Конспекти занять з дітьми.
«Хто без призору в колисці, той весь вік не при ділі»
Автор укладач: Махмудова Людмила Федорівна, музичний керівник, МБДОУ N 84 «Кульбаба», Тюменська область, Сургут р.
Мета: познайомити дітей із старовинним побутом російського народу, вчити використовувати знайомий фольклор в обіграванні «залицяння за немовлям».
Завдання:
1) Вчити визначати характер музики та передавати його в співі і рухах;
2) Розвивати творчі здібності в обіграванні пісень на музичних інструментах, їх інсценування;
3) Сприяти розвитку інтересу і бажання няньчити «малюка».
Обладнання: піч, стіл, колиска, лялька (немовля), маски комара і комарихи, музичні інструменти (чотири дерев'яні ложки, кругова тріскачка, дві свистульки, три брязкальця, тріскачка, рубель, бубон, віялові ложки, «бубон-гарбуз»), обідочки для дівчаток на голову (шість), пояси для хлопчиків (шість), фартухи для дорослих (два), кички (дві).
Хід заняття:
М. р.: Здрастуйте, хлопці! Сьогодні я хочу запросити вас вирушити зі мною в подорож у далеке минуле. Ми подивимося, як жили російські люди раніше, заглянемо в старовинний сільський будинок. Згодні? Дорога буде далекою. І що б з нами нічого поганого не сталося ми одягнемо обереги. А що таке «обереги»?
Діти: Предмети, які носили російські люди. Вони оберігали їх від хвороб, від біди.
М. р.: Правильно, а хто які обереги носив?
Діти: Обідочки, стрічки на голову - дівчинки, «пояси»- хлопчики, фартухи, кички або хустки - жінки.
М. р.: Все вірно, давайте і ми одягнемо їх.
(Одягають).
М. р.: Тепер можна відправлятися в шлях. Зараз весна, кругом калюжі, будемо обходити їх «змійкою», а що би було веселіше йти, підемо з піснею, я запеваю, а ви підхоплюєте.
Співають «У зеленому, у бору».
(Підходять до бутафорського будинку).
М. р.: Під веселу пісню ми швидко дісталися до села. Давайте постукаємо ось в цей будинок.
(Стукають, виходить, бабуся).
Бабуся: Здрастуйте, гості дорогі, ласкаво просимо в будинок, сідайте. Звідки путь тримаєте?
Діти: Із Сургута. Хочемо подивитися, як ви живете.
Бабуся: Ну що ж, гостям ми завжди раді. Живемо ми хоч і не багато, але дуже дружно. Ось наша пічка - матінка. Вона нас годує і гріє. Ось стіл, за яким збирається вся наша велика родина. А це, як ви думаєте, що?
Діти: Люлька для немовляти.
Бабуся: Вірно, нещодавно в нашій сім'ї сталася велика радість, народився маленький Vasenka. Ми його дуже чекали: батько люльку змайстрував, мама одяг пошила, старші брати і сестри іграшки йому зробили. Зараз навесні вся наша сім'я в полі працює, в будинку залишилися старий та малий. Я і по господарству працюю і з Васенькой нянчусь. Тільки видно стара стала, не встигаю, у мене ще корова не доена, тісто не поставлено.
М. р.: Подивися, бабуся, скільки помічників прибуло. Ми з Васенькой понянчимся, а ти займайся своїми справами. Так, хлопці?
(Відповідь дітей).
Бабуся: Дякую на доброму слові. А ви впораєтеся?
Діти: Постараємося.
М. р.: Не встигла бабуся піти, як вже маленький прокинувся, потягується.
(Бере його на руки, співає).
Потягуни, потягушеньки,
Від шкарпеток до макушеньки,
Ми потягнемося, потягнемося
Маленькими не залишимося.
А що, хлопці, я зараз Васеньке заспівала?
Діти: Пестушку.
М. р.: Правильно, перша розмова мис малюком називається - пестушками, від слова «виховувати», няньчити. А про що в них співається?
Діти: У них бажають дитині рости великими і здоровими.
М. р.: А яку пестушку ви заспіваєте для нашого Васеньки і як ви її будете співати?
Діти: Пестушка називається «Вася-васильок». Співати ми її будемо ласкаво, ніжно, що б Vasenka не плакав.
Співають пестушку «Вася-васильок».
М. р.: Vasenka посміхається, йому сподобалася наша пісня. А давайте заспіваємо її долонями, то долоньки будуть співати, то ми.
(Відбивають долонями ритм пісні).
М. р.: Сподобалося Васеньке з нами грати. Ну що, няньки? Як ми його будемо розважати, що б він не плакав? Маленькі люблять слухати казки. А яку казку ви розкажіть малюкові?
Діти: «Комар жартик жартував».
М. р.: Як зрозуміти, хлопці, слова «Жартував жарт»?
Діти: Танцював, веселився.
М. р.: А хто з вас може показати як веселився комар?
(Діти по черзі показують рух танцю).
М. р.: Так ви нам цю казку не тільки розкажіть, але і покажіть. Виберемо комара і комариху.
Співають комар жартик жартував.
М. р.: Так казка, хлопці, сумна чи весела?
Діти: Весела, це просто жарт.
М. р.: Так, пожартувати ви майстра. Раніше люди придумували не тільки казки, а й небилиці. А ви, хлопці, не пробували їх складати? Давайте трохи пофантазуємо.
(Діти небилиці).
М. р.: А ось таку небилицю ви знаєте?
(Грає уривок пісні).
Діти: Це нісенітниця «Цибатий журавель».
М. р.: А як ви її будете виконувати?
Діти: Весело, швидко.
М. р.: Щоб Vasenka зрозумів всі слова небилиці, добре їх проговорюємо, співаємо легко «як говоримо» і не тільки співаємо, але і зображуємо звуками дії, які відбуваються в нісенітниці.
Співають «Цибатий журавель».
М. р.: Хлопці, я от бачу тут кошик з різними музичними інструментами, раніше люди любили собі підігравати на них під час виконання веселих пісень або танців. А давайте і ми обіграємо нашу небилицю на інструментах, підберемо їх під слова пісні.
(Дістають інструменти, діти їх називають і підбирають під пісню).
М. р.: А що це за інструмент? Ви знаєте? Це - гарбуз, її прикрасили і перетворили на музичний інструмент. А як же на ній грали, як ви думаєте?
(Діти пробують грати, підбирають цей інструмент під слова пісні).
М. р.: Давайте і Васеньке дамо брязкальце, нехай він з нами пограє.
Виконують з музичними інструментами «Цибатий журавель».
М. р.: Який чудовий вийшов у нас оркестр. А як нашу дитині сподобалося в ньому участь! Хлопці, а ви чуєте, пташки за вікном щебечуть? Вони просять, що б ми і про них Васеньке пісню заспівали. Нагадайте мені, будь ласка, що це за пісня.
Діти: Вона називається «Дві пташки».
М. р.: А яка вона за характером?
Діти: Весела, плясовая.
М. р.: А раз плясовая, що ми будемо під неї робити?
Діти: Танцювати.
М. р.: А як?
Діти: Про що співаємо, то і танцюємо.
М. р.: По колу парами пройдіть, нас з Васенькой порозважати.
Співають і танцюють «Летіли дві пташки».
М. р.: Молодці, хлопці, весело танцювали, тільки ми з Васенькой не зрозуміли, чому в пісні про пташок є такі слова : «Хто винен, дружина або теща?».
Діти: Щоб веселіше було танець, раніше в танець додавали жартівливі слова.
М. р.: А в яку частину пісні, зазвичай додавали веселий жарт?
Діти:? В приспів.
М. р.: Правильно. Давайте ще раз подивимося, як завзято танцюють на «приспів» (імена дітей). А тепер ще раз всі разом повторимо рух на «приспів» пісні. Розповіли ми Васеньке про пташок, а про цю забули... Літав, літав...
Діти: Воробей.
М. р.: Розкажіть Васеньке кого бачив воробей, та не тільки розкажіть, але і покажіть, тільки кожен по-своєму. Один за одним не повторюйте.
Гра «Воробей».
М. р.: Молодці, хлопці. Як ви цікаво придумали і зобразили бабусю, молодця і дівчину. Якими ви були сьогодні хорошими няньками, наш малюк навіть жодного разу не заплакав.
(Входить бабуся).
Бабуся: Ой, яке веселощі, а Vasenka-то як радіє. Хороші няньки вийшли з вас, хлопці. Скажіть, а ви няньчітесь зі своїми молодшими братами і сестрами?
(Діти розповідають).
Бабуся: А хто не няньчився, буде тепер?
М. р.: Нам з хлопцями дуже сподобався ваш малюк, тільки нам вже повертатися додому пора.
Бабуся: Шкода з вами розлучатися. Ми з Васенькой будемо довго вас пам'ятати. А на доріжку прийміть гостинці, я пиріжків вам напекла.
Діти: До побачення.
Бабуся: Щасливої дороги.
(Йде).
М. р.: ми Повернулися додому, знімемо обереги. Сподобалась вам наша подорож? Що сподобалося найбільше, намалюйте в своїх малюнках будинку.