Конспекти занять з дітьми.
Космічну подорож.
Ознайомлення з навколишнім у середній групі.
Автор: Халікова Ельза Магсумовна вихователь, Муніципальне автономне дошкільний
освітня установа «Дитячий садок N27» Приволзького району р. Казані.
Программное зміст: продовжувати розширювати знання дітей про сонце. Сонце - найбільша зірка, джерело життя на Землі. Ознайомити дітей з будовою сонячної системи, Земля - планета, на якій є життя, Місяць - супутник Землі. Розвивати інтерес до подальшого вивчення планет. Виховувати допитливість.
Інтегрування:
Освітня область: комунікація.
Мета: Навчити дітей використовувати в мовленні іменники, що позначають космічні об'єкти: супутник, планета, зірка, космонавт, космічна ракета.
Освітня область: художня творчість.
Мета: Вчити дітей ліпити прості композицій з солоного тіста.
Освітня область: пізнання (ФЕМП)
Ознайомлення з просторовими відносинами: Сонце далеко Землі.
Матеріал, обладнання: Іграшка Лунтік, картинки із зображенням Сонця, Місяця, Землі (вид з космосу), портрет Юрія Гагаріна, гра «Складушки», «Склади візерунок». Плакат з зображення сонячної системи. Музичний супровід: «Страшенно цікаво», «Лунтік. Головна тема», «Таємниця третьої планети», «Маленький принц».
Шматочки тіста жовтого, білого, блакитного, зеленого кольору, папір з фоном зоряного кольору, дошки.
Попередня робота: Спільне розглядання енциклопедії, спостереження за сонцем в природі, читання казки «У сонечка в гостях».
Хід заняття:
Вступна частина (2хв)
Діти входять під музику. («Страшенно цікаво»)
Вихователь. Хлопці сьогодні ми з вами рухаємося в захоплюючу космічну подорож. Ви готові? Але, по-моєму, до нас ще хтось поспішає.
Під музику («Лунтік. Головна тема») виходить Лунтік, вітається.
Лунтік. Я чув, ви відправляєтеся в космічну подорож, візьміть і мене з собою, адже я теж з космосу і буду в нагоді вам.
Вихователь. Добре Лунтік. Ми візьмемо тебе з собою, але перш ніж відправиться, відгадайте загадку і тоді ви дізнаєтеся, що сховалося в чарівному мішечку. (слайд N2 фото1)
Ти весь світ обогреваешь
Ти втоми не знаєш,
Посміхаєшся в віконце,
І звуть тебе все ...
Діти. Сонце.
Основна частина. (16мин)
Вихователь. Правильно. Знаю, ви дуже любите сонечко. Воно радує вас і влітку і взимку. Під теплими променями літнього сонечка ви з задоволенням купаєтеся і засмагаєте, а взимку - граєте в сніжки або кататися на санках.
Л. А ще всі діти люблять гратися із сонячними зайчиками.
Психогімнастика «Сонячний зайчик». (звучить фонограма звуки природи)
Сонячний зайчик зазирнув тобі в очі. Закрий їх. Він побіг далі по обличчю, ніжно погладь його долонями: на лобі, на носі, на ротику. На щічках, на підборідді (погладжуй акуратно, щоб не злякати) голову, шию, живіт, руки, ноги, він забрався за комір, погладь його і там. Він не бешкетник, він любить пестити тебе, а ти погладь його і подружися з ним.
Ст. Ось як можна весело грати з сонцем. А якщо сонце сховається від нас, що ми будемо відчувати?
Діти. Нам буде сумно і холодно.
В. А чому нам буде сумно і холодно?
Діти. Тому що сонце нас зігріває, і ми можемо гуляти.
В. Правильно. Пам'ятаєте, я читала вам казку «У сонечка в гостях». Як почували себе герої казки без сонця.
Д. Їм теж було холодно сумно, і вони мало не захворіли.
В. Правильно молодці. Сонце дає нам світло і тепло. А все-таки що ж це таке сонце? Давайте візьмемо свої телескопи і подивимося на нічне небо. Що ви там бачите?
Діти. Зірки. (слайд N2 фото3 )
А ви знаєте хлопці, що зірки-це сестри нашого сонця, тільки вони знаходяться дуже далеко від нас. А сонечко найближча до нас зірка. Воно, як і інші зірки, дуже велике і гаряче, висвітлює і зігріває свою сім'ю. (слайд N3, фото3)
Що ж це за родина? Може бути, ти Лунтик розкажеш?
Л. Добре хлопці слухайте. Сім'я у сонця велика у нього є дітки планетки. Всього планет 9 усі вони різного кольору та розміру, але сонце більше їх у багато разів. У кожної планети є свої супутники. Але ми познайомимося з ними пізніше. (слайд N3 фото1,2 )
Наша Земля це теж планета, а Місяць, яку ми бачимо кожну ніч - її супутник. (слайд N3, фото4).
Тільки на нашій планеті є повітря та вода, і тільки на Землі є життя.
Наша планета дуже красива. Хочете подивитися на неї з космосу. На чому ж ми полетимо?
Діти. На літаку. На вертольоті. На ракеті.
Ст. Та, звичайно ж, можна літати і на літаку і на вертольоті, але в космос все-таки літають на ракеті. Давайте складемо з кубиків ракету.
Діти за зразком складають з кубика ракету. (слайд N4 фото1,2 )
Перед польотом потрібно підготуватися.
Фізкультхвилинка:
Ми йдемо на космодром.
Дружно ми йдемо в ногу.
Ми походимо на носках,
Ми йдемо на п'ятах.
Ось перевірили поставу і звели лопатки.
По сходах піднялися, дружно за руки взялися.
Акуратно треба сісти,
Щоб прилади не зачепити.
Крісло займи пристебнути ремені.
В. А зараз ми з вами діти відлітаємо на ракеті.
На носки піднімися, а потім руки вниз.
Раз, два, три, чотири - ось летить ракета вгору.
Ось ми і в космосі. Подивіться сюди, бачите, як виглядає наша Земля. (слайд N5 Фото1)
На що вона схожа?
Діти. Земля схожа на кульку, на м'ячик.
В чому вона схожа на кульку, на м'ячик.
Діти. Тому що вона кругла.
В. Якого Земля кольору? Чому? Пам'ятаєте, як ми розглядали енциклопедію, про що ми говорили.
Діти. Земля коричнева, зелена, жовта, синя і блакитна.
В. Правильно, а чому? Пам'ятаєте, ми з вами розглядали в енциклопедії фотографії нашої Землі.
Діти. На Землі є дерева, гори, трава, вода.
В. Правильно, на Землі є ліси, поля, гори, річки, моря. Але більше всього на Землі води, тому її називають блакитна планета.
Першою людиною, який побачив її з космосу, був Юрій Гагарін. «Краса-то яка!» - вигукнув він, коли подивився ілюмінатор свого корабля «Схід». Це було 12 квітня 1961 року, з тих пір 12 квітня ми щороку відзначаємо День космонавтики. (слайд N5 фото2) Давайте складемо нашу блакитну планету з 4 пластинок гри «Складушки», а тепер праворуч додамо дві пластиночки, так щоб вийшло Сонце. Молодці. (Слайд N5 фото3). Що ми бачимо, що більше Сонце чи Земля? Що менше?
Діти. Сонце більше, ніж Земля.
Діти. А чому коли ми дивимося на сонце, воно маленьке.
Ст. Це тільки так здається, насправді сонце дуже велика, тільки воно дуже далеко від Землі.
Нам пора додому і поки ми летимо, спробуємо зобразити все, що ми бачили з допомогою тесту.
Давайте пройдемо в майстерню нашого космічного корабля (діти підходять до столу). Для початку за допомогою пензлика білої фарби і палички набризком зобразимо зоряне небо. (Вихователь бере пензлик і паличку, вмочує пензлик в білу фарбу, злегка б'ючи кисть про паличку над всією поверхнею чорного аркуша картону, робить набризку).
Для того, щоб зліпити Сонце ми візьмемо великий шматочок жовтого кольору. Скачаємо кулю і помістимо його посередині. Для того щоб зліпити Землю ми візьмемо шматочки блакитного, зеленого і коричневого кольору все змішаємо, скачаємо куля поменше і помістимо його подалі від сонця. З самого маленького шматочка білого ми зробимо Місяць і помістимо її недалеко від Землі.(СлайдN6) (Вихователь показує способи ліплення Сонця, Землі і Місяця)
Вихователь включає музику «Таємниця третьої планети» Діти набризком малюють зоряне небо. Ліплять Сонце, Землю і Місяць і прикріплюють їх на своєму «зоряному небі».
Заключна частина (2хв)
Л. Молодці, тепер у вас є свій шматочок космосу.
В. Де ми з вами побували?
Діти. У космосі.
В. Що таке Сонце? Яке воно?
Діти. Сонце - це зірка. Воно дуже велике.
В. Що таке Земля?
Діти. Земля - це планета.
В. Що таке Місяць?
Діти. Місяць - це супутник Землі.
Ст. Як звати першого космонавта?
Діти. Юрій Гагарін.
Ст. Ось і закінчилося наше космічне подорож.
Л. Спасибі вам друзі мені сподобалося подорожувати з вами, я дізнався багато цікавого. До побачення друзі до нових зустрічей. Вихователь включає музику «Маленький принц». Лунтик йде.