Конспекти занять з дітьми.
Конспект відкритого заняття за мотивами казки «Колобок».
Автор: Золотова Світлана Володимирівна, вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад Дитячий садок N 15 Московська область, р. о. Залізничний.
Мета заняття:
Вчити уважно слухати казку, супроводжуючи текст показом фігурок настільного театру. Активізувати в мові дітей слова: Мишко - ведмідь, вовк, лисичка-сестричка. Вчити малят брати участь в інсценізації казки. Вчити відповідати на запитання.
Матеріал та обладнання:
Настільний театр (дерева, будиночок, заєць, вовк, лисиця, ведмідь, колобок, дід з бабкою, лавочка), картон зеленого кольору, пластилін, дощечки для ліплення.
Методи і прийоми:
- Розповідання казки «Колобок».
- Розглядання ілюстрацій.
- Бесіди з малюками.
Хід заняття:
Вихователь в костюмі казкарки входить в групу і запрошує дітей пройти сісти на стільчики:
«Всі сідаємо рядком
Пограємо ладком
Приготуйте вушка, вічка
Починаємо нашу казку».
- Діти сідають на стільчики. На столах розставлені настільні декорації (будиночок діда з бабою, дерева, квіточки тощо). Вихователь починає розповідати казку «Колобок», паралельно з розповіддю змінює декорації і героїв (заєць, вовк, ведмідь). Який Зайчик - попрыгайчик? (сірий, з довгими вушками);
- Сірий Вовк, зубами клац (Вовк - вовк, злий, сердитий);
- Мишко - ведмідь (клишоногий, вушка маленькі, мишко товстий, незграбний);
- Лисиця - руда лисичка-сестричка, хитра прехитрая.
Жили були дід і баба. Дід і просить бабу: «Піди но, по коробу пошкреби, по засіках помети, може набереш борошна на колобок.
- Гаразд, каже бабця.
Пішла вона в комору, по коробу пошкребла, по засіках помела - набрала борошна. Замісила тісто на сметані, та спекла Колобок. Колобочек вийшов на славу - кругловиденький, рум'яний, з хрусткою скоринкою.
Вихователь показує дітям Колобок. Запитує: Який Колобок?
Відповіді малюків: рум'яний, красивий, кругленький.
Вихователь:
- Правильно, молодці! Продовжуємо казку: Так от хлопці. Баба поклала Колобок на віконце, щоб він охолов, а він, пустун, трохи полежав на віконці, стало йому нудно. Він зістрибнув і покотився по доріжці. Котиться, веселиться, пісеньку співає:
- Я Колобок, Колобок! Я на сметані мешен, в маслі пряжен. На віконці стужен. Я від дідуся пішов, від бабусі пішов.
Раптом назустріч з-за ялинки Зайчик.
- Колобок, Колобок, а я тебе з'їм. Колобок відповідає:
- Не їж мене, Зайка, я тобі пісеньку заспіваю!
Вихователь:
- Діти, подивіться, який Зайчик?
Відповіді дітей:
- Сіренький, довгі вушка, хвостик маленький.
Вихователь:
- Молодці, діти. Колобок заспівав пісеньку Зайчику і покотився далі по доріжці. Котиться, котиться, а на зустріч йому Вовк.
Побачив Колобка, зрадів.
- Колобок, Колобок, а я тебе з'їм!
Колобок відповідає:
- Не їж мене, Вовче, я тобі пісеньку заспіваю: Я Колобок, Колобок! Я в маслі пряжен, на сметані мешен, на віконці стужен. Я від дідуся пішов, від бабусі пішов, від Зайчика пішов, а від тебе Вовк і поготів піду. І покотився далі.
Вихователь:
- Хлопці, а хто скаже Вовк - який?
Діти відповідають:
- Сірий, злий, великий.
Вихователь:
- Правильно, а що ж наш Колобок? А він знову покотився по доріжці. Котиться, котиться, а на зустріч йому ведмідь.
- Колобок, Колобок, а я тебе з'їм.
- Не їж мене Михайлику. Я тобі пісеньку заспіваю! І знову заспівав свою веселу пісеньку.
- Я від дідуся пішов, від бабусі пішов, від Зайчика пішов, я від Вовка пішов, а від тебе Михайлик і поготів піду! І знову покотився далі по стежці.
Вихователь:
- Хлопці, а що ж наш ведмідь? Який він?
Відповіді дітей:
Клишоногий, величезний, незграбний. У нього маленькі вушка.
Вихователь:
- Дуже добре, хлопці, молодці!
Котиться наш Колобок по стежці, а на зустріч йому йде Лисанька. Побачила Колобка і каже:
- Колобок, Колобок, я тебе з'їм!
- Не їж мене Лисанька. Я тобі пісеньку заспіваю! І заспівав свою веселу пісеньку.
- Я від дідуся пішов, від бабусі пішов, від Зайчика пішов, я від Вовка втік, я від Ведмедика пішов і від тебе Лисиця піду!
Лисичка каже:
- Стала стара, погано чую я. Сядь мені на носок так заспівай свою пісеньку ще раз.
Лисичка хитра, обдурила, Колобок скочив їй на язик, а лисиця «Ам, і з'їв» глупенького, довірливого Колобка.
Лисонька задоволена, йде пишається і милується собою, що не помітила велику глибоку яму, в яку і потрапила. Впала, а поки летіла вниз від несподіванки відкрила ротик - Колобок стриб, так і вискочив з животика Лисиці і швидко закотився за ялинку.
Вихователь:
Хлопці ви, напевно втомилися! Давайте ка, з вами трохи пограємо, а потім дізнаємося, що ж стало з нашим Колобком.
Вихователь грає з дітьми на килимі:
Зайчик сіренький скакав
Лапкою топал і танцював
Ось так, ось так
Лапкою топал і танцював.
Мишко товстий спав, гуляв
Мед з бочки діставав
Ось так, ось так
Мед з бочки діставав!
Сірий, злий, сердитий вовк
Так гарчить - зубами клац!
Ось так, ось так
Лапою ток - зубами клац.
А хитрюща Лисиця
Біля Колобка паморочиться
Ось так, Ось так
Біля Колобка паморочиться!
Діти мімікою і рухами показують, які звірятка (стрибають, гарчать і т. д.).
Вихователь:
- Діти, а що ж наш Колобок? Як він там себе почуває під ялинкою?
Діти відповідають:
- Сумує. Хоче додому!
Вихователь:
- Давайте допоможемо йому повернутися додому до дідуся і бабусі.
Діти:
- Так, давайте.
Вихователь запрошує дітей до столів, на яких розкладені «доріжки» (листки зеленого картону, маленькі кульки різнокольорового пластиліну, дощечка для ліплення).
Діти сідають на стульчаки.
Вихователь:
- Хлопці, ми з вами пограємо з ручками та пальчиками, а потім «прокладемо» стежку для Колобка, а то Лисичка знову його обхитрит.
Пальчикова гімнастика:
«Кулачок - Колобок!
Ми стискаємо його разок!
Маленький клубочок ще
До чого ж він гарний!»
Після діти з шматочків пластиліну «укладають» камінчики. Методом розплющення роблять доріжку для Колобка.
Вихователь допомагає малюкам, повторюючи з ними основні кольори (червоний, зелений, жовтий, синій).
Задоволений Колобок дякує дітей:
- Спасибі вам, хлопці, за таку гарну доріжку. Тепер я більше не попадуся Лисиці назустріч. Буду слухняним і з дому не укачусь.
Дітлахи, дякую
І всім «спасибі» кажу
Тепер я вирушаю
А до вас повернуся
Коли - небудь.
Вихователь:
- Хлопці, вам сподобалася казка? А хто з героїв сподобався найбільше? Чому?
Діти за бажанням відповідають на запитання.
Оцінка відповідей дітей (позитивна).
Дідусь і бабуся (ляльки на столі) дуже раді, що Колобок повернувся до них і для хлопців і гостей приготували частування.
Вихователь-казкарка пригощає дітей і гостей солодощами.