Конспекти занять з дітьми.
«Країна іграшок»
Заняття по ознайомленню з навколишнім світом з елементами ТРВЗ (Системний оператор) в середній групі.
Автор: Валєєва Альбіна Рамельевна, вихователь МАДОУ ДС КВ «Золотий півник», р. Новий Уренгой.
Мета: формувати у дітей узагальнююче поняття іграшки вправляти у розрізненні характерних ознак іграшок, закріпити уявлення дітей про види іграшок; розвивати активну мову вчити складати розповідь за опорним схемам виховувати позитивну мотивацію до гри, бажання допомогти іншим працьовитість і партнерські відносини під час пошуку рішення проблеми. Познайомити з моделлю аналізу об'єктів пятиэкранки, активізувати мислення дітей, систематизувати знання дітей про складові частини об'єкта і їх варіантах розвивати уяву.
Матеріал: « чудесний мішечок», іграшки - саморобки, «пятиэкранка»(набірне полотно)заготовки « іграшок-бі-ба-бо», дроту, палички
Етюд посмішка.
Вихователь: - Посміхніться сонячному дню. Уявіть, що вам подарували нову іграшку і посміхніться. А тепер посміхніться один одному.
Хід заняття
- Створення мотивації до заняття.
Вихователь: - Діти, коли я зайшла в групу побачила, що лежить на столі мішок, а на ньому написано « хлопцям групи дзвіночок», але я його не стала відкривати, вирішила почекати вас з вами подивитися що ж там. Подивимося? (відповіді дітей). Всередині мішка іграшки-саморобки з різних матеріалів. Кожна дитина дістає іграшку і називає її.
Вихователь: - А як можна назвати ці предмети одним словом? (відповіді дітей).
Вихователь: - А що таке іграшки? (Це предмети, з якими грають діти).
Вихователь: - Які бувають іграшки? (м'які, веселі, співучі, гумові, і т. д.)
Вихователь: - Які іграшки є у нас в групі? (відповіді дітей)
Вихователь: - Які іграшки є у вас вдома? (відповіді дітей)
Вихователь: - А улюблені іграшки є у вас? Які? Чому? (відповіді дітей)
Відкриття нового.
Вихователь: - Хлопці, а давайте ми зараз покатаємо ці іграшки на ліфті - пятиэкранке. І якраз ми дізнаємося більше про ці іграшки, катаємо три іграшки. Катаємо Буратіно: сіл Буратіно на ліфт і поїхав на перший поверх.
Вихователь: - Що хлопці знаходиться на першому поверсі? (частини Буратіно: руки, ноги, голова.)
Вихователь: - Що знаходиться на третьому поверсі? (місця, де можна зустріти Буратіно. В книжці, в мультфільмі, в театрі і т. д.)
Вихователь: -А тепер дізнаємося минуле Буратіно. Ким був у минулому іграшка Буратіно? (деревом).
Вихователь: - А тепер дізнаємося його майбутнє. Ким же може стати Буратіно? (подарунком, іграшкою і т. д.)
Аналогічно катаємо інші іграшки.(півника, лева)
Вихователь: - А що б ви хотіли дізнатися ще про іграшки? (відповіді дітей)
Вихователь: - А хто нам може допомогти в цьому? (Енциклопедію можна подивитися, батьки розкажуть, вихователі розкажуть).
Фізкультхвилинка.
Етюд, « Які бувають іграшки - тваринки?»
Вихователь: - Хлопці тричі поверніться і в іграшки - тваринки перетворитеся.
Вихователь: - Зараз ви ведмедики - пустунчика;
- зайчики-боягузи;
- мишки-норушки;
- пташки-невелички.
Іграшки тричі поверніться і у дітлахів перетворитеся.
Створення нового.
Вихователь: - А хотіли б ви хлопці самі зробити незвичайну іграшку, яка могла б рухатися? (відповіді дітей).
Вихователь: - А які іграшки? (роботи, машини, заводні іграшки і т. д.)
Вихователь: - З якого матеріалу?
Вихователь: - А ми самі зможемо зробити таку іграшку в групі? (ні).
Вихователь: - Звичайно, ні. Такі іграшки роблять у спеціально обладнаних приміщеннях, адже це дуже складно. Вихователь: - Зараз ми пройдемо в майстерню живих іграшок, і дізнаємося де роблять іграшки. (Входимо в майстерню, де зустрічає нас майстер - самоделкин.)
Майстер - самоделкин: - Здрастуйте хлопці! (відповіді дітей).
Майстер - самоделкин: - Діти, а чи знаєте, тут робляться такі іграшки, які вміють рухатися без механізму.
Майстер - самоделкин : - А ви хотіли б познайомитися з такими іграшками? (Так). Вони бувають різні. Я хочу познайомити з такими іграшками. (Показує готову «ляльку - маріонетку»). Ці іграшки були використані в старовину для театральних постановок, а скоморохи на базарних площах, смішили людей. Робити їх складно, роблять їх спеціальні майстри. А є ще такі іграшки, які називаються « бирюльки», щоб зробити таку іграшку, треба випиляти з дерева. Такі іграшки робили для розважання дітей.
Майстер - самоделкин: - А, що хлопці, як ви думаєте, допомагає рухатися іграшок?(мотузки).І ще є така іграшка, яка називається «бі-ба-бо».(показує готову іграшку «бі-ба-бо).
Майстер - самоделкин : - Хлопці, скажіть з чого зроблена ця іграшка? (дати дітям помацати іграшку) Як ви думаєте? ( з картону). Що тут рухається? (посувати руками ручки, ніжки). Вона ще може рухатися ось так. (показ, смикаєш за мотузочку і вона оживає)
Вихователь: - А ви, хлопці хотіли б зробити собі «іграшку бі-ба-бо»?(так)
Вихователь: - Допоможи нам, будь ласка, майстер - самоделкин.
Майстер - самоделкин : - Добре. Сідайте зручніше, і ми будемо вчитися робити іграшки «бі-ба-бо». Хочете? (відповіді дітей). Зараз я роздам кожному конверт, де лежить заготовка «іграшки бі - ба-бо». І ви, самі здогадаєтеся якогось «бі-ба-бо» ви будете робити. ( Діти відкривають конверти і називають).
Вихователь: - Правильно це круглі, смішні.......смішарики.
Практична частина. Діти з'єднують деталі.
Домашнє завдання.
Майстер - самоделкин : - А щоб хлопці ваша іграшка рухалася, як у мене, її потрібно правильно з'єднати мотузочками ззаду. А це буде вашим домашнім завданням. А також складіть розповідь про вашу іграшку, Вам в цьому допоможуть ваші батьки. І ми зустрінемося з вашими живими смішариками на наступний день.
Підсумок:
Вихователь: - Що ви дізналися нового? (відповіді дітей)
Вихователь: - Що сподобалося найбільше? (відповіді дітей)
Вихователь: - Про що говорили? (про іграшки)
Вихователь: - Так, ми говорили про іграшки
Є у дітей улюблена країна,
Країною названа вона Іграшок
Іграшка краща з усіх нагород
Для малих і великих хлопців.