Конспекти занять з дітьми.
Оркестр «Напрочуд Цікавих Незвичайних Інструментів».
Вступне заняття - подання музичної студії «ВІННІ-оркестр».
Автор: Бірюкова Олена Всеволодівна,
Ханти-Мансійську педагогічне училище музичне відділення
Московський Психолого-соціальний інститут (Психолог), музичний керівник д\с»Ведмежа»,
р. Надим ЯНАО.
Скачати Наочно-практичний посібник до заняття.
Сім ступенів музичних дітей піднімуть вгору
І на сьомий вершині - ми створимо оркестр.
- 1 щабель - звуки, ми їх слухаємо і співаємо на шумових саморобних інструментах;
- 2 ступінь - ритм (звучні жести, дід.ігри, гра на паличках і т. д)
- 3 ступінь - знайомство з музичними інструментами
- 4 ступінь - гра на музичних інструментах
- 5 ступінь - творчість ( вираження себе через рух. спів та гру на музичних інструментах)
- 6 щабель - правила гри на інструментах в оркестрі
- 7 щабель - оркестр
Пориньте разом з нами в світ звуків, музики та оркестру.
МЕТА: Викликати бажання займатися в студії творчого музикування та залучити дітей у світ музики і оркестру.
Завдання:
- Познайомити дітей з різними видами оркестрів (народний, симфонічний та естрадний);
- Вчити створювати різні оркестри, підбираючи відповідні інструменти:
- Розвивати вміння упізнавати і називати знайомі музичні інструменти;
- Розвивати слухове сприйняття, почуття ритму,
- Розвивати творчі здібності, через гру на шумових інструментах;
- Формувати навички гри на деяких музичних інструментах;
- Закріплювати, через словникову роботу поняття: оркестр, диригент, диригентська паличка, скрипковий ключ:
Використовуваний наочно-методичний матеріал:
- Ритмічна доріжка
- Скрипковий ключ і диригентська паличка
- Ширми з кишенями для музичних інструментів
- Кишеньки на стільчики для карток і хустинок, барабанних паличок
- Музичні інструменти
- Саморобні шумові інструменти
- Домра і акордеон
- Плакати у вигляді перекидного календаря з фотографіями оркестрів
- Відео з виступом випускників студії,
- Великі площинні інструменти (вирізані з фанери)
ХІД ЗАНЯТТЯ
Створення атмосфери концертного залу.
(музичний керівник у ролі диригента стоїть обличчям до площинним інструментів і диригує під будь-який музичний твір, в цей час входять діти)
Музичний керівник: Ось і ви мої слухачі , мої дорогі друзі. Маестро інструментальних наук вітає вас! Я головний в оркестрі, як мене називають? (диригент)
А, що у мене в руках? (диригентська паличка)
Сьогодні я і скрипковий ключ введемо вас у світ музики, світ дивовижних звуків напрочуд цікавих музичних інструментів. Ви станете учасниками мого ВІННІ-оркестру і навіть пограєте на справжніх музичних інструментах.
Але спочатку, я б хотів з вами познайомитися.
Гра - привітання «Будьмо знайомі»:
Хто скрипковий ключ в руки візьме, той ім'я своє дзвінко заспіває.
(Діти по черзі передають ключ і проспівують своє ім'я)
Вітер ледве чутно співає
Верба зітхає у саду
Чуйна музика всюди живе,
Тільки прислухатися треба....
Давайте закриємо очі і послухаємо тишу.( діти закривають очі і слухає звуки)
Ви почули якісь звуки? (відповіді дітей)
А я почула звуки Осені, це шелест листочків, шум вітру, стукіт дощу.
Я так хочу виконати музику осені, допоможете мені?
Давайте візьмемо ці шумові інструменти і зіграємо на них музику Осені.
(Дітям пропонуються саморобні шумові інструменти: склянки, бокальчики, шуршунчики - папірці від цукерок, шуршунчики - киндеры та ін)
Імпровізація «Осінь»
(музичний керівник виконує будь-який твір осінньої тематики)
Чути ритмічний стукіт паличок.
Хлопці, чуєте, нас кличе маестро Ритм, він нам приготував ось ці ритмічні палички - звучалочки.. ( роздаємо по дві ритмічні палички і проводимо бесіду про ритмі)
А де ми можемо почути ритм? Де звучить ритм? (відповіді дітей)
Так, ритм є в годинах, кроки, пульсі, в серце, в нашому диханні (вдих і видих).в стукоті коліс і т. д.
«Ритмічна гра»
Завдання: (Ім'я дитини) зіграй ритм великих годин (Бом-бом) - повтор всі разом
(Ім'я дитини) простучи ритм маленьких кроків (Бігом-бігом) - повтор всі діти
Ми почули довгі і короткі звуки, з яких складається музика. Їх можна не тільки поспівати або проплескати, але і пройти ходою по цій ритмічної доріжці.
(дітям представляють наочно-практичний посібник « Ритмічні доріжки» великі і маленькі кола, з'єднані між собою ґудзиком , для зміни їх місцями)
«Ритмічна доріжка»
Педагог йде по доріжці, наступаючи на великий круг і проговорюючи-Та, на маленький-Ти. Діти повторюють завдання.
Звучить настройка інструментів.
Хлопці, чуєте звуки ? Це ВІННІ-оркестр відкриває для нас свої двері.
(діти проходять і сідають на стільчики, перед ними стоїть мольберт із наочно-практичним посібником, зробленим у вигляді великого календаря, телевізор, столик з музичними інструментами, на стільчиках надіті кишеньки, в яких лежать хусточки й індивідуальні картки з музичними інструментами)
Разом з хорошою музикою
До нас приходить чари
обережніше, обережніше
не злякати б нам його.
Тут живуть різні звуки, і тільки рука музиканта, може отримати таємницю цих звуків.
Хлопці, скажіть, як одним словом називається: «Група музикантів, які грають на різних музичних інструментах один музичний твір?» (оркестр)
(Перший аркуш календаря: фото трьох оркестрів (народний, симфонічний та естрадний), фото диригента)
Перевертаємо сторінку календаря.
(Другий лист: фото оркестру народних інструментів і окремі інструменти, які звучать в цьому оркестрі)
Подивіться, тут є знайомі вам музичні інструменти? (відповідь дітей)
Це народні інструменти, а разом вони звучать в оркестрі народних інструментів.
Послухайте як звучать деякі з них. ( педагог грає на різних ложках, тріскачках , якщо він володіє домрой або балалайкою, то може познайомити зі звучанням цих інструментів)
Хлопці, а хто грає на баяні? (баяніст)
На гармошці? (гармоніст)
На ложках? (ложкарь)
На дудці? (дудар)
(Третій лист: фото симфонічного оркестру та його окремі інструменти)
А тепер назвіть, які з цих інструментів вам знайомі? (відповіді дітей)
Це найбільший і багатий оркестр - симфонічний. У ньому звучать різні групи: ударний, духова, струнно-смичкова, клавішна,
Інструмент, який ми зараз почуємо, звучить у різних оркестрах, це акордеон.
Послухайте його звучання( педагог грає фрагмент)
Пропоную вам взяти в кишеньках хусточки і станцювати під звуку акордеона. (Педагог виконує на акордеоні Вальс, а діти імпровізують)
Танцювальна імпровізація
(Четвертий аркуш: фото естрадного оркестраи його окремі иснтрументы)
Нас чекає останній оркестр - естрадний. назвіть знайомі вам иснтрументы. (відповіді дітей)
Подивіться, як грають в оркестрі діти, які вже навчилися грати. (Відео дитячого оркестру.)
Вам хочу відкрити секрет
Музикантом важко бути,
Але ви впораєтеся, я знаю,
В музиканти вас, я присвячую.
Завдання: Візьміть в кишенях картку з музичним інструментом.
Уважно подивіться на картку, згадайте назву інструментів і в якому оркестрі ваш інструмент має звучати. (діти виконують завдання)
Завдання: Під веселу музику давайте передамо в русі гру на своєму музичному інструменті. Із закінченням музики ви повинні будете вишикуватися біля ширми з вашим оркестром.
(музичний керівник виносить три маленькі ширми з кишенями, в яких лежать справжні музичні інструменти у відповідності з картками дітей на ширмі прикріплений малюнок оркестру : народний,симфонічний та естрадний)
Творча імпровізація «Хто на чому грає?»
Завдання: А тепер візьміть у своєму оркестрі (ширма з кишеньками) свій інструмент.
Виступає «ВІННІ-оркестр» Попурі».
Діти по черзі грають свій оркестр під різну музику (народна, класична і естрадна)
Звучить звук барабана.
Хто ж барабанить там? Це наш - барабан. Він хоче з вами зіграти в гру «Доскажи слівце» ( в барабані лежать загадки про оркестр, ритм і т. д)
У моєму «ВІННІ-оркестрі» вам сподобалося друзі? У мій «ВІННІ-оркестр», ще я вас запрошую!
(у кінці заняття можна вручити медалі «кращого музиканта», які дістати з барабана)
Співаємо всі - «До побачення!»
У нашій студії головне не грати на професійних інструментах або великі твори, а створити творчу атмосферу музикування.