Конспекти занять з дітьми.
"Подорож в країну звуків: звук «З» і буква «З»"
Автор: Сергєєва Олена Миколаївна, вихователь, Муніципальне дошкільний навчальний заклад «Муніципальний дитячий садок «Казка», Калужська область, р. Жуков.
Мета:
- Закріплювати правильну вимову звуків у звуконаслідування, словах, фразах; розвивати словник (узагальнене значення слів).
- Познайомити зі звуком «З». Удосконалювати фонематичний слух, збагачувати словник по темі, удосконалювати графічні вміння та навички. Розвивати дрібну моторику руки.
- Уточнювати і закріплювати правильну артикуляцію звуку в словах і фразах. Стежити за мовленням дітей.
Завдання:
Виховання поваги та любові до рідної мови.
Обладнання: індивідуальні дзеркала, набірне полотно, розрізна каса букв, набір картинок для гри, посібник, малюнок із зображенням змії, м'які іграшки, природний матеріал. Папір, оксамитова папір, кольорові олівці, вата-фокус, кросворди, чистомовки, аудіозаписи. Мультимедійний проектор, комп'ютерна презентація.
Попередня робота:
- Робота з індивідуальними дзеркалами, з касою букв.
- Екскурсія в ліс.
Хід заняття
Вихователь: сьогодні Ми з вами, діти
Будемо дуже весело грати.
Посміємося і пожартуємо,
Будемо звуки дізнаватися.
Фокуси ще покажемо,
Подорожувати підемо...
По секрету скажу: навіть
Країну звуків ми знайдемо!
А ще у мене тут
Телефон чарівний є.
Коли потрібно пограти,
Буде він дзвоник давати.
Дзвінок
Ось уже дзвінок дзвенить,
Телефон нам каже:
«Дівчатка і хлопчики,
Приготуйте пальчики.
Разом їх з'єднуйте
І повторюйте за мною.
Пальчикова гімнастика
Замок, зайчик, паркан, коза.
На дверях висить замок,
Хто відкрити його б смог?
Постукали, покрутили,
Потягнули і відкрили!
Вихователь: Що-то телефон мовчить,
Не співає і не дзвонить.
Нічого я не зрозумію.
А він мовчить тому,
Що дуже хоче нам сказати:
«Пора в мовчанку пограти».
І одну хвилиночку
Будемо слухати тишу.
1,2,3,4,5...
Скрип, стукіт, покашлювання і т. д.
Ну, скажіть-но ви мені
Хто що чув у тиші?
Діти відповідають.
Вихователь: Так, звуки різні бувають:
Десь вітер завиває,
Грім гримить,
Мотор стукає,
В небі літак гуде.
Ну-ка, братці, не позіхайте,
І повторюйте за мною:
- Десь собаки гарчали:
Р-Р-р!
- В стійлі корови мукали:
Му-му-у-у!
- В кімнаті мухи дзижчали:
Ж-Ж-ж-ж!
- Повз машини бігли:
Т-р-р-р!
- Гули від вітру усі дроти:
З-з-з-знь!
- Капала в кухні з крана вода:
Дінь!
- Перегукувалися в ночі поїзди:
У-у-у!
- Листя на вітрі шуміли:
Т-с-с!
- Змії все в лісі шипіли:
Ш-ш-ш!
- А бджоли всі співали:
З-з-з!
Вихователь: Звуки видають тварини, а ми з вами говоримо.
А хто з вас, діти, знає,
Що нам вимовляти звуки допомагає?
Діти відповідають
Так, звуки вимовляємо ротом.
Рот наш - це звуків будинок,
У цьому будиночку красиві двері,
Поруч з дверима - білі звірі.
Люблять тваринки
Цукерки і плюшки.
Так давайте, хлопці, присядемо
І на свій рот в дзеркало поглянемо.
Всі сідають. Діти дивляться кожен у своє дзеркало.
Отже, візьміть дзеркальце
І на ротик подивіться.
Ну-ка, давайте з вами перевіримо,
Де у нас з вами красиві двері?
Що це? (Губи)
А білі звірі? Швидше знайдіть,
Ну-ка, уважно подивіться всі.
Що це? (Зуби)
Що бере участь у вимові звуку?
- Вимовляємо ми з вами звук п-п-п (вимовляємо звук губами).
- Вимовляємо звук л-л-л (вимовляємо звук зубами).
Ну, а зараз ви долоньку візьміть
Та й на шийку своє покладіть.
Тут живе наш гучний голос,
Ну-ка, скажемо дружно:
З-з-з!
Голосно голос наш співає,
Стінку будиночка трясе.
Чи відчуваєте ви трошки
Як тремтить ваша долоня?
Але іноді наш голос спить
І тому мовчить.
Скажемо разом: ш-ш-ш!
Не відчуваємо його вже.
Дзвонить телефон
Телефон знову гуркоче,
Що ж він хоче сказати нам?
Щоб ми заспівали пісеньку про звуки.
Пісня про звуки
Звуки бувають різні.
Звуки пісеньки співають,
Звуки слово складають
І сигнали подають.
Ж-Ж-Ж - жук дзижчить,
Ш-ш-ш - змія сичить,
З-з-з - гуде бджола, -
Багато меду набрала.
А тепер пора відправитися в подорож.
Фізкультхвилинка.
Разом ми зараз підемо,
Країну звуків ми знайдемо.
Ось крокуємо по дорозі,
піднімаємо вище ноги.
А ось тут мосточек тонкий,
Пробіжимося ми легенько.
Піднімайте вище ручки:
Тут небезпечні колючки.
На галявину ми прийшли,
Що-то з вами ми знайшли.
Ой, хто це тут повзе? (змія)
Давайте, хлопці, дамо її ім'я на букву З (Земфіра)
Вихователь: Хлопці, змія Земфіра запитує у нас, куди ми йдемо?
Діти відповідають, що йдемо в Країну звуків і букв.
Діти, ми сьогодні з вами часто повторювали такі слова: звук, зуби, дзеркало, мову, дзвонить телефон, змія Земфіра. А який звук чується частіше усього в цих словах? Хто знає, як можна зобразити цю букву? І на що вона схожа? (малюнки на стіні)
- З - не просто завитки
З - пружинка, крендель, стружка
- На цю букву подивися,
Вона зовсім як цифра 3
- Літера З на вигляд як змійка
Розгледіти її зумій-но!
Вихователь: Давайте з вами пробіжимося змійкою (як повзає змія) і построимяс буквою З.
Потім діти сідають за столи і викладають на оксамитової папері букву З з природного матеріалу.
Вправа - фокус
Вихователь: Хлопці! Змія Земфіра хоче з нами погратися в повторялкі (чистомовки)
Що ж, охоче пограємо
І за Земфірою повторяеи.
Чистомовки За-за-за - город зайшла коза,
Зу-зу-зу - ми проженемо козу.
Зи-зи-зи - в городі немає кози.
Вихователь: Ось, хлопці, ми йшли, йшли і прийшли.
Країну звуків ми знайшли.
Ах, які диво-замки,
А ось це Звукознайкин.
Давайте з нею познайомимося (вихователь відкриває дошку з замками та літерами).
Звукознайкин: Я - веселий Звукознайкин,
У країні звуків я живу.
Відверто, без приховування
Про неї вам розповім.
Я хочу з вами пограти
І питання задати.
- Доповнити звуком З слова: моро..., та..., водола..., гла...
- Буква загубилась:я...ык.
- Звуки бігали, як білки
І грали все в пальники. АВЗАРТ
Закрутилися, закружляли, (ЗАВТРА)
Не в тому місці опинилися.
Розбіглися похапцем, не в своїх стоять місцях.
- Отгадываем загадки.
- Кросворд.
- З допомогою каси букв складаємо слова і читаємо їх.
- Завдання зі словами: зверху - вниз, знизу - вгору.
- Складаємо речення зі словами: зайчик, ваза і т. д.
- Оживляємо букву «З» і малюємо сюжетний малюнок.
- Згадуємо прислів'я та приказки з буквою «З».
Що ж, тепер будемо прощатися,
Країну звуків не забудемо.
Будемо далі звуки вивчати,
Багато їх доведеться нам дізнатися!
Пісня Абетка
Ви сьогодні молодці,
Молодці і сміливці!
Добре позаймалися,
Всі особливо старалися.
До побачення, в добрий час.
А вам сподобалось у нас?