Конспекти занять з дітьми.
«Богатирі землі руської»
Безпосередньо освітня діяльність в старшій групі дитячого садка N1.
Автор: Толстоброва Олена Федорівна, вихователь першої кваліфікаційної категорії Дитячий садок N1 «Альонушка».
Пояснювальна записка
Навчити дітей як зберегти свою духовність, розібратися у всьому і вибрати потрібні орієнтири, навчити їх любити не вигадану нами Батьківщину, а таку, яка вона є. А любити і берегти можна тільки те, що відчуваєш, знаєш, розумієш. Що може зацікавити дитину чистою, щирістю, красою, глибоким змістом? Це наша багатовікова історія і культура. Кожна країна унікальна. І завдання кожного покоління - зберегти цю самобутність. Ми ж значною мірою втратили свої національні риси, зрадили забуттю російську народну культуру, відкинули те, що є суттю російської людини.
Виховувати патріота треба на конкретних героїчних прикладах, історичних подіях, на народних традиціях та правилах, за якими століттями жила могутня Росія.
2012 рік оголошено роком «Історії Росії», в зв'язку з цим розроблено комплексно-тематичний план за темою «Минуле нашої Росії». Зміст якої спрямовано на морально-патріотичне розвиток вихованців. Одним з етапів реалізації плану, є знайомство з Російськими былинными богатирями.
Враховуючи Федеральні державні вимоги до основної загальноосвітньої програми дошкільної освіти, даний матеріал реалізується через освітню галузь «Пізнання», з урахуванням принципу інтеграції («Фізична культура», «Соціалізація», «Комунікація», «Читання художньої літератури», «Художня творчість», «Музика»)
Безпосередньо освітня діяльність «Богатирі землі руської» проводиться в групі з усіма вихованцями, з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей. У процесі освітньої діяльності використовуються комп'ютерні технології у вигляді презентації «Богатирі землі руської», інформаційно-комунікативні технології (слухання у грамзапису билини, читання уривків про билинних богатирів, розглядання картини).
Дана тема викликає позитивні емоції, емоційний відгук, викликає інтерес.
У дітей сформовані уявлення про билині, про билинних героїв, про героїчне минуле російського народу Давньої Русі, великих російських богатирів - захисників землі руської. Виховане почуття гордості за богатирську силу Росії.
Діти застосовують у повсякденному житті, у сюжетних іграх, рольових іграх.
Проводячи аналіз виконаної роботи, відчуваю, що не дарма взялася за цю тему. Перш за все, отримала велике задоволення від «спілкування» з мистецтвом та літературою. В ході роботи дізналася старовинні билини і сказання про російських богатирів, які передавалися з уст в уста, з покоління в покоління. Саме в них почула голосу живої історії і побачила картини далекого минулого. Скільки зробила відкриттів для самої себе!
Мета:
- Розширювати кругозір про героїчне минуле російського народу Давньої Русі, великих російських богатирів - захисників землі руської.
- Формувати уявлення про билині, про билинних героїв - Іллі Муромця, Альоші Поповича, Добрині Микитичу.
- Викликати інтерес до словесного мистецтва: сказань, пісень, мови билин, переказів про російських богатирів.
- Виховувати почуття гордості за богатирську силу Росії, повагу до російським воїнам, бажання їх наслідувати.
Попередня робота:
Розглядання картини Віктора Михайловича Васнецова «Богатирі».
Розглядання панно «Російські богатирі» з художнім матеріалом про билинних героїв.
Читання уривків про билинних богатирів: «Ілля Муромець і соловей розбійник», «Добриня Микитич та Змій Горинич», «Альоша Попович і Тугарин Змій».
Слухання у грамзапису билини «Ілля Муромець і Соловей-розбійник», «Фініст - Ясний Сокіл», «Микита Кожум'яка», «Змій Горинич», «Казка про мертву царівну і сім богатирів», «Казка про царя Салтана».
Изодеятельность на теми: «Зброя богатирів», «Богатирі», «Коні російських богатирів».
Обладнання:
Ілюстрації богатирів київської Русі; картки із зображенням зброї богатирів (меч, булава, кистень і т. д.) і зброю сучасних воїнів (пістолет, рушниця, гвинтівка, автомат); костюми богатирів і гусляра, канати, річка, камінчики з паперу, камінь на роздоріжжі, три дороги, ліс, зображення Кащея Безсмертного, Солов'я-розбійника, Змія-Горинича.
Активізація словника:
Богатир, гусляр, кольчуга, зброю, спорядження, слов'яни, русичі,, топкі болота, билини, меч, булава, палиця, кістень, спис, сокира, чекан, сокира, бойової біч, ланцюг, лук і стріли, ножі, кинджал, гуслі.
Хід заняття: (використання мультимедійного проектора , презентація «Богатирі землі руської» слайд 1)
Діти сидять у залі на стільчиках.
Вихователь:
Давним-давно на місці міст і сіл, де ми зараз живемо, були непрохідні ліси, повні звірів і птахів. Багато території займали топкі болота. Здавна на цій землі жили слов'яни. Їх сусіди хазари і монголо-татари - часто нападали на слов'ян, спустошували землі, руйнували будинки, забирали в полон людей. Більше 1000 років тому заснували слов'яни свою державу, названу Руссю. Русь захищались від ворогів. Жити в таких умовах могли тільки дуже сильні, витривалі і хоробрі люди. Називали таких людей русичами. Вони славилися богатирською силою, про їхні подвиги складалися казки і билини. Жили серед русичів богатирі - захисники нашої Батьківщини в сиву давнину. Ось як вони виглядали. (Показує ілюстрації богатирів і картину В. М. Васнецова «Богатирі»).
Подивіться, хлопці, які вони були сильними, мужніми, хоробрими і сильними. Хто зображений на картині? Слайд.2
Діти:
Ілля Муромець,
Добриня Микитович,
Альоша Попович.
Вихователь:
- Правильно, а ким вони були?
Діти:
Богатирями.
Вихователь:
Діти, як ви думаєте, хто такі богатирі?
Діти:
Богатирі - це люди , які захищали нашу Батьківщину від ворогів.
Вихователь:
Правильно, богатирі - це люди безмірної сили, стійкості і відваги, здійснюють військові подвиги. Богатирі охороняли нашу Батьківщину від ворогів - стояли на заставі (межі), повз них ні звір незамечанным не прослизне, ні птах не пролетить, а тим більше ворог не пройде. Хлопці,
ми вже прочитали чимало казок і билин про богатирів землі руської. Давайте згадаємо, як вони називаються?
Діти:
«Соловей - розбійник» слайд.3, «Фініст-Ясний Сокіл» сайдл.4, «Микита Кожум'яка» слайд.5,
«Змій Горинич» слайд.6, «Альоша Попович і Тугарин Змій» слайд.7 і т. д..
Вихователь:
Діти, а з ким боролися герої - богатирі?
Діти:
З Солов'єм - розбійником, Змієм Гориничем, Кощієм Безсмертним, Тугариным Змієм.
Вихователь:
Діти, а ви б хотіли пройти шлях богатирів, побачити їх, дізнатися про їхні подвиги?
Діти:
Так.
Вихователь:
Тоді нам потрібно збиратися в нелегкий, небезпечний шлях, де нас будуть чекати незвичайні пригоди, не злякаєтесь? Знаю, що ви дружні і сміливі. Дружба допоможе нам подолати всі перешкоди.
Але спочатку давайте пригадаємо, перед тим як відправитися в далекий шлях, що належало вибрати російській богатирю?
Діти:
Дорогу. Слайд.8
Вихователь:
Правильно, йому належало обрати дорогу, по якій піти. В казках і билинах богатир завжди стояв на роздоріжжі біля каменя, на якому було написано, куди йти. Ось і у нас на дорозі стоїть такий камінь, на ньому написано:
Підеш на право
Гроші і слава,
Підеш на ліво
Друзів втратиш і не будеш сміливим.
Рушиш прямо
Чекає небезпека і богатирська застава.
Так, хлопці, яку ми з вами обираємо дорогу?
Діти:
Дорогу, яка йде прямо.
Вихователь з дітьми йде по дорозі і перед ними перша перешкода. (Вкючается запис на магнітофоні і казковий голос говорить перше завдання). Слайд.9
Голос:
(Завдання 1)
Для початку розімніться,
За мотузочку пройдіться,
З ступати з неї не можна
Прірва вас там чекає друзі.
(На підлозі розкладений канат, по якому дітям потрібно пройти заплющеними очима, руки на поясі).
Голос: слайд.10
(завдання 2)
Ось перешкода на шляху
Її так просто не пройти
Треба швидко згадувати
І прислів'я сказати!
(Треба сказати прислів'я про сміливість, відвагу і Батьківщині російських героїв).
Прислів'я та приказки про сміливість, відвагу, Батьківщині
Сміливість силі воєвода.
Той герой, хто за Батьківщину горою.
Хто смів той сів на коня.
За край свій смерть стій.
Російська ні з м'ячем, ні з калачем не жартує.
Сам гинь, а товариша виручай.
З рідної землі помри, не сходи.
Жити - Батьківщині служити.
Щастя - Батьківщини дорожче життя.
Не той герой, хто нагороду чекає, а той герой, хто за народ йде.
Якщо дружба велика, буде міцна Родина.
Голос: слайд.11
(завдання 3)
Ось і річка на шляху
Не проїхати, не пройти
Соловей - розбійник злий
Міст зламав тут над річкою.
(Потрібно перейти через річку по камінчиках, перекладаючи їх).
Голос: слайд.12
(завдання 4)
Тут перешкода, тут Кащей
Їсть він багато-багато дітей (щей)
Щоб далі вам пройти
Потрібно довести, що ви богатирі.
Фізкультхвилинка «Богатирі»
Богатир - ось він який:
(Показують силача)
Він сильний , він здоровий,
Він з лука стріляв,
(Імітують рухи)
Влучно палицю кидав,
На кордоні стояв,
Пильно - пильно спостерігав,
Підростемо, ми і, дивись,
(Піднімаємо руки високо вгору)
Станемо, як богатирі!
Голос: слайд.13
(завдання 5)
Всі перепони підкорилися
Далі в дорогу ви всі пустилися
Але, на жаль, не тут - то було,
Вихором всі раптом закрутило!
Триголовий змій Горинич
Зустрівся на шляху,
Тут рятунку не шукай!
Але хлопці не лови гав
І зброю швидше вибирай!
(Потрібно вибрати і назвати богатирське зброю зі зброї сучасних воїнів).
Діти: Пістолет, рушниця, гвинтівка, автомат.
Діти з вихователем йдуть далі за дорогу, і назустріч їм виходить хлопчик - гусляр.(під музику). Слайд.14
Вихователь:
Хто ти?
Гусляр:
Я гусляр, ходжу від міста до міста, отсела до села, співаю про подвиги російських богатирів. Раніше телебачення не було, тільки від мене люди новини і впізнавали.
Вихователь:
А наші хлопці теж знають, хто такі багатирі!
Одна дитина прочитає вірш про богатиря.
Богатир, сильний як вільний вітер,
Могутній, як ураган.
Він захищає землю
Від злісних бусурманів!
Він силою доброю багатий
Він захищає стольний град.
Рятує бідних та дітей
І старих і матерів!
Вихователь:
Ось хто такі богатирі.
Гусляр: слайд.15
Аі, під славним містом під Києвом,
Стояла-то застава богатирська.
На заставі отаман був Ілля Муромець,
Податаманье був Добриня Микитович,
Осавул - Альоша - попівський син.
Виходять три хлопчика, одягнених богатирями.
Ілля Муромець: слайд.16
Сидів Соловей-розбійник під сиром дубу,
Свистів Соловей-розбійник, та по-соловьему,
Гарчав лиходій-розбійник по-звіриному,
Від його свисту всі квіточки осыпалися,
А є люди - все мертво лежать.
Але зрубав я йому буйну голову,
Говорив притому такі слова:
«Тобі повно-тко свистати по-соловьему,
Тобі повно-тко кричати так по-звірячому,
Тобі повно-тко лякати малих діточок!»
Звучить музика.
Добриня Микитич: слайд.17
Поїхав я до славної річки -
Раптом не дощ дощить, не грім гримить,
Аі Змеинищо так то Горынищо,
Аі про трьох-то головах, про дванадцять хоботах летить.
Каже-то Змеинищо такі слова:
«А тепер, Добринечко, ти в моїх руках,
Я тебе в повний візьму, захочу - спалю,
Захочу - зжеру».
Встиг я, вдарив Горынище,
Ан впав-то Змій на сиру землю,
На сиру землю, на ковил-траву.
Запросив пощади, душегубище.
Звучить музика.
Альоша Попович: слайд.18
Розповіли мені про Тугарина Змеевича,
І що сам він трьох сажнів зростанню,
Кінь під ним, як лютий звір,
З рота полум'я пашить,
З вух дим стовпом - всі бояться лютого,
Як хлестнул я його по голові,
А як він впав на сиру землю,
То я скочив йому на чорну груди,
І відрізав йому голову геть,
І сказав: «За гріхи твоїм, Змеевич, всі учинилось».
Звучить гусельная музика.
Гусляр:
Ой ви, гой єси, богатирі та святорусские,
Аі седлали ви коней добрих,
Так ви стояли за віру і Вітчизну,
І уклін вам від Русі і на віки віків.
Кланяються один одному і глядачам і йдуть. Слайд.19
Вихователь: Ну от, хлопці і підійшло до кінця наше казкове подорож. Ми з вами подолали всі небезпеки і перешкоди, як богатирі, побачили богатирів і дізналися про їхні подвиги. Ви всі були молодці, добре виконували всі завдання, були уважними, сміливими, спритними, кмітливими. А що нового ви дізналися?
Для закріплення пограємо в гру «Богатирі» слайд.20
І я хочу зробити вам подарунок кожному - це малюнок богатиря. Його обладунки ви можете розфарбувати.