Конспекти занять з дітьми.
ПОДОРОЖ НА ПІВНІЧНИЙ ПОЛЮС.
Заняття з циклу "Природні зони землі".
Автор: вихователь вищої категорії Глаголєва М. В., Тульська область, р. Єфремов, "Поч. школа, д/сад N20".
Тема:
Мета: Познайомити дітей з особливостями природних умов Крайньої Півночі; формувати у дітей елементарні уявлення про взаємозв'язки і взаємодії живих організмів із середовищем існування; розвивати у дітей здатність спостерігати, описувати, будувати припущення і пропонувати способи їх перевірки.
Матеріали до заняття: Географічна карта. Ілюстрації до казці Ст. Катаєва "Цветик-семицветик" (дівчинка Женя на Північному полюсі).
Ілюстрації із зображенням флори і фауни Крайньої Півночі. Обладнання для досвіду (дивись заняття).
Хід заняття:
1. Вступна бесіда.
Вос-ль. Одного разу художникам, які живуть в різних країнах, запропонували намалювати портрет Землі. Коли вони справилися із завданням, то всі пейзажі помістили на виставці. І всі люди побачили, що вийшли зовсім різні портрети. На одному ми побачили б сувору тундру, на іншому - пишні джунглі, на третьому - пустелю, скніє від спеки... І якщо всі портрети зібрати на одній виставці, ми здивуємося: скільки осіб у нашої планети! (розглядання картинок різних природних зон). Ці різні особи з'явилися у Землі тому, що умови для життя організмів на ній дуже різноманітні і в різних куточках планети склалися зовсім різні природні зони. Згадайте казку Ст. Катаєва "Цветик-семицветик" (показує цветик-семицветик). Одне з бажань дівчинки Жені було потрапити на Північний полюс. Вона виявилася там миттєво і також швидко попросилася назад додому.
- Чому? (Там було дуже холодно, а ще Женя злякалася білих ведмедів.)
2. Подорож на північний полюс.
Вос-ль: давайте ми з вами вирушимо в подорож і дізнаємося що ж це таке - північний полюс. А для цього нам потрібно відірвати пелюстка нашого квіточки-семицветика. Як ви думаєте, якого кольору потрібно вибрати пелюстка. (Білого). Правильно білого, тому що білий колір найбільше підходить до цієї частини землі. Подивіться, де знаходиться північний полюс (покажіть його на карті).
- Як ви думаєте, чому він весь пофарбований у білий колір? Тому що Північний полюс - це крижана пустеля. Океан в цьому місці покритий льодом, товщина якого дорівнює висоті триповерхового будинку.
Дитина читає вірш "Північний Льодовитий океан":
Океан вкрився кригою,
Хвилі не вирують у ньому.
Він від краю і до краю
Як крижана пустеля-
Царство холоду і темряви,
Царство матінки-зими.
Вос-ль: Взимку тут часто лютують заметілі, лютують морози. (Дати дітям послухати фонограму північного вітру, хуртовини).
У цей час сонце довго не показується над лінією горизонту. Триває полярна ніч. Тільки блідий світло зірок та місяця, а іноді полярного сяйва, висвітлює безкрайні снігові простори.
Ось як описує полярне сяйво один мандрівник: "Небо палало, наче невідома сила колебала величезний завіса. Великі, чіткі складки прикрашали його. Хвилі то червоного, зеленого світла, чергуючись, проносилися по ньому з одного краю до іншого. Окремі полотнища завіси яскраво спалахували і тут же блідли".
Діти розглядають північне сяйво на картині.
На зміну довгої ночі приходить полярний день. Цілодобово світло. Настає коротке літо. Сонце зовсім не ховається за лінією горизонту. Але воно піднімається невисоко, його промені мало нагрівають поверхню, покриту льодом і снігом. Тільки біля берегів сильними вітрами лід зламується і починає танути. У цих місцях холодно протягом усього року: влітку та взимку. І день з ніччю не чергуються, як це відбувається в тому місці, де живемо ми.
3. Тварини північного полюса.
Вос-ль: Як не сувора природа Північного Льодовитого океану та його островів, тут мешкають багато тварини: тюлені, моржі. Товстий шар підшкірного жиру у цих тварин захищає їх від холоду, коли вони знаходяться у воді або виповзають на лід. (Розглядання картинок із зображенням тварин північного полюса).
- А чим же харчуються моржі і тюлені? Рибою, якої багато в тих місцях.
- А хто ще любить рибу? Птахи. На острови в літній час злітається безліч птахів: кайри, гагари, тупики. Вони знаходять в море багату їжу різних риб, дрібних рачків. На скелястих берегах влаштовують гнізда, відкладають яйця і виводять пташенят. На зиму відлітають в теплі краї.
У тих місцях, де риби багато, багато і птахів. Вони селяться по скелястих берегах, утворюючи пташині базари.
- Як ви думаєте, чому так називають велике скупчення птахів?
Але головний житель північних просторів це білий ведмідь. Це найбільший хижий звір на Землі. Густа біла шерсть ведмедя і товстий шар жиру оберігають його від сильних морозів.
- Чим живиться білий ведмідь в льодах? Адже ніде ні кущика, ні травинки. Ведмідь - прекрасний плавець, вода для нього рідна стихія. Б. М. може плавати навіть під водою. Він полює за рибою і тюленями, птахами. Навіть моржі можуть стати його видобутком.
Взимку у білих ведмедів з'являється потомство. Коли приходить пора народжувати дитинчат ведмедиця забирається в снігову печеру. У цього величезного тваринного дитинчата народжуються трохи більше щури. Поки ведмежата ростуть ведмедиця не виходить з барлогу. Але вже через два місяці вони виходять із засніженої барлогу, і починає привчає їх ловити рибу, а потім і тюленів.
4. Дослідницький експеримент.
Вос-ль: Коли ведмідь вилазить на крижину з води, він стріпнувся. Від нього в усі боки полетіли бризки. А чому ведмідь не покривається льодом, адже він вилазить з води на такий сильний мороз? Щоб зрозуміти, як ведмідь пристосувався до таких умов, зробимо досвід.
У ємність з водою опустіть руку і одразу ж вийміть її. Подивіться на неї уважно. Вона мокра, тобто покрита тонким шаром води. І якщо б зараз вдарив мороз, то ця вода перетворилася б в скоринку льоду. Тепер витріть руки і злегка змастіть їх жиром (дитячий крем). Знову опустіть руку в воду і вийміть її. Що ви помітили? Вода вже не покриває всю руку, вона зібралася крапельками. І якщо руку струсити, ці краплі з руки злетять. На руці води не буде, значить в мороз нічому буде перетворюватися на лід. Тепер спробуйте пояснити випадок з білим ведмедем.
-А хто ще з тварин використовує цю хитрість? (Водоплавні птахи.)
- Подумайте, де людина використовує явище несмачивания? Змащують металеві деталі машин, щоб від зіткнення з водою вони не заіржавіли. У білого ведмедя і лапи пристосовані для життя в льодах океану. Щоб легше було триматися на льоду, підошви його лап вкриті довгим водонепроникним хутром.
5. Заключна частина.
Вос-ль: Ось і підійшла до кінця наша подорож. Де ми з вами сьогодні побували? Покажіть на глобусі, де знаходиться північний полюс. Яка природа півночі. Чим клімат Півночі схожий на російську зиму. Що таке північне сяйво? Що таке полярна ніч, день? Які тварини живуть на північному полюсі?
Сподобалась вам наша подорож? Я пропоную сьогодні ввечері намалювати північний полюс, північне сяйво, тварин півночі. Ваші малюнки ми помістимо на нашу виставку.