають початок, середину і кінець слова. Дітям лунають "каструльки", на яких наклеєні прозорі мішечки з крупами, а "кришки" від "каструльок", на яких наклеєні теж прозорі мішечки з крупами, лежать окремо. Дитина повинна знайти кришку для своєї "каструльки". Визначити на дотик, що знаходиться в пакетах, як називається крупа, яку кашу можна приготувати і вибирає плиту, на якій буде готувати кашу.
Діти: У мене рис. Я приготую рисову кашу. Логопед в цей час запитує, який звук "Р" у слові рисова - твердий чи м'який?
Діти: Звук "Р" у слові "рисовий" м'який, значить, рисову кашу будемо готувати на зеленій плиті, на першій "конфорці", оскільки у слові "рисовий" звук "Р" знаходиться в початку. (Каструльки з крупами: гречка, горох, манка, перловка, рис.)
Розвиток фонематичного слуху, звукового аналізу та синтезу слів
Гра "Вгадай, які фрукти сховалися?"
Логопед: Хлопці, подивіться на контурні зображення фруктів, накладених один на одного (яблуко, лимон, банан, груша).
Завдання 1: Назвіть фрукти і порахуйте їх.
Завдання 2: Обведіть пальчиком по контуру фрукт яблуко. Намалювати яблуко в повітрі і один одному на долоні. Ласкаво назвіть цей фрукт. Викласти намисто з кількості складів у слові "яблуко". (В якості бус використовуються різнобарвні ріжки (харчові), які нанизують на дріт).
Завдання 3: На який поверх будинку "селім" картинку яблуко?
(Перед дітьми макет багатоповерхового будинку. В слові яблуко - три склади, значить, "поселимо" яблуко на третій поверх будинку).
Завдання 4: Визначте позицію звуку "Л" у слові яблуко.
(Звук "Л" у слові яблуко знаходиться в середині слова).
Гра: "Який звук?"
На столах дітей лежить вата і олівець. Вата і олівець - це символи твердого і м'якого звуку ("л", "ль"). Логопед вимовляє назви продуктів харчування, діти відповідно піднімають символи твердого і м'якого звуків. (Слова: молоко, лимон, буряк, апельсин, булка, ковбаса, хліб, вершки, масло, цибулю, вермішель.)
Гра: "Впізнавання форми предмета".
Логопед пропонує набір геометричних фігур, вирізаних з картону. На плакаті зображені продукти харчування. Дітям пропонується назвати всі намальовані продукти харчування. Потім логопед зав'язує очі одному з дітей, і дає в руки геометричну фігуру. Дитина на дотик визначає, яку геометричну фігуру дав йому в руки логопед. Потім логопед розв'язує очі дитині і просить відповісти на запитання:
- Який продукт харчування схожий на трикутник?

(геометричні фігури різних кольорів)
Релаксація
Логопед: Хлопці, я перетворюю у вас маленькі насіння овочів. Присядьте. Тепле сонечко пригрівало насіння, дощик поливав. Насіння росли, росли та стали рослинами. Повільно піднімайте руки, рослини тягнуться до сонечка. Відчуйте напругу. Сильно припекло сонечко, зів'яли наші рослини. Розслабтеся, упустите голову, руки, опустіть плечі і тулуб. Опустіться на підлогу. Полив дощик, ожили рослини, тягнуться до сонечка. На грядці виросли чудові овочі. Зобразіть овочі "товстунчики", перетворитеся на овочі "худі".
А тепер виконаємо мімічні вправи.
Встало сонце кисле,
Дивиться - небо скисло,
У кислому небі кисле
Хмара зависла...
І поспішають нещасні
Кислі перехожі
І їдять жахливе
Кисле морозиво...
Навіть цукор кислий!
Скисло все варення!
Тому що кисле
Було настрій...
Розвиток логічного мислення, пам'яті, уваги
Робота з перфоконвертами

Логопед: Якщо ви побачите фрукт, то малюєте вертикальну лінію, що позначає дерево, т. к. фрукти ростуть на дереві. Якщо ви побачите овоч, то малюєте горизонтальну лінію, що позначає грядку. (Картинки: цибуля, апельсин, морква, груша, буряк, ананас).
Розвиток зв'язного мовлення
Складання розповіді-опису
Гра "Вгадай зайвий предмет".
Пригостимо Карлсона фруктами. Логопед показує вазу з фруктами і просить дітей назвати, що зайве і чому?
Діти: Зайвим буде буряк - це овоч і кекс - це борошняний продукт, а все інше - фрукти.
Логопед: А зараз складіть розповідь-опис за схемою про кексі.
Діти складають за схемою розповідь-опис про борошняному продукті.
Діти: Кекс - коричневого кольору, круглої форми, маленького розміру, м'який на дотик. Кекс - це борошняний продукт. На смак кекс смачний, солодкий, повітряний.
Гра "Приготуємо компот".
Логопед розповідає, як Карлсон вчора варив компот і все переплутав. Все змішав: морква, варення, яблуко. Вийшов вінегрет. Зараз ми навчимо Карлсона варити компот. А для початку пригадаємо, які чоловічки допоможуть нам приготувати компот. У нас є такі друзі - маленькі чарівники чоловічки, з допомогою яких можна побудувати модель будь-якої речовини.
Логопед: Хлопці, з яких чоловічків складається камінь, залізо?
Діти: Їх твердих чоловічків.
Логопед: Які живуть у воді (чай, киселі, бульйоні)?
Діти: Це рідкі чоловічки.
Логопед: Якими чоловічками ми домовилися позначати повітря, пара, дим?
Діти: Це газоподібні чоловічки.
Логопед: Карлсон, твій компот пити ніхто не буде, і всі твої чоловічки посваряться і розбіжаться. Зараз ми навчимо тебе варити компот.
Спочатку треба взяти каструлю. Хто хоче показати, яка це каструля, виходьте. Хлопці, ви які чоловічки?
Діти: Ми тверді чоловічки. Ми міцно тримаємося за руки. (Утворюють коло).
Логопед: Тепер кладемо фрукти. Фрукти виходьте. (Виходять діти зображують фрукти: яблуко, груша, персик. Дітям дається картинки яблука, груші, персика. Діти встають у коло). Фрукти складаються з твердих чоловічків.
Логопед: А тепер додаємо цукрового піску і води. Вода рідка, цукор твердий. Як ведуть себе люди в киплячій воді?
Діти: Вони вирують, рухаються, з'єднуються з твердими чоловічками цукрового піску. (Виходять діти, що зображають "рідких чоловічків" води і беруть за руки "твердих чоловічків" піску і злегка погойдуються.)
Логопед: Компот вариться, і з нього вискакують газоподібні чоловічки. Вони біжать в різні боки, і нічим їх не можна втримати. Хто хоче бути парою? Виходьте!
Логопед: Ось і компот готовий! Карлсон, ти все запам'ятав?
Логопед: Хлопці, хто з вас хотів би опинитися в такому місці, де з неба падають цукерки? Всі? Чудово. Щось мені підказує, що скоро над нами з'явиться різнобарвне цукеркове хмара. Давайте приготуймося і на всяк випадок "помиємо руки".
Логопед читає вірш М. Яснова "Я мию руки".
Мило буває
( діти енергійно "намивають" руки, розминаючи долоні і пальці)
Різним-преразным:
(з'єднують подушечки вказівних пальців)
Синім,
(з'єднують подушечки вказівних пальців)
Зеленим,
(з'єднують подушечки середніх пальців)
Помаранчевим,
(з'єднують подушечки безіменних пальців)
Червоним...
Але не зрозумію,
(зображують здивування)
Від чого ж завжди
(округлюють очі, піднімають вгору плечі)
Чорній-пречерной, буває вода?
(розводять сторони руки...)
Після закінчення вправи діти розслаблюють м'язи тіла, вільно звісивши руки, злегка зігнувши коліна й нахиливши голову вперед.
Логопед: Здається, я чую шум дощу. Закрийте очі і послухайте. (Логопед включає аудіозапис дощу). Підставте долоні під різнобарвний цукерковий кулькоспад. (Логопед кладе кожному в долоні по одній цукерці у різнобарвних фантиках). Назвіть, якого кольору цукерка впала у ваші руки. Спробуємо цукерку на смак. Яка вона?
Діти: Тверда, ароматна, смачна, гриста.
Підсумок заняття
Логопед разом з дітьми повторює значення продуктів харчування для людини.
Що найбільше сподобалося? А Карлсон вас дякує за корисну інформацію.
Список використаної та рекомендованої літератури
- Білоусова К. Е. Дивовижні історії / З-П., 2003
- Сергієнко Р. Н. Вчимося говорити, граємо. Корекційно-розвиваюча діяльність в ДНЗ/ Воронеж, 2006.
- Смирнова Л. Н. Логопедія в дитячому садку / М., 2003.