Конспекти занять з дітьми.
Пташки, пташки до нас летять.
Безпосередня освітня діяльність. Друга молодша група.
Автор: Левіна Марина Володимирівна, вихователь, Муніципальне дошкільний навчальний заклад Дитячий садок N10 Московської обл. Сергієво Посадський р-н. сел. Богородское.
Мета. Познайомити дітей з народними традиціями зустрічі весни, закріпити у дітей знання про птахів, уміння відгадувати загадки. Викликати інтерес до народних ігор. Викликати у дітей позитивні емоції, використовуючи драматизації.
Попередня робота: Вивчення з дітьми потішок, відгадування загадок дітьми, знайомство дітей з російськими народними іграми.
Матеріал: шапочки пташок, шапочка вовка, випечені із здобного тіста «жайворонки» за кількістю дітей, аудіозапис «голоси птахів»
Хід заняття:
Господиня: Заходьте хлопці, не соромтеся, розташовуйтеся зручніше. Подивіться скільки гостей прийшло, давайте поздороваемся з гостями.....
Хлопці, подивіться, яке сонечко в нашому залі і кожен з вас для нас як маленьке сонечко , а ваші ручки - промінчики. Давайте візьмемося за ручки - промінчики і скажімо:
Разом з сонечком встаємо
Разом з птахами співаємо
З добрим ранком,
З ясним днем
Ось як славно ми живемо.
Подивіться, як світло стало в залі. Посміхнемося сонечку і порадіємо ясного дня, адже зараз у нас весна, птахи з півдня до нас повертаються.
- Чик-Чирик, Чик-Чирик (іграшка бі-ба-бо)
_- Ой, хто це? Горобчик!! Ти до ребяткам прилетів, А це що у тебе? Та це ж загадки, дорогий горобчик, ти хочеш, щоб хлопці відгадали твої загадки?(горобець киває головою) Ну тоді слухайте:
Всіх прилетных птахів чорніше,
Чистить ріллю від черв'яків.
Взад - вперед по ріллі навскач.
А зветься птах....... (Грач)
Молодці, хлопці, відгадали. Подивіться як радий наш горобчик.
Так наступна загадка:
На жердині палац,
У палаці співак,
А покликом його ... (Шпак)
Чудово і цю загадку ви відгадали. Горобчик, що таке?
- Чик-Чирик, Чик-Чирик
Хлопці горобчик мені сказав, що йому пора летіти , давайте попрощаємося з ним! До побачення горобчик, прилітай до нас ще!!
Літають пташки високо, махають крильцями, весну - красну на крилах несуть. Раніше в селі, що б весна швидко приходила, ліпили з тіста пташок, таке печиво називали «жайворонок» ( показ спечених пташок), піднімали їх високо-високо і говорили:
Пташки, пташки, до нас летите
І весну з собою несіть,
Весну ясну,
Весну красну!
Ось і прийшла весна-красна, сонечко яскравіше засяяло, зазеленіла травичка, а по травичці крокують дві тетері. Тетері, а хлопці про вас гру-потешку знають. Давайте всі разом пограємо! (Інсценізація потішки «Дві тетері».)
Як на цій тижня
Прилітали дві тетері:
Походили - поскубли,
Походили - поклювали.
Посиділи-посиділи
І відлетіли назад.
Прилетять в кінці тижня
Наші милі тетері.
Ми тетерок будемо чекати -
Дамо їм крихт подзьобати.
Молодці, хлопці, ось як весело ми пограли з тетерями. Яка чудова пора року весна. Стільки пташок до нас прилітає, дивіться, ще одна летить, та це ж дрозд, він почув, як ми грали з тетерями і теж захотів з вами пограти:
Потешка «Скок-поскок»
Скок-скок-поскок (стрибає на місці)
Молодий дроздок,
Мерщій вставай!
Так хлоп'ят доганяй (діти біжать до господині , а дрозд їх наздоганяє)
Молодці хлопці чудово ми з вами пограли, втомилися, давайте трохи відпочинемо, а Яночка хоче загадати вам загадку ще одній пташці:
Білі крила, червоні лапки.
Щипає за п'яти. Біжи без оглядки! (Гуска)
Так, це гусак! У гусака лапки червоні. Гусак любить всіх за п'яти щипати, а ще він шипіти вміє - ось так: витягне шию і шипить. Як гусак ляскає крилами? (Діти показують.) У нас теж є гуси, зараз я їх покличу, вони і вийдуть.
Гра «Гусаки і вовк»
Гуси-лебеді, пора
В чисто поле з двору!
(Діти «гуси» виходять, виконують рухи за речі господині.)
Ходять гуси, гуляють, травушку щипають, ляскають крилами, витягують шиї, ґелґочуть по-гусячого - Га-га-га! А сірий вовк (дитина в масці вовка) тут як тут. Кличе гусок господиня:
- Гуси-гуси!
- Га-га-га.
- Їсти хочете?
- Так-так-так.
- Так летите всі додому!
Сірий вовк під горою не пускає нас додому
Вовк і справді їх не пускає, зубами клацає, велить йти до нього в будинок (вовк заганяє гусей в свій «будиночок»: ширма, ялинка тощо). Загнав їх у хату стереже. Йде господиня гусей шукати.
- Вовк-вовк, не ти поцупив моїх гусей?
- Ні, не я!
А гуси хлопають крилами. (Діти-гуси зображують ляскання крилами.)
- Вовк-вовк, що це там шумить?
- Це ложки та миски зі столу падають.
- Де ж мої гуси? (Діти зображують шипіння гусей)
- Вовк , а хто це шипить?
- Це щі в моїй печі киплять!
- Де ж мені гусей знайти?
- Га-га-га! (Діти повторюють крик гусей.)
- Вовк, це ж мої гуси кричать! Віддай їх мені!
- Не віддам!
- Тоді я всіх птахів покличу. Пташки, летіть сюди, оточуйте вовка! Не випускайте його з кола!
(Діти, тримаючись за руки, утворили коло, всередині якого бігає вовк.)
В о л к. Як мені вибратися з цього кола?
Господиня. Ти гусей віддай. Пташки, крикніть йому: «Віддай гусей!» (Кричать.)
В о л к. Віддам, віддам, тільки замовкніть, тільки відпустіть (віддає гусей, його випускають).
Включити запис «голоси птахів»
Х о з я ї к а Послухайте , ми ніби опинилися у весняному лісі, давайте послухаємо як красиво птахи співають.. Музика через короткий час плавно затихає.
. Як добре ми з вами сьогодні весну звали-зазивали, пташок зустрічали! Які ж ви в мене чудові хлопці, порадували ви мене сьогодні. А я теж хочу порадувати вас. Подивіться яких «жаваронков», я для вас напекла, зараз ми підемо в групу пити чай.