Конспекти занять з дітьми.
Славні захисники нашої Вітчизни.
Тематичне заняття в старшому дошкільному віці.
Автори: Єрмілова Наталія Володимирівна, вихователь, МБДОУ ДСПиО N 1 «Світлячок», р. о. Спаськ - Дальній, Приморський край.
Мета: Формування патріотичних почуттів у дітей старшого дошкільного віку.
Завдання: 1. Закріпити і розширити знання про захисників Вітчизни.
2. Розвивати слухове увагу, уміння діяти по команді.
3. Розвивати почуття музичного темпу - вміння рухатися в заданому темпі.
4. Виховувати повагу до захисників Вітчизни, любов до батьківщини.
Словник: богатир, кольчуга, збруя, щит, меч, булава, шолом, лук, сагайдак, ківер, доломан, ментик,
рейтузи, чоботи, гусар, військова техніка, роду військ, міномет, адмірал.
Обладнання: прапорці, квіти, султанчики, іграшкові конячки, ілюстрації з зображенням
військових різних епох, будівельний матеріал.
Хід заняття:
Звучить музика, діти входять у святково оформлений зал. Побудова.
Педагог: У лютому завьюжном, зимовому
День особливий, важливий є-
Всім захисникам Росії
Стогнемо хвалу й честь!
Скільки сильних і відважних
Синів Вітчизни
Охороняють землю нашу
Заради мирного життя!
Дитина: Наші дідусі і тата
Теж славні солдати.
Підростемо і ми з тобою,
Будемо в армії рідний.
Дитина: Щоб стати кращим солдатом,
Бути бурмилом замало.
Нічого, що зростанням малий,
Зате веселий і завзятий!
Дитина: Постараюся бути хоробрим
І веселим бути зможу,
Буду кращим заспівувачем
У нашій роті і полку.
Звучить пісня «Браві солдати» (музика Філіпенка).
Діти виконують вправи з прапорцями і квітами «Сигнальники».
Після вправи діти підходять до педагога.
Педагог: Сьогодні ми з вами поведемо розповідь про справи бувалі, подвиги молодецькі.
Велика Росія, її широкі простори. Як не любити трелі солов'їні, широкі ріки,
поля пшеничні?! А парад! Який народ російські люди майстра: хлібороби, співаки і
танцюристи. Нападали на Росію - матінку вороги і недруги. Так хто ж захищав нашу
Батьківщину в ті далекі часи? Давайте ми з вами вирушимо в путь - доріженьку
дальню, дізнаємося, які захисники бути в різні часи.
Діти йдуть по залу разом з педагогом і підходять до каменя.
Педагог: Ось чарівний камінь. Він вкаже нам шлях. На ньому написано: «Наліво підеш - в чисто
поле потрапиш, направо підеш - в солдатську землянку потрапиш, прямо підеш - до
гусарського вогнища потрапиш».
Педагог: Давайте спочатку лівою стежкою підемо, подивимося, куди вона нас приведе.
Діти сідають на стільчики.
Звучить музика «Богатирська сила». (музика А. Пахмутової, слова Н.Добронравова, у виконанні групи Стаса Наміна)
Виїжджає на конячці богатир - дитина.
Педагог: Здрастуй, добрий молодець,
Та скажи но, хто ти?
Богатир: З того міста, Мурома,
З того ль села чи Карачарова
Виїжджає добрий молодець
На доброму коні, богатир Ілля Муромець.
Привіт вам, та низький уклін
Від мене, Іллі Муромця,
Так, моїх співтоваришів - Добрині Микитовича,
Так, Альоші Поповича.
Буду на заставі богатирській стояти,
Стану землю руську від ворогів обороняти.
(зробив коло по залу і поскакав)
Педагог: Так, хлопці, з найдавніших часів російські богатирі охороняли кордони київської Русі.
Народ складав про них билини, сказання, писав картини.
(Показ картини «Богатирі» В. М. Васнецова).
Педагог: Перед вами картина видатного російського художника Віктора Михайловича Васнецова
«Богатирі». Васнецов ніколи не бачив живих богатирів, але він слухав пісні й оповіді
Про них, а потім зобразив богатирів на полотні.
У центрі Васнецов зобразив Іллю Муромця на вороному коні.
Селянський син Ілля Муромець здійснював подвиги не заради слави, а тому, що любив
свій народ, землю руську. Сила, міць і мудрість відчуваються в усьому його вигляді.
В одній руці він тримає спис, у другій - палицю.
Богатир на білому коні - Добриня Микитович. Він із знатного роду. Про це говорять його
обладунки. Вони багатії, ніж у інших богатирів. У руках він тримає меч і щит. Не тільки щит
і піхви прикрашені багато, але і сорочка. Родом Добриня з Рязані. Він найрозумніший з
богатирів і освічений. Обличчя в нього суворе і благородне.
На коні золотий масті молодий богатир Альоша Попович. Родом Альоша з Ростова. Він
самий веселий і завзятий. У руках він тримає тугий лук і гуслі. Він бився, як герой і
пісні любив співати.
Подивіться, як одягнуті богатирі? Як називається ця частина одягу? (кольчуга). Навіщо вона
Богатирю? (відповідь дітей). Те, що на коні, називається упряж, вуздечка, стрем'яка, збруя.
Подивіться, на яких конях вони сидять! Що ви можете сказати про них? А чому такі
великі і сильні коні під ними? А якщо б вони були маленькими, витримали б вони
своїх богатирів?
Не пропустять ворога богатирі, міцно стоятимуть на варті Батьківщини коханої. А який
богатир без коня? Зараз ми подивимося, як наші діти вміють триматися в сідлі. Де
наші богатирські коні?
Естафета: Чий кінь швидше?
Педагог: А які ви знаєте прислів'я про сміливість і відвагу російських захисників?
Діти: Хто б'ється за Батьківщину, тому сила дається.
Хто за Батьківщину горою, той справжній герой.
Жити - Батьківщині служити.
Російський солдат не знає перешкод.
Головне в житті - служити Вітчизні.
Батьківщина - мати, умій за неї постояти.
Важко в навчанні - легко в бою.
Педагог: "Діти, це ми пройшли тільки в одну сторону. Давайте підійдемо до каменя і він вкаже
Нам іншу дорогу. (Читає) «Прямо підеш - до гусарського вогнища потрапиш».
Діти зробили коло по залу й сіли.
(педагог на тлі музики говорить слова)
Педагог: Минули часи билинних богатирів, але російське військо продовжувало зростати і
міцніти. За царя Михайла Романова в Росії з'явилося гусарські загони - легка кавалерія. Пізніше, під час війни 1812г. Це були найбільш надійні та
віддані цареві війська. Гусари сміливо кидали в бій на своїх швидких конях,
відмінно володіли шаблею, шпагою, перемагали ворога не числом, а вмінням. Гусари
часто повторювали такі слова: «Нехай покине мене все, тільки б не покинуло
мужність!»
Звучить музика «Ати - бати, йшли солдати» музика Ст. Мигули, слова М. Таніча, виконує ансамбль «Полум'я».
З'являється гусар - дитина на коні. Зробив коло по залу і зупинився.
Гусар: Скільки ж запрошених гостей не
Побувало на Русі!
Їх рубати не втомлювалися
Наші руські мечі!
Ми сміливі гусари,
Ми носимо кивера!
Російської нашій армії:
Ура! Ура! Ура!
Показ ілюстрацій із зображенням гусаров.
Педагог: Подивіться на ілюстрації, якими були гусари? Подивіться, яка ошатна форма у
гусаров. Недарма казали: «Хочеш бути красивим - вступай в гусари». Зверніть
увагу на високу циліндричну шапку з козирком - це ківер. Короткий мундир
називається доломан, хутряна накидка - ментик. Є і рейтузи, і високі чорні чоботи.
Після бою гусари відпочивали. У години відпочинку гусари любили співати пісні під гітару,
відвідували театри. У гусарську епоху часто влаштовувалися бали. Давайте і ми з вами зараз
потанцюємо.
Гусар - дитина:
Всі гусари встигають
І служити і відпочивати
Дам на танець запрошують,
Виходьте танцювати!
Діти виконують: «Парний танець».
Педагог: Так уже повелося на Русі: якщо ворог подає на - весь народ встає на захист. Давайте ми
зараз покажемо, як ми готові захистити свій улюблений місто, побудуємо фортеця.
Естафета: «Побудуй фортеця».
Педагог: Так, такі фортеці жоден ворог не здолає.
Педагог: Давайте знову підійдемо до каменю, і він нам вкаже третю дорогу.
«Направо підеш - в солдатську землянку потрапиш».
(Діти обходять зал і сідають на стільці)
Педагог говорить слова на тлі музики.
Педагог: Прийшли гусарські часи, а дух тієї славної епохи залишився, він живе в серці
кожного справжнього патріота, бійця сучасної армії. Яка вона, наша нинішня
які роди військ існують в нашій сучасній армії? Про це розкажуть хлопчики - наші майбутні захисники.
(Виходять діти, читають вірші)
Діти: 1. Я піду служити танкістом,
Навчуся в мішень стріляти!
2. Мені би стати парашутистом,
Дуже хочеться літати!
3. У мене мрія проста:
Підкорити б висоту!
Льотчиком я мрію стати,
Але спочатку підросту!
4. Я пішов би в капітани:
Плавати в річках і морях,
Охороняти Росію стану
На військових кораблях.
5. А мені подобається піхота:
Каска, пряжка на ремені,
Дуже важлива робота -
Бути солдатом на землі.
Педагог: Ми з вами живемо в країні, яка називається Росія! Росія - наша батьківщина. На
землі багато різних країн. Не всі країни живуть дружно. Іноді бувають війни.
Тому у кожної країни є армія, збройні сили. В армії служать
солдати, матроси, офіцери, генерали, адмірали. У мирний час вони навчаються.
Проводять навчальні бої в морях степах, лісах, горах. Вивчають військову техніку.
А зараз я хочу перевірити, як ви знаєте сучасну бойову техніку і тих, хто нею
управляє.
Педагог загадує дітям загадки.
Загадки.
1. Сміливо в небо пропливає, обганяючи птахів політ, Людина, їм управляє, що ж це ... (літак).
2. Без розгону увись злітає, бабку нагадує, Відправляється в політ наш російський ... (вертоліт).
3. Під водою залізний кіт. Вдень і вночі він не спить, Вдень і вночі під водою охороняє наш спокій ... (підводний човен).
4. Моряком ти можеш стати, щоб охороняти кордон, І служити не на землі, а на військовому ... (кораблі).
5. Знову в бій машина мчить, ріжуть землю гусениці, Та машина в полі чистому управляється ... (танкістом).
6. Хмаринок немає на горизонті, але розкрився в небі парасольку, Через кілька хвилин опустився ... (парашут).
7. Брат сказав: «Не поспішай! Краще в школі ти вчися, Будеш ти відмінником, станеш ... (прикордонником).
Педагог: В армії є кораблі, літаки, танки, всюдиходи. Є у військових різне зброя:
пістолети, гармати, міномети, ракетні установки. Всі військова техніка повинна бути
гаразд.
Розгляньте ілюстрації. Зверніть увагу, як змінилася форма Російської
Армії порівняно з іншими епохами, часом. Як змінилося бойова техніка?
Кращі інженери і конструктора трудяться на благо нашої Батьківщини. Все стало
сучасним, маневреним, поліпшеним. Кожна з військових професій почесна і
важлива. Всі військові готові в будь-який момент захищати мирне населення, тобто нас
з вами.
Військовий - професія героїчна, шановна і дуже потрібна!
Педагог: Офіцери Росії - ні в пошані званья.
Ви - захисники Батьківщини, наша совість і честь.
Адже захист Вітчизни - ваше покликання.
На наказ командира ви відповідаєте: «Є!»
Звучить пісня «Наша Батьківщина сильна» музика А.с Філіппенко.
Педагог:
Захисник Вітчизни - горде звання,
Його всі хлопці готові носити.
Але потрібно бути відважним, витривалим, твердим,
Зі спортом для цього потрібно дружити.
(діти виконують спортивну розминку для майбутніх воїнів)
Нашій Армії - салют!
Діти стають врозтіч.
Наші воїни йдуть: Раз - два, раз - два!
В барабани голосно б'ють
(Всі крокують на місці).
Тра - та - та! Тра - та - та!
(Імітують гру на барабані).
У морі наші кораблі
(Руки в сторони, погойдуються з ноги на ногу).
Нині тут, завтра - там!
Довго плавають в дали.
(Кругові рухи руками).
Прикордонник на посаді
(«Тримають автомат», повертаючись вправо - вліво)
Хто йде, хто йде?
Їдуть танки на мосту.
(Роблять рухи зігнутими руками вперед - назад)
Трр - вперед, трр - вперед.
(«моторчик» - кругові рухи кистями, і руки вперед).
Над землею літак
(Тримають руки в сторони - назад, повертаючи)
У - У, у - у !
(тулуб вправо - вліво).
Дозволений ракет зліт
(Присідають навпочіпки, долоні складені перед грудьми).
Уух, уух! Швидко встають, піднімають руки вгору.
Наші гармати б'ють точно
(«Бокс»: викидають вперед то праву,
Бух, бах! то ліву руку)
Нашій Армії - салют! (Піднімають руки в сторони - вгору).
Крикнемо «Ура»! Крикнемо «Ура»!
Виходять 3 дівчинки, читають вірші.
1.Всі, хто в армії служив, хто впорався з ворогами
І нагороди отримав, нині прославляються!
2.Хто рятував країну у війні і в бою не злякався,
Нині славиться подвійно - сонце, світ над Руссю!
3.Нехай салют цвіте взимку для солдат Вітчизни.
Нехай панує над усією землею світ для людства!
Діти виконують вправу «Салют» з султанчік.
(«Вальс» музика Чайковського П.).
Підсумок заняття. Дівчинка вітає хлопчиків віршем.
Дівчинка. Дарують дівчинки з посмішкою всім хлопцям по листівці!
Просимо нас не ображати, а берегти і охороняти!
(Вручають листівки, всі діти виходять із залу).