Конспекти занять з дітьми.
"Червона книга Татарстану".
Екологія та розвиток мови в підготовчій групі.
Автор: Садреева Троянда Равиловна, вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок N19 «Оленка», р. Набережні Челни, Республіка Татарстан.
Попередня робота:
Читання книги С. Радзієвської «Про життя тварин», розглядання книжок: «Енциклопедія про тварин», «Тварини - рекордсмени», «Червона книга Республіки Татарстан».
Матеріали до заняття:
- «Червона книга Республіки Татарстан»
- Таблички для гри «Що кому до смаку» (травоїдні, хижаки, гризуни ,всеїдні тварини)
- Ілюстрації тварин, що живуть в РТ
- Малюнок «тварини» (тулуб ведмедя, крила бабки, мордочка їжачка, вуха пугача)
- Мольберт
- Схема
- Картки про правила поведінки на природі
Мета заняття:
- Навчальна. Продовжити знайомство дітей з «Книгою рідкісних і перебувають під загрозою зникнення, видів тварин і рослин». Вчити дітей розуміти і правильно судити про біди природи.
- Розвиваюча. Спонукати дітей до фантазії і творчості. Розвивати мовлення, довготривалу пам'ять.
- Виховує. Викликати у дітей почуття співпереживання до тварин, занесених в «Червону книгу». Виховувати екологічно грамотних дітей, які вміють логічно мислити, передбачати наслідки своїх вчинків, свого поводження в природі.
Хід заняття:
Діти заходять в групу, сідають на стільці. Вихователь розповідає казку:
«Зустрілися одного разу тварини в лісі і вирішили помалювати. У них був один аркуш паперу, одна пензлик і фарби. Намалювали вони ось таку картину (вихователь прикріплює малюнок до мольберта). Подивіться уважно на малюнок і скажіть, які тварини намалювали цей малюнок. Відповіді дітей: ведмідь, бабка, вухатий їжак, пугач. Вихователь задає питання:
«Що об'єднує цих тварин?» (Вони занесені в «Червону книгу РТ»)
«Про що ця книга?» (Про що рідко зустрічаються та зникаючі види тварин та рослин)
«А чому книга червоного кольору?» (Привертає увагу, колір тривоги і небезпеки)
«Як ви думаєте - добре чи погано, що «Червона книга» така велика?
А зараз розповімо про цих тварин. Щоб розповідь вийшов цікавим, нам допоможе схема. ( До мольберта прикріплюється схема).
Розповіді дітей. Вихователь дає короткий аналіз кожного оповідання.
Физминутка «Дикі тварини»
Як-то раз лісовою стежкою (діти йдуть по колу)
Звірі йшли на водопій. (ідуть,голосно тупаючи)
За мамою-лосихою топал лосеня,( крадуться на носочках)
За мамою-лисицею скрадався лисеня, (пересуваються навприсядки)
За мамою-їжачихою котився ежонок, (йдуть кружляючи)
За мамою ведмедицею йшов ведмежа,(йдуть вперевалку)
За мамою-зайчихою косі зайченята, (скачуть на прямих ногах)
Вовчиця вела за собою вовченят, (крадуться)
Всі мами і діти хочуть напитися особа в коло (лакательные руху мовою)
Розповіді дітей. Вихователь дає короткий аналіз кожного оповідання.
-Діти, хто знає загадки про тварин? (Діти загадують загадки)
У неї 4 крила,
Тіло тонке, мов стріла.
І великі, великі очі.
Називають його ... (бабка).
Всю ніч літає,
Мишей видобуває.
А стане ясно,
Спати ляже в дупло. (пугач)
Літом бродить без дороги,
Між сосен і беріз,
А взимку він спить у барлозі,
Від морозу ховаючи ніс. (ведмідь)
Добродушний, діловитість,
Весь голками покритий,
Чуєш тупіт спритних ніжок?
Це наш приятель .... (їжачок)
Дитина читає народні прикмети.
Перед дощем з'являється багато бабок.
Бабка літає низько до землі - до дощу.
Бабок багато - до посухи.
Поспіває лісова малина - ведмідь шкуру нагулює.
Якщо ведмеді ходять недалеко від доріг і людського житла - в лісі голодно.
Вихователь розповідає народну прикмету.
По тому, яке місце ведмідь собі для барлогу вибирає, можна дізнатися, яку весну чекати треба. Влаштувався ведмідь на високому, сухому місці - весна буде рання, сніг швидко почне танути. Якщо ведмідь в низинці спати ліг, значить не скоро тепло настане.
Вихователь:
- Зараз ми з вами пограємо у гру «Що кому до смаку».
Четверо з вас будуть завідувачами їдальні для звірів, інші будете звірами. Візьміть таблички та ілюстрації, які лежать на столі і визначте, яку столову який звір піде. Поясніть чому.
В кінці гри підкреслюється, що ці тварини живуть в Республіці Татарстан.
Повертаються на стільці. Вихователь:
- Діти, ми теж можемо допомогти тваринам. Для цього потрібно знати правила поведінки на природі.
Розглядаються картки.
- Пройде час. І можливо тварин, про яких ми говорили, стане більше і їх не буде на сторінках «Червоної книги».
Дитина читає вірш Акіма «Бережи свою планету».
Є одна планета - сад в цьому холодному космосі.
Тільки тут ліси шумлять, птахів скликая перелітних.
Лише на ній одній побачиш конвалії в траві зеленій,
І бабки тільки тут у річку дивляться здивовано.
Бережи свою планету, адже інший на світі немає.
Підсумок заняття.
-Хлопці , що нового ви дізналися на занятті?
- Хлопці, що б ви хотіли розповісти своїм батькам з сьогоднішнього заняття?
Я раджу вам розповісти про те, що існує «Червона книга РТ», і що кожен може допомогти природі, якщо захоче.