Конспекти занять з дітьми.
«У пошуках казки»
Комплексне корекційно-розвиваюча спільна діяльність вчителя-логопеда з дітьми із ЗНМ підготовчої групи.
Автор: Будкова Зінаїда Миколаївна, вчитель-логопед, Державне бюджетне дошкільний навчальний заклад дитячий садок N 18 комбінованого виду Пушкінського району міста Санкт-Петербурга.
Мета:
Удосконалювати механізм сприйняття дошкільнят. Розвиток вищих психічних функцій: мови, уваги, пам'яті, мислення.
Завдання:
Розширювати, уточнювати, активізувати словник на основі особистісних емоційних переживань. Створення умови для збагачення експресивної мови складними словами, словами - антонімами. Сприяти прояву позитивних якостей особистості дитини, навичок співпраці, активності та ініціативності. Формування навичок складового аналізу і синтезу. Удосконалювати навички ведення діалогу.
Інтеграція освітніх галузей:
Комунікація, соціалізація, пізнання.
Використання сучасних педагогічних технологій:
- технологія співпраці - для реалізації партнерства у відносинах педагога і дитини:
- особистісно - орієнтована технологія - орієнтована на індивідуальні мовні особливості та здібності дитини;
- технологія критичного мислення (синквейн) - метод розвитку образного мовлення;
- театралізовані ігри - розвиток духовного потенціалу, мотивація успішності, вміння перевтілюватися і імпровізувати;
- полисенсорная технологія - вплив на різні аналізатори дитини: слухове, зорове, тактильне;
- мультимедійні технології - використовується програма «Microsoft Power Point» - презентація «Зашифроване слово». Для притягнення уваги і розвитку активності дітей у процесі навчання. Сприяє більш ефективному засвоєнню знань.
Попередня робота:
Читання тематичних казок, розглядання ілюстрацій, вивчення і обговорення прислів'їв про працю і ліні. Відгадування загадок по темі, складання слів за першим і останнім складах. Програвання театралізованих сюжетів по казці: «Мужик і ведмідь»
Хід заняття:
- діти входять в зал, логопед звертає увагу дітей на гостей, діти вітаються з гостями.
- логопед: хлопці, давайте ми зараз з вами покажемо казку «Мужик і ведмідь». Ой, а де ж наші костюми? (шукає костюми). Знаходить послання від Ледаря Лентяевича.
Я Ледар Лентяевич,
Дуже люблю лінуватися.
Люблю валятися на дивані,
Люблю нічого не робити і дуже люблю дивитися,
як інші працюють.
Ваші костюми я сховав.
Якщо виконаєте завдання, то отримаєте карту
І по карті знайдете те місце, де заховані костюми.
- логопед: хлопці, Ви готові виконати завдання? (ТАК) Бере конверт з першим завданням, діти дістають з мішечка картки з написом прислів'я або казка. Називають прислів'я та казки, де йдеться про працю і ліні. Діти виконують завдання, а логопед відзначає на дошці виконання завдання.
Бере конверт з наступним завданням. Гра «Кубик». Діти називають слова, дії на заданий звук. ( на гранях кубика символи звуків). Логопед вказує на дошці виконання завдання.
Бере конверт з наступним завданням. Потрібно відгадати : «З якої казки ці фрази?» Логопед читає фрази, фрази і картинки показуються мультимедійно. Фрази з казок: «Попелюшка», «Мороз Іванович», «Колосок», «Про попа і працівника його Балду», «Мужик і ведмідь». Діти відповідають і візуально перевіряють відповідь. Логопед вказує на дошці виконання завдання.
Наступне завдання - відгадати зашифроване слово. Діти відгадують по перших складах назви картинок (зображення мультимедійне)
Картинки: рубанок, капуста, дельфін, нива, цариця. (рукодільниця)
Діти роблять звуковий аналіз, наступне слово діти відгадують за останніми складах назви картинок.
Картинки: лами, калоша, лопата. (мишенята) діти виконують звуковий аналіз слова. Логопед вказує на дошці виконання завдання.
Наступне завдання - синквейн. Діти добирають слова за схемою до отгаданным словами.
Мишенята.
Сірі, швидкі.
Бігають, стрибають, крадуть.
Сірі мишенята крадуть сир.
Злодюжки.
Логопед вказує на дошці виконання завдання.
З виконанням останнього завдання діти отримують план від Ледаря Лентяевича. Він хвалить дітей за хорошу роботу.
Діти знаходять костюми з використанням карти - плану. Переодягаються і показують: музично - театралізована вистава за мотивами російської народної казки «Мужик і ведмідь»
Вершки і корінці
(Музично-театралізована вистава за мотивами російської народної казки «Мужик і ведмідь»)
Дійові особи:
Мужик
Ведмідь
Оповідач
Декорація: Будинок, крамниця, біля будинку за столом сидить мужик, ліс, на пеньочку сидить ведмідь, поле.
Оповідач
Поблизу села в темній частіше
Дуже страшний жив ведмідь.
Ведмідь був ледачий,
Працювати не любив,
Любив ведмідь на пні сидіти,
І пісні співати.
Ведмідь
(Звучить музика, виходить ведмідь і співає)
Я Ведмідь - господар лісу!
Що хочу, те роблю.
На будь рожен полізу,
Руки-ноги оттопчу!
(Іде в ліс, сідає на пеньок)
Оповідач
Всі ведмедя побоювалися,
Не вирішувалися в ліс ходити.
Але затіяв у узлісся
Федір ріпу посадити!
(Звучить музика, Федір ріпу садить)
Ведмідь
(Звучить музика, з лісу виходить ведмідь)
Ух, я розправлюсь з нахабою,
Ну, не можна ж так нахабніти!
Алі ти, чоловіче, не знаєш,
Що моя кругом земля?
Мужик
Не хвилюйся, врожаєм
Поділюся я з тобою!
Всі вершки твої по праву,
Ну а мені хоч корінці.
Ведмідь
Мені слова твої до вподоби!
Так ти йди, працюй,
А мені на пні грати полювання.
Оповідач
Від узлісся до річки
Не боячись розправи, Федя
Землю всю переорав.
Ріпу сіяв, поливав.
(Танець ріпок «Ми на грядці сидимо, і на сонечко дивимося» ) Ведмідь.
(ділить врожай)
Тобі, мені.
Тобі, мені.
На чужій вершок не роззявляй роток.
(Ведмідь іде в ліс)
Оповідач
Дуже був Ведмідь задоволений,
Але спробувавши вершок,
Розкидав всі в чистому полі.
Ведмідь
(Ведмідь підходить до мужика)
Дай-но мені свій корінець!
Оповідач
Дав мужик, куди подітися,
А Ведмідь, як ріпку з'їв,
Почав голосно обурюватися,
Що є сили заревів.
Ведмідь
Корінці твої-то солодкі!
Обдурив! Ну, постривай!
У мене свої порядки -
Більше в ліс не приходь!
Мужик
Ти мовчи медведушка
Не ридай, не топочи.
Краще ложки вибирай,
І з оркестром пограй.
(Грає оркестр)
Мужик
Ти мене, Ведмедику, не чіпай,
Адже ми все-таки сусіди.
Ось навесні посію жито,
Корінці тобі віддам.
Ведмідь
Гаразд, минуле забуто,
Все поділимо навпіл!
Так ти йди працюй,
А мені на пні грати полювання.
(Ведмідь іде в ліс, сідає на пеньок)
(Федір сіє пшеницю. Танець пшениці.)
Оповідач.
Так вони й порішили,
У світі жили цілий рік,
Разом полі вартували
І сапали город.
Жито поспіла, в чисто поле
До Феде знову прийшов Ведмідь.
Ведмідь
Віддавай-ка мою долю,
Ми домовилися.
(Ділить врожай)
Тобі, мені.
Тобі, мені.
На чужій корінець, не роззявляй роток.
Мужик
Нині чималий урожай,
Корінців-то цілий віз.
Ну, прощай! Твоє віддав я,
А своє повіз додому.
Оповідач
Хоч ведмедя і дісталися
В цей раз все корінці,
Але за смаком виявилися
Навіть гірше, ніж вершки.
Логопед
Ось і весь наш оповідь,
А хлопцям є наказ,
Хто любить працю,
Того люди шанують!
Праця годує, а лінь псує!
Пісня «Хто він, як його звуть?»
Діти
За все, що зроблено для нас,
Ми вдячні людям.
Прийде час, настане час -
І ми трудиться, будемо.
Підсумок заняття: молодці!
Додаток:
«У коваля» російська народна пісня
«Я на камінці сиджу» російська народна пісня
«Купалинка» білоруська народна пісня
«Ріпка» білоруська народна гра.