logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми.

"Дивись, малюк, у всі очі".

Конспект пізнавального заняття для дітей старшого віку з циклу "Пізнай себе".

Автор: Задова Юлія Миколаївна, вихователь дитячого садка N 47 ВАТ "РЖД" р. Александров, Володимирська область.

Мета:
-продовжувати формувати інтерес до людини;
- дати уявлення про те, що очі є одним з найважливіших органів почуттів людини;
-познайомити дітей з будовою ока;
-виховувати почуття жалю до незрячим людям, бажання надати їм допомогу;
-привести до розуміння, що зір людини треба берегти;
-розширювати пасивний словник дошкільнят: "зіниця", "сітківка", "райдужна оболонка", "очний нерв", "кришталик", "м'язи ока".

Попередня робота:
-розучування комплексу вправ для профілактики порушення зору;
-розучування комплексу вправ для активізації роботи очних м'язів;
-попередження порушень зору за допомогою спеціальних вправ: різні види гімнастики для очей, масаж очей, використання офтальмологічного тренажера Базарного;
-бесіда за темою "Зір";
-розучування дидактичних і рухливих ігор "Розглянь дерево" (тренування зорової пам'яті); "Знайди однакові предмети" (тренування уявлень дітей про просторі та часі);
-розглядання пізнавальних малюнків;
-організація сюжетно-рольової гри "Лікарня" (на прийомі лікар-окуліст);
-читання вірша А. Барто "Окуляри".

Обладнання та матеріали:
-ілюстрація "Будова ока";
-картинки "Продукти харчування", "Сліпа дівчинка читає", "Пам'ятник сліпому людині";
-іграшка бджола;
-картинки "Добре, погано для очей";
-фотоапарат;
-таблиця для визначення гостроти зору;
-набір матрьошок, лялька, паличка, мішечок з дрібними іграшками (дві з них однакові);
-медичний халат для медсестри;
-номерки в гардероб, бахіли.

Хід заняття
Вихователь:
-Хлопці, як потрібно вести себе в поліклініці?
Діти:
-Не бігати, не кричати, не заважати оточуючим людям і роботі лікарів
Діти заходять в кабінет. Лікар (вихователь, далі лікар) перевіряє зір деяких дітей, виписує рецепти.
Лікар:
-Я бачу, хлопці, що ви не дуже добре дбаєте про здоров'я ваших очей. А даремно! Адже очі - це один з найцінніших органів почуттів людини.
Розігрується сценка.
Лікар:
-Розберемося разом, діти,
Для чого очі на світі?
1 дитина:
І навіщо у всіх у нас
На обличчі є пара очей?
2 дитина:
Для чого потрібні очі?
Щоб текла з них сльоза?
3 дитина:
Ти закрий очі долонею.
Посидь зовсім трошки.
3 дитина:
Відразу зробилося темно:
Де ліжечко, де вікно?
Дивно, нудно і прикро.
Нічого навколо не видно.
4 дитина:
Діма хоче бути пілотом -
Правити швидким літаком.
Всі моря на світлі наші
Переплисти мріє Саша.
5 дитина:
Буде наш Андрій танкістом,
А Сергій парашутистом.
Лікар:
Але для цього, друзі,
Крім знань і умінь
Нам необхідно зору!
Хлопці, як ви думаєте, чому?
Діти:
-З допомогою очей людина бачить предмети, їхні кольори, форму, розміри, переміщення предметів. Очі допомагають людині пересуватися у потрібному напрямку, орієнтуватися в просторі і в часі.
Лікар:
-Правильно, хлопці. Завдяки очам ми отримуємо майже всю інформацію про навколишній нас світі.
Медсестра (дістає фотоапарат):
-Хлопці, що це таке?
Діти:
-Фотоапарат.
Медсестра:
-Подивіться, зараз я натисну на кнопку затвора. Що ви бачите?
Діти:
-Відкривається маленький круглий отвір.
Лікар:
-Так, через це отвір проходять промені світла, вони потрапляють на плівку і малюють на ній щось, що ми фотографуємо. Приблизно так само влаштований очей. Подивіться в очі один одному. Що ви бачите?
Діти:
-Маленький кольоровий кружечок, чорну точку посередині.
Лікар:
-Цей гурток називається райдужною оболонкою. У одних вона коричнева, у інших - зелена, у кого-то блакитна. Подивіться один одному в очі і визначте колір райдужної оболонки.
Діти виконують завдання.
Лікар:
-А чорна точка посередині - це зіниця. Через нього промені світла потрапляють всередину очі, і ми бачимо те, на що дивимося, що нам хочеться побачити.
Показує плакат "Будова ока". Діти розглядають його. Обговорюють.
Лікар:
-Зір - це здатність бачити. Наше око схожий на маленьке яблуко. Ми його не бачимо цілком, так як це яблуко надійно заховано в глибоку нірку - очну ямку, а назовні виглядає лише цікавий зіницю. Але перш ніж потрапити в яблуко, світло повинне пройти крізь маленьке кругле збільшувальне скло. З його допомогою ми бачимо чітко і ясно. Недарма його назвали таким чистим прозорим словом - кришталик. Далі промені світла збираються на сітківці ока і по нервах, як по телефонних дротах, мчать в мозок, де і виникають зорові відчуття. Людина бачить те, на що він дивиться.
Фізкультхвилинка ( діти проводять).
1ребенок:
Приступили. Для початку
Тільки оченятами обертаємо.
А тепер покрутимо шиєю,
Це ми легко зможемо.
2 дитина:
Ми до плечей притиснули руки,
Починаємо обертати їх,
Геть втома, лінь і нудьга,
Будемо розминати м'язи.
3 дитина:
Поворот за поворотом,
То до вікна, то до стіни.
Виконуємо вправу.
Щоб дати відпочинок спині.
4 дитина:
Наостанок пошагаем,
Вище ноги піднімаємо.
Лікар:
Відпочили ми чудово,
А тепер пора на місце.
Хлопці, чому люди говорять: "Бережіть як зіницю ока"?
Око - дуже важливий і ніжний орган, тому сам організм захищає його. Потече піт з чола - його зупинять брови. А що захищає очі від пилу?
Діти:
-Вії.
Лікар:
-Але якщо в око все-таки потрапила смітинка, її слизнет безперервно миготливе верхню повіку. Але не завжди очей може сам впоратися з цією бідою, йому треба допомогти, обережно і акуратно погладжуючи очей у напрямку до носа або промивши його.
Очі трудяться цілий день: ми читаємо, малюємо, дивимося телевізор, граємо в комп'ютерні ігри: Наші очі втомлюються. Тому ми повинні створити для роботи очей хороші умови.
Як ви думаєте, які? (діти висловлюють свої припущення).
Лікар:
-По-перше, дуже важливо, де ми сидимо, коли читаємо або малюємо. Давайте спробуємо сісти спиною до вікна. Досить добре висвітлена книгу або аркуш паперу?
Діти:
-Ні, недостатньо.
Лікар:
-Чому?
Діти намагаються пояснити.
Лікар:
-Ми собою загораживаем світло, що йде з вікна. Тепер сядьте так, щоб вікно було праворуч від вас і почніть малювати. Що ви помітили?
Діти:
-Ми знову загораживаем світло рукою.
Лікар:
-Вірно, ми правою рукою знову загораживаем собі світло. Як же треба сідати, щоб очі менше втомлюються?
Діти:
-Світло має падати зліва.
Лікар:
-Правильно, хлопці. Світло має падати зліва. Тепер спробуйте нахилитися дуже низько над книгою. Зручно?
Діти:
-Ні!
Лікар:
-Так можна зіпсувати зір. Поставте руку ліктем на стіл і доторкніться кінчиком вказівного пальця до скроні. Таке відстань між книгою і очима правильне.
Очі здатні захищати себе, але їли про них погано піклуватися, зніми можуть трапитися різні неприємності.
Медсестра (дитина) пропонує пограти у гру "добре-погано". Вона показує малюнки із зображенням дітей у різних ситуаціях, коли дитина береже свої очі, і коли ні.
Лікар:
-Давайте порівняємо ці ситуації, і якщо ви вважаєте, що те, що зображено на малюнках, правильно для очей, плескайте у долоні, а якщо неправильно, то затуляючи обличчя руками.
Варіанти картинок:

  1. Дитина тре очі брудними руками.
  2. Дитина читає особа чистим хусткою.
  3. Дитина читає в транспорті.
  4. Дитина дивиться телевізор, сидячи близько до екрану.
  5. Дитина читає, лежачи в ліжку.
  6. Дитина дивиться телевізор на відстані від екрану.

А зараз перевіримо ваші оченята.
Діти працюють зі схемою Базарного.
Фізкультхвилинка "Бджілка".
На стіні висить зображення бджілки.

Бджілка з квіткою в хованки грала,
Бджілка-летунья квіточки вважала:
Синенький - раз,
Червоненький - два,
Зі скількох квіток я нектар зібрала?
Відповіді дітей.
Лікар:
-На землі є люди, які позбавлені зору, вони нічого не бачать. Як ви думаєте, чи легко жити таким людям? Чому?
Відповіді дітей.
Лікар:
-Наша держава піклується про таких людей. Для сліпих дітей побудовані школи, де їх вчать читати за допомогою пальців (показує картинку).
А на цій картинці - пам'ятник сліпій людині. Як ви думаєте, для чого його поставили?
Припущення дітей.
-Я думаю, хлопці, нам треба завжди пам'ятати, що серед нас живуть люди, яким потрібна наша допомога. А як ми можемо допомогти сліпому людині?
Діти:
-Можна допомогти йому перейти дорогу, піднятися по сходинках, зайти в транспорт, купити продукти в магазині, ліки в аптеці і т. д.
Гімнастика для очей (проводиться з зав'язаними очима).
1 завдання: розставити матрьошки за величиною.
2 завдання: обстежити предмет з допомогою палички.
3 завдання: знайти однакові предмети в мішечку.
4 завдання: на дотик втягати шнурки в іграшку-планшет.
Лікар:
-Я сподіваюся, що, виконуючи ці завдання, ви зрозуміли, як важко в цьому світі жити, не бачачи нічого, і що ви завжди прийдете на допомогу сліпій людині.
Хлопці, так що треба робити, щоб ваші очі були здоровими?
Відповіді дітей.
Лікар:
-Хлопці, а ви знаєте, які продукти найбільш корисні для наших очей?
Діти перераховують.
Лікар пропонує картинки з набору картинок "Продукти" - морква, чорниця, цибуля, петрушка, помідори, червоний перець, шипшина і т. д. Діти вибирають найбільш корисні для очей.
Фізкультхвилинка "Літак".
Лікар:
-А тепер гімнастика для очей, щоб вони трошки відпочили.

Пролітає літак,
З ним зібрався я в політ.

Дивляться вгору і водять пальцями за які пролітають "літаком".

Праве крило відвів, подивився,
Ліве крило відвів, подивився.

Відводять по черзі праву і ліву руки і стежать за ними поглядом

Я заводжу мотор
І уважно дивлюся.

Роблять обертальні рухи руками перед грудьми і стежать за ними поглядом.

Піднімаюся вгору, лечу,
Повертатися не хочу.

Встають на носочки і зображують політ літака.

Лікар:
-А тепер давайте ще раз повторимо і запам'ятаємо правила з охорони зору.
1. Не тріть очі брудними руками.
2. Умивайтеся щодня з милом.
3. Не дивіться близько і довго (більше 1 години) телевізор, не грайте в комп'ютерні ігри (більше 15 хв.)
4. Не читайте у транспорті.
5. Не читайте і не малюйте, лежачи в ліжку.
6. Читайте та малюйте за столом, в добре освітленій кімнаті, світло повинне падати зліва.
7. Бережіть очі від потрапляння в них їдких та небезпечних рідин.
8. Бережіть очі від колючих і ріжучих предметів.
9. Їжте продукти з вітамінами.
10. Гуляйте на свіжому повітрі.
Лікар:
-А тепер виконаємо ще кілька вправ, які допоможуть вашим очках відпочити.
Вихідне положення сидячи.
1. Щільно закрити очі, а потім широко відкрити (5-6 разів).
2. Подивитися вгору, вниз, вліво, вправо, не повертаючи голови. (3-4 рази).
3. Обертати очима по колу по 2-3 сек. (3-4 рази).
4. Швидко моргати (1 хв)
5. Дивитися вдалину, сидячи перед вікном. (3-4 рази).
Діти виконують вправи.
Лікар:
-Відгадайте загади:
На краю пшеничних полів
Під тінистою листям
Два ключа є незвичайних
З чистою, свежею водою.
Не вмитися тієї водицею
Хоч і глибока вона,
Цілий світ в неї дивиться
Небо, зірки, хмари.
Вдень відкриті всім назустріч
Ці диво - джерельця,
А в мороці, у пізній вечір
Їх приховують ковпачки.

Два сусіда - непосиди,
День на роботі,
Ніч на відпочинку.
-Так, це очі. Очі наші - незамінні помічники. Вони можуть розповісти лікарю, що людина хвора і йому необхідна допомога. У хворої людини змінюється колір очей. Недарма кажуть, що очі - дзеркало душі. В цьому дзеркалі можна побачити не тільки хвороби, але і характер людини: добрий він чи злий, хитрий або простодушний, правду він говорить чи ні. З їх допомогою ми бачимо навколишній світ, наш чудовий кольоровий світ і милуємося ним.
Тож бережіть і охороняйте очі.
Пригощає дітей вітаміном для очей - морквиною.

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове