logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми.

Клімат і природа тундри.

Цикл занять "Природні зони Землі".

Автор: Глаголєва М. В. Тульська обл., р. Єфремов, "Поч. школа, д/сад N20".


ЦІЛІ
1. Познайомити з кліматом і природою тундри; такими явищами природи, як завірюха, буря, вічна мерзлота;
2. Розширити уявлення про навколишній світ, збагатити словниковий запас, вчити давати повні відповіді на запитання;
3. Вчити виразно читати вірші.
4. Вчити порівнювати, логічно мислити, розвивати пам'ять і увагу.

Хід заняття.
1часть. Вос-ль: Де ми разом з вами були минулого разу? (на Північному полюсі) Давайте згадаємо, який клімат на півночі. (Відповіді дітей). Яких тварин можна зустріти на півночі?
Подивіться на наш цветик-семицветик, який нам допомагає у мандрах. Зараз ми відірвемо пелюстка фіолетового кольору і полетимо в наступну природну зону нашої країни. І ми приземлимося ось тут (показати на глобусі тундрову зону). Це тундра.

2 частина.
Вос-ль: Покажіть тундру на карті.
Того, хто вперше побачить тундру взимку, укутану снігами, убаюканную хуртовинами, немов навіки заснула в темряві полярної ночі, вона здасться Сплячої царівною. В тундрі холодно, безлюдно і просторо, як у крижаних чертогах. Тужливі пісні хуртовин і хуртовин навіюють людям і тваринам північні білі сни. Послухайте північну колискову пісню.
Діти слухають фонограму колискової пісні.
Вос-ль: Взимку тут лютує, злиться завірюха. Її нескінченний, тужливий виття вселяє в серце смуток і тривогу. Йти проти вітру дуже важко, а часом і неможливо. Його пориви валять людину з ніг! Послухайте вірш.
Вітер північний
Женеться за мною
Вітер крижаний.
Хоче він мене зловити
І схопити в оберемок,
Хоче шарфик розмотати,
З голови збити шапку.
Вітер женеться за мною
З гиканням і виттям.
Втечу скоріше додому,
Щільно двері закрию.
Він заричить, ніби звір,
Вдариться лобом об двері!

Вос-ль: Під час пурги жителі тундри намагаються не виходити зі своїх осель, тому що в сніговій круговерті можна легко втратити орієнтири і заблукати навіть недалеко від будинку.
Ось як описує люті вітру в тундрі журналіст А. Севастьянов: "Налітав вітер такої сили, що важко потрапити в розкриту двері будинку. Крокуєш через поріг, а пориви збивають в бік. Чіпляєшся за одвірок, плечем лягаєш на вітер, допомагаєш руками і з працею переступаєш поріг".
І все таки, клімат в тундрі м'якше і тепліше, ніж на північному полюсі.
Сніг в тундрі не дуже глибокий (близько 0,5 м), сухий і сипкий. Вітер здуває його, завірюха і поземка несуть крутяться снігові вихори за собою. Поверхня тундри нагадує застиглі морські хвилі. Сніг поступово стає дуже щільним, і по ньому можна їздити, не провалюючись, на всюдиходах.
З щільного снігу корінні жителі тундри, ескімоси, навчилися у давні часи будувати сніговий будинок - голку. Вони розпилювали сніг на рівні бруски, скріплювали їх водою, негайно застывавшей на морозі, і складали міцні високі стіни. Всередині сніговий будинок встеляли шкурами оленів і утеплювали хутром песців, лисиць, полярних вовків. В таке крижане житло не проникали сніг і пориви сильного вітру.

Вихователь показує, як будували житло з снігу, використовуючи крижані кубики.

Вос-ль: Літо в тундрі дуже короткий (всього дві або три тижні). В цей час варто по-справжньому тепла і сонячна погода. Але грань між навесні і влітку, влітку і восени тут помітити важко. (Показ демонстраційного матеріалу)
3 частина.
- В тундрі багато боліт, озер, струмків та річок. Але не тому, що тут випадає особливо багато дощів, а тому, що вода не може просочитися в мерзлу землю і залишається на її поверхні.
- Чому влітку велика частина тундри покрита болотами? Зараз ми спробуємо в цьому розібратися. Проведемо експеримент.
Візьмемо дві однакові непрозорі ємності (можна використовувати квіткові горщики), наповнені землею. В одній з ємностей, під невеликим шаром землі знаходиться скло, що закриває всю поверхню (дітям про це невідомо).
- Скажіть, чи однакові ці горщики?
Тепер кожен з горщиків ми наллємо однакову кількість води.
- Як відміряти однакову кількість рідини?
Це завдання діти повинні мати можливість вирішити експериментально. Для цього вони сідають по двоє за столи, на яких знаходяться ємності з водою, кілька мірок (ложок, маленьких стаканчиків) і дві чашки різної форми.
- Як ви гадаєте, що має статися? (Вода піде в землю.) Наливаємо волу в перший горщик (без скла). Вода дійсно йде в землю.
Проробляємо те ж саме з другим горщиком.
- Чому ж вода залишилася на поверхні? Ймовірно, їй щось завадило просочитися усередину. Що ж? Розкопаємо землю. Так і є-скло.
Вос-ль: У тундрі, звичайно, не скло заважає воді. За довгу і холодну зиму земля промерзає на велику глибину, а за коротке літо встигає розтанути тільки невеликий верхній шар і вода, так само, як і у випадку з квітковим горщиком, не може просочитися в глиб землі, їй заважає сильно промерзла земля - її називають "вічною мерзлотою". Кожна ямка канава, западина в тундрі швидко наповнюється водою. Тому-то й утворюються болота.
Ось так за допомогою двох квіткових горщиків ми зрозуміли, чому утворюються болота.
4 частину. Ось і підійшла до кінця наша подорож. Як називається та природна зона Землі, де ми сьогодні побували. Давайте з вами згадаємо,
1. Який в тундрі клімат.
2. Що таке "вічна мерзлота"?
3. Чому велика частина території тундри зайнята болотами?
4. Чому в тундрі багато струмків, озер, річок?
5. Довго триває в тундрі зима? Літо?

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове